Platová třída: Šéf nemusí mít ani základní školu

Zaměstnanci ve veřejných službách občas spekulují, zda mají právo na vyšší plat. Koneckonců nadřízení mohli udělat chybu a ve hře jsou stokoruny, nebo spíše tisícikoruny měsíčně! Dohady můžeme definitivně rozetnout. Zákon vysvětluje celkem jasně a stručně, komu náleží jaká platová třída. Postačí chvilka četby.

Zákon o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě říká: „Zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je podle katalogu prací zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje.“ Naše legislativa používá trošku kostrbatý jazyk, ale smyslu sdělení porozumíme lehce.

Správná platová třída je zjistitelná ve 3 krocích:

 1. V zákonném katalogu prací vyhledejte oficiální jméno svého povolání, které máte uvedené v pracovní smlouvě.
 2. Pod oficiálním názvem svého povolání najděte nejtěžší úkony, které vykonáváte podle smlouvy a požadavků nadřízených.
 3. U nejtěžších úkonů, které máte podle smlouvy a požadavků nadřízených vykonávat, je napsaná vaše platová třída.

Úplně vyhráno ale ještě není. Odpovídající třídu a délku svojí praxe musíte zařadit do správné platové tabulky, určené vašemu povolání nebo pracovišti. Všechno spolehlivě objevíte ZDE.

Platová třída není nutně podmíněná vzděláním

Nedostatečné vzdělání kupodivu lze obejít, ačkoli s výhradami a výjimkami. Zmíněný zákon totiž dále říká: „Nemůže-li zaměstnavatel obsadit pracovní místo zaměstnancem, který dosáhl  potřebného vzdělání, může zaměstnavatel zaměstnance výjimečně zařadit do platové třídy, pro kterou nesplňuje potřebné vzdělání.“ Teoreticky tedy může významné místo ve veřejné správě zastávat jedinec, který nemá formálně vůbec žádnou školu. V takovém případě sice zůstává platová třída stejná, ale dochází k odečítání praxe, neboli ke snižování platového stupně, což znamená menší finanční ohodnocení.

Ideální tedy je, když vyhovíme kvalifikačnímu předpokladu, uvedenému v následujícím seznamu. Každá platová třída má uvedené odpovídající vzdělání, ovšem někdy není střední škola jako střední škola, a jindy není univerzita jako univerzita. Někteří pracovníci bezpodmínečně potřebují speciální oborové vzdělání: například lékaři, dentisté, farmaceuti, nelékařští zdravotničtí pracovníci, pedagogové a speciální požadavky bývají kladené taky na sociální pracovníky.

1. platová třída: ZŠ
2. platová třída: ZŠ
3. platová třída: SŠ
4.  platová třída: SŠ s výučním listem nebo SŠ
5. platová třída: SŠ s výučním listem
6. platová třída: maturita nebo SŠ s výučním listem
7. platová třída: maturita
8. platová třída: maturita
9. platová třída: VOŠ nebo maturita
10. platová třída: Bc. nebo VOŠ
11. platová třída: Mgr. nebo Bc.
12. platová třída: Mgr. nebo Bc.
13. platová třída: Mgr.
14. platová třída: Mgr.
15. platová třída: Mgr.
16. platová třída: Mgr.

Vysvětlivky zkratek pro uvedené stupně vzdělání: ZŠ – základní nebo základy, SŠ – střední, VOŠ – vyšší odborné, Bc. – vysokoškolské v bakalářském studijním programu, Mgr. – vysokoškolské v magisterském studijním programu

31 komentářů

 • Michaela napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsem správně vedená v platové třídě. Jsem kuchařka na základní škole, řazená v platové třídě 6. Ve smlouvě mám uvedeno, že zajišťuji příjmy a výdaje potravin ze skladu a do skladu, včetně vedení jejich evidence, na základě dohody o hmotné odpovědnosti. Hmotná zodpovědnost je však uvedena v platové třídě 7. Organizaci práce však ve smlouvě uvedenou nemám, i když ve skutečnosti ji provádím. Předem děkuji!

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Michaelo, platové třídy kuchařek podle takzvaného katalogu prací jsou podrobně rozepsány v TOMTO článku. Máte pravdu, že 7. platová třída = „Organizace práce při výrobě jídel spojené s hmotnou odpovědností, stanovování a provádění technologických postupů a kalkulací při rozsáhlé výrobě širokého sortimentu, stanovování a zajišťování správnosti gastronomické skladby jídel, racionální výživy a zajišťování výroby náročných specialit.“

   V nařízení vlády 564/2006 Sb. stojí (§ 3, odst. 1): „Zaměstnavatel zařadí zaměstnance (…) do platové třídy, ve které je podle nařízení vlády, kterým se stanoví katalog prací, zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon zaměstnavatel na zaměstnanci požaduje.“ Po Vás zaměstnavatel požaduje organizaci práce, a taky po Vás požaduje hmotnou odpovědnost. Souhlasím tedy, že adekvátní je 7. platová třída.

 • Jana napsal:

  Dobrý den. Potřebovala bych poradit ohledně platové třídy. Byla jsem zaměstnána v domě s pečovatelskou službou jako masérka a měla jsem platovou třídu 4. Nyní jsem ve stejné organizaci jako pracovnice v sociálních službách – koordinátorka, v podstatě pravá ruka vedoucí všech pečovatelských domů v našem městě a musím umět vše, co vedoucí. Zvedli mi třídu na 5, což je o necelou tisícikorunu. Zjistila jsem, že i pečovatelky mají třídu 5. Nemám pod sebou podřízené, ale v době nepřítomnosti vedoucí ji musím umět zastoupit. Mám právo na vyšší třídu? Zdá se mi to neúměrné. Moc děkuji za odpověď. Mám maturitu na gymnáziu.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Jano, platové třídy pracovníků v sociálních službách jsou podrobně rozepsané ZDE. Jak už hlásá titulek této stránky, rozhoduje náplň práce. („Šéf nemusí mít ani základní školu.“) Vaše platová třída je ta nejvyšší, ve které najdete alespoň nějaký úkon, který vykonáváte.

 • Jana napsal:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala na plat asistenta pedagoga. Učila jsem na základní škole jako učitelka 4 roky, podle nového zákona jsem měla nastoupit na VŠ, což jsem neučila, ale udělala jsem si kurz na AP. Počítá se i praxe? Budu asistovat tělesně postiženému chlapci 30h týdně.
  Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Jano, platové třídy asistenta pedagoga najdete rozepsané v TOMTO článku. Myslím si, že Vaše praxe ve školství by určitě měla být zohledněná, a to v rozsahu 100 % – tedy celé 4 roky. (Samozřejmě za předpokladu, že budete pracovat ve veřejném sektoru, v soukromých vzdělávacích zařízeních bývají podmínky jiné: podrobnosti.)

 • Šárka napsal:

  Dobrý den, chtěla bych poradit, co se týče platové třídy. Mám maturitu v oboru předškolní pedagogika, tudíž učitelka MŠ. Ještě jsem nikde nepracovala, tudíž nemám praxi. Chtěla bych vědět, do jaké platové třídy se řadím? Děkuji.

 • Aleš napsal:

  Uvedené se týká, prosím, také soukromé sféry?

 • Honza napsal:

  Dobrý den, chtěl sem se zeptat, zda můj plat, to jest 10 200 Kč v hrubém na pozici skladník (se zkouškami a obsluhou regálového zakladače a VZV + s tím spojenou prací na PC) je adekvátní, popřípadě jaká by měla být platová třída. Děkuji za odpověď.

 • Markéta Schneiderová napsal:

  Dobrý den, na jakou platovou třídu mám nárok jako kuchařka v mateřské škole? Mám 5. platovou třídu a kromě vaření píši jídelníčky, výdejky a dělám objednávky, přebírám zboží. Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Paní Schneiderová, platové třídy kuchařek jsou rozepsané pod TÍMTO odkazem. Myslím, že byste mohla požadovat 6. platovou třídu, kam například patří: „Stanovování technologických postupů a jejich kalkulace při rozsáhlé výrobě jídel včetně kontroly jejich dodržování, sestavování vlastních receptur, jídelních lístků a zajišťování správné gastronomické skladby.“

 • Jindřiška napsal:

  Dobrý den, pracovala jsem téměř 10 let jako zdravotní laborant a teď jsem vystudovala Bc. radiologického asistenta a nastupuji do práce. Zajímalo by mě, zda se předchozí praxe ve zdravotnictví započítává, či nikoli a začnu zase od nuly? Teoreticky když je platová tabulka stejná jak pro zdravotnického laboranta, tak i radiologického asistenta, měla bych pokračovat v témže platovém stupni, nebo se mýlím?
  Děkuji za ujasnění a hezký den.
  J.

  • Petr Woff napsal:

   Jindřiško, souhlasím s Vámi, že praxe radiologického asistenta by snad měla být započitatelná zcela, protože jde o víceméně stejný obor (zdravotnictví) jako v případě zdravotního laboranta.

 • Bartošíková napsal:

  Dobrý den, ráda bych se zeptala. Jsem sociální pracovnice a mám vystudovanou VŠ sociální práce a zdravotnictví, tedy potřebnou pro tuto činnost. Mám 5 let praxe v oboru. Jsem zařazená v 9. platové třídě. Můžete mi, prosím, říct, jaký mi tedy náleží platový stupeň? (Počet let započitatelné praxe.) Předem děkuji.

 • Monika napsal:

  Dobrý den, ať hledám, jak chci, tak nenacházím odpověď. Mohli byste mi, prosím, poradit, pod kterou tabulku bude spadat zaměstnanec zaměstnaný v neziskové organizaci, která funguje jako zapsaný spolek, tudíž žádná soukromá firma? Je tedy považován jakoby za státního zaměstnance? Moc děkuji za radu.

  • Petr Woff napsal:

   Moniko, neziskové organizace sice nejsou obchodními společnostmi, ale formálně nepatří ani do veřejných služeb, kde zaměstnanci (zaměstnaní přímo státem, územním samosprávným celkem, placení výhradně jenom zřizovatelem svojí příspěvkové organizace apod.) dostávají plat podle platových tabulek.

   Tudíž v „neziskovce“ máte garantovanou jenom minimální mzdu, pokud budete pracovat pouze „na dohodu“. Anebo dostanete přinejmenším svoji zaručenou mzdu podle náročnosti práce, pokud máte běžnou pracovní smlouvu. Eventuálně samozřejmě můžete vydělávat víc – tolik, kolik si sama osobně domluvíte v dané organizaci.

 • Jana Kachliková napsal:

  Dobrý den, mám SŠ s VL a 23 let praxe jako jeřábnice. A tarifní třídu 3. Je v pořádku žádat vyšší třídu? Podle tabulek bych měla mít 4. nebo 5. Děkuji za odpověď. J.K.

 • Aneta Jandová napsal:

  Dobrý den, příští rok ukončuji studium na lékařské fakultě, obor všeobecné lékařství (tedy titul MUDr.). Hodlám nastoupit do státní správy, a to jako zaměstnanec Krajské hygienické stanice. Z katalogu prací jsem zjistila, že se jedná o kód 2.10.23 – referent pro ochranu a podporu veřejného zdraví. Nejsem ale schopna vybrat správnou platovou tabulku. Proto se chci zeptat, jaké by mohlo být mé platové zařazení? Je adekvátní 10. třída, kterou mi nabízí? Nemám se svým dosaženým vzděláním nárok na vyšší třídu?
  DĚKUJI za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Paní Jandová, krajské hygienické stanice jsou formálně správními úřady, takže byste měla dostávat plat podle tabulky, která je pod TÍMTO odkazem zveřejněna jako úplně první (formálně má číslo 4). Základní hrubý měsíční plat v 10. platové třídě a 1. platovém stupni (s minimální praxí) je tam 17 100 Kč.

   Platové třídy záleží pouze na náplni práce (podrobnosti). Abyste postoupila do 11. třídy, musela byste mít na starosti například následující: „Analýza prevence infekčních onemocnění, nemocí souvisejících s prací, nemocí z povolání a dalších hromadně se vyskytujících onemocnění a epidemiologie drogových závislostí.“ Do 12. třídy potom patří spíš celostátní koordinace.

   Jiné tabulce byste podléhala, pokud byste byla státní zaměstnankyně podle služebního zákona, tzn. složila byste služební slib – podrobnosti najdete pod TÍMTO odkazem.

   • Aneta Jandová napsal:

    Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. Žila jsem v domnění, že úroveň dosaženého vzdělání se bude ve státní správě nějakým způsobem promítat i do výše platu, tedy zařazení do platové třídy. I na základě údaje v článku na této stránce, kterou jsem jen rychle proběhla a zjistila, že desáté platové třídě odpovídá titul Bc.

    Ještě bych se ráda zeptala, jakým způsobem jsou pak finančně ohodnocováni vedoucí pracovníci v tomto odvětví. Tedy konkrétně pokud se jedná o post ředitel, zástupce ředitele a podobně. Opravdu se plat odvíjí pouze od jejich náplně práce, která je posune do vyšší platové třídy?

    Píšete, že k postupu např. do 12. třídy by náplň práce byla v rámci celostátní koordinace. To mi přijde jako maximum, co ředitel KHS může mít ve své kompetenci. Je tedy předurčen k tomu, že na vyšší platovou třídu nemůže dosáhnout? Nebo jsou platy vedoucích pracovníků upravovány nějakými dalšími bonusy?
    Děkuji za Váš čas.
    Jandová

    • Petr Woff napsal:

     Zdravím Vás, paní Jandová. Vedoucí pracovníci jsou odměňováni speciálním příplatkem podle toho, jak vysoko v hierarchii stojí. Podrobnosti najdete pod TÍMTO odkazem. Například takzvaný „1. stupeň řízení: Vedoucí zaměstnanec, který řídí práci podřízených zaměstnanců“ znamená, že dostanete navíc 5 až 30 % nejvyššího platového tarifu ve svojí třídě (to je základní hrubý plat, který byste měla ve svojí platové třídě, kdybyste měla maximální možnou praxi) – takže od Nového roku 5 až 30 % z částky 25 740 Kč, pokud hovoříme o Vaší případné 10. platové třídě.

     Navíc čím výš stojíte, tím víc můžete ovlivňovat svoje osobní ohodnocení (až 50 % z částky 25 740 Kč).

     Hygienici mohou postoupit nejvýš do 15. platové třídy, kam patří: „Tvorba celostátní koncepce zdravotnictví a ochrany a podpory veřejného zdraví.“ Dostatečné vzdělání je brané jako samozřejmost. Naopak nedostatečné vzdělání je postihováno odečtem započitatelných let praxe, takže potom člověku může klesnout platový stupeň (podrobnosti). Na první poslech to zní docela komplikovaně, ale za chvilku v tomhle systému najdete logiku :-).

 • Alena napsal:

  Dobrý den, 4 měsíce pracuji jako administrativní pracovnice v organizaci o.p.s., která poskytuje asistenční službu seniorům. Před tím jsem pracovala 8 let jako bankovní poradce (z toho 3 roky mateřská), 1 rok jako asistentka regionálního ředitele, 3 měsíce jako skladnice, 1 rok (zaokrouhluji nahoru 10 měsíců) pracovník pro správu OSVČ na OSSZ. A předtím jsem nebyla zaměstnaná, ale byla jsem 3 roky na mateřské.

  Náplň práce v nynější firmě je fakturace, evidence skladu, různě pochůzky, řízení firemního vozu, vybírám peníze za obědy a faktury. Vedu celou agendu a evidenci veškerých podkladů. Podílím se na zařizování dotací, komunikuji s obcemi. Kam byste mne zařadil, prosím? A kolik praxe byste započítal (trošku tady o tom diskutujeme – a názory se různí)? Zahrnujeme jenom léta přímo v oboru, nebo v podobné organizaci? Kolik mi může zaměstnavatel odečítat let, jestli vůbec?

  • Petr Woff napsal:

   Aleno, o.p.s. – obecně prospěšná společnost je nestátní nezisková organizace, která se vůbec nemusí řídit platovými tabulkami. Pokud máte normální pracovní smlouvu (neděláte jenom třeba „na dohodu“), můžete automaticky ze zákona nárokovat pouze takzvanou zaručenou mzdu, podrobnosti najdete ZDE. Například „zajišťování systému financování“ patří do 6. skupiny prací, kde je letos zaručená mzda 18 100 Kč hrubého měsíčně. Vyšší ohodnocení není automaticky vymahatelné na základě Sbírky zákonů, závisí na dohodě zaměstnance a zaměstnavatele, případně odborové organizace a zaměstnavatele.

 • Jana Strnadová napsal:

  Dobrý den, pracuji jako všeobecná sestra s praxí 30 let. Nyní mám platovou třídu 10, stupeň dle praxe. Dodělala jsem si v r. 2010 bakalářské vzdělání. Mám nárok na 11. třídu? Specializaci nemám. Děkuji za odpověď. Jana Strnadová

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, paní Strnadová. Platová třída nezáleží na vzdělání, ale pouze na nejnáročnější vykonávané práci. Podrobnosti pro zdravotní sestry najdete pod TÍMTO odkazem.

   Do 11. platové třídy například patří: „Poskytování ošetřovatelské péče bez odborného dohledu, k jejímuž výkonu je nezbytné získání specializované nebo zvláštní odborné způsobilosti.“

   S bakalářským vzděláním by Vám ovšem v 11. platové třídě odečetli 2 roky praxe. Bez podobného postihu je tam teprve magistersky vzdělaný člověk.

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *