Nová vrstva příjemné barvy přijde vhod. Na vnitřních zdech místnosti umocní teplo domova, na keramice rozzáří jídelní stůl a na plátně téměř oživí lidskou tvář. Co dostane na oplátku malíř, který barvám vládne? Srovnejme, kolik běžně vydělává jako zaměstnanec v soukromé firmě (s.r.o., a.s.) a jaké ohodnocení může očekávat ve veřejném sektoru. (Malířství a natěračství lze samozřejmě provozovat i samostatně jako řemeslnou živnost, která ovšem není odměňována mzdově ani platově.)

Zaručená mzda zaměstnance v soukromé firmě

Český statistický úřad ve svém žebříčku průměrných výdělků sice malíře zmiňuje (jednak ve smyslu natěrače a tapetáře, jednak ve smyslu umělce). Ale neuvádí žádná data, zřejmě protože nesehnal dostatečně reprezentativní vzorek respondentů. Aspoň vláda byla důsledná, když vydala svoje nařízení č. 567/2006 Sb., aby stanovila sazby zaručených hrubých mezd (bez zákonných příplatků). Například do 2. skupiny prací také malíř pokojů nebo dělník, který maluje jednoduché předkreslené motivy na sklo.

ZARUČENÁ MZDA 2022
SkupinaTřídaKč/h.Kč/m.
1.1.+2.96,4016 200
2.3.+4.106,5017 900
3.5.+6.117,5019 700
4.7.+8.129,8021 800
5.9.+10.143,3024 100
6.11.+12.158,2026 600
7.13.+14.174,7029 400
8.15.+16.192,8032 400

Malíř v platových třídách veřejného sektoru

Větší jistoty mají zaměstnanci obecních a krajských úřadů, příspěvkových organizací apod. Ve veřejném sektoru rozhodují o platech především podrobné tabulky, které najdete vždycky aktuální pod TÍMTO odkazem. Malíř patří do příslušné platové třídy podle nejobtížnější práce, kterou vykonává (výjimkou jsou zaměstnanci Armády a dalších bezpečnostních složek ve služebním poměru).

UMĚLECKÝ MALÍŘ (v Katalogu prací dostal číslo 2.04.28)

6. platová třída

  1. Malířské napodobování všech druhů materiálů včetně patinování, zhotovování plastických maleb a napodobování architektonických prvků a soch.
  2. Patinování štukových ornamentů.
  3. Provádění velkoplošných maleb podle vícebarevných plakátů nebo vícebarevných fotografií.
  4. Kreslení složitých map a grafů a provádění složitých plošných schematických maleb.
  5. Zpevňování (injektáž) uvolněných částí omítky s nástěnnou malbou.
  6. Finální úpravy divadelních rekvizit.

7. platová třída

  1. Ruční domalovávání chybějících částí ornamentů a domodelovávání menších částí chybějící štukové ornamentální výzdoby.
  2. Přesná realizace maleb portrétů podle fotografií.
  3. Provádění výtvarně náročných maleb (litých i strukturálních) špachtlí, podle vlastní kompozice.
  4. Složité figurální malby nejrůznějšími technikami podle vlastní kompozice.
  5. Náročné grafické velkoplošné práce včetně volby barevných kompozic a rozvrhování prostoru.
  6. Malování složitých druhů písma a znaků.

8. platová třída

  1. Barevné dotváření napodobenin historických interiérů scénických staveb, například kostelů, zámeckých komnat, oltářů, imitací sloupů s perspektivou, aut a letadel.
  2. Barevné vytváření pohádkových a fantastických dekorací a dotváření stáří objektů malířskými technikami.
  3. Vytváření monumentálních scénických staveb všech druhů, například horizontů, prospektů, panorámat a koberců různými technologiemi na nejrůznějších materiálech.

MALÍŘ A NATĚRAČ (v Katalogu prací dostal číslo 2.21.12)

4. platová třída

  1. Provádění a opravy vápenných, klihových a latexových maleb v bílých, světlých a polosvětlých tónech a vzorovaných maleb válečkováním včetně škrábání a provádění protiplísňových a dezinfekčních nátěrů stěn.
  2. Provádění a opravy nátěrů na různé podklady, například střešní konstrukce, stožáry, oplocení, bez plného tmelení.

5. platová třída

  1. Provádění a opravy maleb v několika tónech nebo vzorech složitým šablonováním, zpevňováním povrchu podkladů, úprava vhodných pojidel, izolace zatečených skvrn a opravy malby.
  2. Provádění a opravy složitých náročných maleb, napodobování architektonických prvků, dekoračních linkrust včetně modelování znaků, písma, obrazců apod.

6. platová třída

  1. Samostatné provádění náročných malířských a natěračských prací při obnově historicky cenných interiérů včetně určování pracovních postupů.
  2. Provádění náročných lakýrnických prací, například napodobování kovů, mramoru, různých druhů dřev (fládrování), patinování na strukturu a zabarvení napodobovaného materiálu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno