Příspěvek na živobytí 2017 má přísná kritéria

Legendy o českém sociálním systému vzbuzují dojem, že dlouhodobě nezaměstnaní občané dostávají luxusní státní podporu. Kdo spadl mezi nejchudší, anebo kriticky ověřuje informace, zná tvrdší realitu. Prozkoumejme základní sociální dávku. Příspěvek na živobytí nemusí dostat ani člověk, který dlouhé roky postrádá jakékoliv příjmy.

Podrobnosti stanovuje zákon o pomoci v hmotné nouzi (111/2006 Sb.), doplněný zákonem o životním a existenčním minimu (110/2006 Sb.). Hned úvodní paragraf prozrazuje logiku sociálního systému. Cílem je pomoci člověku, aby zvládl uspokojovat svoje potřeby sám: „Každý má nárok na základní sociální poradenství vedoucí k řešení hmotné nouze nebo jejímu předcházení.“ Úřad práce určuje příspěvek na živobytí individuálně, respektive hodnotí zvláště každou konkrétní, společně hospodařící domácnost.

Někdo dostane životní, jiný jenom existenční minimum

Jste bez příjmů, ale manžel nebo manželka vydělává dost? Potom nemusíte příspěvek na živobytí v roce 2017 dostat. Důležitou roli hraje také snaha žadatele nebo žadatelky. Ztratili jste během posledních 6 kalendářních měsíců práci kvůli hrubému porušení právních předpisů? Dlužíte více než 3měsíční výživné pro nezletilé dítě? Potom vaše částka živobytí, neboli maximální možný příspěvek na živobytí není životnímu minimum, ale nižší existenční minimum.

  2007 - 20112012 - 2017
Existenční minimum na osobu20202200
Životní minimum pro samostatně žijící osobu31263410
Životní minimum pro větší domácnost1. dospělá osoba28803140
2. a každá další dospělá osoba26002 830
nezaopatřené dítě od 15 do 26 let22502450
dítě od 6 do 15 let19602140
dítě do 6 let16001740

Měsíční příspěvek na živobytí spočítáme tak, že od částky živobytí (typicky životního nebo existenčního minima) odečteme příjmy posuzované osoby, nebo společně posuzovaných osob. Ale pozor! Náhrada mzdy v době nemoci, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci, a také starobní důchod se zahrnují z 80 %. Výplata v zaměstnání se zahrnuje jenom ze 70 %. Nezapočítáváme přiměřené náklady na bydlení, které činí nejvýše 30 % příjmů, v Praze nejvýše 35 % příjmů.

Příklad: Jedinec žijící osaměle v pražském nájemním bytě má čisté měsíční příjmy 5 000 Kč, všechny ze zaměstnání. Počítáme tedy jenom 70 % jeho příjmů, to znamená 3 500 Kč. Uznatelné náklady na bydlení činí 35 % této částky, takže 1 225 Kč. Příspěvek na živobytí v tomto případě můžeme spočítat následovně: životní minimum – (3 500 – 1 225) = 3 410 – 2 275 = příspěvek na živobytí 1 135 Kč

Zkušenosti žadatelů o příspěvek na živobytí v roce 2017

Posuzovaná kritéria poodhaluje Žádost o příspěvek na živobytí, jejíž formulář dostanete a vyplněný odevzdáte na Úřadu práce. Vypisujete například, jestli vlastníte (ne)movitý majetek, mimo obvyklé vybavení domácnosti. „Na sociálním odboru mi bylo řečeno, že jsem před 3 lety prodala byt a ještě mám úspory, které mohu čerpat,“ sdělila svoji zkušenost v našem diskusním fóru Petra. „Pokud potřebuji příspěvek na živobytí, je překážkou, že mi rodiče platí spoření? V papírech, které jsem dostala, chtějí tuto informaci vyplnit. Co kdybych spoření nepřiznala?,“ napsala ve fóru Daniela.

Určitě pravdivě přiznejte všechny požadované informace! Jakékoli mlžení znamená zbytečné riziko. Nakonec přece podepisujete: „Prohlašuji, že mé celkové sociální a majetkové poměry jsou takové, že mi neumožňují překonat nepříznivou situaci vlastními silami.“ Příspěvek na živobytí má formálně přísné podmínky, ale zákon zároveň zmiňuje případy, které zasluhují speciální solidaritu. Například osoba, jestliže „s přihlédnutím k jejím příjmům, celkovým sociálním a majetkovým poměrům jí hrozí vážná újma na zdraví“ nebo „nemá uspokojivě naplněny životně důležité potřeby vzhledem k tomu, že je osobou bez přístřeší“ a podobně.

Tipy: Přečtěte si také, jestli můžete dostat:
příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení
mimořádnou okamžitou pomoc
přídavky na děti
podporu v nezaměstnanosti

9 komentářů

 • Lukaš napsal:

  Dobrý den, nemám střechu nad hlavou, mám nárok na dávku hmotné nouze? Děkuji za zodpovězení mého dotazu.

 • mi napsal:

  Dobrý večer. Žádala jsem na úřadě práce o dávky hmotné nouze. Nedostanu prý nic. Náklady na bydlení činí 8 000 Kč. Dosud mi 3 měsíce zpětně půjčila sestra na úhradu nájmu. Úřednice řekla, že to je můj příjem a nic mi nedají. Mám u sestry dluh a ten musím vrátit. Co mám dělat? Děkuji za odpověď. M.

  • Petr Woff napsal:

   Osobně si raději nepůjčuji žádné peníze – ani od soukromých firem, ani od rodiny, nikdy od nikoho. Pokud máte snahu, v případě existenční krize pomůže stát, takže netřeba zabředávat do dluhů.

 • Eva napsal:

  „Nezapočítáváme přiměřené náklady na bydlení, které činí nejvýše 30 % příjmů, v Praze nejvýše 35 % příjmů.
  Příklad: Jedinec žijící osaměle v pražském nájemním bytě má čisté měsíční příjmy 5 000 Kč, všechny ze zaměstnání. Počítáme tedy jenom 70 % jeho příjmů, to znamená 3 500 Kč. Uznatelné náklady na bydlení činí 35 % této částky, takže 1 225 Kč. Příspěvek na živobytí v tomto případě můžeme spočítat následovně: životní minimum – (3 500 – 1 225) = 3 410 – 2 275 = příspěvek na živobytí 1 135 Kč“

  TAK V TOM MÁM NĚJAKÝ ZMATEK. PÍŠETE, ŽE SE NEZAPOČÍTÁVAJÍ NÁKLADY NA BYDLENÍ, ALE VE VÝPOČTU JE ZAHRNUJETE.
  Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Evo, všimněte si, že v uvedené rovnici uznatelné náklady na bydlení (1 225 Kč) ODČÍTÁME od příjmů.

 • Zuzana Rostasova napsal:

  Dobrý den. Jsem hlášena na úřadě a beru dávky hmotné nouze i doplatek na bydlení. Jen bych ráda věděla, zda jsou dané nějaké termíny pro výplatu dávky. Pravidelně každého prvního v měsíci odevzdávám příjmy a výdaje. Peníze mi vždy chodily okolo 10tého a tento měsíc jsem ještě nedostala ani korunu. Na dotaz, proč ještě nejsou peníze, mi paní na úřadě odpověděla, že je na to sama a nestíhá. Ale já jsem na to odkázána a nemůžu se stále omlouvat majiteli bytu, že nemám na nájem. Předem moc děkuji za odpověď. Zuzana Rostasova

  • Petr Woff napsal:

   Paní Zuzano, myslím, že situace je jasná. Úřednice uznává, že Vám měla peníze poslat dříve, ale nestíhá. Samozřejmě můžete podat stížnost na úřadu práce, nebo k veřejné ochránkyni práv. Ale možná jde o systémovou chybu – přetíženost státní správy.

 • Tomáš napsal:

  Dobrý den, mám poznámku. Pokud se počítá půjčka jako příjem, vychází to z metodiky MPSV, což je sice krásné, ale stanovisko je pouze subjektivní výklad fyzické osoby a nikoli zákonná norma, která nemůže být citována v žádném rozhodnutí. Je to jenom tzv. doporučení, a proto není v právním státě relevantní, nemá právní sílu, nemůže být povýšena nad zákon.

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *