Nemoci pro invalidní důchod – tabulky OSSZ, výpočet

„Dlouhodobě bojuji s rakovinou. Bydlím u kamarádky, která se o mě stará, ale takhle nemůžeme žít napořád. Nemám žádný příjem – mohu dostat nějaké peníze od státu?,“ píše Jana v diskusním fóru, věnovaném existenčnímu a životnímu minimu. Podobně svízelnou situaci může ulehčit invalidní důchod, vyplácený zdravotně postiženým lidem, kteří dostatečně dlouho odváděli důchodové pojištění. Hodnotí český právní řád jako dostatečně závažnou kupříkladu právě rakovinu? Samozřejmě ano. Vezměme všechny podmínky popořádku, abychom nakonec prostudovali nemoci pro invalidní důchod.

Jak dlouho musíte platit důchodové pojištění?

Kdo dosáhl pokročilého věku jako lehkomyslný bohém, aniž odváděl státu „sociální“, v případě vážného zdravotního problému může skončit špatně. I když splní podmínku nemoci pro invalidní důchod, toto pojistné plnění logické nedostane. Ale jinak nemějme strach. Stát respektuje, že občané velmi mladí neměli vůbec čas důchodové pojištění platit.

Věk zdravotně postiženého
 Potřebná doba důchodového pojištění
do 20 let  méně než jeden rok
od 20 let do 22 let  jeden rok
od 22 let do 24 let  dva roky
od 24 let do 26 let  tři roky
od 26 let do 28 let  čtyři roky
nad 28 let  pět roků

Všechny nemoci pro invalidní důchod

Podrobnosti najdeme ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí č. 359/2009 Sb. Uvidíme, že mezi uznatelné nemoci pro invalidní důchod patří také některé infekce, těžká obezita nebo závažné duševní problémy. Stupeň zdravotního postižení určí procentuálně příslušný orgán sociálního zabezpečení.

Stupně invalidity podle poklesu pracovní schopnosti pojištěnce

 • 1. stupeň invalidity (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce o 35 % až 49 %
 • 2. stupeň invalidity (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce o 50 % až 69 %
 • 3. stupeň invalidity (dříve plný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce nejméně o 70 %

Tabulky na invalidní důchody OSSZ

Pravděpodobný verdikt posudkového lékaře, respektive orgánu sociálního zabezpečení uvedeme v tabulkách, vždycky v závěrečném sloupci „PROCENTA“. (Často hledané tabulky na invalidní důchody OSSZ najdete pod následujícími odkazy.)

Výpočet invalidního důchodu

Jste zdravotně postižení? Splňujete podmínku sociálního pojištění i nemoci pro invalidní důchod? Zbývá podat přihlášku místnímu orgánu sociálního zabezpečení, který vyřídí formality. Nakonec pravděpodobně stanoví částku, kterou budete každý měsíc od státu dostávat, podle zákona o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb.). Základem bude 9 % průměrné mzdy, ke kterému připočte procentní výměru invalidního důchodu za každý celý rok doby pojištění:

 •     0,5 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu prvního stupně,
 •     0,75 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu druhého stupně,
 •     1,5 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu třetího stupně.

Zkusme sestavit ukázkové příklady: Řekněme, že postižený člověk vydělával celých 10 let přesně 15 000 Kč hrubého měsíčně. V I. stupni invalidity dostane důchod 3 320 Kč, ve II. stupni 3 532 Kč a ve III. stupni 4 514 Kč.

79 komentářů

 • Hana kvavkova napsal:

  Dobrý den, jsem 7 měsíců na neschopence. Mám revmatologickou artritidu, otékají mi ruce, nohy, mám bolesti ramen a kolen. Pracuji jako prodavačka v masně, takže v chladu, tahám těžké bedny s masem, ale bolesti už mně nedovolily pokračovat. Mám šanci na invalidní důchod? Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Paní Hano, podmínku pro invalidní důchod byste mohla splňovat – vždyť jste kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu evidentně přišla o pracovní uplatnění. Přeji Vám uzdravení, anebo aspoň dostatečné sociální zabezpečení.

 • Vlasta napsal:

  Dobrý den, mám fibromyalgii, artrózu, revma, vysoký krevní tlak, lupénku a psoriatickou artropatii. Mám nárok na invalidní důchod?

  • Petr Woff napsal:

   Vlasto, nemohu vyloučit, že nárok na invalidní důchod máte. Jak píšete, trpíte například lupénkou a zvlášť těžké postižení kůže někdy způsobuje pokles pracovní schopnosti o 70 %, což znamená nejvyšší stupeň invalidity. Ale jistě chápete, že Vám nemůže stoprocentně odpovědět laik přes internet, bude nutné vyšetření u posudkového lékaře a rozhodne Česká správa sociálního zabezpečení.

 • Bartošová napsal:

  Dobrý den, druhý rok se léčím na boreliózu, chlamydie, mykoplazmu, dále mi byl v krevních testech objevený cytomegalovirus a Epstein-Barrové virus (EBV). Rok jsem byla na neschopence a poté Úřad práce. Jsem osoba zdravotně znevýhodněná. Pracovala jsem v masně. Bohužel mě ale MUDr. informovala, že trpím infekčním onemocněním, a tudíž pro mě práce v tomto odvětví není možná.

  • Petr Woff napsal:

   Paní Bartošová, pokud Vám samotná lékařka řekla, že kvůli dlouhodobým zdravotním potížím klesá Vaše pracovní uplatnění – a dokonce nemůžete vykonávat svoje dřívější zaměstnání, je šance na invalidní důchod vysoká. Například cytomegalovirus patří mezi neuroinfekce, které mohou způsobovat pokles pracovní schopnosti až o 80 %, což znamená až III. stupeň invalidity.

 • Marie napsal:

  Dobrý den. Mám nárok na invalidní důchod, když mám koxartrózu, spondylartrózu, bolesti páteře a kyčlí? Děkuji. Marie

  • Petr Woff napsal:

   Marie, kvůli bolestem určitě navštivte svého lékaře, abyste měla jistotu, že nejde o něco vážnějšího. Jinak ale například zdeformovaná páteř může podle oficiálních tabulek znamenat pokles pracovní schopnosti až o 70 %, a tedy invaliditu až nejvyššího stupně. (Popisuji obecná fakta, Vasi konkrétní situaci pochopitelně – bohužel nedokážu posoudit.)

 • Lenka napsal:

  Dobrý den, je možné ukončit pracovní neschopnost i v případě, že invalidní důchod nezvednou na druhý stupeň a stále probíhá léčení? Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Lenko, ano, za jistých podmínek lze ukončit pracovní neschopnost, ačkoli stále ještě probíhá léčení. Podrobnosti najdeme v zákoně č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, především v § 59. Dočasnou pracovní neschopnost lze například ukončit, jakmile uplyne 180 dnů a ošetřující lékař sezná, že pacient může vzhledem ke svému stabilizovanému zdravotnímu stavu hledat lehčí zaměstnání přes Úřad práce (pokud nejste třeba voják z povolání).

 • lenka napsal:

  Dobrý den. Od loňského roku (30.5.2016) jsem v neschopnosti, která nadále trvá. Vloni jsem podstoupila 7 měsíční artroskopii kolene, kde mi sešívali oba menisky. Koleno se pomalinku rehabilitovalo, ale po nějakém měsíci se mi bolest opět vrátila zpátky – a navíc podstoupím za 14 dní ASKP kolene + exstirpace Bakerovy cysty. Dále mám podstoupit operaci štítné žlázy, kde mám uzlíky na obou lalocích, které se musí odstranit. Artritida 2. stupně + revma + páteř posunutá o 7 mm. Nyní jsem navíc i nezaměstnaná, protože mi nebyla prodloužena pracovní smlouva kvůli dlouhodobé nemoci. Mám nárok na částečný důchod? Děkuji vám za odpověď. S pozdravem Lenka, 51 let

  • Petr Woff napsal:

   Lenko, sama píšete: „Nyní jsem navíc i nezaměstnaná, protože mi nebyla prodloužena pracovní smlouva kvůli dlouhodobé nemoci.“ Právě proto lidé dostávají invalidní důchod, takže určitě podejte žádost na OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ).

 • Lucie napsal:

  Dobrý den, asi osm let mě drží plotýnky (infuze, obstřik pod CT, epidurální obstřiky atd.), zjistily mi boreliózu, trpím na nízký tlak, nedávno synovektomie debridement, volně vlající zbytky vazu, výhledově viskosuplementace obou zápěstí pro futuro. Chtěla jsem se zeptat, jestli bych měla na něco nárok. Děkuji.

 • Michaela napsal:

  Bože, ty peníze uznané pro invalidní důchodce jsou směšné. :-( Na pokraji bídy. :-(

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *