Peněžitá pomoc v mateřství 2017: státní kalkulačka

Těhotenství vrcholící porodem pořádně vyčerpává ženský organismus. S rostoucím bříškem přibývají kilogramy, přičemž maminka musí respektovat chutě svého plodu. Dříve oblíbená jídla mohou vzbuzovat nevolnost. Zodpovědný muž, který aspoň jako pomocník prožívá požehnaný stav a sleduje hrdinství svojí partnerky, pociťuje úctu a obdiv. Kolik činí peněžitá pomoc v mateřství 2017, vyplácená z nemocenského pojištění?

Peněžitá pomoc v mateřství 2017 má podmínky

Český stát bývá nazývaný sociálním státem. Vyplácí například rodičovské příspěvky (každé mladé rodině) anebo přídavky na děti (nízkopříjmovým rodinám). Obě dávky jsou definované zákonem o státní sociální podpoře, podrobnosti najdete ZDE. Peněžitá pomoc v mateřství některé maminky úplně mine. Vyplývá totiž ze zákona o nemocenském pojištění (č. 187/2006 Sb.), takže není automatickým občanským právem, ale „předplacená“ v rámci předchozích sociálních odvodů. Peněžitá pomoc v mateřství náleží pouze mamince, která:

 • A/ V den nástupu na mateřskou je zaměstnankyní (nebo v ochranné lhůtě), a jako taková odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let.
 • B/ V den nástupu na mateřskou je osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), která odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let a zároveň aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce.

Ochranná lhůta kryje nedávno propuštěné zaměstnankyně a trvá tolik kalendářních dnů, kolik trvalo poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.

Od lékaře k zaměstnavateli, nebo na „socku“

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství většinou vypisuje ošetřující lékař. Existuje výjimka: Gynekologa samozřejmě nemá smysl navštěvovat kvůli převzetí již narozeného dítěte do péče. V takovém případě stáhnete a vyplníte formulář ZDE, i bez pomoci lékaře. Zaměstnanec potom předá dokument zaměstnavateli, osoba samostatně výdělečně činná rovnou okresní správě sociálního zabezpečení.

Datum úvodní výplaty není zákonem pevně dané. Peněžitá pomoc v mateřství začíná dnem, který maminka stanoví mezi počátky 8. a 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Co když svoji volbu nevyužije? Potom mateřská začíná 6. týdnem před očekávaným dnem porodu.

Mateřskou spočítá kalkulačka Ministerstva práce

Peněžitá pomoc v mateřství většinou představuje 70 % dřívějších výdělků pojištěnky. Lépe honorované zaměstnankyně a podnikatelky dostanou procentuálně méně. Při hrubých měsíčních výdělcích nad 28 000 Kč jsou totiž přísněji nastaveny takzvané redukční hranice. Zkráceně řečeno, systém veřejného pojištění zmírňuje příjmové rozdíly v populaci. Uveďme několik příkladů, při 196 dnech mateřské:

 • Hrubý měsíční výdělek do 28 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí asi 70 %
 • Hrubý měsíční výdělek 43 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí asi 60 %
 • Hrubý měsíční výdělek 100 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí asi 35 %

Výplatu zajišťuje Česká správa sociálního zabezpečení, ale následující kalkulačku zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Stačí vyplnit 2 zelená políčka: počet kalendářních dnů pomoci (maximálně 196 při porodu jedno dítěte, 259 při narození vícerčat) a vyměřovací základ (zpravidla průměrný hrubý měsíční výdělek během posledních 12 kalendářních měsíců). Vyjde peněžitá pomoc v mateřství 2017.
(Mějte trpělivost, může trvat několik sekund, než se kalkulačka zobrazí. V případě potíží stáhnete excelovou tabulku ZDE.)

Zákon umožňuje, aby na mateřskou nastoupil manžel matky nebo otec dítěte.

2 komentáře

 • hana napsal:

  Dobrý den, když mě propustí z důvodu ukončení smlouvy, budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek? Dnes mně zjistily, že jsem těhotná a napsaly mně neschopenku z důvodů, že pracuji v automobilce. Je tam těžká práce a smlouva mně končí v prosinci. Děkuji za odpověď. Kozáková

  • Petr Woff napsal:

   Hano, na peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou) budete mít právo, pokud na ni stihnete nastoupit ještě v takzvané ochranné lhůtě, která trvá stejně dlouhý čas, jaký jste strávila ve svém posledním zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů. Příklad: Žena byla v poslední zaměstnání rok, nyní je ve 3. měsíci těhotenství, smlouva končí v prosinci 2016, na mateřskou nastoupí začátkem března (8 týdnů před předpokládaným termínem porodu), takže v pohodě stíhá (ochranná lhůta by trvala skoro až do posledního června 2017).

   Na rodičovský příspěvek (rodičovskou) budete mít právo jistě, to je sociální dávka úplně pro všechny mladé rodiny.

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *