Cena kWh elektřiny, plynu a tepla 2017

Chytré mozky vymyslely parní stroj i jaderný reaktor, ale průmysl potřebuje taky energii našeho životního prostředí. Ať už vyrábíme teplo primitivním spalováním, anebo štěpením atomů, vždycky využíváme přírodu – zuhelnatělé organismy, uran apod. Cena kWh (kilowatthodiny) energie záleží hlavně na zdroji elektřiny, plynu nebo obecně tepla. Začněme názvoslovím, pokračujme srovnáním pro 2016 a skončíme předpovědí pro rok 2017.

Co vlastně znamená kilowatthodina (kWh)?

Nudný jazyk dokáže znemožnit i tak úžasný obor, jakým je fyzika. Cena kWh energie vlastně znamená tržní hodnotu práce, která byla efektivně odváděna výkonem 1 kW (kilowatt) po dobu 1 hodiny. Cože? Jedna terawatthodina (TWh) energie obsahuje tisíc gigawatthodin (GWh), neboli milion megawatthodin (MWh), jinými slovy miliardu kilowatthodin (kWh). Co prosím? Raději uveďme konkrétní příklady z lidského života.

 • Kilowatthodina (kWh) energie vystačí přibližně na půlhodinový provoz elektrického přímotopu, nebo hodinové vaření na jedné plotýnce sporáku, anebo dvoudenní svícení LED zářivky apod.
 • Megawatthodina (MWh) uspokojí celoroční spotřebu elektřiny v běžné garsonce.
 • Gigawatthodina (GWh) pokryje denní spotřebu elektrické energie v okresním městě.
 • Terawatthodina (TWh) dostatečně nakrmí všechny elektrické spotřebiče v tuzemsku po dobu 5 dnů – a zároveň odpovídá produkci elektřiny, kterou Česká republika zvládá za 4 dny

Cena kWh elektřiny zůstane v roce 2017 dražší, ale…

Praktické příklady se záměrně týkaly pouze jedné energetické formy. Kilowatthodina elektřiny totiž stojí více peněz, než stejné množství tepla, ale má mnohem širší využití. Umí rozsvítit zářivku, rozjede počítač a samozřejmě dokáže také ohřát prostor. Cena kWh elektřiny sice v roce 2016 vychází poměrně draze, ale reálně je takříkajíc k nezaplacení.

 Levná cenaPrůměrDrahá cena
Teplo z pelet0.951.101.25
Teplo ze zemního plynu1.291.822.34
Teplo z teplárny1.962.122.27
Elektřina2.253.765.26

Pozn: V tabulce uvádíme hodnoty v Kč/kWh, za rok 2016. Cena elektřiny a plynu byla spočítána ZDE a ZDE. Hodnotu energie z ostatních zdrojů vyčíslilo oborové sdružení Klastr Česká peleta a Teplárenské sdružení České republiky.

Rovnou odhadněme i další vývoj, počínaje Novým rokem 2017. Elektřinu nezdraží reforma tarifní struktury, kterou původně plánoval a pod tlakem veřejného mínění nakonec zrušil Energetický regulační úřad. Pražská i lipská energetická burza ukazují, že dochází ke stabilizaci samotné elektřiny a výraznému zlevňování zemního plynu (o desítky procent!). Teplárny pravděpodobně udrží svoje přijatelné ceny, jinak by riskovaly odliv zákazníků, kteří mohou přejít lehce na přímotopy, eventuálně pracněji na plynové kotle.

4 komentáře

 • rudolf elischer napsal:

  Je nas pet milionov obyvatelov. Prevazna vecsina domacnosti ide na plyn a elektriku. Preco sa informacie o spotrebe a cene neuvadzaju zrozumitelne pre obycajnych ludi? Plyn sa uvadza v kWh, elektrika v MWh. JE TO ZAMER, ZMIAST LUDI? Zrazu sa prestane brat dvanasta mesacna splatka.

  • Petr Woff napsal:

   Rudolfe, máte pravdu, že málokdo rozumí zkratkám kWh a MWh, ačkoliv vlastně stačí jenom násobit nebo dělit tisícem (megawatthodina je tisícinásobkem kilowatthodiny). Ale bylo ještě mnohem hůř. Dříve byl zemní plyn účtovaný v metrech krychlových (v kubících), což naprosto není dostatečná jednotka pro energii. Kubík přece vyjadřuje prostorový objem, zatímco nám coby odběratelům jde o množství dodané energie, které se liší podle kvality těžebního ložiska (například m3 plynu z Norka může být výživnější, než m3 ze Sibiře – či naopak). Takže díky okolnostem aspoň za kWh a MWh.

   V České republice vytápí zhruba třetina domácností vlastním plynovým zařízením a přibližně další třetina vytápí teplem centrálních tepláren, které účtují v jiné energetické jednotce – v GJ (gigajoulech, přičemž 1 GJ = 277,778 kWh; respektive 1 kWh = 0,0036 GJ). Tohle bych navrhoval taky sjednotit, aby bylo zřejmé, jak vychází jednotlivé alternativy ze vzájemného cenového srovnání.

 • mostecky napsal:

  Dosud jsem nedohledal přehlednou tabulku cen tepla, kde bych našel i město Most. Kolik platím a budu platit v roce 2017 za 1 GJ tepla z Komořan? Řekne mi (nám) to někdo?

  • Petr Woff napsal:

   Pane Mostecký, teplárny mají v České republice poněkud nadstandardní postavení, protože mohou zveřejňovat svoje výsledné ceny s velkým zpožděním. Nyní jsou známy definitivní ceny za rok 2014, ale za roky 2015 a 2016 zveřejnil Energetický regulační úřad zatím jenom „předběžné ceny“, které mohou být ještě dodatečně upraveny (například pokud prožijeme mírné zimní období a málo protopíme, teplárna smí dodatečně – zpětně zdražit, aby vybrala dost peněz na údržbu infrastruktury).

   Abych Vám mohl aspoň předběžně říct, kolik zaplatíte za letošek Severočeské teplárenské, musíte mi prozradit (například podle poslední faktury), jakou máte „předávací úroveň“ (Primár, nebo DVS, nebo Sekundár) a „sazbu“. Například v předávací úrovni Sekundár a sazbách 36C1_J, 37C1_J, 36C1_S je letos předběžná cena 573,24 Kč/GJ včetně DPH (15 %).

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *