Minimální důchod 8 300 Kč? Návrh zákona hotov

I nejhorší smolař a nejpomalejší lenoch v České republice má právo na základní příjem. Většinou hovoříme o životním minimu, které náleží například dlouhodobě nezaměstnaným spoluobčanům. Ovšem existují mezi námi senioři, kteří lopotně kráčejí těžkým životem, zestárnou – a dostanou penzi, která nedosahuje ani životního minima! Měli bychom zjednat nápravu? Na stole leží návrh zákona, který vyměřuje důstojný minimální důchod.

Nejchudší senior dostává méně než dlouhodobě nezaměstnaný

Začněme aktuálním stavem. Zákon o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb.) říká, že minimální starobní penzi spočítáme tak, že sečteme paušální vyměřovací základ a částku 770 Kč, která v nejsmutnějších případech nahrazuje zásluhovou složku. Výsledek není veselý, vystačí sotva na potraviny.

  • Minimální důchod v roce 2016: 2 440 Kč + 770 Kč = 3 210 Kč
  • Minimální důchod v roce 2017: 2 550 Kč + 770 Kč = 3 320 Kč
  • Životní minimum osaměle hospodařícího jedince: 3 410 Kč

Ještě než začneme nadávat, věnujme pozornost tuzemskému penzijnímu systému. Almužnu dostane ve stáří například člověk, který střídal podporu v nezaměstnanosti a podnikání, přičemž odváděl jenom minimální zálohy na důchodové pojištění. I kdybyste celý život vydělávali nejubožejší zaměstnaneckou mzdu (aktuálně 9 900 Kč měsíčně, od příštího roku 11 000 Kč hrubého měsíčně), získáte starobní penzi přes 7 000 Kč. Ale stejně vypadá divně, když osaměle žijící stařenka pobírá jenom tolik, že musí ještě žádat o sociální dávky.

Rada seniorů navrhuje více než dvojnásobný minimální důchod

Náměty na řešení existují, stačí si vybrat. Z důchodové komise, která pracuje na Ministerstvu práce a sociálních věcí, zazněl návrh na minimální důchod 8 000 Kč. Stát by údajně nezchudl, protože už dneska můžeme všichni dostávat stejně díky příspěvkům na živobytí a bydlení. Rada seniorů ČR požaduje odvážnější minimum: 8 300 Kč. Dokonce připravila návrh zákona a podle svého prohlášení získala podporu prezidenta Miloše Zemana.

3 komentáře

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *