Den matek 2017: datum, přání, citáty, písně

Organizace spojených národů (OSN), církve a státy připisují mnoha dnům různou symboliku. Takže kdo chce, může 1. ledna oslavovat mír, na 20. březen připadá mezinárodní den štěstí, 17. listopad patří studentům… V kalendáři samozřejmě najdeme také svátek žen, které porodily nebo vychovaly dítě. Den matek 2017 připadá tradičně na druhou květnovou neděli, tedy na 14. 5. Popřemýšlejme, jak můžeme svým maminkám udělat radost!

„Za všechno, čím jsem, vděčím Tobě, mami.“

9 měsíců nás trpělivě a láskyplně nosily pod srdcem, jako bychom nebyli těžké břímě, ale požehnání. Potom nás krmily svým vlastním tělem, i když jsme se odvděčovali křikem a nepořádkem. Rodinné vztahy vždycky nejsou ideální, ale maminka obvykle zůstává spolehlivou duší, ke které se můžeme kdykoli vrátit. Na den matek 2017 můžeme své rodičce přinést květiny, nebo aspoň poslat písničku a přání, třeba formou citátu.

  • „Dala jsi mi všechno, co potřebuji, abych úspěšně prošla tou šílenou věcí, zvanou život.“ Carrie Underwood
  • „Nejstrašnější monstrum na světě je matka, která se bojí o svoje dítě.“ Stephen King
  • „Za všechno, čím jsem, vděčím svojí mamince.“ Abraham Lincoln

Den matek 2017 oslavíme v neděli 14. května

První prezident československé republiky, Tomáš Masaryk měl obdivuhodnou dceru Alici. Jako první žena získala doktorát z historie na pražské (dnes Karlově) univerzitě. Za první světové války musela do vězení právě kvůli svému svobodomyslnému otci, který dráždil zkostnatělou rakouskou monarchii. Ovšem Alice Masaryková nepodlehla depresím, po vyhlášení republiky založila československou pobočku Červeného kříže a taky začala slavit Den žen. Podle amerického vzoru zvolila druhou květnovou neděli, která letos připadá na 14. 5. 2017.

Den matek 2017

Mezinárodní den žen připadá vždycky na 8. března

V socialistickém hnutí vznikla podobná, ale přece jenom jiná tradice. Podobně jako 1. května začali soudruzi slavit den práce (na památku dělnické demonstrace v americkém Chicagu), 8. březen ustanovili dnem žen (na památku demonstrace švadlen v New Yorku). Přáli všem slečnám a dámám, i když třeba nemohly nebo nechtěly vychovávat děti. Levicoví idealisté byli solidární, ostatně vybojovali nám právo na odpočinek a volební právo. Den žen ovšem v tuzemsku zprofanovala komunistická strana, takže v roce 2017 leckdo upřednostní den matek.

1 komentář

  • Josef napsal:

    Slavme oba svátky. Mezinárodní den žen patří zhruba polovině lidské populace, které někdy mylně říkáme „slabší pohlaví“. Ve skutečnosti sice slečny, paní a dámy většinou nezvednou tak těžký kufr jako muži, ale mívají lepší dispozice pro jiné činnosti, například často vynikají sociální inteligencí, ve zdravotnictví a pedagogice, převažují na vysokých školách apod. Žena nemusí nutně vychovávat děti, aby byla výjimečnou bytostí. I bezdětná vědkyně, svědomitá politička, podnikatelka nebo jeptiška může společnosti prospívat, už samotnou svojí existencí. Proto respektuji a mám rád každou dobrou ženu.

    Mateřství je krásným, velmi odpovědným a privilegovaným povoláním. Někdy začíná těhotenstvím a pokračuje porodem, jindy má adoptivní nebo pěstounskou povahu. Především je však charakteristické laskavostí, citovou a celkovou oporou, láskou a do jisté míry také obětavostí. Den matek patří jenom některým ženám (podobně jako den otců patří pouze některým mužům). Nemá smysl stavět oba svátky do opozice, každý je jiný a inspirující, jako oslava určité části lidské společnosti, kterou potřebujeme a naštěstí máme poblíž.

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *