Itálie měla svého Silvia Berlusconiho, Amerika vynesla na vrchol Donalda Trumpa a jeden alfa-samec nyní rozvášňuje taky Českou republiku. Jmenuje se Andrej Babiš. Vlastnil a v budoucnosti možná zase bude řídit gigantickou korporaci Agrofert, která dominuje tuzemskému zemědělství, průmyslu a mediální scéně. Vede politické hnutí ANO, které vládne ministerstvům financí, spravedlnosti, obrany atd. Výrazná osobnost logicky přitahuje pozornost, a proto hned dvakrát vznikl „film o Babišovi“: Matrix AB a Selský rozum. Obě díla můžeme zadarmo získat na internetu (zatím).

Film o Andreji Babišovi byl natočený hned dvakrát

Oba snímky produkovala Česká televize. Poprvé v cyklu Český žurnál, v režii Víta Klusáka (natočil například taky dokumentární sondu Hledá se prezident), pod názvem Matrix AB. Hlavní slovo tam dostává jihomoravský zemědělec Bohumír Rada, který původně viděl v Andreji Babišovi dobrého zákazníka a přesměroval skoro všechnu svoji živočišnou produkci právě do Agrofertu. Na svoji obchodní závislost však doplatil. Kvůli požadavkům velkého odběratele musel zlevňovat, prodělával a nakonec svoji firmu Agro Jevišovice prodal právě Agrofertu.

První „film o Babišovi“ byl veřejnoprávní televizí odvysílaný v roce 2015 a přestože vůči tehdejšímu ministrovi financí vyznívá dosti kriticky, preference politického hnutí ANO nadále spíše rostly, než klesaly.

„Selský rozum“ opět představuje hlavně Bohumíra Radu

Druhý „film o Babišovi“ je veřejně promítaný během volebního roku 2017, na dlouhé propagační šňůře po tuzemských městech. Režiséři Vít Janeček a Zuzana Piussi pojmenovali svoje dílo Selský rozum. Kromě Bohumíra Rady přizvali ještě Jana Bočka, který s Babišem také dříve obchodoval, a rovněž neskončil úplně spokojený. Dále vystupuje například zemědělec František Tomášek (spoluautor zákona o půdě), daňový poradce Jan Rambousek, odborový předák Josef Středula, novináři Jakub Patočka (stejně jako autor tohoto článku řadový člen ČSSD), Zuzana Vlasatá a Táňa Králová – všichni před magnátem varují, nebo hodnotí pracovní podmínky v Agrofertu jako nedobré.

Chemik Igor Piják a potravinářský expert Josef Kameník posuzují vybrané potraviny a shrnují, že drobní podnikatelé dělají lepší práci než velká korporace. Jako vzor rodinného farmáře vystupuje Stanislav Němec, jinak také politik a člen ODS. Bývalá krajská ředitelka České inspekce životního prostředí Jana Moravcová popisuje, jak se kontroly změnily poté, co Ministerstvo životního prostředí začal řídit bývalý zaměstnanec Agrofertu. Reportéři taky zpovídají kroměřížského starostu Jaroslava Němce (hnutí ANO) a úřednici Boženu Ševčíkovou, kteří údajně nechrání tamní životní prostředí před místními továrnami Agrofertu.

Selský rozum obsahuje výpovědi dělníků, kteří údajně pracují v závodech Agrofertu a výplatu pod úrovní minimální mzdy dostávají pouze „na ruku“, zaměstnavatel prý neplatí řádné odvody do státního rozpočtu.

Nejdříve zadarmo on-line, potom aspoň ke stažení

Ani druhý film o Babišovi podle mého názoru nezamíchá stranickými preferencemi, protože srozumitelně a trpělivě nevysvětluje situaci lidem, kteří nejmocnějšímu občanovi České republiky fandí a mnoha okolnostem nerozumí. Autoři bohužel upřednostnili svoje umělecké ambice, takže místo citlivého, důsledného výkladu sestříhali efektní, ale nepřehlednou koláž negativních výroků, které občas vytlačují dramatickou vážnou hudbou (proč?!).

Selský rozum je průběžně různými aktivisty zveřejňovaný a následně „cenzory“ odstraňovaný na serveru youtube.com, stále však zůstává na ulozto.cz pod TÍMTO a TÍMTO odkazem. Kdyby také tam zmizel, dejte vědět do diskusního fóra a zkusím najít jiný, samozřejmě legální zdroj.

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, já taky hledám na internetu film Selský rozum, ale odkazy na ulozto.cz vedou k zamčeným souborům (na heslo).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno