Než pošleme svého potomka do mateřské školy, nebo třeba na lyžařský kurz, musíme splnit několik podmínek. Pedagogové obvykle chtějí, abychom človíčka nejprve naučili samostatně chodit, pít, jíst lžičkou, vykonávat potřebu na toaletě a používat mýdlo. Někdy taky musíme odevzdat potvrzení o bezinfekčnosti, ve kterém prohlásíme, že naše ratolest nejeví známky nemoci a pravděpodobně není nakažená – jednoduchý vzor vydala Krajská hygienická stanice, formulář ke stažení najdete níže. Komplikovanější situace nastává, pokud jde o povinné očkování.

Bezinfekčnost podle Sbírky zákonů a Ministerstva zdravotnictví

Lehká nemoc, pokud přijde jenom občas, udržuje ve střehu a posiluje naši tělesnou imunitu. Proto vesnické babičky říkají: „Špinavé dítě – zdravé dítě.“ Ovšem jedním dechem dodávají: „Všeho moc škodí.“ Věrni lidové moudrosti i moderní lékařské vědě, necháváme děti, aby mezi sebou bezelstně prskaly na pískovišti, ale svého andílka bychom měli nechat doma, pokud kolem sebe evidentně šíří bacily. Některé školy, dětské skupiny a podobné instituce požadují závazné „Potvrzení o bezinfekčnosti“. Jakožto zákonní zástupci prohlásíme, že náš potomek:

  1. nejeví známky akutního onemocnění a
  2. během předchozí 14 dnů nepotkal osobu, kterou podezíráme z nákazy.

Klíčový pojem najdeme poměrně mlhavě definovaný v § 2 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví: „Infekčním onemocněním se rozumí příznakové i bezpříznakové onemocnění vyvolané původcem infekce nebo jeho toxinem, které vzniká v důsledku přenosu tohoto původce nebo jeho toxinu z nakažené fyzické osoby, zvířete nebo neživého substrátu na vnímavou fyzickou osobu.“ Prohlášení o bezinfekčnosti pravděpodobně založíme na laickém názoru, že samotné dítě, ani nikdo kolem nemá průjem nebo horečku, nezvrací, netrpí podezřelou malátností apod.

Citovaný zákon taky v § 50 popisuje očkování, které dítě musí podstoupit, pokud má chodit například do nepovinných ročníků mateřské školy a není vůči nejhorším nemocem imunní, nebo nemůže vakcínu přijmout „pro trvalou kontraindikaci“ apod. Ministerstvo zdravotnictví vydalo upřesňující stanovisko – ZDE. Vyžaduje, „aby dítě bylo očkováno v rozsahu nejméně jedné dávky očkovací látky proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám a dále v případě očkování hexavakcínou bylo dítě očkováno ve schématu minimálně 2+1 dávka“.

Potvrzení o bezinfekčnosti – vzor, formulář ke stažení

Předlohu vydala Krajská hygienická stanice Středočeského kraje, pod názvem „Prohlášení zákonných zástupců dítěte“. Potvrzení o bezinfekčnosti podepíšeme a odevzdáme v den nástupu do školy, respektive v den odjezdu na školu v přírodě apod. Podle požadavků vedoucího pedagoga eventuálně přidáme evidenční list, doklad o zdravotní způsobilosti dítěte (vyplňuje lékař) a průkaz zdravotní pojišťovny. Vzor a zároveň formulář stáhnete pod TÍMTO odkazem. Text dokumentu najdete také níže, stačí pouze doplnit konkrétní údaje a účel (například nástup do mateřské školy).

Prohlášení zákonných zástupců dítěte, datované v den nástupu

Prohlašuji, že

dítě: …………………………………………………………………

narozené dne: ……………………………………………………

bytem trvale: ………………………………………………………

nejeví známky akutního onemocnění (například horečky nebo průjmu).

Není mi též známo, že by dítě v posledních 14 kalendářních dnech před ……………………………………………………… * přišlo do styku s fyzickou osobou nemocnou infekčním onemocněním nebo podezřelou z nákazy, ani mu není nařízeno karanténní opatření.

Jsem si vědom/a právních následků, které by mne postihly, kdyby toto prohlášení nebylo pravdivé.

V …………………………………

Dne …………………………..

………………………………………

Jméno a podpis zákonného zástupce:

Telefonické spojení pro kontakt v případě potřeby:

Tel. do zaměstnání: …………………….. Tel. domů: ……………………..

* Vyplňte událost, kvůli které potvrzení o bezinfekčnosti podepisujete. Například „před nástupem do školy“, eventuálně „před odjezdem na školu v přírodě“, nebo „před odjezdem na zotavovací akci“ apod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno