Existenční a životní minimum: kalkulačka + rady

Listina základních práv a svobod říká, že všichni máme stejné právo na důstojnost. Samozřejmě smíme svobodně myslet a mluvit, ale potřebujeme také jíst a bydlet. Český stát finančně podporuje jedince a domácnosti, které jsou materiálně chudé. Při výpočtu konkrétních dávek hraje důležitou roli existenční minimum, nebo životní minimum.

  2007 - 20112012 - 2017
Existenční minimum na osobu20202200
Životní minimum pro samostatně žijící osobu31263410
Životní minimum pro větší domácnost1. dospělá osoba28803140
2. a každá další dospělá osoba26002 830
nezaopatřené dítě od 15 do 26 let22502450
dítě od 6 do 15 let19602140
dítě do 6 let16001740

Pozn.: Existenční minimum bylo zavedeno v roce 2007, kdy zároveň doznalo změn životní minimum – nově se začalo počítat pro celou společně hospodařící domácnost. Současná vláda původně zvažovala navýšení, nakonec ale ponechává částky stejné. Ani v roce 2017 tedy ministryně sociálních věcí nechtěla, nebo nedokázala prosadit valorizaci životního minima, které mělo podle průběžných příslibů stoupnout o 150 až 200 Kč.

Co znamená existenční minimum a životní minimum?

 • Existenční minimum oficiálně představuje příjmy, které pokryjí základní potřeby, tak abychom přežili. Prakticky vlastně trestá jedince, kteří například neplatí výživné matce svého dítěte, nebo ztratili zaměstnání kvůli hrubému přestupku apod.
 • Životní minimum představuje příjmy, které zajišťují výživu a základní osobní potřeby. Teoreticky zachraňuje více, než jenom holé přežití, snad i jistou důstojnost.

Obě částky nezahrnují nutné náklady na bydlení, které jsou pokryté jinou dávkou a doplatkem. Pokud životní minimum nebo existenční minimum přesahuje vaše příjmy, žádejte příspěvek na živobytí nebo mimořádnou okamžitou pomoc na krajské pobočce Úřadu práce, kontakty najdete ZDE. Úředníci obvykle podle zákonů *) posoudí, na které příspěvky máte právo a pravidelně vyplatí povolenou peněžitou částku. Například těžcí alkoholici nebo gambleři mohou dostat pomoc věcnou formou, aby peníze rychle neztratili.

Orientační kalkulačka pro výpočet částky živobytí v roce 2017

Existenční nebo životní minimum bývá naplňováno různou formou

O různých situacích diskutujeme ve fóru pod článkem. Kdybyste vážně pochybovali, zda odpovědný zástupce Úřadu práce spočítal dávku správně, podejte do 15 dnů odvolání. Zaměstnanci státní správy jsou taky jenom omylní lidé. Někdy bohužel vznikne konflikt, který nelze řešit úplně smírně. V krajním případě napište ombudsmanovi – veřejnému ochránci práv, třeba na e-mailovou adresu podatelna@ochrance.cz.

Existenční minimum neboli 2 200 korun měsíčně

Kolik peněz potřebujete na přežití, když nepočítáme náklady na bydlení? Český stát odpovídá, že existenční minimum dělá 2 200 korun měsíčně, za které lze koupit například 208 kilogramů brambor. Ovšem nejnižší příspěvek dostávají pouze lidé, kteří během posledního půlroku ztratili zaměstnání kvůli hrubému přestupku, nebo hodně dluží na výživném pro nezletilé dítě, eventuálně se dlouhodobě zotavují ve zdravotnickém zařízení. Jinak většinou žadatelé dostanou životní minimum, které uspokojí základní potřeby lépe.

Samoživitelka má menší životní minimum než sólista

Pokud žije více lidí ve stejném bytě nebo rodinném domě, obvykle spolu sdílejí některé náklady – například dostávají společné vyúčtování za energie. Stát podobnou solidaritu předpokládá, a proto počítá životní minimum pro celou domácnost, což poměrně zvýhodňuje solitéry. Konkrétní částky spočítá kalkulačka výše. Například samostatně žijící „single“ má právo na měsíční životní minimum 3 410 Kč. Naproti tomu samoživitelka s novorozencem dostane 4 880 Kč, což rozpočítáno znamená 2 440 Kč na osobu – skoro pouhé existenční minimum.

*) Zdroje v právních předpisech

97 komentářů

 • Ludek napsal:

  Dobrý den já jsem v částečném invalidním důchodě druhého stupně do ted jsem byl hospitalizován na R.U.Kladrubech po úrazu poranění pánve a 23.12.2014 jsem byl propuštěn a nemám kde bydled z fin. důvodů já mám důchod 3649,.kc a to mám ještě platit výživné v částce 2600,.kc a tak se ptám je si mám nárok na nějaký příspěvek na bydlení jsem z Vlašimi u Benešova

 • Petr Woff napsal:

  Dobrý den, pane Luďku, je mi upřímně líto Vaší situace, ale zároveň věřím, že ji lze řešit.

  Jelikož Váš důchod převyšuje současné zákonem stanovené existenční i životní minimum, pravděpodobně nedostanete tzv. příspěvek na živobytí. Ale v případě nouze existuje ještě tzv. mimořádná okamžitá pomoc. Osoby bez přístřeší dostávají až 1 000 Kč, v kalendářním roce potom až 4násobek svého životního minima – to by ve Vaše případě pravděpodobně činilo 3410 x 4 = 13 640 Kč/rok. Tedy nemnoho, ale aspoň něco.

  Navíc určitě můžete dostat příspěvek na bydlení, kterému se podrobněji věnujeme článkem ZDE. Stejně jako předešlou dávku, sjednat jej můžete na krajské pobočce Úřadu práce podle místa svého trvalého pobytu (tzn. v kraji, kam Vám například chodí pošta) – kontakt najdete ZDE. Možná bude potřeba, abyste měl někde domluvenou nájemní smlouvu, přesné podmínky Vám sdělí pracovnice Úřadu práce.

  Například samostatně žijící osoba s měsíčním příjmem 3 649 Kč ve Vlašimi u Benešova může letos dostávat příspěvek na bydlení až 3 818 Kč měsíčně, záleží ovšem na Vašich skutečných nákladech na bydlení.

 • Helena napsal:

  Dobrý den
  Prosím poraďte mi, co mám dělat (jak přežít), i když jsem v aktivním věku nemohu sehnat práci. Bydlím v družstevním bytě a příspěvek mi byl uznán, ale řeší jen náklady na energie. Bohužel několikátým rokem jsem bez příjmu a na jiné sociální dávky nemám nárok. (nemám děti, nebydlím ve státním bytě či na ubytovně, hradila zdravotní poplatky, normální ceny jízdného, internetu, telefonu pro hledání práce apod.) Opravdu jediným zádrhelem je stavební spoření rodičů psané na mne?, i když jsou ve výpisech platby rodičů? Pak nemám dávky hmotné nouze a doplatek na bydlení, tedy na jídlo a byt. (Nebýt rodičů seniorů, neměla bych z čeho přežívat. Samozřejmě řešení je mít zaměstnání, ale nemám konexe.) Děkuji za vyjádření, s pozdravem H.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Heleno, jestli Vám rozumím správně (případně mě opravte), jste dlouhodobě bez příjmů, dostáváte životní minimum (tzv. příspěvek na živobytí – základní dávku pomoci v hmotné nouzi), ale není Vám přiznaný příspěvek na bydlení, protože je na Vás vedené stavební spoření.

   Jak se dívám, například Česká spořitelna v obchodních podmínkách píše: „Svá práva ani povinnosti jako účastníka stavebního spoření vyplývající ze smlouvy nemůžete převést na jinou osobu.“ Takže pravděpodobně odpadá možnost, že byste stavební spoření převedla na svoje rodiče.

   Jelikož životní, natož existenční minimum rozhodně nestačí k plnohodnotnému životu, zřejmě jedinou alternativou tedy zůstává zaměstnání. Věřte mi, že konexe naštěstí nejsou nutné. Podle mě nejserióznější nabídky práce zveřejňuje prostřednictvím svého webu Úřad práce ZDE. Eventualitami jsou Prace.cz, jobsdnes.cz, Monster, Manpower nebo Grafton Recruitment. Pokud máte kupříkladu problém se sepsáním životopisu nebo motivačního dopisu pro potenciálního zaměstnavatele, dejte vědět a připravím pro Vás speciální návod.

   Jinak zvažte ještě rekvalifikace, jistě existuje nějaký obor, který by Vás bavil a má dobré podmínky na trhu práce – nabídky jsou třeba ZDE. Životní minimum + příspěvek na bydlení sice stále ještě může vycházet lépe než minimální mzda, ale současná vláda plánuje dále zvyšovat hodnotu práce.

 • Jitka napsal:

  Beru životní minimum a mæm př.na bydlení chlapec se narodil v roce 2007 v dubnu takže mu bude 8let jak je možné že dostáváme do teď jen 4830kč a ne 5280 jak je uvedeno v tabulkách?Děkuji za odpověd

 • Jitka napsal:

  Pardon bereme 4880kč

  • Petr Woff napsal:

   Životní minimum pro 2 člennou domácnost, ve které žije dospělá osoba a osmileté dítě skutečně vychází na vyšších 5 280 Kč. Úřad práce na svém oficiální webu konstatuje, že tzv. částku živobytí stanovuje podle toho, jakou mají příjemci „snahu a možnosti“. Takže být Vámi, zeptám se příslušného úředníka na „pracáku“, proč Vám dává podivně nízké životní minimum – jestli například hodnotí Vaše úsilí jako nedostatečné (a buďte přitom sebevědomá, ostychu netřeba, jistě se všechno vysvětlí :-).

 • Soňa napsal:

  Chci se zeptat má nárok na dávku existenčního minima můj osmnáctiletý syn? Přestal studovat, s tím, že bude pracovat. Práci ovšem sehnat nemůže, je evidovaný na úřadu práce. Jsem samoživitelka a mám ještě sedmiletého syna. Děkuji

 • Petr Woff napsal:

  Dobrý den, Soňo, záleží na tom, jestli Váš syn žije sám, anebo například s Vámi a svým bratrem ve společné domácnosti.

  Samostatně žijící jedinec má nárok na životní minimum 3 410 Kč. Pokud pobírá menší příjem, stát mu obvykle doplatí tuhle částku formou takzvaného příspěvku na živobytí.

  Pro vícečlennou domácnost je částka počítána dohromady. Například dospělá matka + 18leté nezaopatřené dítě (sice už nestuduje, je vedené v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, ale nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, protože si ještě v žádném zaměstnání neplatilo důchodové pojištění) + 7leté dítě = celkem životní minimum domácnosti 7 730 Kč. Pokud má Vaše domácnost takový nebo vyšší příjem, příspěvek na živobytí zřejmě nedostanete. Ale možná byste dostali příspěvek na bydlení.

 • Michal napsal:

  Dobrý den,chtěl jsem se optat zda mám nárok na životní minimum když bydlím u rodičů a je mi 30.let. A nepobýrám z pracovního úřadu dávky.. Děkuji

 • Petr Woff napsal:

  Dobrý den, Michale, hodnocena je situace celé domácnosti. Tzn., pokud v bytě trvale žijí například 3 dospělí lidé, celkové životní minimum všech dohromady dělá 8 800 Kč měsíčně. Pokud všechny měsíční příjmy domácnosti (ve Vašem případě včetně příjmů rodičů) nedosahují této částky, bude životní minimum doplaceno formou příspěvku na živobytí.

  Kdybyste byl samostatnou 1člennou domácností, Úřad práce Vám doplatí tolik, abyste měl aspoň 3 410 Kč na měsíc. Další eventuální pomocí jsou příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení.

 • Ludek napsal:

  Dobrý den tak jsem zašel na uřad žádat o příspevek na živobití který mě přidak 400,kc a na bydlení 2400,kc ale ubytovna stojí 3450,kc tak to me moc nepomužou protoze kauce na ubxtovnu je 6000,kc kterou ja nemam a z dúchodu mam platit vyživné v častce 2600,kc tak to nic neřeší jinak nevim jak se mám zařídit dekuji za odpoved.

  • Petr Woff napsal:

   Pane Luďku, jestli pobíráte příspěvek na živobytí, vedle příspěvku na bydlení byste mohl nárokovat také doplatek na bydlení. Ten asi nebude moc vysoký, ale jestli Vám rozumím dobře, každá stovka je dobrá. Popište na Úřadu práce svou situaci a žádejte rovněž mimořádnou okamžitou pomoc. Jak vzkazuje Ministerstvo práce a sociálních věcí mj. osobám bez přístřeší: „V tomto případě lze poskytnout dávku až do výše 1 000 Kč. Součet dávek poskytnutých v kalendářním roce nesmí přesáhnout 4násobek částky životního minima jednotlivce.“

 • Eva Śědivá napsal:

  Dobrý den..Jsem na neschopence od července a počítala jsem že od nového Roku budu dělat ale nastali pooperační komplikace a bude to trvat ještě několik měsíců než to bude v pořádku.Platím 5000kč nájem a neschopenku mám 6180kč.Rodina a známí mi pomáhají přežít.Měla bych v tomhle státě na něco nárok-bydlení příspěvek nebo živobytí?Už nevím kudy kam.Dělám už skoro 30let a nikdy jsem od nikoho nic nežádala..Děkuji…

  • Petr Woff napsal:

   Paní Šedivá, Váš příjem dosahuje životního minima (tedy pokud nemáte v péči nějaké nezaopatřené děti), takže nedostanete příspěvek na živobytí. Ale určitě můžete nárokovat příspěvek na bydlení – podrobnosti najdete ZDE. Stačí zajít s dokladem totožnosti na Úřad práce, tam obdržíte potřebný formulář žádosti atd. Nic si nevyčítejte, vzájemná pomoc je normální, od toho sociální systém máme :-).

 • Daniela napsal:

  Dobrý den, mám dotaz, pokud bych chtěla pobírat životní minimum protože trvalé bydliště mám psané od rodiču a sama na sebe, je překážkou že mi rodiče platí spoření? V papírech co jsem dostala to chtějí vyplnit a já teď nevím jestli ho jít zrušit, nepřiznat ho tam nebo co s tim? To opravdu kvuli tomu že mi rodiče spoří peníze a je to psané na mě nebudu mít narok na životní minimum? Děkuji za radu a odpověď. Hezký den.

 • Petr Woff napsal:

  Danielo, když žádáte životní minimum (přesněji příspěvek na živobytí), důležité jsou Vaše majetkové poměry. Stát nechce financovat osoby, které pomoc nutně nepotřebují, proto může zohlednit také naspořené peníze žadatelky. Nicméně určitě pravdivě uveďte všechny informace, které Úřad práce žádá, zamlčování čehokoli by znamenalo jenom zbytečné riziko pozdějších problémů (například příjemce musí za určitých podmínek příspěvek na živobytí vrátit).

 • Eva Śědivá napsal:

  Dobrý den.Tak vy jste mi odpověděl že mám nárok na příspěvek na bydlení ale já byla na sociálce tam mi bylo řečeno že mám až moc 6000kč neschopenku na měsíc a že platím 5000nájem.Byla tam mladá holčina a vše je zamítnuta mi bylo řečeno a nashledanou.Neporadí Vám tam a jednání nedůstojné.Byla jsem tam poprvé v životě žádat o pomoc a zklamána .Tak úřad práce pomůže?Stačí jen nájemní smlouva a neschopenka tedy?Děkuji..

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, paní Śědivá, pokud jste opravdu žádala o příspěvek na bydlení (nikoli o životní minimum, respektive o příspěvek na živobytí, ani o doplatek na bydlení), jsou jenom 2 možnosti.

   A/ Možná jste mi zapomněla sdělit nějakou důležitou informaci. Opravdu činil Váš průměrný čistý měsíční příjem za poslední kalendářní čtvrtletí kolem 6 000 Kč? Nemáte ještě nějaké jiné příjmy (jakou formou Vám pomáhá rodina a známí)? Jste jedinou osobou, která má nahlášené trvalé bydliště ve Vašem nájemním bytě (nemá tam úředně nahlášené trvalé bydliště třeba ještě nějaký movitější příbuzný)?

   B/ Pokud Váš průměrný čistý měsíční příjem za poslední čtvrtletí skutečně činil kolem 6 000 Kč, platíte nájem 5 000 Kč a ve Vašem nájemním bytě nemá hlášené trvalé bydliště žádná jiná osoba, chybu udělala úřednice na Úřadu práce. V tom případě bych Vás požádal o její kontakt (nejlépe e-mailovou adresu, nebo alespoň jméno a lokalitu úřadu). Zeptal bych se jí na oficiální důvod zamítnutí žádosti.

 • Milan napsal:

  Dobry den,chtel jsem se zeptat,zda mam narok na ex.minimum nebo jiny prijem.Jsem nezamestnany a vyrazeny z UP.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Milane, příspěvek na živobytí ve výši životního minima nyní asi nedostanete. Úřad práce totiž přihlíží ke snaze žadatele vydělávat si samostatně, a vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání (ať už byl důvod jakýkoli) pravděpodobně ohodnotí jako přitěžující okolnost. Výjimkami jsou například invalidé III. stupně nebo osoby, uznané dočasně práce neschopnými – k těm bývá přistupováno citlivěji.

 • Tomáš napsal:

  Dobrý den,
  stěhuje se k nám 20 letá kamarádka, která má po škole,nikde nepracovala a trvalý pobyt má někde na úřadě.Chci se zeptat,zda-li má nárok na nějaké dávky (do práce ji hnát nebudeme,protože nám vyhovuje jako chůva).Bude bydlet v bytě,kde máme i my trvalé bydliště,tak jestli úřad bude porovnávat i naše příjmy…jsme schopni ji i napsat nájemní smlouvu.
  Předem děkuji za odpověď

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Tomáši, mezi společně posuzované osoby jsou například kromě manželů nebo registrovaných partnerů (v rámci EU) počítané taky „jiné osoby, které společně užívají byt, s výjimkou osob, které prokáží, že spolu trvale nežijí a společně neuhrazují náklady na své potřeby“ (zákon o životním a existenčním minimu, § 4). Takže do příjmů Vaší nové spolubydlící za účelem ne/přiznání jejího eventuálního příspěvku na živobytí by byly zahrnuty také Vaše příjmy.

 • Pavla napsal:

  Dobrý den
  Je mi 26 let Dodělávám vysokou školu jsem bez príjmu nežiju s rodiči Můžete mi prosím poraditi na kterou dàvku mám nárok Děkuji

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Pavlo, pokud Vám už bylo 26 let, nejste již „nezaopatřené dítě“ (některé zdroje uvádějí, že soud může rodičům uložit vyživovací povinnost i potom, předpokládám ale, že tak daleko zacházet nechcete). Pokud aktivně nehledáte zaměstnání ve spolupráci s Úřadem práce, asi nepřipadá v úvahu příspěvek na živobytí (životní/existenční minimum). Ale mohla byste dostat příspěvek na bydlení, jestliže není příliš vysoký součet příjmů osob, které mající trvalé bydliště ve stejném bytě – více ZDE.

 • Eva Śědivá napsal:

  Dobrý den.Psala jsem Vám že mám neschopenku a řeším na sociálce v HK bydlení a živobytí.Tak nejdříve jsem byla odmítnuta a za měsíc a půl mi zavolala úřednice že se spletla a mám se stavit.Když jsem přišla tak nějaká omluva nehrozila jen že to špatně spočítala a že mi něco vyšlo na živobytí.Dala mi papíry že každý měsíc mám vyplnˇovat.Nedalo mi to a šla jsem za vedoucí nouze a tam jsem vše řekla o problému.Nejdříve mi bylo řečeno že slečna je tam tři měsíce a nemám se divit že tam nikdo dlouho nevydrží.Ani slůvko nějaké omluvy a od paní vedoucí mám nárok na bydlení.Tak nevím nadřízená mluví jinak a podřízená taky.Nezlob Te se na mě ale tam je to džungle.Kvalifikovaní lidé tam chybí a jednání radši nemluvit.Poprvé v životě chce člověk pomoc a jsem znechucená.Tak uvidím příští měsíc na co mám nárok a kolik mi slečna spočítala..Nedalo mi to a průběh řešení mé situace Vám píši..Tak si přeji jen silné nervy..

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, paní Šedivá, hlavně, že celá „operace“ skončila zdárně, i když komplikace Vám nezávidím a určitou znechucenost chápu. Ale chápejme taky úřednice, které životní nebo existenční minimum přiznávají. Sociální oblast asi skutečně trpí nedostatečnými finančními a personálními kapacitami. Nejde o žádnou komerci, ale o pomoc bližnímu, kterou lidé obyčejně nedoceňují. :-/

 • zdenek k napsal:

  Dobry den, chci se zeptat zda ma narok na existencni minimum clovek ktery nema kde bydlet a je prihlaseny ma mestskem uradu a byl vyloucen z uradu prace za pozdni oznameni o dohode provedeni prace.Vsude ctu ze to je castka ktera musi byt priznana kazdemu ze to je opravdu na preziti vlastne uplne nejnizsi castka na preziti.Clovek o kterem pisu si snazi hledat brigady apd dodrzoval i castku kterou si muze privydelat cca 4600 ale nikdy zadne davky nebral ani k te brigade jen mu UP platil zdravotni pojistenia kdyz prisel na UP a socialku a ptal se zda ma na neco narok tak mu vzdy bylo zdeleno ze nema na nic narok a ze musi byt prihlaseny v nakem byte apd aůe ten clovek bojuje o preziti a urednici mu vubec nepomahaji a ani s nim nic nekonzultuji.Za dobu co je v teto situaci co jsem pocital taz uz mu melo byt celkem za tu dobu vyplaceno cca 22 tisic a on nebere ani korunu a porad mu je porad dokola omilano ze bez adresy nic nemuzou delat a ze pobyt na mestskem urade jim nestaci muze mi to nekdo trosku objasnit ci poradit jak to tedy opravdu je?Nebo tento clovek co je v tetoto situaci narazi na aroganci uredniku kteri s nim nechteji resit jeho stuaci? .

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Zdenku, pokud jde o přiznání příspěvku na živobytí, problémem nejspíš je, že dotyčný člověk byl vyloučen z evidence uchazečů o zaměstnání. Zákon o pomoci v hmotné nouzi (111/2006 Sb.) totiž říká (§ 3, 1. odstavec): „Nestanoví-li tento zákon jinak, osobou v hmotné nouzi není osoba, která není v pracovním nebo obdobném vztahu ani nevykonává samostatnou výdělečnou činnost a není vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání (…).“ Dále jsou vyjmenovány výjimky, které přesto mohou životní nebo existenční minimum dostat – například lidé starší 68 let, poživatelé starobního důchodu nebo lidé invalidní ve třetím stupni.

   Pokud jde o trvalé bydliště v nějakém „normálním“ bytě, tím bývá podmiňovaný příspěvek na bydlení. Jinými slovy, aby Váš známý dostal finanční kompenzaci nájmu, musí být nejdříve uzavřená nájemní smlouva v bytě, kam si nahlásí trvalé bydliště. Příspěvek na bydlení je vyplácen do konce následujícího měsíce, tzn. například za březen do konce dubna téhož roku.

 • Eva napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se optat. Jsem samoživitelka dvou dětí, v plném invalidním důchodu 2. stupně. Nevede se mi sehnat nějaký přivýdělek. Mé náklady na bydlení jsou 14 570 Kč včetně elektřiny a plynu, můj příjem činí 12 740 Kč. Je v tom i částka výživného na děti, s tím že kolikrát nepřijde celá částka. Byla jsem žádat o pomoc na úřadě. Tam mi velice neochotně bylo řečeno, že nemám na nic nárok, jelikož bydlím s dětmi v bytě s podnájemní smlouvou, tudíž nemá smysl, abych se pokoušela podat žádost o příspěvek, že mi stejně nebude uznán. Můžete mi, prosím, tedy poradit, co mám dělat a jakým způsobem přežít s dětmi?? Když mi úřad nikterak neporadil ani nepomohl. Děkuji za odpověď s pozdravem.

  • Vlastík napsal:

   Dobrý den,
   prosím o informaci ohledně dávek v hmotné nouzi při hospitalizaci. Prošel jsem kdejaký zákon, různé WWW, ale můj případ jsem nemohl na nic navázat. Od poloviny měsíce listopadu 2014 jsem v léčebném ústavu /TBC/. Celkem, podle zdravotního stavu bych tu měl být do poloviny května. Pobírám pomoc v hmotné nouzi – živobytí a bydlení. Vím, že ve zdravotnickém zařízení, pokud jsem tam celý měsíc, mám krácené živobytí. V únoru a březnu jsem byl na dovolence, jednou 3 dny, podruhé 4. Nikde ale nemohu najít informaci, zda tyto 2 měsíce nemám nárok na celé živobytí (aspoň takovou informaci jsem dostal při návštěvě sociálních pracovníků). Tzn., že když dostanu dovolenku, nejsem celý měsíc hospitalizován, tudíž nebude dávka živobytí krácená. Zatím ale dostávám pořád jen tu nižší částku.
   Děkuji za radu, Vlastík.

   • Petr Woff napsal:

    Vlasíku, podle mě jde o pasáž zákona o pomoci v hmotné nouzi (111/2006 Sb.), kde stojí (§ 24, odstavec 1 e):
    „Částka živobytí osoby činí (…) u osoby, které je poskytována zdravotní péče ve zdravotnickém zařízení po celý kalendářní měsíc (…) částku existenčního minima;“

    takže byste měl mít krácenou částku živobytí na existenční minimum, jenom pokud jste hospitalizován ve zdravotnickém zařízení „po celý kalendářní měsíc“. Jinak, jak zákonu rozumím, by se mělo vycházet z vyššího životního minima. Otázka je, jestli na Úřadu práce o Vašich dovolenkách, respektive únorových a březnových pobytech mimo léčebný ústav vědí.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, paní Evo. Je mi upřímně líto, že na Úřadě práce nebyli ochotní. Bohužel povýšené chování úředníků je poměrně časté a ukazuje, že tamní personál nechápe význam a potenciál svého zaměstnání, ani svoje štěstí oproti lidem nedobrovolně nezaměstnaným. K Vámi uvedeným příjmům.

   Je hrozné, pokud otec někdy neposílá celou částku výživného. Osobně doufám, že se ministryni práce a sociálních věcí podaří prosadit zálohové výživné, aby stát pokryl výpadky a pak pohnal nezodpovědné rodiče k odpovědnosti.

   Vámi uvedený příjem převyšuje životní minimum a i když zohledníme přiměřené náklady na bydlení apod., zřejmě nedostanete příspěvek na živobytí.

   Abyste dostala příspěvek na bydlení, musíte skutečně bydlet ve vlastním bytě, eventuálně být členkou bytového družstva, anebo mít nájemní (nikoli podnájemní) smlouvu – tedy uzavřenou přímo s majitelem (nikoli například se členem bytového družstva). Takže doporučuju přestěhovat se z podnájmu do nájmu (zní to jako slovíčkaření a formalita, ale i na detailech záleží). V nájemním bytě, který je zkolaudován k trvalému bydlení, pokud byste platila nájem ze svého účtu, byste měla dostávat příspěvek na bydlení v řádu tisícikorun měsíčně.

   Potom připadají v úvahu ještě přídavky na děti – více ZDE. Podmínky pravděpodobně splňujete, takže byste měla dostávat na každé dítě řádově stokoruny měsíčně, podle věku potomka.

 • haninka3 napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat: Jsme čtyřčlenná rodina – 2 dospělí ve věku 26, 27 a 2 děti ve věku 3, 4. Moje příjmy se skládají z rodičovského příspěvku 3800 Kč, příspěvku na bydlení 3865 Kč, přídavku na dítě 1000 Kč, pak jsem do tohoto měsíce pobírala živobytí, které činilo 6090 Kč, teď mi byl snížen na 4190 Kč a doplatek na bydlení, který činil 1395 Kč, mi byl odebrán. Z těchto peněz jsem hradila nájem včetně energií 6700 Kč, synovi školku 1100 Kč.

  Ze sociální kalkulačky jsem se dozvěděla, že životní minimum bych měla pobírat 9450 Kč. Ráda bych se dozvěděla, proč jsem takovouto částku nikdy nepobírala? Když na ni ze zákona mám právo. Další problém je v tom, že mi bylo staženo živobytí z 6090 Kč na 4190 Kč z důvodu malého bytu, jehož rozměry jsou 42m2. Jenže když jsem na úřadě řekla, ze v budoucnu bych měla mít byt větších rozměrů, které by byly 87m2 a nájemné by bylo 8100 Kč včetně energií, bylo mi řečeno, že by mi to sociální úřad neproplatil. Tak teď nevím, jak to mám chápat. Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Haninko, důležitá otázka zní: Nestouply příjmy druhé dospělé osobě, která žije ve Vaší domácnosti? Sčítají se finance všech členů společně žijící rodiny.

   Další důležitá věc: Minimální hranice peněžních příjmů Vaší domácnosti pro zajištění její výživy a ostatních základních potřeb vychází celkem 9 450 Kč (za oba dospělé dohromady 5 970 Kč + za každé dítě v předškolním věku 1 740 Kč). Ale tuhle částku nedostanete celou, například pokud máte ještě jiné příjmy. Výpočet příspěvku na živobytí je podrobně popsán ZDE, výpočet příspěvku na bydlení ZDE a výpočet doplatku na bydlení ZDE. Posledně jmenovaná dávka nemusí být uznána kvůli nevyhovujícím podmínkám (např. malému prostoru).
   Ve Vašem případě ovšem potřebujeme znát ještě příjmy druhé dospělé osoby v domácnosti. (Problémem taky může být, pokud je třeba nezaměstnaná a vypadla z evidence Úřadu práce – to bývá hodnoceno jako nedostatečná snaha, mající za důsledek snížení částky živobytí, což může způsobit zrušení doplatku na bydlení.)

   • haninka3 napsal:

    Dobrý den, pane Petře, co jste mi napsal, plně chápu. Vím, že mi živobytí bylo staženo z důvodu, že můj byt je malých rozměrů. Ale proč mi byl odňat i doplatek na bydlení, to už nevím. Další věc je ta, že žiji s přítelem, který je veden v evidenci Úřadu práce. Jenže přítel sám nedostává z Úřadu práce nic a se mnou dohromady pobíral živobytí. Když jsem se na sociálce zeptala, jak je to s jeho penězi, kdyby byly rozpočítané zvlášť, bylo mi řečeno, že pobírá necelé 2 000 Kč.

 • Petr Woff napsal:

  Dobrý den, Hano, myslím, že jsme se úplně nepochopili. Právě doplatek na bydlení může být zrušen kvůli malým rozměrům bytu (nebo nevyhovujícím hygienickým podmínkám apod.).

  Pokud Vaší domácnosti nestouply příjmy, příspěvek na živobytí mohl poklesnout například proto, že Váš přítel odmítl nějaké nabízené zaměstnání. Úřad práce počítá tuhle částku podle množství a stáří osob v domácnosti (výchozími hodnotami jsou životní minimum a existenční minimum), ale také podle snahy dospělých „postavit se na vlastní nohy“. Zároveň pouze svému klientovi nebo klientce sdělí, proč případně nějaká dávka klesla. Takže nejlepší bude, když se zeptáte přímo zodpovědného úředníka nebo úřednice.

 • Marek napsal:

  Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat: V lednu mě na tři měsíce vyřadili z Úřadu práce. Teď v dubnu zase mohu dojít, ale mám úřední adresu (trvalý pobyt) na Městském úřadu. Jaké jsou momentálně moje šance, když přežívám všude možně a jsem vlastně bezdomovec, ohledně příspěvku na živobytí a příspěvku na bydlení? Děkuji za odpověď. Marek

  • Petr Woff napsal:

   Marku, příspěvek na živobytí je určován individuálně, případ od případu. Pokud budete opět v evidenci nezaměstnaných, myslím si, že by Úřad práce měl vycházet ze životního minima, nikoli z nižšího existenčního minima – více ZDE. Pro příspěvek na bydlení potřebujete mít trvalé bydliště v bytě, pro který dávku požadujete – více ZDE. Ještě existuje takzvaná mimořádná okamžitá pomoc například pro člověka, který „nemá uspokojivě naplněny životně důležité potřeby vzhledem k tomu, že je osobou bez přístřeší“. Taktéž žádejte na Úřadu práce.

   • Marek napsal:

    Tak jsem v evidenci Úřadu práce Vrchlabí, Žádost o příspěvek na bydlení podána, ale musel jsem tam jít čtyřikrát po sobě. A na bydlení nemám nárok, protože nebydlím a přežívám všude možně a mám adresu úřední Zámek 1. Chtěl jsem se zeptat, jak se mnou budou jednat u té dávky u osob bez přístřeší, když pořád říkají, že nestíhají a že je jich tam málo úředníků. Děkuji za odpověď. Marek

    • Petr Woff napsal:

     Abyste dostal příspěvek na bydlení, nejdříve musíte bydlet. To znamená, uzavřete někde nájemní smlouvu (samozřejmě pokud nevlastníte byt, nebo nejste členem bytového družstva). Další dávkou možná myslíte příspěvek na živobytí, který se odvíjí o existenčního nebo životního minima a přísluší i některým bezdomovcům (podmínky jsou podrobně popsány ZDE). Úředníci se nemohou vymlouvat, že nestíhají, musejí plnit svoje povinnosti. Stížnosti přijímá veřejná ochránkyně práv – ombudsmanka, například na e-mailové adrese podatelna@ochrance.cz

 • lucka napsal:

  Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat. Jsem v pronájmu, platím za byt 8200 Kč pronajimateli, mám to ve smlouvě. Pokud budu žádat o doplatek na živobytí a nájem je jen 5000 Kč se vším všudy, pronajímatel si bere do kapsy 3200 Kč. Jaká částka se bude zohledňovat na doplatek, ta co je na inkasním lístku 5000 Kč, nebo co skutečně platím – 8200 Kč? Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Lucko, nevím přesně, jakou dávku myslíte – existuje příspěvek na živobytí, příspěvek na bydlení nebo doplatek na bydlení. Obávám se, že budete muset doložit Doklad o výši nákladů na bydlení. Tvrzení „pronajímatel si bere do kapsy dalších 3 200 Kč“ podle mě nepostačí a započtou Vám jenom 5 000 Kč. Úřady práce obyčejně ani neuznávají, když je nájem placen z účtu příbuzného nebo přítele. Podle mých zdrojů většinou chtějí, aby náklady na bydlení byly hrazeny pouze z účtu žadatele/příjemce dávky.

 • Marek napsal:

  Dobrý den,
  tak mně byl přiznán příspěvek na živobytí, žádost podaná 27.4.2015 a dozvěděl jsem se to až 12.5.2015. Chtěl jsem se Vás zeptat, jestli dostanu dávku za Duben, nebo jestli jenom za ty čtyři dny v Dubnu. Příjmy od začátku roku jsem doložil. Únor, Březen, Duben jsem neměl nic, jenom v Lednu. V evidenci jsem od 17.4.2015. Děkuji za odpověď. Marek

  • Petr Woff napsal:

   Marku, gratuluji Vám k úspěšnému vyřízení formalit. Podle mě dostanete příspěvek na živobytí až za květen, a to v květnu. Myslím si, že dříve jste na dávku neměl nárok, protože jste nebyl celý kalendářní měsíc v evidenci Úřadu práce. Budu citovat pasáže zákona o pomoci v hmotné nouzi, které chápu jako klíčové pro Vaši situaci:

   „Nestanoví-li tento zákon jinak, osobou v hmotné nouzi není osoba, která není v pracovním nebo obdobném vztahu ani nevykonává samostatnou výdělečnou činnost a není vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání (…) Dávka, na kterou vzniká nárok splněním podmínek stanovených tímto zákonem, náleží osobě od prvního dne kalendářního měsíce, v němž bylo zahájeno řízení o přiznání dávky, pokud v něm osoba zároveň splnila všechny podmínky pro přiznání nároku na dávku, jinak od prvního dne kalendářního měsíce, kdy výše uvedené podmínky splnila. (…) Příspěvek na živobytí se vyplácí v kalendářním měsíci, na který náleží, v měsíčních lhůtách určených plátcem příspěvku.“

   Jak už jsem radil dříve, kdybyste měl velký problém vyjít a hrozilo, že třeba budete muset spát bez střechy nad hlavou, žádejte takzvanou mimořádnou okamžitou pomoc. Tam nejsou vlastně žádné podmínky, pokud člověku například hrozí vážná újma na zdraví.

 • Růža napsal:

  Dobrý den, p. Petře, poctivě jsem si přečetla všechny dotazy a Vaše odpovědi, ale přesně svůj problém jsem v tom nenašla, a proto prosím, zda by to bylo možné dotazem. Byt, ve kterém mám věcné břemeno a tudíž i trvalý pobyt, patří mému synovi. Všechny poplatky jsou hrazeny z mého ID přes můj účet. Přihlášená k pobytu jsem na této adrese jen já, jelikož syn s rodinou bydlí v PHA. Ve smlouvě o zřízení břemene je zapsáno „jako věcné právo doživotního užívání bytové jednotky a společných částí“, zapsané na Katastrálním úřadě. Chtěla jsem se tedy dotázat, zda mám, či nemám nárok na příspěvek na bydlení, když můj příjem je 10 400 a za byt platím 5 500 + 1000 Kč SIPO. Tento měsíc mi po zaplacení daně z nemovitosti 1430 Kč nezbylo ani na léky. Jsem po operaci ruky, tudíž ani žádná brigáda nepřichází v úvahu a rehabilitace taky něco stojí. Ráda bych se dotázala, na co mám, či nemám nárok, děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Růžo, před časem uspořádal deník Blesk krátký internetový rozhovor s právničkou Úřadu práce. Mezi odpověďmi najdeme informaci, která Vás zajímá a zřejmě bohužel nepotěší.
   OTÁZKA: „Matka na mě přepsala dům, ale stále ho užívá díky věcnému břemenu. Má stále nárok na příspěvek, nebo musíme mezi sebou uzavřít nájemní smlouvu?“
   ODPOVĚĎ: „Nárok na příspěvek na bydlení osobě, která dům – byt užívá z titulu věcného břemene, nárok na dávku nevznikne. Nájemní smlouva by pro účely nároku na dávku státní sociální podpory byla neplatná.“

   Jinak, čistě početně, byste podle mého názoru příspěvek na bydlení dostala; ovšem pouze za předpokladu, že by věcné právo bylo zrušeno a například jste uzavřela se synem nájemní smlouvu (nebo získala byt do vlastnictví).

 • Marek napsal:

  Dobrý den.
  Tak jak jste mně radil, požádal jsem o jednorázovou okamžitou pomoc, opakovanou dávku, do konce roku nesmí překročit čtyřnásobek životního minima. Já jsem z příspěvku na živobytí, který jsem dostal, zaplatil ubytovnu aspoň na 5 dní, to jsem doložil na sociálce, doklad o zaplacení. Paní mně tvrdila, že takhle zpětně to ještě nedali, ale žádost byla podána. Chtěl jsem se Vás zeptat, jak dlouho to může trvat, protože já mám už druhý rozhodnutí o přiznání příspěvku na živobytí, za květen, dostat 3 410 Kč.

  • Petr Woff napsal:

   Marku, je dobře, že jste požádal taky o jednorázovou okamžitou pomoc. Pokud jde o dobu, po kterou Úřad práce situaci žadatele posuzuje, veřejný ochránce práv (ombudsmanka) píše:
   „Řízení (o dávkách pomoci v hmotné nouzi) trvá 30 dnů, ve složitých případech a je-li třeba provést místní šetření, 60 dnů. O mimořádné okamžité pomoci by měl úřad práce rozhodnout bezodkladně.“

   Pokud jde o termíny výplaty, v zákoně o pomoci v hmotné nouzi stojí:
   㤠43
   Výplata dávek
   (1) Příspěvek na živobytí se vyplácí v kalendářním měsíci, na který náleží, v měsíčních lhůtách určených plátcem příspěvku. Je-li zřejmé, že příjemce nedokáže s větší částkou finančních prostředků hospodařit, lze příspěvek na živobytí poskytovat týdně nebo denně.
   (2) Doplatek na bydlení se vyplácí v kalendářním měsíci, za který náleží, v měsíčních lhůtách určených plátcem doplatku. Se souhlasem příjemce může být doplatek na bydlení, nepřesahuje-li jeho výše 100 Kč, vyplacen najednou po uplynutí delšího, nejdéle však ročního období.
   (3) Mimořádná okamžitá pomoc se vyplatí bezodkladně.“

 • Adam Fritsch napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych se optat, zda-li mám nárok na životní minimum a popř. kolik. Můj měsíční příjem je 4000 Kč z alimentů, které mi posílá otec. Jsem studující, je mi 18 let. Děkuji za pomoc.

 • Petr Woff napsal:

  Adame, životní minimum bývá vypláceno formou příspěvku na živobytí, a to pro celou společně žijící a hospodařící domácnost. Nevím, zda žijete sám, ale myslím si, že v tom případě byste jakožto takzvané „nezaopatřené dítě“ mohl tuto „pomoc v hmotné nouzi“ dostat.
  Váš měsíční příjem je 4 000 Kč, z toho nepočítáme 30 % (v Praze 35 %) jakožto náklady na bydlení. Vychází 2 800 Kč (v Praze 2 600 Kč), takže byste podle mého soudu dostal doplatek do životního minima, které pro samostatně žijícího jedince aktuálně činí 3 410 Kč.
  Zajímavější by mohl být příspěvek na bydlení pro byt, kde máte hlášené trvalé bydliště.
  Mrkněte taky na přídavek na dítě.

 • dada napsal:

  Dobrý den.
  Jsem sama se synem. Alimenty nemam, otec není uznaný. Byl mi zvednut nájem od příštího měsíce. Když ho zaplatím, tak nám zbude 1500 Kč. Mam na něco nárok? Beru rodičák, přídavek na dítě a příspěvek na bydlení. Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   dado, domácnosti dospělého člověka a malého dítěte (do 6 let) by po zaplacení přiměřených nákladů na bydlení (do 30 % příjmů, v Praze do 35 % příjmů) mělo zbýt životní minimum 4 880 Kč. Nevím, jaké částky dosáhne Váš nájem po zdražení, a jestli tedy nebude nutné hledat něco levnějšího.
   Pakliže Vám Úřad práce uzná příspěvek na živobytí, požádejte také o doplatek na bydlení, aby Vám skutečně po zaplacení nájmu zůstalo těch 4 880 Kč na měsíc. V případě velké krize, kdybyste třeba neměli na jídlo, požádejte o mimořádnou okamžitou pomoc – při ohrožení zdraví je možná velmi rychlá výplata určité částky.

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *