Nemoci pro invalidní důchod – tabulky OSSZ, výpočet

„Dlouhodobě bojuji s rakovinou. Bydlím u kamarádky, která se o mě stará, ale takhle nemůžeme žít napořád. Nemám žádný příjem – mohu dostat nějaké peníze od státu?,“ píše Jana v diskusním fóru, věnovaném existenčnímu a životnímu minimu. Podobně svízelnou situaci může ulehčit invalidní důchod, vyplácený zdravotně postiženým lidem, kteří dostatečně dlouho odváděli důchodové pojištění. Hodnotí český právní řád jako dostatečně závažnou kupříkladu právě rakovinu? Samozřejmě ano. Vezměme všechny podmínky popořádku, abychom nakonec prostudovali nemoci pro invalidní důchod.

Jak dlouho musíte platit důchodové pojištění?

Kdo dosáhl pokročilého věku jako lehkomyslný bohém, aniž odváděl státu „sociální“, v případě vážného zdravotního problému může skončit špatně. I když splní podmínku nemoci pro invalidní důchod, toto pojistné plnění logické nedostane. Ale jinak nemějme strach. Stát respektuje, že občané velmi mladí neměli vůbec čas důchodové pojištění platit.

Věk zdravotně postiženého
 Potřebná doba důchodového pojištění
do 20 let  méně než jeden rok
od 20 let do 22 let  jeden rok
od 22 let do 24 let  dva roky
od 24 let do 26 let  tři roky
od 26 let do 28 let  čtyři roky
nad 28 let  pět roků

Všechny nemoci pro invalidní důchod

Podrobnosti najdeme ve vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí č. 359/2009 Sb. Uvidíme, že mezi uznatelné nemoci pro invalidní důchod patří také některé infekce, těžká obezita nebo závažné duševní problémy. Stupeň zdravotního postižení určí procentuálně příslušný orgán sociálního zabezpečení.

Stupně invalidity podle poklesu pracovní schopnosti pojištěnce

 • 1. stupeň invalidity (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce o 35 % až 49 %
 • 2. stupeň invalidity (dříve částečný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce o 50 % až 69 %
 • 3. stupeň invalidity (dříve plný invalidní důchod) = pokles pracovní schopnosti pojištěnce nejméně o 70 %

Tabulky na invalidní důchody OSSZ

Pravděpodobný verdikt posudkového lékaře, respektive orgánu sociálního zabezpečení uvedeme v tabulkách, vždycky v závěrečném sloupci „PROCENTA“. (Často hledané tabulky na invalidní důchody OSSZ najdete pod následujícími odkazy.)

Výpočet invalidního důchodu

Jste zdravotně postižení? Splňujete podmínku sociálního pojištění i nemoci pro invalidní důchod? Zbývá podat přihlášku místnímu orgánu sociálního zabezpečení, který vyřídí formality. Nakonec pravděpodobně stanoví částku, kterou budete každý měsíc od státu dostávat, podle zákona o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb.). Základem bude 9 % průměrné mzdy, ke kterému připočte procentní výměru invalidního důchodu za každý celý rok doby pojištění:

 •     0,5 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu prvního stupně,
 •     0,75 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu druhého stupně,
 •     1,5 % výpočtového základu měsíčně pro invaliditu třetího stupně.

Zkusme sestavit ukázkové příklady: Řekněme, že postižený člověk vydělával celých 10 let přesně 15 000 Kč hrubého měsíčně. V I. stupni invalidity dostane důchod 3 320 Kč, ve II. stupni 3 532 Kč a ve III. stupni 4 514 Kč.

87 komentářů

 • Jindra napsal:

  Z vaší tabulky na invalidní důchody jsem si našla několik bodů, do kterých mé postižení spadá. Postižení nervové soustavy. Postižení obou očí. Postižení svalové a kosterní soustavy. Z toho všeho určitá duševní porucha. Přesto mi nebyl přiznám vyšší stupeň důchodu, prý se tyto problémy nesčítají.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Jindro, budu citovat vyhlášku Ministerstva práce a sociálních věcí č. 359/2009 Sb., kde v pasážích § 2 a § 3 mimo jiného stojí: „Je-li příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pojištěnce více zdravotních postižení, jednotlivé hodnoty procentní míry poklesu pracovní schopnosti stanovené pro jednotlivá zdravotní postižení se nesčítají; (…) V případě, že příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu pojištěnce je více zdravotních postižení a v důsledku působení těchto zdravotních postižení je pokles pracovní schopnosti pojištěnce větší, než odpovídá horní hranici míry poklesu pracovní schopnosti určené podle rozhodující příčiny dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, lze tuto horní hranici zvýšit až o 10 procentních bodů.“

   Osobně tomu rozumím následovně: Když je člověk invalidní například hlavně kvůli ztrátě sleziny, čímž klesá jeho pracovní schopnost o 20 % – ale reálně je postižený ještě víc třeba kvůli anemii, může mu být uznáno až 30 %.

 • Olga napsal:

  Mám vysoký krevní tlak vysoký cholesterol, dnu, špatně vidím, mám po ženské operaci a operaci menisku. Je mně 59 let. Chci požádat o plný invalidní důchod. Mám šanci ho získat? Mám částečný důchod a ještě pracuji jako uklízečka, ale už mě to zmáhá.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Olgo, na Vaši otázku může odpovědět pouze posudkový lékař, respektive orgán sociálního zabezpečení. Další variantou je teoreticky předčasný starobní důchod, do kterého můžete jít maximálně o 3 roky dříve, než je Váš standardní důchodový věk – více ZDE.

 • Helena napsal:

  Dobrý den, mám ČID 1. stupně na dechové potíže. Vloni 25.12.2015 jsem podstoupila operaci ilea. Po probuzení z narkózy jsem zjistila, že nemůžu hýbat nohou. Na neurologii mi zjistily parézu lýtkového nervu. Mám nárok na vyšší důchod? Předem děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Heleno, Vašich zdravotních potíží je mi upřímně líto. Přeju Vám, abyste dostala kladnou odpověď od svého lékaře a České správy sociálního zabezpečení.

 • Josef napsal:

  Dobrý den, rozumím správně, že když jsem nikdy nepracoval, tak mi nebude vypočítaný žádný invalidní důchod? Je mi 43 let. Kdysi jsem pobíral důchod po operaci páteře. Pak mi ho vzali, takže jsem si vydělával různými brigádami na dohodu. Teď jsem zase po operaci páteře, takže zřejmě asi nemá cenu si o důchod žádat. Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Josefe, v podstatě rozumíte správně. Invalidní důchod není sociální dávka, ale pojistná dávka. Nejdřív si musíte dostatečně dlouho platit pojištění, abyste v případě potřeby („pojistné události“ – vážných zdravotních komplikací) dostal zpátky „pojistné plnění“ (důchod).

 • Drahomíra napsal:

  Dobrý den, jsem dlouhodobě na Úp, mám diabetes mellitus (inzulin i prášky), mám za sebou 2 ženské operace, léčím se s vysokým tlakem, bronchitidou. Chodím na rehabilitace s ramenem a zády. Loni jsem byla uznána OZZ.
  Chtěla bych se zeptat, zdali bych měla nárok na částečný invalidní důchod.
  Předem děkuji za odpověď.
  D.B.

  • Petr Woff napsal:

   Drahomíro, tuhle otázku Vám pochopitelně nikdo přes žádné internetové fórum nezodpoví. Musíte o důchod zažádat na „sociálce“ (místní správě sociálního zabezpečení), která rozhodne podle vyšetření u posudkového lékaře.

 • Lada napsal:

  Dobrý den, jsem již dva roky v neschopnosti a po 3 operacích. Nemocenské dávky mi nejsou vypláceny od letošního června, ale stále jsem v neschopnosti a bez jakéhokoliv příjmu. Bydlím již delší dobu v Praze, ale trvalé bydliště mám na Moravě. Můj zdravotní stav je natolik špatný, že mi lékař doporučil zažádat o částečný invalidní důchod, který mi byl zamítnut.

  Proto jsem podala odvolání a chci se zeptat, jestli si můžu nechat ukončit neschopenku a přihlásit se na pracovní úřad po dobu rozhodnutí odvolání, abych aspoň měla nějaký příjem. Nebo ji nemůžu ukončit po dobu rozhodnutí? Musím z něčeho platit nájem a žít. Žádat o sociální dávky a dávky v nouzi bych mohla, ale musela bych jet na Moravu, kde mám trvalé bydliště, což můj zdravotní stav bohužel nedovoluje. Děkuji za odpověď. Lada

  • Petr Woff napsal:

   Lado, proč myslíte, že neschopenka rozhoduje o (ne)přiznání invalidního důchodu?
   Zatím byste teoreticky mohla dostávat podporu v nezaměstnanosti, nebo dávky státní sociální podpory a hmotné nouze, ale pokud vím, tohle všechno vyřizuje krajská pobočka Úřadu práce, příslušná podle adresy Vašeho trvalého pobytu (trvalého bydliště) :-(.

   • Lada napsal:

    Dobrý den, děkuji za odpověď. Zatím mi bohužel žádný lékař (ani ten, co mi vystavil neschopenku) nedokázal říct, jestli mi ji může ukončit, nebo ne. Pořád jen od každého slyším, že mi tím spíš uškodí, když si žádám o důchod. Protože když mi nemocenskou ukončí, bude tam napsáno „schopen práce“! Vůbec netuším, jak se věci mají, proto jsem Vás žádala o radu. Ale bez příjmu opravdu být nemůžu.

    • Petr Woff napsal:

     Dobrý den, Lado, poprosil jsem o vyjádření přímo Ministerstvo práce a sociálních věcí. A tiskový mluvčí píše, že kdybyste se vrátila do svého bývalého zaměstnání a pracovala „za obvyklých podmínek v plném rozsahu“, bylo by nepravděpodobné, že byste potom dostala invalidní důchod – ten totiž znamená pokles schopnosti vykonávat výdělečnou činnost nejméně o 35 %. Takže Váš lékař má pravdu, že by Vám zrušením neschopenky mohl vlastně uškodit. Pokud nemůžete zajet do místa svého trvalého bydliště, doporučuji Vám vytisknout si formuláře (ODSUD) pro žádosti o příspěvek na živobytí a příspěvek na bydlení, a vlastnoručně podepsané doporučeně poslat na příslušnou krajskou pobočku Úřadu práce.

     Moje otázka pro MPSV: „Je možné, aby pracovní neschopenka zvýšila pravděpodobnost žadatele o invalidní důchod, že mu bude invalidní důchod přiznán? Předpokládám, že nikoli – že invalida může klidně pracovat a jeho invalidita závisí pouze na dlouhodobé fyzické indispozici. Ale někteří lékaři údajně zrazují svoje pacienty od návratu do práce s tím, že neschopenka zvyšuje šanci na přiznání invalidity.“

     Odpověď Petra Sulka, který vede tiskové oddělení MPSV: „Vymezení dočasné pracovní neschopnosti (DPN) včetně konkrétních důvodů vzniku je uvedeno v zákoně o nemocenském pojištění. Obecně lze říci, že u naprosté většiny dojde k uzdravení nebo takovému zlepšení zdravotního stavu, že ošetřující lékař může rozhodnout o ukončení pracovní neschopnosti a pojištěnec se může vrátit do zaměstnání. Pouze u cca 2 % je vývoj zdravotního stavu a pracovní schopnosti natolik nepříznivý, že vyústí v uznání některého stupně invalidity. Rovněž údaje OECD uvádějí, že jen cca 1-2 % dočasně práce neschopných se stává invalidními. „Fyzická indispozice“ není důvodem k uznání invalidity. Základním atributem invalidity je dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, který v důsledku omezení tělesných, duševních nebo smyslových schopností působí pokles schopnosti vykonávat výdělečnou činnost nejméně o 35 %. Takže vykonává-li pojištěnec i nadále své dosavadní zaměstnání za obvyklých podmínek v plném rozsahu, a přitom vede řízení o invalidní důchod, je nepravděpodobné, že mu bude invalidní důchod přiznán, neboť se u něj pokles pracovní schopnosti objektivně neprojevuje.“

 • Leona napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Jsem v částečném invalidním důchodu (ČID) 2. stupně, beru důchod na ledviny, ale teď jsem už na dialýze. Můžu zažádat 3. stupeň? Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Leono, zažádat samozřejmě můžete – a zda 3. stupeň skutečně dostanete, rozhodnou odpovědné osoby ve státní správě. Přeju Vám, abyste se uzdravila, nebo aby se Vám aspoň v rámci možností přilepšilo.

 • Jana Štěpánková napsal:

  Dobrý den, před rokem jsem byla akutně hospitalizovaná kvůli selhání ledvin 5. stupně. Teď jsem na dialýze a čekám na transplantaci. Invalidní stupeň mi byl přiznán na rozdíl od spolupacientů pouze 2. stupně.
  Mám pocit, že jsem byla jinak posuzována (potrestána) pouze z důvodu, že jsem OSVČ. Svůj obchůdek mám 50 km od bydliště a momentálně nejsem schopna tam dojíždět. Udržuje mi ho v provizorním chodu známá, a to až do mého návratu po snad brzké transplantaci, protože se chci vrátit do práce, která mne baví, a také proto, že v mém věku a zdraví mne již nikdo nezaměstná. Má smysl se odvolat? Nebo je to standardní postup? Děkuji za odpověď. Štěpánková

  • Petr Woff napsal:

   Paní Štěpánková, stupeň invalidity záleží na poklesu pracovní schopnosti konkrétního pojištěnce. Teoreticky pokud je někdo třeba vyučený tesař, který celý život „jenom“ lezl po domech a nic jiného neumí, selhání ledvin může zapříčinit totální pokles jeho pracovní schopnosti (takový člověk třeba už potom není schopen vykonávat svoji fyzicky náročnou profesi); pokud jste ale obchodnice, selhání ledvin může znamenat menší pokles pracovní schopnosti (sice máte problémy, ale jak sama píšete, do svého obchůdku se chcete vrátit).

   Nemyslím si tedy, že jste trestána za svoje podnikání. Jde především o konkrétní individuální životní situaci, kterou spoluvytváří také druh profese a míra zdravotního omezení při Vaší práci. Odvolání ovšem nic nestojí a pokud máte pocit, že se stala chyba, zkuste odvolání podat.

 • Jana napsal:

  Dobrý den, v tabulce na invalidní důchody jsem nenašla bod, do kterého by zapadal můj zdravotní problém, mám vrozenou vadu pes equinovarus oboustranně. Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Jano, myslím, že Vaše zdravotní postižení by mohlo být zařazeno do kapitoly XV. (Funkční poruchy, postižení po úrazech, operacích), kde v podkapitole B (Postižení končetin), bodu 12 vidím „Deformity nohy nebo prstů nohy/nohou“; tam například stojí, že pracovní schopnost snižují o 20 až 30 % „výrazné deformity a poruchy nohy/nohou, jednostranné nebo oboustranné, závažné poruchy stereotypu chůze, omezení dosahu chůze i přes kompenzační pomůcky“.

   Anebo připadá v úvahu ještě kapitola XIII. (Postižení svalové a kosterní soustavy), kde v podkapitole B (Osteopatie a chondropatie) najdeme bod 4 (Poruchy růstu se zaměřením na systémová onemocnění skeletu); tam například čtu, že pokles pracovní schopnosti o 60 až 70 % způsobuje „porucha růstu spojena s funkčně významnými deformitami končetin a hrudníku, poruchou pohyblivosti, ventilace a srdeční výkonnosti, s výrazným snížením celkové výkonnosti“.

   Jenom pro úplnost připomínám, že nakonec rozhoduje názor posudkového lékaře. Uvedu 2 teoretické příklady: A/ Profesionální klavírista neumí nic jiného, než hrát na piáno a ztratí jeden článek prstu na ruce; kvůli tomu dojde k prudkému poklesu pracovní schopnosti a přiznání invalidního důchodu bude docela možné. B/ Profesionální zpěvačka při nehodě ztratí obě ruce, ale nadále může zpívat, takže invalidní důchod vůbec dostat nemusí. Vycházím z vyjádření, které jsem dostal od tiskového mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí.

   Jano, doufám, že jsem Vám pomohl. Přeju Vám vše dobré a děkuju za podporu na sociální síti.

   • Lenka napsal:

    Dobrý den, chtěla bych vědět – dcera ukončila základní školu a dostala invalidní důchod 1. stupně (na 40 %). Nevíte, kolik to asi bude dělat? Děkuji.

    • Petr Woff napsal:

     Lenko, pokud dcera zatím nechodila do zaměstnání a tedy neplatila důchodové pojištění (což usuzuji vzhledem k tomu, že právě ukončila základní školu), měla by nyní dostávat jenom základní výměru invalidního důchodu: letos 3 210 Kč měsíčně.

 • RENA napsal:

  Dobrý den, zajímalo by mne, jaká by mohla být výše invalidního důchodu jakéhokoliv stupně, pokud je syn od ukončení školy v roce 2015 veden na úřadě práce a měl jen jedno 14-denní zaměstnání. Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Reno, pokud bychom započítali nulový příjem a například 3 roky důchodového pojištění, vyšel by měsíční invalidní důchod 3 210 Kč. (Aby syn dostal invalidní důchod, musel by mít jednak dostatečně dlouho odváděné důchodové pojištění; v nízkém věku stačí poměrně krátká doba pojištění – vizte článek výše – a podle zákona lze do jisté míry započítat studium na střední nebo vysoké škole, ovšem pouze po ukončení povinné docházky. Problematičtější bývá druhá podmínka, a to zda chronické zdravotní potíže způsobují pokles pracovní schopnosti aspoň o 35 %, což posoudí posudkový lékař a Česká správa sociálního zabezpečení.)

 • Lenka napsal:

  Dobrý den, před 16 lety jsem byla na operaci kolen po úraze, mám od toho úrazu i problémy se zápěstím. Je možno toto hodnotit společně pro invalidní důchod? Byl mi zamítnut z důvodu 20 %, ale je mi to podivné. Jelikož to hodnotili podle kapitoly XIII., oddíl A, 1a, ale myslím, že to spadá pod úrazové a pooperační oddíly. Děkuji za radu.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Lenko, konkrétní zdravotní problém někdy skutečně lze zařadit do více tabulek, respektive kapitol nebo podkapitol. K Vašemu kombinovanému problému s koleny a zápěstím: Podle vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí (č. 359/2009 Sb.) se jednotlivá zdravotní postižení obvykle nesčítají, o (ne)přiznání invalidního důchodu rozhoduje nejzávažnější hendikep; pouze v krajním případě, když kombinace několika zdravotních postižení hraje významnou roli, lze k poklesu pracovní schopnosti připočítat 10 %.

   Jestli Vám rozumím dobře, posudkový lékař konstatoval, že máte osteoartrózu, což je chronické kloubní onemocnění a upřesnil, že jde o: lehké formy, s lehkým dopadem na funkci kloubů a končetin, pohyblivost a celkovou výkonnost“. Přitom k invalidnímu by teoreticky stačila už kategorie 1b: středně těžké postižení, s funkčně významným postižením dvou a více velkých/nosných kloubů nebo s funkčně významným omezením většiny malých kloubů rukou nebo nohou, zachovány pohybové schopnosti, snížení celkové výkonnosti, některé denní aktivity vykonávány s obtížemi nebo s využitím kompenzačních mechanismů nebo prostředků“.

   Doporučuji Vám postupně udělat následující:
   1/ Podejte na místní správě sociální zabezpečení odvolání, neboli takzvané námitky. Na konkrétní pobočce by Vám měli poradit, co máte vyplnit. Ideálně napište, proč přesně si myslíte, že došlo k většímu poklesu Vaší pracovní schopnosti, než uvedl posudkový lékař.
   2/ Pokud nepomůžou námitky, požádejte o pomoc veřejného ochránce práv (ombudsmana), první kontakt lze realizovat přes adresu podatelna@ochrance.cz. Ombudsman sice nemůže rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení svévolně zrušit, ale pokud zjistí pochybení, budete mít významné zastání a větší šanci na úspěch.
   3/ Poslední alternativou je správní žaloba ke krajskému soudu. Ale tohle bych osobně zkoušel, jenom pokud bych měl jasné stanovisko jiného lékaře, které jednoznačně potvrzuje můj postoj.

   Lenko, přeju Vám hodně štěstí, v ideálním případě zlepšení zdravotního stavu a smysluplnou, příjemnou a dobře placenou práci, kterou byste bez problémů zvládla.

 • Eli napsal:

  Dobrý den. Mam Ménièrovu chorobu, která mě hodně omezuje. Skoro pořád se mi motá hlava, píská mi v uších, mám strach, že omdlím. Dodržuji dietu a životosprávu. Rodiče si myslí, že bych měla mít nárok na invalidní důchod. Sluch nijak postižený nemám. Slyším dobře – audio je v pořádku. Je tedy možné žádat o důchod? Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Eli, o invalidní důchod může požádat úplně kdokoli, a to na Okresní správě sociální zabezpečení – OSSZ (v Praze na Pražské správě sociálního zabezpečení – PSSZ, v Brně na Městské správě sociálního zabezpečení – MSSZ), podle místa Vašeho trvalého bydliště. Zda Vám bude vyhověno, Vám pochopitelně nedokážu říct.

 • Dana napsal:

  Dobrý den, jsem po operaci kolene a mám primární gonartrózu oboustrannou. Jsem již 7 měsíců v neschopnosti a stále to není dobré. Noha po delší chůzi otéká, zvětší se o 4 centimetry a dost to bolí. Jelikož mám zaměstnání 12 hodin na nohou a pobíhat okolo mašiny (což tedy těch 12 hodin nezvládnu, neboť to je nápor na nohy), chci se zeptat, zda bych měla nárok na invalidní důchod. Je mi 57 let a za 4 roky jdu do starobního důchodu.

  • Petr Woff napsal:

   Dano, nejsem Váš obvodní, ani posudkový lékař, ale podle popisu odhaduji, že byste podmínku pro invalidní důchod splňovat mohla. Kvůli dlouhodobému zdravotními postižení přece zažíváte pokles pracovní schopnosti. Dočetl jsem se, že gonartróza je jinými slovy „osteoartróza kolenního kloubu“. Ve zvláště vážné formě („těžké postižení pohybových schopností, celkové výkonnosti, některé denní aktivity značně omezeny“ – více ZDE) zapříčiňuje až nejvyšší, 3. stupeň invalidity.

 • Olga napsal:

  Dobrý den. Po druhé operaci nervus ulnaris mám trvale poškozený loketní nerv. Jedná se o postižení nervové soustavy – kapitola VI., položka 9, nebo postižení svalové a kosterní soustavy – kapitola XIII., oddíl C, příloha 4c? Mám dojem, že se jedná o postižení nervové soustavy. Jaký je Váš názor?
  Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Olgo, díky za dotaz, i za podporu na sociální síti. Myslím si, že Vámi zmíněné tabulkové položky nejsou úplně stejné. První (kapitola VI., položka 9) se jmenuje „Postižení periferních nervů, polyradikuloneuritidy, neuropatie“. Druhá (kapitola XIII., oddíl C, příloha 4c) patří pod „Úžinové syndromy, syndrom karpálního tunelu“.

   Jak píše MUDr. Tomáš Vodvářka z Ostravy: „Úžinové syndromy představují skupinu onemocnění periferních nervů, jejímž společným znakem jsou okolnosti a příčiny vzniku poruchy a anatomické umístění. (…) Naprostá většina úžinových syndromů se zpočátku projevuje celou škálou senzitivních příznaků. Pocity mravenčení, brnění, či naopak snížené citlivosti jsou omezeny na určitou anatomickou oblast a objevují se zpočátku záchvatovitě při určité poloze končetiny či při specifické činnosti. (…)“

   Tady opravdu potřebujeme, aby Vás vyšetřil posudkový lékař a zjistil, jestli jde o „úžinový syndrom“, nebo jiné nervové postižení/onemocnění.

 • Lyubov napsal:

  Dobrý den, v roce 2012 operace páteře C5-C6, v záři 2016 operace C4-C5 a C6-C7. Diagnóza: Zúženi páteře, mnohočetné postižení páteře, spondylóza, herniace, stenóza. Po operačním výkonu mam obrnu hlasivek a hrtanu. Chci zeptat, zda bych měla nárok na invalidní důchod. Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Lyubovo, pokud kvůli některé uvedené poruše došlo ke snížení Vaší pracovní schopnosti aspoň o 35 %, potom pravděpodobně můžete dostávat invalidní důchod. Ale obvykle bývá potřeba taky určitá doba důchodového pojištění, v závislosti na věku žadatele. Odpoví Vám místní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ), ve spolupráci se svým posudkovým lékařem. Podle tabulek by Vaše postižení měla stačit, vizte například kapitolu XIII., oddíl E – Dorzopatie a spondylopatie, kde míra poklesu pracovní schopnosti klesá až o 70 %, což by znamenalo invalidní důchod nejvyššího III. stupně.

 • Andrea napsal:

  Dobrý den, kdyby měl manžel invalidní důchod 1. stupně, kolik by si mohl vydělat v práci? Je to nějak omezené? Kdyby vydělával 20 000 Kč, tak by mu důchod vzali? Děkuji za odpověď. Andrea.

  • Petr Woff napsal:

   Andreo, teoreticky vzato, invalida smí pracovat a výdělky nejsou nijak omezeny. Prakticky ale může posudkový lékař dospět k názoru, že když Váš manžel vydělává poměrně dobré peníze, zdravotní postižení není příliš závažné a omezující. Dost asi záleží na souvislosti mezi zdravotním postižením a vykonávanou prací. Například kdybych byl invalida kvůli špatným zádům a přitom dosahoval vynikajících výkonů jako dělník stěhovací firmy, vypadalo by to podezřele.

 • Zdeňka napsal:

  Dobrý den, má dcera má vzácnou nemoc, prý je jen jediná v republice a nikdo jí nemůže pomoci. Nesmí na slunce ani na chvíli, proto nemůže sehnat práci a ke všemu má skoliózu páteře, po prodělané mozkové encefalitidě i kratší nohu a silně oslabenou levou ruku, nic v ní neunese, přesto jí invalidní důchod ani 1. stupně nedali. Je mi to divné, poradíte?

  • Petr Woff napsal:

   Zdeňko, podle Vašeho popisu vypadá opravdu podivně, že Vaší dceři státní správa sociálního zabezpečení nepřiznala invalidní důchod. V takové situaci jsou jenom 3 možnosti: 1/ odvolání, 2/ stížnost k veřejnému ochránci práv (podatelna@ochrance.cz), 3/ soudní žaloba na stát.

 • Miroslava napsal:

  Dobrý den, mám po operaci kolene. Už 7 měsíců koleno bolí, natéká, nejde ohnout ani narovnat (debridement chrupavčitého defektu, chondropatie – gonartróza), chodím pořád o berlích a jsem na neschopence. Myslíte, že je nárok na invalidní důchod? Jinak pracuji jako uklízečka. Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Miroslavo, invalidní důchod je obvykle vyplácen lidem, kteří si platili důchodové pojištění a nyní zažívají významný pokles pracovní schopnosti kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu. Takže si myslím, že aspoň teoreticky základní podmínku splňujete. Pokles pracovní schopnosti ovšem musí vyčíslit posudkový lékař Okresní správy sociálního zabezpečení, přičemž například osteoartróza kolene může zapříčinit invaliditu I., II. i III. stupně (záleží na závažnosti).

   • Miroslava napsal:

    Děkuji za odpověď. O invalidní důchod jsem žádala, ale byl mi zamítnut. Nejedná se o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Sice mě čeká další operace v lednu 2017, ale mám to zkusit 1 měsíc před ukončením nemocenské. Jsem zvědavá, jak to dopadne.

 • Darena napsal:

  Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti už 5. měsíc, mám začínající – incip. oboustrannou gonartrózu. V práci 8 h denně stojím, chodím nebo tahám (např. na paletě) těžké zboží, zapírám se tedy nohama. Chtěla bych do práce, ale taky vím, že můj zdravotní stav se rychleji zhorší. Můj lékař mi řekl, že si nemyslí, že by to uznali jako nemoc z povolání a na důchod to taky není. Chtěla bych znát Váš názor a jestli mám zkusit požádat o částečný důchod.

  • Petr Woff napsal:

   Dareno, medicína, potažmo státní správa sociálního zabezpečení není „tvrdá věda“ – ve smyslu, že bychom míru zdravotního postižení mohli změřit pravítkem a jednoznačně vyčíslit. Různí lékaři mohou zastávat odlišné názory. Tím spíše, že jste v pracovní neschopnosti už 5. měsíc a Vaše indispozice snižuje Vaši pracovní schopnost – a právě pokles pracovní schopnosti hodnotí posudkový lékař Okresní správy sociálního zabezpečení, když posuzuje žádosti o invalidní důchod.

   Být Vámi, na OSSZ bych tedy žádost podal. Pokud vím, nic nebudete muset platit, obětujete jenom svůj čas a přinejhorším budete aspoň jistě vědět, na čem jste.

 • Eva Lesniaková napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na invalidní důchod. Jsem silný migrenik, asi 3-krát týdně, léky nepomáhají.

  • Petr Woff napsal:

   Paní Lesniaková, jistou šanci máte, protože migréna figuruje v seznamu uznatelných nemocí, v kapitole Poruchy nervové soustavy. Ale abyste dostala aspoň invalidní důchod I. stupně, muselo by se jednat o nejtěžší záchvaty: „forma s těžkým průběhem, dlouhotrvající záchvaty se silně vyjádřenými průvodními jevy, pauzy mezi záchvaty jen několik dní, status migrenosus, některé denní aktivity omezeny při záchvatu a mezi záchvaty vykonávány s obtížemi“

 • Katerina napsal:

  Dobrý den, je mi 35 let, měla jsem rozsáhlejší infarkt. Jsem na mateřské a bojím se, co bude dál. Chtěla jsem se zeptat – může se na to dostat důchod?

  • Petr Woff napsal:

   Kateřino, ano, invalidní důchod lze za určitých podmínek přiznat například i po prodělaném infarktu myokardu. Míra poklesu pracovní schopnosti se hodnotí podle intenzity subjektivních potíží, zátěžového EKG atd. Podrobnosti ZDE.

 • Jana napsal:

  Dobrý den. Havíř vyřazený na nejvyšší stupeň expozice v roku 1996. Dnes mi bylo zjištěno na nemocích z povolání, že mám zapřené plíce z uhelného prachu. Chodím pravidelně co dva roky na kontrolu. Mám nárok na invalidní důvod? Pobírám ještě rentu na ruce.

 • katka napsal:

  Prosím Vás, na levé oko jsem prakticky slepá – 19 D, pravé oko – 5 D. Vidím stále hůř: čáry, tečky, i tzv. střípky jako z rozbitého skla, začíná se to projevovat na výkonnosti v práci. Na oční chodím pravidelně, podle lékaře to prý už lepší nebude. V oboru pracuji již 30 let a nic jiného neumím, nechci s ostudou odejít. Mám nárok na ID, i když nemám pracovní neschopnost?

  • Petr Woff napsal:

   Katko, jelikož invalidní důchod záleží na poklesu pracovní schopnosti, dlouhodobá neschopenka by logicky mohla „pomoci“, abyste tuto pojistnou peněžní dávku dostávala. Ale i pokud do zaměstnání normálně chodíte, žádost o ID si (na Okresní správě sociálního zabezpečení) podejte, ať takříkajíc víte, na čem jste. V tabulkách uznatelných zdravotních postižení jsou například poruchy zorného pole, nebo slabozrakost obou očí – v obou případech lze dosáhnout invalidity III. stupně. Ztráta vizu jednoho oka se závažnější poruchou druhého oka stačí maximálně na II. stupeň. Podrobnosti pod TÍMTO odkazem.

 • Lenka napsal:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda posudkový lékař může zaměnit při posuzování invalidity pojmy středně těžké funkční postižení a těžké postižení (stenózy, abscesy, píštěle) dle ošetřujícího lékaře. Trpím Crohnovou chorobou, jsem po dvojité anastomóze s následnou ileostomií, květen 2016. Pracuji na částečný úvazek 20 hodin, dle posudkáře plný úvazek. Přiznal mi první stupeň invalidity a vypadá to, že mohu být ráda za jeho laskavost. Je možné se nějak bránit?
  Děkuji za odpověď. Lenka

  • Petr Woff napsal:

   Lenko, obecně vzato, i posudkový lékař může udělat chybu. Veřejný ochránce práv píše: „Proti rozhodnutí o důchodu můžete do 30 dnů ode dne jeho oznámení (doručení) podat námitky. Námitky se podávají u ČSSZ (České správy sociálního zabezpečení), lze je podat též na okresní správě sociálního zabezpečení.“ Vzor námitky připravený Ligou vozíčkářů stáhnete pod TÍMTO odkazem.

 • Darena napsal:

  Dobrý den. Nenašla jsem v zákoníku práce, možná jsem špatně hledala, ale myslím, že žena nemůže tahat ručně (na ručním paletovém vozíku) paletu vážící 300 – 400 kg – a ještě do mírného kopečku. A pokud to dělá, a následně se i kvůli tomu vyskytnou zdravotní problémy, můžeme hovořit o ohrožení nemocí z povolání?

  Nemoc z povolání by možná uznali, kdybych měla 3. stupeň, co se týče mého zdravotního stavu, ale ten nemám. Co když mi závodní lékař napíše, že kvůli mému zdravotnímu stavu svou práci dál vykonávat nemůžu, ale neuzná ohrožení nemocí z povolání a já nebudu souhlasit? Kam se potom obrátit? Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Dareno, díky za trpělivost, problematiku nemocí z povolání jsem doposud neznal. Takže jsem prošel související právní předpisy a svoje zjištění popsal několika články, na které odkážu.

   Především, ohrožení nemocí z povolání nehodnotí závodní lékař (ten pravděpodobně hájí spíše zájmy zaměstnavatele, než Vaše), ale specializované zdravotnické zařízení a krajská hygienická stanice – podrobnosti ZDE. Tyto instituce posoudí, zda na Vašem pracovišti mohlo dojít a došlo ke vzniku Vašeho zdravotního problému.

   Dále, Váš úraz nebo choroba musí být v oficiálním seznamu nemocí z povolání. Ve Vašem případě zřejmě půjde o kapitolu, kde hrají roli fyzikální faktory (zvlášť jsou rozebírány chemikálie, dýchací potíže, kožní, přenosné, parazitární a další problémy).

   Takže doporučuji, abyste zašla za svým obvodním lékařem a požádala jej, ať Vás pošle za specialistou na pracovní lékařství. Ten posoudí, zda došlo k ohrožení a vzniku nemoci z povolání. Pokud ano, zaměstnavatel Vám bude muset vyplácet tolik peněz, abyste měla stejný příjem, jako když jste byla ještě zdravá. (Na této stránce rozebíráme podmínky pro invalidní důchod, vyplácený státem, o který byste případně žádala na okresní správě sociálního zabezpečení).

 • Němec David napsal:

  Je možné získat částečný invalidní důchod při diabetu 1. stupně a vysokém tlaku? Má lékařka se mne od začátku snaží přesvědčit o tom (prý mne to nijak neomezuje), že nikoli. Mám diabetes prvního typu již 4 roky.

  • Petr Woff napsal:

   Pane Němče, invalidní důchod alespoň I. stupně připadá v úvahu, pokud diabetes znamená: „středně těžké funkční postižení, s několika diabetickými komplikacemi lehčího až středního stupně (cévní, oční, neurologické), zachována schopnost zvládat běžné zatížení, některé denní aktivity vykonávány s obtížemi, podle rozsahu postižení.“ Takové případy bývají hodnoceny jako pokles pracovní schopnosti o 30 až 45 %, přičemž na invaliditu „potřebujete“ aspoň 35 %. Podrobnosti pod TÍMTO odkazem.

 • Věra napsal:

  Dobrý den, bylo mně řečeno, že pacient s těžkými depresemi nově nemusí být nutně hospitalizován, ale postačující i ambulantní léčba na „odborném pracovišti“ (u psychiatra). Totéž potvrdili dva lidé z mého okolí. Jedné známé ženě byl bez hospitalizace přiznaný invalidní důchod III. stupně právě na deprese: pokles pracovní schopnosti o 60 % + 10 % za polymorbiditu (apnoe, diabetes II, nadváha BMI 42, artróza IV, spondylartróza). Dobrá zpráva.

 • Horák Petr napsal:

  Dobrý den. Již delší dobu (v posledních 2 letech) trpím na záchvaty průjmů a silnými křečemi. Na gastroenterologii mně byl zjištěn dolichokolon, dále dolichosigma a dystopie céka. Uvedené obtíže jsou prý vrozené a omezují mě při výkonu práce, čímž přicházím o peníze. Mám nárok na nějaký invalidní důchod? Předem děkuji za odpověď. Horák

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, pane Horáku, v tabulkách pro postižení trávicí soustavy Vámi jmenované diagnózy pod uvedenými termíny bohužel nemohu najít.

   Ale to ještě nemusí znamenat, že Vaši eventuální žádost o invalidní důchod Okresní správa sociálního zabezpečení zamítne. Vycházíme totiž z vyhlášky č. 359/2009 Sb. Ministerstva práce a sociálních věcí, kde mimo jiného stojí: „Pokud zdravotní postižení, které je příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, není uvedeno v příloze, stanoví se procentní míra poklesu pracovní schopnosti podle takového zdravotního postižení uvedeného v příloze, které je s ním funkčním dopadem nejvíce srovnatelné.“

   Rozhodující je tudíž významný pokles pracovní schopnosti, zaviněný dlouhodobě špatným zdravotním stavem. Podle Vašeho popisu tedy jednu podmínku pravděpodobně splňujete, druhou podmínkou je délka sociálního pojištění (vizte výše ve článku).

 • Dagmar napsal:

  Dobrý den, od roku 2012 mám invalidní důchod 1. stupně po operaci výhřezu plotýnky (BFSS). Nyní jsem 2 měsíce po další operaci toho samého místa, tentokrát byl ovšem výhřez plotýnky doprava. Byla jsem na kontrole a mám problémy s druhou nohou, zatím nesmím ani na rehabilitace. Můžu žádat o zvýšení invalidního důchodu? Jde to i zpětně? Má to cenu? Rok jsem se trápila, než došlo k operaci a teď znovu. Můj lékař mě nepodpořil, prý mám být ráda za to, co mám. Děkuji za jakoukoliv reakci.

  • Petr Woff napsal:

   Paní Dagmar, o vyšší invalidní důchod můžete samozřejmě požádat kdykoli, jako každý občan ČR. Ale Váš lékař má spíše pravdu než já, který Vaše postižení prakticky neznám, a především nemám žádné zdravotnické vzdělání. Nicméně Česká správa sociálního zabezpečení na svém webu uvádí, že invalidní důchod lze přiznat i zpětně, od doby vzniku nároku, takže předpokládám, že rovněž stupeň invalidity by při splnění zákonných podmínek šlo zvýšit zpětně.

 • Víchová Dana napsal:

  Dobrý den, je mi 53 let, mám osteochondrózu krční páteře C5, C6 a BPPV pravého ucha. Měla bych nárok na invalidní důchod?

  • Petr Woff napsal:

   Paní Víchová, osteochondrózu ani benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV) bohužel nevidím mezi nemocemi, které jsou běžně hodnocené při žádosti o invalidní důchod. Ale přesto pacient trpící těmito problémy teoreticky může dávku dostávat. Rozhodující je, zda a nakolik Vás osteochondróza a BPPV omezuje v ekonomické – výdělečné aktivitě, což by musel ohodnotit odpovědný lékař a potom úředník.

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *