decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Valorizace důchodů 2018: kalkulačka a diskuse

Bezmocně pozorujete, jak zdražuje voda, jídlo i bydlení. Rádi byste si přivydělali, ale pracovali jste celý život, tělo máte unavené a málokterá firma zaměstnává seniory. Takže zůstáváte odkázáni na standardní penzi, která Novým rokem stoupla o pouhé desetikoruny. Stop! Přestaňme fňukat. Vláda přece vloni schválila nová pravidla, podle kterých bude počítaná také valorizace důchodů 2018. Kalkulačka zvědavcům podrobně, krok za krokem ukáže celý výpočet – a zároveň netrpělivcům jediným číslem rychle prozradí, o kolik pravděpodobně dostanou přidáno.

Dřívější výpočet vyvolával rozpaky, ale byl logický

Podle zákona č. 155/1995 Sb. (o důchodovém pojištění) má starobní penze dvě hlavní složky:

  1. Základní výměra = 9 % průměrné mzdy, zaokrouhleno na celé desetikoruny nahoru
  2. Procentní výměra = zásluhová podle odpracovaných let, vydělaných peněz a vývoje ekonomiky

Valorizace důchodů tedy dříve nebyla automatická. Pokud průměrný zaměstnanec stagnoval nebo chudl, penzisté nedostali přidáno nic nebo jenom velmi málo. Důchodová kalkulačka navíc musela zohlednit zdražování!

  • Základní výměra stoupala podle růstu průměrné hrubé mzdy, spočítané jednoduše z výplatních pásek.
  • Procentní výměra stoupala podle inflace (počítané meziročně v srpnu) a jedné třetiny růstu reálných mezd.

Senioři dostanou přidáno bez ohledu na ekonomiku

Například během poslední hospodářské krize sice mzdy nadále pomalu stoupaly, ale inflace šplhala vzhůru rychleji, takže zaměstnanci reálně chudli, což pocítili také penzisté. Ovšem vláda vloni zavedla novinku, aby senioři mohli dostávat přidáno, i když třeba všichni ostatní budou strádat! Bez ohledu na skutečný výkon ekonomiky a výběr sociálního pojištění začala rychleji zvedat základní výměru i zásluhovou složku, takže průměrná valorizace lehce přesáhla 300 Kč. Letos uvidíme pokračování v podobném stylu, protože máme parlamentní volby.

Andrej Babiš cílí další důchodovou valorizaci na 400 Kč, ale nakonec zřejmě opět podlehne sociálním demokratům, kteří chtějí typickému seniorovi přidat aspoň 500 Kč. Taky navrhují novelu zákona, přičemž zdůrazňují především zásluhovou složku: Chtějí přidávat podle speciální „seniorské inflace“ a poloviny růstu reálných mezd, nikoli jenom podle dosavadní třetiny. Zároveň prosadili věkový strop pro odchod do penze, který bude nově činit 65 let.

Potěší vás valorizace důchodů 2018? Kalkulačka napoví

Předpokládejme tedy, že základní složka stoupne stejně jako letos. Na následujících příkladech uvidíme, že bohatší senioři v takovém případě opět dostanou přidáno více a chudší méně. Vaši osobní penzi potom spočítá kalkulačka, do které stačí zapsat aktuální výši měsíčního důchodu.

  • Pokud berete 3 320 Kč (minimální penze), valorizace důchodů 2018 vychází na 144 Kč.
  • Pokud berete 11 750 Kč (průměrná penze), valorizace důchodů 2018 činí 506 Kč.
  • Pokud dostáváte 25 000 Kč, valorizace důchodů 2018 dělá 1 076 Kč.

Chuďasům stát vyplácí ještě příspěvek na bydlení

Potěšila vás plánovaná valorizace důchodů 2018? Kalkulačka hovoří jasnou řečí tvrdých čísel, ale lidské názory se pochopitelně rozcházejí. V diskusním fóru pod článkem najdete komentáře pokojných občanů, kteří volají po klidné debatě a kompromisu – ale také výkřiky extremistů, kterým by nevadily koncentrační tábory. Lidem dobré vůle radíme, jak získat státní příspěvek na bydlení, jak zaplatit energie, vodné a stočné, koncesionářské poplatky nebo svoz odpadu. Naopak příspěvky, které odporují právnímu řádu a zdravému rozumu, nezveřejňujeme a mažeme.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
13. Dub 2017   /   

Tags: důchod, kalkulačka, pojištění, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

84 Komentáře zapnuto "Valorizace důchodů 2018: kalkulačka a diskuse"

Upozornit na
avatar
Pavel
Pavel

Proč přidáváte podle principu – kdo má víc, tomu dáme víc? Třeba v Plzni stojí chleba stále stejnou cenu, kterou musí zaplatí jak ten, co má 17 000 Kč – tak ten, co má 8 000 Kč. To je podle Vás v pořádku? Ten, co má víc, koupí bochníků víc! Ale pokutu za dopravní přestupky necháte stejnou. Ten, co má 100 000 Kč, zaplatí stejnou pokutu (třeba 10 000 Kč) jako ten, co má jenom 8 000 Kč. Vizitka politických stran ČSSD, ANO, KDU-ČSL. Necháváte tady fungovat systém, který zavedl Klaus.

Hořejšová
Hořejšová

Že se nestydíte, stále na důchodce kašlete, já dostanu přidáno 211 Kč.

petr
petr

To jsou opravdu hloupé úvahy!!! Ten kdo má vyšší důchod, ho má proto, že do penzijního systému odváděl podstatně vyšší peníze a naopak. Má to logiku a je to motivační. Vaše rovnostářské představy jsou jízdenkou do bolševického pekla.

Eva Nová
Eva Nová
Petře, vždyť se to tady stále omílá do nekonečna. Nikdo nezávidí vysoké důchody jiných. Měli vysoký příjem, mají logicky vysoký důchod. Ale valorizace důchodů je, a má být, dle mnohých z nás, o tom, abychom si mohli zaplatit vysoké výdaje na bydlení, energie, stravu a léky. A tyto výdaje jsou pro důchodce s 16 000 Kč a důchodce s 8 000 Kč při obdobné spotřebě stejné. Proto doufám, že už to konečně pochopí Ti, kteří pobírají vysoké důchody a do důchodového systému již nepřispívají. Jejich důchody platí nová pracující generace, která s jejich valorizací nemá nic společného. Lidé s vyššími… Číst vice »
marta a thena
marta a thena

Paní Nová, souhlasím. Chleba, máslo, pití mají chudší stejně drahé jako bohatší. Z toho vyplývá asi co? Všem stejně, ne?

Lucie
Lucie

Petře, hloupé úvahy? A co invalidní důchodci? Moje teta vážně onemocněla jako mladá, tím pádem dostala nejnižší důchod. Do penzijního systému mnoho neodvedla, jelikož z důvodu vážného onemocnění ani nemohla. Dodnes nese důsledky.

Míla
Míla

Je mi jedno, kolik kdo pobírá důchod. Je však jasné, že práce, kterou jsem vykonávala v minulém režimu, byla důležitá (prodavačka), i když méně placená. Nechápu jen, proč by neměli dostat všichni důchodci přidáno stejně. Přece Ti, kteří pobírají daleko větší důchod, nemají dražší potraviny atd. a důchodci, kteří máme důchod na hranici chudoby, nemáme třeba rohlík levnější. A stále se více a více rozevírají nůžky mezi bohatšími a chudšími důchodci.

Lerak
Lerak

Kdo odchází do důchodu a má plat mezi 12 000 – 14 000 Kč, důchod má zhruba ve stejné výši. Při vyšším platě je důchodce zhruba na polovině svého výdělku. Procentní valorizací se rozdíl z části vyrovnává.

Otradovcová Marie
Otradovcová Marie

Mám důchod od 14.12. 2016, dostanu po Novém roce přidáno? Děkuji za odpověď.

racer
racer

Chápu, že důchody jsou malé, ale obírat rovnou valorizací pracovité lidi ještě v důchodu jen proto, že celý život více pracovali, je nedůstojné a hlavně demotivační. Kdo bude chtít pracovat, když nakonec dostanou všichni stejně? Je vidět, že bolševika v nás hned tak nevyhubíme. Závist a zase jen závist, aby někdo nemohl dostat jen to, na co si celý život přispíval a to ještě sníženo redukčními hranicemi pro výpočet důchodu. Styďte se!!!

Dvořák
Dvořák

Ne závist, ale SPRAVEDLNOST! Někdo za 35 let odpracoval více, než jiný za 50 let.

starý hafík
starý hafík

Je to jen závist. Ti co dostanou o stovku více, si svoji valorizaci určitě zaplatili. Mají například odpracováno 48 roků bez čerpání nemocenské. Proč by měl brát stejný důchod ten, který odpracoval 35 roků?

Lubomír Netík
Lubomír Netík

Je pravda, že hodně důchodů je nízkých. Ale Ti, co se 45 let snažili najít a našli dobře placenou práci, se zajistili slušným důchodem okolo 14 000 Kč, i v dělnických profesích. Já to tak mám.

Každému, zejména ženám nebylo dopřáno v minulosti vysokých výdělků z důvodu dlouhodobé péče o děti a domácnost, i špatně placených profesí; těm bych důchody valorizoval alespoň na 12 – 13000 Kč, aby se nepropadaly do pasti chudoby. Zejména vdovy, kterých neustále přibývá, z důvodu přežití mužů o minimálně 15 let.

Bohužel muži, kteří celý život pracovali a pracují, se stávají nechtěnými sponzory ostatních důchodů.

hellouboys
hellouboys

Protože ten, kdo déle pracoval v zodpovědných profesích a funkcích, s vysokými požadavky na vzdělání a praxi, s příjmy tomu odpovídajícími, odváděl na pojištění mnohonásobně více, než metař Pavka Korčagin! Kapito? Howgh!

Mirek Míček
Mirek Míček

Mám odpracováno 43 let a jako středoškolák podprůměrný důchod. Při valorizacích, které mají dorovnávat neustálou inflaci. Za deset let se zvýšil rozdíl v důchodech mezi mnou a bohatším kolegou již o 1 000 Kč. Přitom životní náklady jsou pro oba stejné. Jak dlouho tento systém potrvá?

Dalibor Mokroš
Dalibor Mokroš

Logicky a správně: Kdo více vložil, více čerpá. I když pro oba stojí chleba stejně.

mirda
mirda

Pavle, nevěřil bych, že takhle někdo jako ty ještě uvažuje. Přece ten, kdo odvádí nějakou daň nebo pojistnou částku, nemůže mít stejný důchod jako ten, co odvádí úplně jinou sumu do státní kasy. Zkus o tom přemýšlet.

Kaletová Alena
Kaletová Alena

V roce 1989 mi byla přiznána nemoc z povolání, 2014 po úrazu invalidita 1. stupně. Doplatek byl zastaven z důvodu, že k důchodu byl připočtený minimální plat, na 8 hodin. Já však 8 hodin pracovat nedokážu, takže ten plat nemám. Byl vlastně odškodněn můj bývalý zaměstnavatel. Mám odpracováno 41 let. Z čeho se bude počítat můj starobní důchod? Měla bych pracovat do roku 2021? Cítím se hodně poškozená. S pozdravem Alena

Majkl
Majkl

Diskutovat o valorizaci důchodů obyčejných občanů nemá smysl. „Nadlidi-politikové“ se o obyčejné lidi nezajímají, „valorizují“ si platy o cca 7 000 Kč a smějí se ostatním, těm co pracovali naplno (na rozdíl od nich! – viz jejich účasti v komorách a.p.) a odváděli řádně daně!

Marie Klasová
Marie Klasová

Zkuste vyjít s osmi tisícovkami! Zaplatit veškeré složenky za bydlení – na jídlo nebo léky kolikrát ani nezbývá. Potřebovala bych aspoň 11 000 Kč měsíčně. V Karlových Varech máme vše předražené jenom proto, že jsme lázeňská rekreační lokalita!

Věra Škvařilová
Věra Škvařilová

Paní Klasová, z jakého důvodu berete jenom 8 000 Kč? Pokud člověk pracoval celý život, i za malý plat, není možné, aby dostával důchod pouze 8000 Kč!

L.Konečná
L.Konečná
Paní Věro, pracovala jsem 30 let v zemědělství. Což znamená – soboty, neděle, svátky, Vánoce atd. Mám dvě děti. A začínala jsem s důchodem 5 200 Kč. Po průběžném přidávání mám 8 400 Kč. Vdovský mně nepřiznali, protože jsem byla mladá (38), ale děti chtěly jíst, oblékat atd. Nadřela jsem se dost. Kde je spravedlnost? Úředníčci berou přes 15 tisíc a nám, co jsme dělali fyzicky a namáhavou prací máme zdevastované zdraví (takže potřebujeme i léky apod.), po zaplacení inkasa nezbývá vůbec nic. Proč valorizace nedotáhne aspoň částku 10 000 Kč? Jak už tady psali jiní: Kdo má moc, dostane… Číst vice »
Pepa
Pepa

Ten, kdo odváděl vyšší daně, má za to větší důchod. Teď je důchodce jako jiní, proč má dostat přidánu větší částku?

hellouboys
hellouboys

Pepo, protože pokud bude výsledná částka jeho valorizace ve stejné výši jako vaše, jeho reálná valorizace se oproti vaší podstatně zmenší. Vlastně se procentuálně sníží jeho důchod, ve váš prospěch. Zmíněný občan byl s vámi solidární již při prvním výpočtu starobního důchodu, a to velmi bolestně. Nevím, z jakého důvodu by měl radostně hýřit solidaritou i nadále.

Hora jarda
Hora jarda

Přátelé, vysoké důchody berou lidé, kteří seděli ve státní kanceláři a měli tabulkové platy, ačkoli přísně vzato nevydělali ani korunu. Jejich odvody jsme vlastně platili my v soukromých firmách. Pro tyto lidi bych zavedl nějaký strop, bohužel však v parlamentu chybí zdravý rozum!

Trashman
Trashman

Jardo, poněkud nepíšete pravdu, protože vysoké důchody berou hlavně horníci, kteří celý život dřeli, abyste si všichni mohli dobře zatopit a měli dost proudu v zásuvkách.

franta
franta

Každý ať bere důchod podle odvodů, kterými předtím přispěl do veřejného rozpočtu, tady nic nenamítám. Ale valorizace by měla přilepšit všem stejně, procentní zvýhodnění je státní zlodějinou.

wpDiscuz
loading
×