Darovací smlouva: Přímí příbuzní ušetří! VZOR

Cennosti kolují mezi lidmi obvykle za úplatu, výměnou za peníze. Ale možná chcete nezištně nadělit hodnotnou věc svému potomkovi, rodiči nebo partnerovi. Prostě proto, že se máte navzájem rádi. I v takové situaci ovšem přijde vhod darovací smlouva. Přímí příbuzní podle řady právníků nemusejí platit státu daň z příjmu, ačkoli formalitám neutečou. Stáhněte si vzor smlouvy, který zveřejnila renomovaná advokátní kancelář!

Od daně jsou osvobození také stálí životní partneři

Když otevřeme zákon č. 586/1992 Sb. (o dani z příjmů), dar najdeme pod pojmem „bezúplatný příjem“. Za jakých podmínek je daňově osvobozena darovací smlouva? Přímí příbuzní ve skutečnosti patří do podstatně širší skupiny zvýhodněných osob, například vedle dlouhodobých druhů a družek. Daň z příjmu nemusíte platit, pokud bezúplatný příjem dostanete od:

 • blízkého příbuzného v přímé linii (rodiče, prarodiče, dítěte, vnuka atd.)
 • příbuzného ve vedlejší linii (sourozence, strýce, tety, synovce, neteře)
 • manžela rodiče, manžela, jeho dítěte nebo rodiče, zetě, snachy
 • osoby, se kterou jste předtím nejméně 1 rok žili ve společné hospodařící domácnosti

Předpokládejme, že mezi rodičem a dítětem byla uzavřena darovací smlouva. Přímí příbuzní sice kvůli bezúplatnému příjmu nic platit nemusejí, ale přesto mají jistou povinnost vůči Finančnímu úřadu. „Daňové přiznání podejte do 1. 4. následujícího kalendářního roku v rámci daňového přiznání k dani z příjmu,“ poznamenává JUDr. Ing. Miroslav Nosek. „Je nutné upozornit, že dar od bratrance nebo sestřenice není osvobozen od daně z příjmů,“ píše poradenská skupina Kreston A&CE Group, s.r.o. Sazba daně činí 15 % pro fyzické osoby a 19 % pro právnické osoby.

Jak vypadá darovací smlouva? Přímí příbuzní mají výhodu

Nakonec nám pomůže advokátní kancelář Králík & Pavlík, která zveřejnila vzor pro darovací smlouvu, určenou k převodu nemovitého majetku. „Označte nemovitost nesprávně, jinak nebude vlastnické právo vloženo do katastru nemovitostí a kvůli opravě zaplatíte znovu správní poplatek 1 000,- Kč,“ varuje advokátní kancelář. ZDE je ke stažení nevyplněná – a ZDE vzorově vyplněná darovací smlouva. Přímí příbuzní mezi sebou jistě najdou člověka, který doplní požadované údaje správně.

5 komentářů

 • Jaroslava Hanzalová napsal:

  Dobrý den, je mi 74 let a chtěla bych darovat dceři rodinný dům s tím, že v něm dožiji, jako by byl můj. Chtěla bych vědět, jestli se musí z takového daru platit nějaká daň.

  • Petr Woff napsal:

   Paní Hanzalová, například JUDr. Ing. Miroslav Nosek na svém osobním webu píše, že od daně z bezúplatného příjmu jsou osvobozeny také dary obdržené „od příbuzného v linii přímé (rodiče, prarodiče, děti, vnuci atd.)“.

 • Gabriela napsal:

  Dobrý den, rodiče zvažují, že by darovací smlouvou převedli byt na svoje děti. Jsme tři sourozenci, přičemž sestra má exekuce. Jak by dopadlo darování bytu, kdyby ve smlouvě figurovalo její jméno? Je lepší, aby mezi novými majiteli vůbec nebyla zmíněna? Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Gabrielo, sdílím Vaše obavy. Pokud bych byl ve Vaší situaci, snažil bych se, aby můj zadlužený sourozenec v darovací smlouvě raději vůbec nefiguroval. Navrhl bych ústní rodinnou dohodu, že byt bude zatím formálně napsán na „bezproblémové potomky“ a teprve jakmile „černá ovce“ úspěšně projde celým procesem oddlužení, dostane svoji třetinu nemovitosti.

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *