Odstupné v roce 2017 neboli placené prázdniny

„Děkujeme za odvedenou práci, ale už vás bohužel nebudeme potřebovat.“ Zaměstnavatelé obvykle formulují výpověď zdvořile, ale adresáta svého sdělení zpravidla zarmoutí. Člověk poctivě plnil předepsané povinnosti, a přesto ztrácí místo na pracovním trhu. Naštěstí existuje několik finančních berliček, které nám pomohou začít znova. Ještě než případně požádáme o podporu v nezaměstnanosti nebo sociální dávky, propočítejme, na kolik vychází odstupné v roce 2017. Vyjdeme z aktuálního zákoníku práce, který počítá s průměrnými měsíčními výdělky.

1 až 6 průměrných výdělků podle délky pracovního poměru

První možností je, že splňujeme předpoklady pro výkon svojí práce, ale přesto dostaneme „padáka“. Zaměstnavatel nás prostě už nepotřebuje, nebo přesouvá pobočku jinam, končí svoji činnost apod., takže nás propustí prostřednictvím výpovědi či dohody. V takovém případě záleží odstupné na délce dosavadního pracovního poměru. (Přičíst můžeme i předchozí pracovní poměr u téhož zaměstnavatele, pokud pauza nepřesáhla 6 měsíců.)

 1. Méně než rok = odstupné 1 výdělek
 2. Méně než 2 roky = odstupné 2 výdělky
 3. Aspoň 2 roky = odstupné 3 výdělky

Navíc přičítáme ještě další 3 průměrné měsíční výdělky, jestliže zrovna děláme přesčasy v takzvaném kontu pracovní doby, ve vyrovnávacím období podle kolektivní smlouvy – tedy nejvýše 52 týdnů po sobě jdoucích, v rozsahu nejvýše 120 hodin.

12 výplat za pracovní úraz, nemoc z povolání, či ohrožení

Druhou možností je, že máme kvůli dosavadnímu zaměstnání vážný zdravotní problém. Odpovědný lékař potvrdí pracovní úraz, nemoc z povolání, nebo ohrožení nemocí z povolání apod. Pokud kvůli tomu dostaneme výpověď, nebo pracovní poměr skončí dohodou, dostaneme vyšší odstupné: minimálně 12 průměrných měsíčních výdělků. Výjimkou jsou případy, kdy se zaměstnavatel zcela zprostí odpovědnosti, protože k úrazu došlo kvůli neposlušnosti pracovníka – například pod vlivem alkoholu apod.

Odstupné v roce 2017 klesá při návratu zaměstnance

Třetí možností nakonec je, že nadále nemůžeme vykonávat svoji práci kvůli vlastním problémům. Například trpíme zdravotními problémy, které nemají se zaměstnavatelem pranic společného. Anebo nemáme zákonem předepsanou kvalifikaci, hrubě porušíme svoje povinnosti apod. Pro takové smolaře odstupné v roce 2017 nezbude vůbec.

Ale celková suma klesá také pracovníkům, kteří se poměrně brzy vrátí ke stejnému zaměstnavateli. Odečítáme vždycky poměrnou část odstupného, kterou vlastně už nepotřebujeme, protože získáváme zpátky svoje místo. Příklad: Celá suma normálně chodí v nejbližším výplatním termínu po skončení pracovního poměru. My jsme dostali odstupné ve výši 3 měsíčních výdělků. Ale přesně po 2 měsících uzavíráme se stejným zaměstnavatelem nový pracovní poměr nebo dohodu o pracovní činnosti. Třetinu odstupného tedy musíme vrátit.

3 komentáře

 • Tereza Novotná napsal:

  Snacha dostala výpověď k 31.12.2016, pracovní poměr skončí k 28.2.2017 s dvojím odstupným. Vedoucí uzavírá prodejnu z důvodu EET. Pracovala za minimální mzdu, zaměstnavatel neupravil sazbu od nástupu před 14 lety, tedy 58 Kč/hod. V současné době dostává celkem 12 100 Kč/měsíc, bez ohledu na poměrně časté přesčasy. Přitom pracuje v prodejně, kde objednává zboží a sama hlídá sklad, v hodnotě kolem 1 milionu Kč. Nedostala ani dovolenou, kterou chce zaměstnavatel aspoň proplatit.

  24.2., tedy ještě před skončením pracovního poměru, měla podstoupit operaci dlouhodobě nemocného kolene. Kvůli následné měsíční nemocenské by pracovní poměr skončil později. Ale přemýšlíme, že operaci raději odložíme na březen, aby bylo odstupné určitě počítáno ze mzdy a nekleslo kvůli absenci, respektive nemocenské.

 • Petra napsal:

  Dobrý den. Mám pracovní poměr na dobu neurčitou, ve firmě pracuji více než jeden rok. Zaměstnavatel mi nyní oznámil, že moje služby už nepotřebuje, respektive najme místo mě agenturního pracovníka. Podle toho, co tady čtu, mám právo na dvouměsíční výpovědní lhůtu a odstupné za dva měsíce. Anebo musím odejít hned k 1.3.2017 a zaměstnavatel mi potom vyplatí odstupné? Možná se snaží vymyslet nějakou kličku. Jaký je tedy správný postup? Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Petro, neznám sice přesně všechny detaily, ale za normálních okolností máte pravdu, respektive právo na dvouměsíční výpovědní lhůtu (pokud jste dostala písemnou výpověď během února, končíte posledního dubna) + 2 průměrné měsíční výdělky jako odstupné. Takže hlavně zaměstnavateli nepodepisujte nic ve smyslu: „Odcházím sama na vlastní žádost, a to okamžitě.“ Některé firmy bohužel dávají zaměstnancům podepsat různé „dohody“, kterými zkouší setřást část svojí odpovědnosti a ušetřit.

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *