Rodičovský příspěvek a přídavek na dítě 2017

Zleva i zprava občas zazní požadavek, abychom sloučili sociální dávky. Argumentem někdy bývá právo na lidskou důstojnost a základní nepodmíněný příjem, jindy administrativní úspora. Ale sociální systém zůstává přísně adresný. Dávky nadále rozdělujeme podle jejich účelu, tak aby cíleně pomohly skutečně potřebným. Například rodičovský příspěvek a přídavek na dítě jsou zdánlivě podobná sousloví, mající ve skutečnosti odlišné významy.

Zákon o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.) podmiňuje sociální dávky zvláštní životní situací a někdy také majetkovými poměry příjemce. Rodičovský příspěvek a pohřebné mohou dostat i boháči, pokud pečují o malé dítě, nebo vypravují pohřeb v mladé rodině. Porodné, přídavek na dítě a příspěvek na bydlení mohou dostat jenom nízkopříjmové domácnosti. Nyní věnujme pozornost penězům, které pravidelně a dlouhodobě podporují novou generaci.

Rodičovský příspěvek v roce 2017

Výchova potomka samozřejmě není rekreační dovolená, ale tvrdá práce. Rodičovský příspěvek vyjadřuje společenskou solidaritu a vděk, protože není podmíněný ani nemocenským pojištěním. Dávku dostává otec nebo matka, když „po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině.“ Rodičovský příspěvek chodí vždycky jenom na nejmenšího člena domácnosti, i když se v krátkém čase narodí třeba paterčata. Shrňme nejdůležitější čísla.

 • Celodenní rodičovská péče = zdravé dítě do 2 let věku může zůstávat ve školce, jeslích a podobných zařízeních nejdéle 46 hodin za kalendářní měsíc; od 2 let můžete potomka nechat jiné zletilé osobě, zatímco pracujete nebo studujete, což neplatí pouze pro studium během služebního poměru v ozbrojených silách
 • 4. rok věku dítěte = nejpozdější doba, kdy může být rodičovský příspěvek dočerpán
 • 220 000 Kč = maximální rodičovský příspěvek na jednoho potomka

Nejchudší domácnosti nemohou ovlivnit, jaké částky dostávají. Zákonodárci mají zřejmě obavy, aby nízkopříjmové skupiny neutratily peníze příliš zbrkle, a proto jim celkový obnos velmi pozvolna kouskují. Většina rodičů ale sama stanovuje, jestli chce rodičovský příspěvek vyplatit spíše pomalu, anebo rychleji. Podle čeho spočítáme nejvyšší možnou měsíční dávku? Rozhoduje denní vyměřovací základ otce nebo matky dítěte. Jinými slovy, nahlásíme předchozí hrubý výdělek toho rodiče, který vydělával více. Popišme hraniční situace.

Hrubý výdělek rodiče a měsíční rodičovský příspěvek

 • Žádný rodič neplatil nemocenské → 7  600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a potom 3 800 Kč do 4 let
 • Plat rodiče do 10 857 Kč → rodičovský příspěvek 5 116 Kč (na 43 měsíců) až 7 600 Kč (na 29 měsíců)
 • Plat rodiče 10 858 až 16 427 Kč → rodičovský příspěvek může dosáhnout 70 % platu
 • Plat rodiče od 16 428 Kč → rodičovský příspěvek 5 116 Kč (na 43 měsíců) až 11 500 Kč (na 19 měsíců)

Přídavek na dítě patří chudším domácnostem

Pro další sociální dávku zákonodárci nastavili přísnější podmínky. Zatímco rodičovský příspěvek náleží všem rodinám, které vychovávají nové občánky, přídavek na dítě předpokládá relativní chudobu. Rozhoduje průměrný čistý měsíční příjem celé domácnosti, většinou počítaný podle předminulého kalendářního roku. Výsledek nesmí přesáhnout 2,4násobek jejího životního minima, jak uvidíme na konkrétních příkladech.

Z jakého kalendářního roku počítáme průměrný měsíční příjem domácnosti

 • 1.1. 2017 až 30.9. 2017 – průměrujeme čistý měsíční příjem v kalendářním roce 2015
 • 1.10. 2017 až 31.12. 2017 – průměrujeme čistý měsíční příjem v kalendářním roce 2016

Maximální měsíční příjem domácnosti, která letos dostane přídavek na dítě

1 rodič a 1 dítě ve věku
do 6 let: 11 712 Kč
od 6 do 15 let: 12 672 Kč
od 6 do 15 let: 13 416 Kč

1 rodič a 2 děti ve věku
0 – 6: 15 888 Kč
6 – 15: 17 808 Kč
15 – 26: 19 296 Kč
0 – 6 a 6 – 15: 16 848 Kč
6 – 15 a 15 – 26: 18 552 Kč
0 – 6 a 15 – 26: 17 592 Kč

2 rodiče a 1 dítě ve věku
do 6 let: 18 504 Kč
od 6 do 15 let: 19 464  Kč
od 15 do 26 let: 20 208 Kč

2 rodiče a 2 děti ve věku
0 – 6: 22 680 Kč
6 – 15: 24 600 Kč
15 – 26: 26 088 Kč
0 – 6 a 6 – 15: 23 640 Kč
6 – 15 a 15 – 26: 25 344 Kč
0 – 6 a 15 – 26: 24 384 Kč

(Vícečlenné domácnosti mohou mít příjem o něco vyšší.)

Lidé dospívají různou rychlostí, a proto musíme zpřesnit klíčový pojem. Sociální dávka podporuje nezaopatřené dítě do 26 let věku, které se teprve připravuje studiem na svoje budoucí povolání, případně nemůže dočasně pracovat kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Do zvýhodněné skupiny patří také nezletilý uchazeč o zaměstnání, vedený v evidenci Úřadu práce, který nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti a zároveň nepobírá důchod pro invaliditu třetího stupně. Přídavek na dítě dostává 18 let „osoba, která má dítě v přímém zaopatření“, potom přímo zletilý potomek.

Měsíční přídavek na dítě podle věku nezaopatřeného dítěte

 • do 6 let: 500 Kč
 • od 6 do 15 let: 610 Kč
 • od 15 do 26 let: 700 Kč

Ještě stále vám není jasné, jaká pravidla platí pro rodičovský příspěvek 2017? Chcete se zeptat, kolik činí přídavek na dítě 2017 konkrétně ve vaší životní situaci? Možná najdete odpověď v diskusním fóru!

77 komentářů

 • Klara napsal:

  Dobrý den, jsem první měsíc na rodičovské a chtěla bych se zeptat, kdy můžu s penízkama počítat, mateřskou jsem měla kolem 5. Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Klaro, rodičovská patří mezi dávky státní sociální podpory, které bývají vypláceny do konce následujícího měsíce, tzn. například za červen do konce července apod.

 • jana napsal:

  Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat: synovi budou v červenci tři roky, kdy dostanu poslední rodičovský příspěvek? Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Jano, pokud jde o věk nejmladšího dítěte v rodině, rodičovský příspěvek může být čerpán „nejdéle do 4 let“ (samozřejmě pokud nebyla celá maximální částka postupně vyplacena už dříve).

 • Zuzana napsal:

  Dobrý den, syn s manželkou jsou oba studující, očekávají potomka, bydlí v podnájmu. Mají nárok na nějaké další dávky kromě rodičovského příspěvku? Příjem v loňském roce měli pouze z občasných brigád při studiu. Předem děkuji za odpověď.

 • Petr Woff napsal:

  Zuzano, pokud jsou nízkopříjmovou domácností, dostanou taky přídavek na dítě – vizte výše, ve článku.
  Peněžitá pomoc v mateřství („mateřská„) zřejmě neklapne, protože náleží zaměstnankyni nebo osobě samostatně výdělečně činné, která dostatečně dlouho odváděla nemocenské pojištění – více ZDE.
  Příspěvek na bydlení dostane pouze nízkopříjmová domácnost, která bydlí ve vlastním bytě anebo v nájmu (pozor na zdánlivý detail: nájemní smlouvu uzavírám přímo s majitelem bytu, například jako člen bytového družstva; podnájemní smlouvu uzavírám s nájemníkem, například se členem bytového družstva) – podrobnosti TADY.

 • Ruzickova napsal:

  Dobrý den, zajímalo by mě, zda se přídavek na dítě vyplácí od narození dítěte, nebo až od dosažení 1. roku? Je možné žádat o tento přídavek bezprostředně po narození potomka?
  Děkuji za odpověď a přeji hezký den.
  S pozdravem
  Růžičková

 • petra napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat, zda mám nárok na příspěvky na dítě a na bydlení. Bydlím v bytě s malým, je mu 5 let, v nájemním, ale nemám tu trvalé bydliště. Tak to asi nemám nárok. Chodím do práce, náklady na byt jsou 7 000 Kč a beru výplatu 13 500 Kč. Děkuji za odpověď.

 • Dita napsal:

  Dobrý den, pobíráme přídavek na dítě (5leté) a chceme požádat o prodloužení podpory. Formulář ale musíme odevzdat nejpozději 30.9. a 3 měsíce potom bude dítěti už 6 let. Takže vyvstává otázka, jestli můžeme žádost odevzdat třeba až v prosinci (abychom dosáhli na větší sazbu 610 Kč a zároveň splnili vyšší finanční limit rodinných příjmů). Pokud se částka navýší automaticky podle věku, jak máme nyní spočítat příjmy, když nevím, zda počítat 5leté nebo už 6leté dítě? A další otázka – máme do příjmů za minulý rok započítat i tyto přídavky, případně jak (jako příjem dítěte)? Mockrát děkuji za objasnění.

 • monika napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat, jak má dcera postupovat, když neudělala opravné zkoušky a nastupuje do zaměstnáni? Jak zrušit dětské přídavky? To má poslat na sociálku pracovní smlouvu? Doklad o ukončení studia nemá. Děkuji za radu.

 • Věra napsal:

  Dobry den,
  chtěla jsem se zeptat, zda-li budu mít nárok na výběr délky pobírání rodičovského příspěvku, když: Přítel má v posledních 2 letech odpracováno 16 měsíců, ale v prosinci 2014 (tento měsíc jsem i otěhotněla) ukončil smlouvu, odjel do ciziny, platil si zdravotní pojištění sám, teď přijel a ode dneška, to je od 1. září má opět pracovní smlouvu. Termín porodu je 14. září. Bude stačit 14 dní v nové práci na to, abych si mohl vybrat tříletou variantu? A co když porodím dříve? Co kdybych porodila například 3. září? Děkuji za odpověď.

 • Barbora napsal:

  Dobrý den, prosím vás, chtěla bych se zeptat: Do teď mi chodil rodičovský příspěvek na účet, vždy 10. Teď jsem to změnila, aby to chodilo složenkou a paní na Úřadu práce mě ujistila, že to stále bude chodit 10. Ale je půl jedné a zatím nic. Jsem z prahy 4. Přijde to dnes? Děkuji.

 • Barbara napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Na jak dlouho mohu dát dítě do školky, abych nepřišla o rodičovský příspěvek?
  Děkuji za odpověď.

 • Ali napsal:

  Chtěla bych se zeptat, zda jde vybrat rodičovský příspěvek najednou celá částka. :) Děkuji.

 • Denisa Jurenková napsal:

  Dobrý den, takže když máme 1ročního kluka a manžel vydělá 14 330 Kč, můžeme dostat jenom 500 Kč měsíčně? Taky mě zajímá, jestli musím hrubý plat vykazovat každý měsíc.

 • Markéta Rysová napsal:

  Dobrý den, ráda bych věděla, jak to je s rodičovským příspěvkem, když se mi do něj narodilo 2. dítě, na které jsem začala pobírat mateřskou. Mohu i nadále pobírat rodičovský příspěvek na první dítě? Děkuji za odpověď, Markéta

 • jana napsal:

  Chtěla bych se zeptat, kdy se obnovují formuláře na přídavky. Děkuji.

 • Jola napsal:

  Dobrý den, nikde se mi nepodařilo zjistit, kdy chodí na účet přídavek na dítě. Je nějak určen termín výplaty přídavků? Dnes je 18.11. a zatím nic nepřišlo. Předem děkuji za odpověď.

 • Magdalena napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat, zda mám teď od 18.10.2015 nárok na přídavek na dítě, které se mi narodilo. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou v květnu 2014 (předtím jsem měla čistý příjem + – 16 800 Kč) a od té doby (31.5.2014) jsem žádný příjem neměla až do února 2015, kdy jsem se vrátila z cest po světě a přihlásila se na Úřad práce. Už v těhotenství jsem potom pobírala 5 měsíců dávku od ÚP kolem 7 tisíc, a nyní jsem žádala o rodičovský příspěvek a porodné

  Prakticky je to od poslední výplaty rok a půl (cestování, těhotenství). Nyní ale žiji v přízemním bytě v domě u rodičů, sice v samostatné domácnosti, ale prostory jsou bývalá chata, která není zkolaudovaná jako 2 samostatné bytové jednotky. Otec má důchod jako bývalý státní zaměstnanec kolem 15 tisíc a moje matka 5 tisíc. Budou je započítávat do společné domácnosti, i když žijeme odděleně v různých patrech domu a máme oddělené i finance na domácnost atd., nebo se to řeší podle podmínek na místě?

  Prý mě a nyní i vnuka mají moji sedmdesátiletí rodiče povinnost ze zákona živit, pokud mám já nedostatečný příjem k žití a žijeme s nimi ve „společné domácnosti“, která je posuzovaná jako „společná“ podle zcela neobjektivních kritérií úřadu. Je to pravda? Jestli ano, tak je to nehorázně sprosté. Já pro stát pracovala 8 let, tak by se o nás taky mohl postarat namísto mých starých rodičů. Děkuju za informace.

 • mirek napsal:

  Dobrý den, zajímá mě, jestli mám nárok na rodinné přídavky. Jsem rozvedený, v péči mám 2 děti ve věku od 5 do 11 let, příjem dosahuje kolem 16 000 Kč. Děkuji.

 • Anetik napsal:

  Dobrý den, prosím, mohla bych zažádat o přídavek na dítě ještě v lednu? Taky mě zajímá, jestli se do příjmu započítává rodičovský příspěvek. Kamarádka mi říkala, že ne, ale přijde mi to divné. Byla jsem do listopadu 2015 na rodičovské dovolené, teď pracuji. Děkuji za odpověď.

 • Šárka napsal:

  Dobrý den, syn se narodil 2.10.2016. Na úřad jsme šli vše vyřídit až ke konci měsíce, až přišel rodný list. Chci se zeptat, jestli mám nárok už na první dávku za říjen, nebo jak to je. A jestli mi bude vyplacena v listopadu za říjen i listopad. A jestli porodné a rodičovský příspěvek přijde složenkou zvlášť, nebo spolu. Děkuji. Šárka

  • Petr Woff napsal:

   Šárko, rodičovský příspěvek obvykle plynule navazuje na peněžitou pomoc v mateřství. To znamená, že obyčejně matka nejdříve dobere „mateřskou“ a teprve potom začne dostávat „rodičovskou“ (několik měsíců po narození dítěte).

   Ale pokud nepobíráte peněžitou pomoc v mateřství, vzniká Vám nárok na rodičovský příspěvek ihned po porodu a peníze byste měla obdržet vždycky zpětně za předchozí měsíc (za říjen v listopadu, za listopad v prosinci). Nedokážu ovšem odpovědět, zda dostanete zároveň i porodné; myslím, že tohle záleží na Vaší pobočce Úřadu práce – pokud postupuje systematicky a hospodárně, snad ano.

 • Petra napsal:

  Dobrý den, když jeden z rodičů (otec dítěte) pracuje v zahraničí, po prokázání příjmu může úřad odebrat rodičovský příspěvek nebo přídavek na dítě? Nebo které dávky mohou být odebrány? Děkuji. Petra

  • Petr Woff napsal:

   Petro, samotná adresa otcova pracoviště (respektive zaměstnavatele) by neměla být důvodem pro odebrání sociálních dávek.

   Pravidla pro vyplácení rodičovského příspěvku byste například porušili, pokud by tato dávka byla napsaná právě na otce, který by během svojí pracovní doby nezajistil péči o nejmladší dítě (to znamená, že by dostával státní sociální podporu na rodičovskou výchovu nejmladšího dítěte, které by však zůstávalo bez dozoru).

   Pravidla pro vyplácení přídavku na dítě byste porušili, pokud byste tajně měli vyšší než nahlášený a limitní příjem. To aktuálně znamená, že například domácnost 2 dospělých a 1 malého dítěte hospodaří měsíčně s více než 18 504 Kč čistého.

   Pravidla pro další sociální dávky najdete pod následujícími odkazy: mimořádná okamžitá pomoc, porodné, příspěvek na živobytí, příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení (a pro úplnost ještě pohřebné).

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *