„Netušil jsem, jak náročná bude výchova dětí,“ opakuje občas můj starší kamarád. Nyní konečně vím, o čem mluví, protože mi doma přibyly dvě malé ratolesti. Život dostává úplně nový rytmus, když musíte neustále chránit, bavit a krmit bezbranná stvoření. Biologického otce nebo matku přitom hřeje podvědomý pocit, že vidí plody svých vlastních genů. Možná ještě větší obdiv ovšem zasluhují lidé, kteří převzali a milují „cizího“ opuštěného potomka. Příští rok dostanou konečně finančně přidáno. Tady shrneme pěstounské dávky 2018, dosavadní stav najdete JINDE.

Příspěvek na úhradu dětských potřeb

Jednak stoupne podpora, která plyne na běžné provozní výdaje: jídlo, ošacení, hračky nebo učební pomůcky, případně dopravu do školy apod. Příspěvek na úhrad potřeb dítěte povyroste o 10 %. Konkrétní částky závisejí na věku a zdravotním stavu nezaopatřené ratolesti, v případě zdravotně postižených chlapců a děvčat rozlišujeme stupně závislosti: I., II., III., IV. Při ukončení pěstounské péče dostává odchovanec navíc ještě jednorázové kapesné 25 000 Kč, aby hned neskončil jako žebrák na ulici.

Nezaopatřené dítě ve věkuZdravéZávislost I.Závislost II.Závislost III.Závislost IV.
do 6 let4 9505 1156 1056 4907 040
od 6 do 12 let6 1056 2157 4807 9758 635
od 12 do 18 let6 9857 0958 5809 1309 570
od 18 do 26 let7 2607 4258 9109 4609 900

Pěstounské dávky neboli odměna

Přidáno bohužel nedostává takzvaná OSOBA V EVIDENCI, která musí neustále zůstávat připravená a v případě nutnosti (dočasně) převzít osiřelého človíčka. Nadále bude pobírat 20 000 Kč hrubého měsíčně (i když zrovna nepečuje o žádné dítě).

Vyšší odměnu dostane takzvaná OSOBA PEČUJÍCÍ, neboli pěstoun, který má svého svěřence doma dlouhodobě. Na začátku obdrží startovací jednorázovou částku podle věku dítěte: 8 000 Kč (do 6 let), 9 000 Kč (od 6 let do 12 let), nebo 10 000 Kč (od 12 let do 18 let). Následně začne přicházet pravidelná výplata, která podléhá daňovým a pojistným srážkám stejně jako běžná mzda. Tady přibude až 50 % navíc.

Hrubé měsíční pěstounské dávky pro osoby pečující, účinné od 1. ledna 2018:

  • 12 000 Kč (1 dítě)
  • 18 000 Kč (2 děti)
  • 30 000 Kč (alespoň 3 děti, nebo 1 dítě závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II., III., IV.)

Kdo dostává odměnu za 3 opečovávané děti, může navíc nárokovat ještě příspěvek na automobil: 70 % pořizovací ceny vozidla nebo prokázaných výdajů na opravy, nejvýše však 100 000 Kč jednorázově, respektive maximálně celkem 200 000 Kč v předešlých 10 kalendářních letech.

Další státní podpora v roce 2018

Všechny novinky najdeme v zákoně č. 200/2017 Sb. Pěstouni nedostanou rodičovský příspěvek, pokud převezmou malé dítě pouze na přechodnou dobu. Problematický bývá taky příspěvek na bydlení: Tady bereme jako domácnost lidi, kteří mají trvalé bydliště ve stejném bytě nebo domě; pečující osoby však údajně nemohou oficiálně nahlásit svého chovance na svoji adresu, přestože tam reálně všichni společně bydlí (podrobnosti čtěte v diskusi ZDE). V úvahu připadá ještě přídavek na dítě, eventuálně ve velké krizi taky mimořádná okamžitá pomoc.

17 KOMENTÁŘE

  1. Dobry den chtela bich se jenom zeptat mam v pestounske peci chlapce ktery ma stupen 3,zajimalo bi me jestli mame narok na auto nebo ne dojizdime k doktorum , a nebo si musime zajistit sami auto a jestli budem mit aspon narok na opravy auta kdyz budem mit svoje.Dekuji za odpoved.

  2. Dobrý den,
    chci se informovat, zda je dostačující byt 1+1 pro přijetí jednoho dítěte do pěstounské péče.
    Sousedka rovněž bydlí se svým vlastním synem v takovémto bytě.
    Děkuji za odpověď.

  3. Dobry den,mam v peci uz tri roky dve moje vnucky 3a5let.ted teprve se bude resit pestounska pece.Cele tri roky na vnucky neberu zadne penize,a rodice plati nepravidelne.Mam narok na pest.peci a na nejake penize od statu?Jsem 50 po druhe vdana inva.duchodkyne 1.st.pracujici jako ostraha ve firme.Starsi vnucka ma ADHD a maniodepresivni psyhzu-tyrana rodici.Dekuji

  4. Dobrý den. Od 11.10. 2017 mi byla předběžně svěřena do péče 15letá vnučka, což následně 25.1. 2018 potvrdil soud. A taky stanovil, že na vnučku dostávám výživné: od jejího otce 1 500 Kč a od její matky 500 Kč. Já jsem v důchodě, pobírám penzi 12 500 Kč. Takže mě zajímá, zdali mám nárok na nějaký příspěvek na péči. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, pane Číku, bohužel výživné v České republice skutečně bývá poměrně nízké. Příspěvek na péči dostávají těžce postižení lidé (i děti), aby mohli zaplatit svého osobního pečovatele. Určitě však na místní pobočce Úřadu práce požádejte o pěstounské dávky: „příspěvek na úhradu potřeb dítěte“ + „odměnu pěstouna“, obojí byste v případě úspěchu pobíral pravidelně. + Eventuálně požádejte dodatečně ještě o jednorázový „příspěvek při převzetí dítěte“. Přeji Vám, abyste s vnučkou žili spokojeně, materiálně zabezpečeni, a děkuji Vám, že se o dívku staráte!

  5. Dobrý den. Syn se rozvedl a dvě děti (11 a 8 let) dostal do péče. Ale jezdí po montážích, a tak se o vnoučata starám já. Chci se zeptat, zda mám nárok, abych dostala děti do péče. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, paní Lenko, existují případy, kdy byly děti svěřeny do pěstounské péče svým prarodičům, kteří proto následně získali pravidelné peněžní dávky od státu. Vždycky záleží na konkrétní situaci, na vztazích v rodině, podmínkách v domácnosti apod. Pokud však chcete vědět, zda máte šanci jakožto babička získat dávky pěstounské péče na svoje vnoučata, pak ano, tímto příbuzenským poutem nejste automaticky diskvalifikována z rozhodovacího procesu. Přeji Vám tedy, ať jsou úředníci při posuzování Vaší případné žádosti vstřícní.

  6. Dobrý den, jsme pěstouni a máme zatím jedno dítě v pěstounské péči a dvě děti své. Teď jsme se dozvěděli, že naše pěstouně má dva sourozence, které si nyní chceme začít brát na hostitelku a pak i do PP. Ale nemáme velké auto, které na přepravu potřebujeme. Nemůžeme naše děti nechávat doma, když se mají více poznat. Můj dotaz tedy zní: Pokud si už nyní koupíme vícemístné auto, budeme mít potom nárok na příspěvek na pořízení auta? Jak se dokládá? Nebo máme počkat, až budeme mít děti svěřené do pěstounské péče a rozsudek v ruce, a nyní jezdit více auty?

    • Dobrý den, paní Špringrová, pokud máte nějakou (i když komplikovanou) možnost, jak se zatím obejít bez nového většího auta, doporučuji Vám, abyste se zakoupením prostornějšího vozu počkali na dobu, kdy budete jistě splňovat podmínky pro příspěvek. Tedy podle zákona č. 359/1999 Sb.:

      „Nárok na příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla má osoba pečující, která má v pěstounské péči nejméně 3 děti nebo má nárok na odměnu pěstouna z důvodu péče o 3 děti, včetně zletilých nezaopatřených dětí, jež zakládají osobě pečující nárok na odměnu pěstouna, pokud zakoupila osobní motorové vozidlo (dále jen „motorové vozidlo“) nebo zajistila nezbytnou celkovou opravu motorového vozidla a toto vozidlo nepoužívá pro výdělečnou činnost.“

      Jinak formulář pro žádost o příspěvek stáhnete pod TÍMTO odkazem; tam uvidíte, jaké údaje byste vyplňovala.

  7. Dobrý den,
    10 let s manželem vychováváme chlapce v pěstounské péči. Nyní bychom si chtěli vzít hypotéku a koupit domek. Pro schválení hypotéky mám bance doložit veškeré své příjmy. Jak mohu doložit svou odměnu pěstouna, když např. pro českou spořitelnu to nejsou uznatelné příjmy, ale sociální dávky, ale jiná banka je ochotna mi odměnu přiznat jako běžnou mzdu, neboť podléhá stejným srážkám. U koho mám požadovat potvrzení o příjmech požadované bankou? Na úřadu práce, který mě vyplácí nebo na OSPODu, se kterým mám uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče? Děkuji za radu.

  8. Dobrý den. Mám v pěstounské péči vnučku, od jejího narození. Rodiče jsou narkomani, oba ve výkonu trestu. Můj dotaz zní: Přijdu o odměnu pěstouna, pokud se vdám za přítele, se kterým žiji dlouhodobě ve společné domácnosti? Přítel byl samozřejmě při přebírání vnučky uveden jak na OSPODu (před orgánem sociálně právní ochrany dětí), tak u soudního jednání. Zajímá mě tedy, zda taková změna poměrů (svatba) nějak ovlivní můj nárok na odměnu pěstouna. Děkuji za vaši odpověď.

    • Dobrý den, paní Sněhotová, doporučuji Vám, abyste pro jistotu orgánu sociálně právní ochrany dětí oznámila, že se budete vdávat. Ale nenašel jsem žádné formální předpisy, ani neformální pokyny nebo precedenty, podle kterých by samotná svatba byla důvodem, aby státní správa ukončila pěstounskou péči, odebrala dávky pěstounské péče apod. Před právem, aspoň oficiálně, jsme si všichni rovni a představme si, že by se pěstounka vdala například za pana prezidenta nebo pana premiéra, případně jiného vysoce postaveného muže. Samotný takový krok by jistě nevedl k odebrání svěřeného dítěte, respektive peněz. Spíš bych očekával kontroly, zda i poté Vaše domácnost funguje dobře, což – předpokládám – bude. Takže Vám přeji krásnou svatbu, harmonický rodinný život a polepšené rodiče Vaší vnučky.

  9. Dobrý den, myslíte, že dávka „úhrada potřeb dítěte“ je dostačující? Například pro nejmenší (do 3 let), které nosí plenky a potřebují speciální (kojeneckou) výživu, rychle vyrůstají z oblečení apod.? I náklady na dítě v takzvaných dětských centrech jsou vyšší!

  10. Dobrý den, zajímá mě situace prarodičů, kteří pečují o vnouče. Podle nové úpravy nemají nárok na odměnu pěstouna. Jde však pouze o budoucí případy, nebo o tuto dávku přijdou také prarodiče, kteří pečují o vnouče již teď? Děkuji.

    • Dobrý den, paní Zelingerová, už jsem Vám odpověděl přes e-mail, ale výsledek naší komunikace zkopíruji ještě sem, pro případné další tazatele. – Pro jistotu jsem kontaktoval Ministerstvo práce a sociálních věcí, které reagovalo jasně.

      Moje formulace otázky: Je pravda, že od příštího roku nebudou moci dostávat odměnu pěstouna prarodiče, kteří jsou osobami pečujícími a mají v péči „pouze“ svoje vnoučata? Odpověď ministerstva:

      „Uvedené tvrzení pravdivé není. Prarodičům, kteří v pěstounské péči pečují o svá vnoučata, náleží odměna pěstouna v souladu s § 47j zákona o sociálně-právní ochraně dětí, za podmínky, že se jedná o případ hodný zvláštního zřetele, a na této právní úpravě se nic nemění. Skutečnost, zda se jedná o případ hodný zvláštního zřetele, posuzuje krajská pobočka Úřadu práce, která je povinna si za tímto účelem vyžádat vyjádření příslušného orgánu sociálně-právní ochrany dětí.“

  11. Dobrý den, mám dvě děti v dlouhodobé pěstounské péči a ráda bych věděla, jestli i mně opět vznikne nárok na startovací jednorázovou částku poté, co budou dávky navýšeny. Novým pravidlům moc nerozumím. Děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, paní Czyžova, jednorázovou startovací částku znovu dostanete, pouze pokud přijmete do pěstounské péče další dítě. Ale od Nového roku 2018 Vám stoupne měsíční odměna (o polovinu) a taky měsíční příspěvek na úhradu potřeb (o 10 %).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno