Kdo (ne)musí platit televizní a rozhlasový poplatek?

Televizní a rozhlasový poplatekDemokratická diskuse kultivuje společnost, ale také zpomaluje legislativní proces, který zaostává za technologickým vývojem. Kupříkladu televizní a rozhlasový poplatek za jistých okolností nemusí odvádět člověk, který veřejnoprávní média pravidelně sleduje. Koncesionářskou povinnost totiž nemáte, když přijímáte internetové vysílání. Naopak mnoho lidí, kteří Českou televizi ani Český rozhlas vůbec nesledují, poplatek hradit musí. Stačí totiž, že mají doma televizor nebo rádio, eventuálně odebírají elektřinu a neodpoví dostatečně rychle na výzvu.

Koncesionáře definují zákon o rozhlasových a televizních poplatcích (č. 348/2005 Sb.) a zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání (č. 231/2001 Sb.). Některé sporné situace museli vyložit právníci našich hlavních veřejnoprávních médií, protože samozřejmě vznikají různé interpretace dílčích paragrafů. Nejdříve vyložíme, kdo musí, respektive nemusí hradit koncesionářské poplatky – a potom vyčíslíme jejich aktuální výši. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) jsou na odvodech existenčně závislé, ačkoli poskytují prostor také inzerentům.

Kdo MUSÍ odvádět televizní/rozhlasový poplatek

 • Fyzická nebo právnická osoba, která vlastní, případně aspoň 1 měsíc používá televizní/rozhlasový přijímač. Platit musí také majitel počítače s televizní kartou, USB tv tunerem nebo technologií IPTV. Domácnost odvádí maximálně 1 televizní a rozhlasový poplatek, zatímco firma posílá peníze za každý svůj přijímač, který používá v souvislosti s podnikáním.
 • Za jistých okolností musí televizní a rozhlasový poplatek odevzdávat každý odběratel elektřiny, připojený k distribuční soustavě. Pokud vám ČT nebo ČRo doručí výzvu k platbě, máte do 30 dnů odpovědět písemným čestným prohlášením, že přijímače nevlastníte ani nepoužíváte. Jinak budete automaticky zařazení mezi koncesionáře.
 • Kdo nesplňuje definici koncesionáře, a přesto je vedený mezi poplatníky, ať požádá o vyřazení (všechny oficiální formuláře si můžete stáhnout níže).

Kdo NEMUSÍ odevzdávat televizní/rozhlasový poplatek

 • Koncesionářem není osoba slepá na obě oči nebo hluchá na obě uši.
 • Televizní ani rozhlasový poplatek nemusí odvádět domácnost, jejíž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nedosahuje 2,15násobku životního minima.
 • Platební povinnost vůči veřejnoprávním médiím nemají diváci a posluchači, kteří sledují ČT nebo poslouchají ČRo přes jejich „streamové“ internetové vysílání, tedy přes počítač bez televizní karty nebo mobilní telefon.
 • Televizní, respektive rozhlasový poplatek nechť netrápí školy podle školského zákona, cizince bez povolení k trvalému/dlouhodobému pobytu na území České republiky, držitele licence k televiznímu/rozhlasovému vysílání, Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, zastupitelské úřady ČR v zahraničí, lidi požívající podle mezinárodních smluv imunitu apod.

Televizní poplatek činí 135 Kč/měsíc

Rozpočet ČT pro letošní rok předjímá, že koncesionáři přispějí souhrnnou částkou 6,187 miliardy Kč, která znamená velkou většinu příjmů veřejnoprávního média a přesahuje například obrat Akademie věd ČR. Televizní poplatek činí 135 Kč měsíčně. Nesplnění zákonného závazku může diváka stát pokutu 10 000 Kč. Korespondenční adresa pro zaslání příslušného vyplněného formuláře je následující: Česká televize – televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4.

Formuláře pro domácnosti:

Formuláře pro podnikatele a instituce:

Rozhlasový poplatek dělá 45 Kč/měsíc

Rozpočet ČRo pro letošní rok předpokládá, že posluchači povinně přispějí 2 miliardami Kč, které představují skoro všechny příjmy veřejnoprávního média a přesahují finanční možnosti například Českého telekomunikačního úřadu. Rozhlasový poplatek je roven 45 Kč měsíčně. Každý kdo vlastní nebo používá rádio, a není v databázi koncesionářů, riskuje pokutu 5 000 Kč. Korespondenční adresa pro zaslání příslušného vyplněného formuláře je následující: Český rozhlas, Odbor obchodu a rozhlasových poplatků,  Vinohradská 12, 120 99, Praha 2.

Formuláře pro domácnosti:

Formuláře pro podnikatele a instituce:

193 komentářů

 • Jana Zimova napsal:

  Tak to se omlouvám, ČT nereaguje, tak píši, kam se dá. Mějte se hezky. Zdraví Zimová

 • Marie Nielsenová napsal:

  Dobrý den. Od roku 1999 mám trvalý pobyt v Dánsku. V Česku vlastním byt, ve kterém nikdo nebydlí. V byte pobývám cca 10 dnů v roce, když jsem na dovolené. Odhlásila jsem koncesionářské poplatky. V byte je TV i rádio. Mám povinnost platit poplatky?
  Děkuji.

  • jméno napsal:

   Marie, nemáte. Mj. i proto, že obě média už dávno přestala splňovat svou zákonnou definici veřejnoprávnosti a zvrhly se v nechutnou, neprofesionální a cenzurou promočenou propagandu.

  • Čech v Německu napsal:

   Marie, máte, dodavatel elektřiny nezákonně přeposílá informace o spotřebičích na Český rozhlas a Českou televizi. Takže stačí den v roce, když jedno z toho zapnete a můžete mít průšvih. Osobně bych se obého zbavil, obojí lze poslouchat zdarma na internetu.

 • Josef Hnát napsal:

  Dobrý den, zajímá mě, jestli se televizní poplatek vztahuje i na televizní přijímač, který není připojen k tv signálu ani anténou, ani kabelem a je využíván pouze jako monitor pro práci na počítači. Díky za odpověď.

 • Daniel napsal:

  Dobrý večer.
  Potřeboval bych prosím Vás poradit. Před rokem jsme si s manželkou koupili byt, takže jsme měnili trvalé bydliště a až teď jsme zjistili, že je povinnost platit televizní a rozhlasové poplatky. Jenže televizi a rádio nevlastníme. Nevím, jak teď postupovat. Mám čekat na upomínku, nebo poslat čestné prohlášení, že nic z toho nevlastním? Předem děkuji.

 • Pavel napsal:

  Dobrý den,
  zajímalo by mě a jestli máte zkušenosti, zda ČT nebo ČRo provádí kontroly domácností, které odeslaly čestné prohlášení, že nesplňují definici koncesionáře.
  Děkuji.

  • jméno napsal:

   Pavle, myslíte jako domovní prohlídku? Na základě čeho? Nezaplacených 45 Kč? :)) Takhle špatně to u nás ještě naštěstí nefunguje.

 • HELENA VOJTOVÁ napsal:

  Hodně lidí má v bytě elektřinu, ale jen na svícení a vaření, televizor nemá vůbec – proč má platit televizní poplatek?

 • Eliška Horová napsal:

  Dobrý den, jsem majitelkou rodinného domu, který jsem po většinu času využívala jako chatu a televizní anténu nepořídila. Televizi v domě nemám. Proto mě nikdy nenapadlo platit poplatky za něco, co rozhodně nevyužívám. Nyní jsem dům pronajala, a tak si nejsem jistá, jestli si nájemníci televizi nepořídili a kdo má tedy popřípadě přihlašovací a platební povinnost, jestliže i elektřinu mají psanou na sebe? Děkuji za odpověď.

 • Václav Požárek napsal:

  Dobrý den,
  bratr zemřel 25.05.2015. Poplatky za televizi a rozhlas strhávali ještě za červen, červenec a srpen, než byla vyřízena pozůstalost. Mohu žádat o navrácení poplatku? Jsem dědic a poplatky platím v mém bydlišti. Jak mám postupovat?
  Děkuji.

 • Radka napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:
  Moje mamka má průkaz ZTP/P na praktickou slepotu, má byt, platí SIPO, od televizního a rozhlasového poplatku je celou dobu osvobozena. Teď jí přišel dopis, že má začít platit.
  Tak jsme zavolali do České televize, kde povídali, že teda platit nemusí.
  A ejhle, asi za dva dny přišel dopis otci, že musí platit poplatek za televizi on! Opět telefonát do České televize, který si přehazovaly paní v kancelářích. Tři říkaly, že platit nemusí a dvě, že si musí zařídit své SIPO a poplatek za televizi platit.
  Můžete mi, prosím, poradit, jak to teda je a jak dál postupovat? Máme vyplnit čestné prohlášení, které Česká televize poslala? Moc děkuji za radu. Přeji příjemný den.

 • Marián Kroužel napsal:

  Dobrý den, tento týden jsem prodal členství svého družstevního bytu, nejsem tedy již vlastníkem podílu v Okresním stavebním bytovém družstvu a jsem v bytě jako podnájemník na klasickou podnájemní smlouvu. Kdo tedy nyní platí poplatky? Já už ne. Měl by odvádět poplatky nový majitel, ne?
  Byt je stále družstva, není v osobním vlastnictví.
  Dík za informaci.

 • Adam napsal:

  Dobrý den, měl bych dotaz. V roce 2012 jsem zakoupil byt, dva roky trvalo, než byl obyvatelný. Bydlím sám, sice využívám TV jako monitor, ale nemám ani satelit, ani kabelovou televizi, ani žádný set-top box pro pozemní vysílání. Trvalý pobyt mám stále hlášen u rodičů, kteří televizní a rozhlasový poplatek platí. Jsem povinen také platit tyto poplatky? Je to na domácnost, či na osobu? Děkuji za odpověď.

 • Martin Kohout napsal:

  Hezký den, chtěl bych se zeptat, zda musím platit poplatek za televizor, který používám jako monitor a není připojen do televizní zásuvky. Nebo musím platit za zařízení, které má pouze TV tuner?

  • Petr Woff napsal:

   Martine, podle zákona odvádíte poplatek za samotné vlastnictví definovaného přístroje. Jestli opravdu sledujete televizi a posloucháte rádio, nebo máte technologii celoročně vypnutou a odpojenou, je vlastně lhostejno.

 • Šimon napsal:

  Dobrý den.
  Zajímalo by mě, proč musím platit televizní poplatek, když programy chytám na satelitu a platím si registrační poplatek. Za balíčky navíc platím zvlášť.
  Nebo se peníze rozdělují mezi všechny majitele – Nova, Prima atd.? ČT má 1 sportovní kanál a Nova s Primou neplacený žádný, jenom vraždy a násilí. Hrůza.

 • mm napsal:

  Věta „Platit musí také majitel počítače s televizní kartou, USB tv tunerem nebo technologií IPTV.“ je lživá, zákon nic takového neobsahuje. V zákoně je uvedeno, že se jedná o zařízení, nikoli o soubor zařízení, a navíc musí přijímat signál pomocí rádiových vln.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, mm, kategorie „pravda/lež“ tady používáte zbytečně. Zákon má různé výklady a Vy nyní odporujete právníkům veřejnoprávního média. Česká televize na svých internetových stránkách píše:

   „Televizním vysíláním, resp. převzatým televizním vysíláním se podle § 2 zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání rozumí vysílání původních televizních programů nebo jejich podstatných částí a jejich současné, úplné a nezměněné šíření pro veřejnost prostřednictvím vysílačů, kabelových systémů (včetně IPTV) a družic či jiných technických prostředků.
   Osobní počítač, který je vybaven televizní kartou nebo USB tv tunerem, je technickým zařízením, které má všechny parametry televizního přijímače. Je proto předmětem televizního poplatku.“

   Nejsem soudce, abych rozhodl, jestli máte pravdu Vy, nebo Česká televize. Ale pokud budete s veřejnoprávním médiem v rozporu a odmítnete zaplatit případné penále, buďte na soudní řízení nebo eventuální exekuci Vašeho osobního majetku připraven. (Mimochodem, za „soubor zařízení“ přece můžeme považovat i jakýkoli televizor nebo rádio, které jsou souborem mnoha šroubků, pérek apod.)

 • ALENA napsal:

  Kolik bych platila měsíčně, kdybych si do hospody pořídila televizi?

 • Tomáš napsal:

  Dobrý den, takže každý, kdo má v telefonu rádio, je potencionálním plátcem? Žiji v ČR 11 let a teprve teď jsem si po koupi bytu vyřídil trvalý pobyt. No, jak tak zjišťuji, asi si ho na vlastní žádost nechám ukončit a ušetřím ještě i na popelnicích. 😀

 • Václav T. napsal:

  Dobrý den. Česká televize vysílá reklamy, které mě – a zřejmě ani většinu diváků – nezajímají. Bylo by spravedlivé, aby veřejnoprávní médium rozdělovalo svoje příjmy z inzerce mezi povinně platící občany. Jinak totiž vydělává dvakrát – nejdříve díky povinným koncesionářským poplatkům jako „státní instituce“ a potom ještě díky svému podnikání jako komerční firma.

 • Petříčková napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kde a jak přepsat poplatek za ČRo a ČT? Máme změnu majitele. Platíme přes SIPO. Děkuji. Petříčková

 • Andrea napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat na povinnost platit poplatky za TV a rádio. Kupuji byt, ale nebudu tam mít trvalé bydliště – to je na jiné adrese, kde se poplatky platí. Musím se přihlásit k placení poplatků i na adrese, kde nebude trvalý pobyt?
  Děkuji.

  • Kubánek Miroslav napsal:

   Prosím o vysvětlení dotazu p. Andrey.

   • Petr Woff napsal:

    Dobrý den, paní Andreo a pane Kubánku. V článku výše přece píšu, že domácnost platí maximálně 1 televizní poplatek a maximálně 1 rozhlasový poplatek. I když člověk jako fyzická nepodnikající osoba vlastní třeba 10 bytů, ve kterých má 10 televizních a rozhlasových přijímačů, platí nanejvýš jenom 1 televizní a 1 rozhlasový poplatek (tak aspoň zákonu osobně rozumím). Jiná situace by nastala, pokud bychom třeba podnikali a měli ve více provozovnách několik televizí.

 • Mgr. Libuše Jaroslava Ondroušková napsal:

  Libuše Jaroslava píše:
  Dobrý den!
  Mám malý důchod 10490,- Kč a jsem nucena činit restriktivní opatření. Vše, na co nemám, musím opustit. Jíst, platit si teplo a světlo, levné oblečení, teď i léky, to musím, abych žila. Nechci platit TV poplatek v takové výši, která je pro mne neúnosná. Místo něj bych si mohla pořídit nové zuby, silnější brýle na čtení, nějaké cvičení na páteř, popřípadě malý dárek vnoučatům nebo knihu pro ně i pro sebe. Z nájemního bytu jsem odešla, nemám na to. Jsem proletářka. Je mi přes 70 let a pracovala jsem celý život (výpravčí ČSD 25 let a od převratu učitelka až do důchodu). Raději čtu podle svého zaměření. Takže v TV seriály „ze života“ nebo tendenční zpravodajství a propaganda moje zájmy neuspokojují. Zatím jsem platila pokorně TV poplatky, ale poslední dobou, když mi chybí na základní péči o svoji osobu, cítím odpor k podpoře TV. Je to krajně nespravedlivé, abych platila stejný poplatek jako miliardáři v ČR, kteří i z mé hodnotné celoživotní práce zlodějinou nebo spekulacemi a tunelováním zbohatli a na můj důchod se dostává jen zlomek a ještě vnímám tuto politiku jako urážky stáří. Mohu žádat alespoň o snížení platby vzhledem k mým finančním možnostem alespoň na 20,- Kč měsíčně?

 • Vladimír Kalvach napsal:

  Dobrý den. Po ukončení analogového vysílání zde nebylo zavedeno pozemní vysílání. A jsme nuceni přijímat satelit SKYLINK. Platím koncesionářské poplatky a poplatek SKYLINKU. Zdá se mi to velice nespravedlivé. Spíše okrádání občanů. V.K.

 • Veronika napsal:

  Dobrý den, stěhuji se do podnájmu, kde budu mít pouze korespondenční adresu, trvalé bydliště zůstává nezměněno, je povinnost platit televizní a rozhlasový poplatek na korespondenční adrese?
  Děkuji. Veronika J.

 • Martin Martin napsal:

  Zdravím a zcela upřímně říkám: Mám doma tři televize, pc, notebook, v autech rádia a vše plně využívám. Přišlo mně od Českého rozhlasu, ať platím. V poště bylo i přidané čestné prohlášení, tak jsem zatrhl, že nic nemám. Otázka: Můžou zjistit, že to není pravda? Zde nejde o 45 Kč, ale velmi mně vadí princip: Bereš elektřinu, tak zaplať.

  • Čech v Německu napsal:

   Martine, máte, dodavatel elektřiny nezákonně přeposílá informace o spotřebičích na Rozhlas a Televizi. Takže pokud používáte doma televizor, tak s pokutou počítejte téměř s jistotou. Vše je jen otázka času.

 • Miloslava Skramuská DS Heřmanův Městec napsal:

  Prosím, odpovězte mi na můj komentář. Našla jsem na internetu zákon, že uživatelé, kteří byli přemístění ze svého trvalého bydliště do Domova seniorů (dříve důchodců), nemusí platit televizní a rozhlasové poplatky. Zákon je z roku 2005 pod paragrafem 348/2005 Sb.

  A ještě bydlím s jednou paní, která má alzeheimera, žijeme tedy spolu na jednom pokoji, nemáme elektroměr – to je v platbě za pobyt snad? Sociální sestra mi přitom řekla, že někteří uživatelé mají výjimky i přesto, že mají jako já důchod kolem 8 000 Kč za měsíc a nejsou hluší ani slepí? Byt jsem vrátila MHMP a jsem v podstatě bezdomovec. Trvalé bydliště mám nyní v DS Heřmanův Městec. V minulém bydlišti jsem televizi neměla, takže jsem poplatky nemusela platit. Také jsem nějaký čas bydlela v DS Slunečnice v Praze 8, Bohnicích, ul. Na hranicích, kde nikdo na svém pokojíčku tyto poplatky nemusil platit.

  Neobohacuje se ČT na úkor již tak chudých důchodců? Kdyby ten zákon ještě platil, musela by ČT vracet peníze lidem, za které již několik let posílá tyto platby účetní zdejšího DS přes SIPO? Děkuji za brzkou odpověď. Skramuská Míla, DS Heřmanův Městec, Masarykovo náměstí č.37, psč 538 03, okres Chrudim, Východočeský kraj (Pardubice).

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, paní Skramuská, zákony po posledních novelizacích jsou zveřejněny na Portálu veřejné správy, konkrétní Vámi zmiňovaný zákon č. 348/2005 Sb. (o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů) najdete pod TÍMTO odkazem. Zmínku o domovech seniorů, domovech důchodců, ani obecně o seniorech a důchodcích tam bohužel nevidím. Od poplatku je osvobozený například člověk, „jehož čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima, ale to – počítám-li správně, není případ důchodu okolo 8 000 Kč. Budu citovat celou související pasáž:

   㤠4
   Osvobození od rozhlasového a televizního poplatku
   (1) Od rozhlasového a televizního poplatku jsou osvobozeni
   a) zastupitelské úřady České republiky v zahraničí a osoby, které požívají výsad a imunit podle mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána6),
   b) cizinci, kterým nebylo na území České republiky uděleno povolení k trvalému nebo dlouhodobému pobytu7),
   c) provozovatel vysílání ze zákona,
   d) Rada pro rozhlasové a televizní vysílání,
   e) držitelé licence8) opravňující k rozhlasovému vysílání, jde-li o rozhlasový poplatek,
   f) držitelé licence8) opravňující k televiznímu vysílání, jde-li o televizní poplatek,
   g) osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osoby s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou9), pokud jsou osaměle žijící; osvobozeny jsou tyto osoby rovněž v případě, kdy žijí společně v jedné domácnosti,
   h) školy zapsané ve školském rejstříku podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon).
   (2) Od rozhlasového a televizního poplatku je dále osvobozena fyzická osoba,
   a) jde-li o jednotlivce, jehož čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima10),
   b) žije-li v téže domácnosti s dalšími osobami a součet jejího čistého příjmu a čistých příjmů těchto osob za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima osob žijících v této domácnosti10).
   Při zjišťování příjmů se postupuje podle zvláštního zákona10).“

   • Navara napsal:

    Panu Woffovi: O domově důchodců píše samotná veřejnoprávní televize na svém webu (asi uprostřed TÉTO stránky). „Pokud se poplatník stěhuje z místa svého trvalého bydliště a v novém bydlišti již televizní poplatek platit nebude, např. v domově důchodců, při přistěhování k jinému poplatníkovi do společné domácnosti apod., odhlásí se z evidence poplatníků.“

 • Jaroslav Baník napsal:

  Toto nemohu chápat. Já se domníval, že vždy se musí platit za něco, ale platit za nic mi připadá jako velký nesmysl. Vždyť nikdo nenutí ČT, aby vysílala své signály do těch domácností, které neplatí poplatky. Když si nekoupím kartu do skylinku, tak mi vypnou všechny programy, tak proč to neudělá i ČT?
  Odpovím si sám, protože ví, že nikdo o jejich programy nestojí a každý by se na ně vybodl.

 • Lenka napsal:

  Dobrý den,
  koupila jsem nemovitost a chci se přihlásit k poplatku za televizor a rádio. Nemovitost na mně byla převedena v dubnu. Když se chci přihlásit, mám uvést datum, kdy jsem nemovitost nabyla, a nebo můžu uvést do přihlášení například dnešní den? Tak nějak jsem to do 15 dní nestihla. Dříve jsme poplatky neplatili, bydleli jsme v domě s rodiči, kdy byly poplatky vedeny na ně.
  Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Dobrý den, Lenko, jestli chápu dobře, chcete se vyhnout pokutě. Osobně bych ale uvedl raději pravdivé informace, pokorně se omluvil za prodlení a zkusil problém zdvořile „vyžehlit“. Myslím, že ani několik tisícovek nestojí za to, lhát v oficiálních dokumentech a riskovat horší důsledky.

 • Wagner napsal:

  Dotaz na pana Petra Woffa:
  Dobrý den, moc by mne zajímalo, jak ČT vykládá zákon o koncesionářském poplatku v případě domácnosti, která sice vlastní televizi, ale využívá ji pouze jako prohlížeč internetového obsahu a přehrávač flash disků a podobně.
  Upozorňuji, že k domácnosti není připojen TV signál ani po kabelu, domácnost nevlastní ani analogovou anténu, ani satelit!
  Jediné, na co lze televizi připojit, je internet.
  Na internetové vysílání se ale dle zákona poplatky nevztahují – nehledě na to, že na tomto konkrétním typu televizoru ono ivysílání ČT z nějakého technického důvodu ani nelze spustit.
  Jsou schopni právníci ČT selským rozumem zohlednit, že i když domácnost vlastní televizi (což zákon uvádí jako důvod k poplatku, aniž by se zajímal, zda je možno přístroj v domácnosti připojit k vysílání ČT), tak nemá ŽÁDNOU reálnou možnost připojení k televiznímu signálu a tudíž není reálné přes tento přístroj vysílání ČT sledovat?
  Vysvětlení této konkrétní specifické situace jsem totiž nikde nenašel a myslím, že nejsem jediný, koho odpověď velmi zajímá.
  Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Pane Wagnere, raději bych nepočítal s nějakým „selským rozumem“. Jsem v tomhle ohledu spíš pesimista a předpokládám, že právníci České tepevize prostě využijí současnou právní normu tak, aby svému zaměstnavateli nebo klientovi zajistili maximum peněz. A zákon (o rozhlasových a televizních poplatcích) říká:
   „Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „televizní přijímač“). Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.

   • Wagner napsal:

    Děkuji za odpověď, pane Woffe, právě ta poslední věta z citace zákona dokazuje, že ČR je opravdu ještě velmi daleka fungování skutečně právního státu. Jde o to, doslova sebrat lidem co nejvíce peněz (přesně, jak jste popsal u právníků ČT), nehledě na to, jestli má poplatník reálně možnost televizní vysílání sledovat – či nikoli. Skutečné právo tu vůbec nehraje roli.
    Jako v nějaké východní rozvojové zemi – ostuda – jinak se to nazvat nedá.
    Ovšem jen ještě jeden dotaz!
    Pokud to je opravdu postaveno takto, tak speciální úpravy televizorů pro znemožnění přijímání TV signálu (jak je řešeno v diskusi níže) jsou pak úplně bezpředmětné, protože – „jak zákon káže“ – „Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.“
    Nebo ne?

 • sabina napsal:

  Dobrý den, nevlastním rádio ani televizi. Rádio poslouchám přes internet a televizi také sleduji přes internet. Službu sledovat televizi online mám v rámci placení poplatku za internet. Chápu to správně, že koncesionářské poplatky (ČT ani ČRo) platit nemusím?

  • Petr Woff napsal:

   Sabino, sleduju veřejnoprávní média stejně jako Vy (přesněji přes notebook a wi-fi internetový signál) a pro svoji vlastní potřebu jsem zatím nikdy koncesionářské poplatky neřešil.

 • Gabriela napsal:

  Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jak máme postupovat. Máme zde v závodě v užívání televizní obrazovky, které využíváme pouze jako monitory. Neslouží k televiznímu přenosu. Nyní jsme aktuálně nakoupili čtyři nové a firma nám nabídla úpravu – znemožnění příjmu jakéhokoliv vysílání. Nechali jsme tedy návrh realizovat.

  Chtěli bychom stejně postupovat i v případě stávající televizorů a neplatit tak poplatky za vysílání. Prosím o informaci, jak máme postupovat. Český rozhlas mi odpověděl toto: Vážená paní, pokud televizní přístroje nemají tuner, nejsou rozhlasovými přijímači. Na povinnost platit televizní poplatky se, prosím, dotažte přímo České televize. Pro případné kontroly doporučuji předložit potvrzení o úpravě těchto přístrojů.

  • Petr Woff napsal:

   Gabrielo, blahopřeji Vám k úspěšné úpravě televizních obrazovek ve Vašem podniku. K vyjádření Českého rozhlasu nemám, co dodat – zřejmě tedy bude potřeba zajistit, aby televizní přijímače neměly tuner a ujistit se v České televizi (kontaktní linka: 261 133 885, e-mail: poplatky@ceskatelevize.cz), že úprava stačí a požádat o vyřazení z databáze koncesionářů.

 • Sikorová Lucie napsal:

  Dobrý den, od tohoto měsíce bydlím společně s dědou, byt je napsán na mě. Děda do teď platil poplatky, od tohoto měsíce platím SIPO na své jméno, ale upomínka k zaplacení poplatku přišla zase i dědovi. Je to dvoupokojový byt. Musí platit tento poplatek i děda, když žijeme ve společné domácnosti? Děkuji za odpověď. Sikorová

  • Wagner napsal:

   Paní Lucie Sikorová, nemusíte. Na každou domácnost pouze jedna platba za rádio a jedna za televizi. Lhostejno, kolik žije ve společné domácnosti lidí. (I v tomto fóru se stejná problematika již několikrát objevila.) Doporučuji, abyste na poště překontrolovali, zda skutečně odhlásili dědovo SIPO.

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *