Zákonodárci přitlačují na realitní trh, aby pomohli zadlužené státní kase. Zvedají daň z nemovitosti, přičemž nové sazby nabývají účinnosti už 1. ledna 2024. Za čtvereční metr zaplatíte 4 haléře až 90 korun, záleží na lokalitě a využití vaší parcely nebo budovy. Daň uhraďte ideálně do května, ačkoli vyšší částky smíte odevzdávat po částech, až do listopadu. Výsledek odhadne naše kalkulačka.

Parcely a stavby mají pověst zajímavé investice, ačkoli realitní trh podléhá četným regulacím. Povinné jsou revize domácích komínů, eventuálně také kotlů. Novostavby musejí být ekonomické a ekologické. A český stát mezitím vybírá daň z nemovitosti – pro rok 2024 stanovuje několik sazebníků a koeficientů, aby zohlednil různé typy nemovitého majetku a velikost tuzemských obcí.

Přiznání podáváme v lednu, platíme v květnu

Pravidla nalistujeme v zákoně č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí. Jestli vám patří nějaký pozemek, stavba nebo bytová jednotka, spadáte mezi poplatníky. Daň ze svojí nemovitosti zaplaťte krajskému finančnímu úřadu, v jehož správním teritoriu vaše nemovitost leží. Přitom postupujte v následujících etapách:

  1. O výši daně rozhoduje stav nemovitosti 1. ledna 2024.
  2. Kdo platí daň (typicky z novostavby) poprvé, podá do 31. ledna 2024 daňové přiznání.
  3. V prvním čtvrtletí pravděpodobně přijde výzva k úhradě a složenka.
  4. Pokud vám výzva a složenka nepřijde ani začátkem května, kontaktujte finanční úřad.
  5. Pokud daň z nemovitosti nepřesahuje 5 000 Kč, všechno zaplaťte do 31. května 2024.
  6. Vyšší částku smíte zaplatit nadvakrát, polovinu do 31. května a zbytek do 30. listopadu. Velcí zemědělci mají první termín posunutý, peníze odvedou nejpozději do 31. srpna a 30. listopadu 2024.

Základ x sazba x koeficienty = daň z nemovitosti

Výchozí hodnotou bývá plocha, měřená ve čtverečních metrech (m2). Ovšem záleží na tom, jestli jde o nějaký specifický pozemek, nebo o celou stavbu, případně o bytovou jednotku:

  • Pro zemědělskou půdu máme předepsanou průměrnou lokální cenu v Kč/m2.
  • Lesní pozemky ohodnocujeme jejich skutečnou cenou nebo na 3,80 Kč/m2.
  • Na ostatních pozemcích rozhoduje jejich plocha.
  • Ve stavbách nás zajímá zastavěná plocha.
  • V domovních jednotkách zjišťujeme podlahovou plochu, kterou násobíme koeficientem 1,2 či 1,22. Vyšší přirážku připočítáváme, pokud jsou místnosti v bytovém domě a patří k nim pozemek.

Tento základ daně dále násobíme příslušnou sazbou, kterou ještě upravujeme obecními koeficienty. Mezivýsledek následně vynásobíme inflačním součinitelem… a jsme v cíli! Přitom eliminujeme haléře, základ daně a výsledek totiž zaokrouhlujeme na celá čísla nahoru. Ceny zemědělských pozemků podle vyhlášky Ministerstva zemědělství najdete ZDE a další paušální hodnoty naleznete níže.

Sazby pro daň z pozemku, lesa, vodní plochy

  • orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady 1,35 % z průměrné lokální ceny
  • lesní pozemky 0,45 % ze skutečné ceny nebo 0,0171 Kč/m2
  • zemědělské zpevněné plochy 1,80 Kč/m2
  • ostatní zpevněné plochy 9 Kč/m2
  • stavební pozemky 3,50 Kč/m2
  • zastavěná nádvoří a jiné plochy 0,35 Kč/m2
  • nevyužitelné ostatní plochy 0,08 Kč/m2

Sazby pro daň z nemovitosti v roce 2024

  • obytné domy 3,50 Kč/m2
  • domy pro rodinnou rekreaci 11 Kč/m2
  • jiné rekreační budovy 3,50 Kč/m2
  • garáže 14,50 Kč/m2
  • stavby pro zemědělskou prvovýrobu, lesní nebo vodní hospodářství 3,50 Kč/m2
  • stavby pro průmysl, stavebnictví, dopravu, energetiku, jinou zemědělskou výrobu nebo ostatní druhy podnikání 18 Kč/m2
  • ostatní stavby 11 Kč/m2
  • ostatní jednotky 3,50 Kč/m2

Sazbu zvyšujeme o 1,40 Kč za každé další nadzemní podlaží, jestliže přesahuje 2/3 (v případě obytných domů, garáží a ostatních staveb) nebo 1/3 (v případě podnikatelských budov) zastavené přízemní plochy.

Některé sazby násobíme koeficientem

Nemovitosti mají vyšší tržní hodnotu v městech a přitažlivých turistických lokalitách, než na chudém opuštěném venkově. Sazbu stavebních pozemků, obytných domů, bytových a jiných jednotek proto násobíme ještě koeficientem, který záleží na obci.

  • do 1 000 obyvatel 1,0
  • do 6 000 ob. 1,4
  • do 10 000 ob. 1,6
  • do 25 000 ob. 2,0
  • do 50 000 ob. 2,5
  • nad 50 000 ob., také ve všech statutárních městech, dále rovněž ve Františkových Lázních, Luhačovicích, Mariánských Lázních a Poděbradech 3,5
  • v Praze 4,5

Každá obec ovšem má právo na jistou samosprávu, a proto může zavést vlastní koeficienty pro všechny nemovitosti, které leží na jejím území. Takže jestli vás zajímají podmínky ve vaší domovské lokalitě, sledujte místní obecní vyhlášky nebo mrkněte do internetového vyhledávače Ministerstva financí.

V zákoně nově přibyl také inflační koeficient, který však pro rok 2024 činí 1,0. Inflace byla v posledních letech vysoká, ale nyní výrazně stoupají také daně z nemovitostí. Zákonodárci proto zřejmě použijí nový inflační koeficient teprve v budoucnosti, aby nepříjemné změny rozložili do delšího časového úseku a přitom příliš nenaštvali svoje voliče.

Kalkulačka pro daň z nemovitosti 2024

Státní rozpočet v minulých letech vykazoval hluboké deficity, naši politici tudíž škrtají některé dotace a hledají nové finanční zdroje. Už v roce 2024 zaplatíme vyšší daň z nemovitosti, která stoupne průměrně o 80 %.

Konkrétní příklady přepočte následující kalkulačka – stačí, když vyplníte parametry svojí nemovitosti a obecní koeficienty. Výpočty jsou pouze orientační, daň vám závazně vyčíslí teprve odpovědný finanční úředník.

Ukázkový příklad: Máme 100 metrů dlouhou a 10 metrů širokou ornou půdu ve středočeských Čelákovicích, tedy 1 000 m2. Násobíme průměrnou lokální cenou, podle vyhlášky Ministerstva zemědělství 10,41 Kč/m2. Sazba pro ornou půdu činí 1,35 %, zatímco místní a inflační koeficienty jsou 1,00. Středočeskému finančnímu úřadu zaplatíme: 1 000 x 10,41 x (0,0135 x 1,0) x 1,0 ≐ 141 Kč.

Daň z nemovitostí v roce 2024 nemusí platit například Česká republika, ani obec za pozemky a stavby na svém území. Dále jsou obvykle osvobozeny obecně prospěšné společnosti, spolky, odborářské či zaměstnavatelské organizace apod. Částečnou nebo plnou úlevu dostávají takzvané zvýhodněné průmyslové zóny.

4 KOMENTÁŘE

  1. dobrý den obec si schválila koeficient 5 to nemá ani Praha a to jsme vesnice do 2tis obyvatel to mohou děkuji

  2. Od pozemkového úřadu mám pronajatý pozemek, za který platím 100 Kč. Nyní mi bylo sděleno, že musím uhradit rovněž daň z nemovitosti. Vždy jsem si myslela, že tohle platí vlastník.

  3. Dobrý den, musím platit daň z nemovitosti již letos, když jsem zapsán do katastru nemovitostí jako vlastník až od 4.1.2018? Kdo tedy platí daň z nemovitosti? Děkuji.

    • Dobrý den, Tomáši, v zákoně č. 338/1992 Sb. (o dani z nemovitých věcí) mimo jiného stojí: „Daň z nemovitých věcí se stanoví na zdaňovací období podle stavu k 1. lednu roku, na který je daň stanovována.“ A advokát Martin Kašpar ve starším článku píše: „(…) povinnost k úhradě daně z nemovitostí padá na daňový subjekt, jemuž k 1. lednu příslušného kalendářního roku svědčilo vlastnické právo k nemovitosti (…)“. Osobně si však myslím, že by bylo etické řídit se podle faktického vlastnictví, nikoli primárně podle zápisu do katastru (který se teoreticky může opozdit, ačkoli ke změně majitele již došlo dříve).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno