Zdravotnický pracovník u soukromníka: zaručená mzda

Každému podle jeho zásluh! Idealistické heslo zkouší alespoň částečně naplňovat stát. Ve veřejném sektoru reguluje odměňování zaměstnanců platovými třídami a tabulkami. Nemocnicím typu akciové společnosti (a.s.), společnosti s ručením omezeným (s.r.o.) nebo soukromým ambulancím nechává v uzavírání pracovních smluv značnou svobodu. Přesněji: Stát neomezuje odměnu, kterou zdravotnický pracovník dostává. Ale vládní nařízení č. 567/2006 Sb. zavádí pojmy minimální mzda a zaručená mzda.

Se složitostí, odpovědností a namáhavostí stoupají takzvané skupiny prací, a s nimi také garantovaná odměna. Minimální mzda představuje základní sazbu, ale většina zaměstnanců musí dostávat více. Uvedené sazby platí pro týdenní pracovní dobu 40 hodin, bez příplatků za ztížené pracovní prostředí apod.

ZARUČENÁ MZDA 2016/2017Invalidé v r. 2016Zdraví v r. 2016Všichni v r. 2017
Skupina pracíPlatová třídaKč/hod.Kč/měsícKč/hod.Kč/měsícKč/hodinuKč/měsíc
1.1. a 2.55,109 30058,709 90066,0011 000
2.3. a 4.60,9010 30064,8010 90072,9012 200
3.5. a 6.67,2011 30071,6012 10080,5013 400
4.7. a 8.74,2012 50079,0013 30088,8014 800
5.9. a 10.81,9013 80087,2014 70098,1016 400
6.11. a 12.90,5015 30096,3016 200108,3018 100
7.13. a 14.99,9016 800106,3017 900119,6019 900
8.15. a 16.110,3018 600117,4019 800132,0022 000

V příloze zmíněného vládního nařízení má speciální kapitolku zdravotnictví. Upřesněny jsou skupiny prací pro lékaře, záchranáře, sestru, porodní asistentku, fyzioterapeuta, optometristu, laboranta, ošetřovatele, sanitáře atd. V následujícím výčtu se najde každý zdravotnický pracovník.

Zdravotnictví (zdravotnický pracovník)

Zdravotnický pracovník ve 2. skupině

Vykonávání povolání sanitáře.

Zdravotnický pracovník ve 3. skupině

Vykonávání povolání ošetřovatele, zubní instrumentářky nebo dezinfektora.

Zdravotnický pracovník ve 4. skupině

Vykonávání povolání zdravotnického laboratorního nebo nutričního asistenta nebo asistenta zubního technika, ortoticko-protetického technika nebo ochrany veřejného zdraví. Vykonávání povolání všeobecné sestra, porodní asistentky, nutričního terapeuta, zdravotnického záchranáře, optometristy, ortoptisty, ortotika-protetika, ergoterapeuta, fyzioterapeuta, asistenta ochrany veřejného zdraví, zdravotního laboranta, biomedicínckého technika, radiologického asistenta, radiologického technika, farmaceutického asistenta nebo zubního technika pod odborným dohledem.

Zdravotnický pracovník v 5. skupině

Vykonávání povolání všeobecné sestry, porodní asistentky, nutričního terapeuta, zdravotnického záchranáře, optometristy, ortoptisty, ortotika-protetika, ergoterapeuta, fyzioterapeuta, asistenta ochrany veřejného zdraví, zdravotního laboranta, biomedicínckého technika, radiologického asistenta, radiologického technika, farmaceutického asistenta nebo zubního technika bez odborného dohledu.

Zdravotnický pracovník v 6. skupině

Samostatné vykonávání povolání psychologa ve zdravotnictví, koncepční, metodické a zvlášť náročné specializované činnosti v povolání fyzioterapeuta, povolání odborného pracovníka v ochraně veřejného zdraví, biomedicínckého inženýra, odborného pracovníka v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků nebo radiologického fyzika.

Zdravotnický pracovník v 7. skupině

Vykonávání povolání lékaře, zubního lékaře, farmaceuta, klinického psychologa nebo klinického logopeda.

8 komentářů

 • Hana napsal:

  Pracuji v nemocnici, která je a.s. Mám odpracováno 44 let a jsem vedena v 8. platové třídě. Jsem registrovaná všeobecná sestra. Mám dojem, zda nemám být zařazena v 9. platové třídě. Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Hano, v akciové společnosti – tedy vlastně v soukromé firmě bohužel na žádné platové třídy automatické právo nemáte. Pokud daná nemocnice platovou stupnici používá, činí tak dobrovolně, nemá žádnou takovou zákonnou povinnost.

   V akciové společnosti bere zaměstnanec mzdu, kterou má domluvenou v pracovní smlouvě. Základní hrubá měsíční mzda (bez eventuálních příplatků apod.) ovšem v případě všeobecné zdravotní sestry nesmí klesnou pod takzvanou zaručenou úroveň, kterou je letos 13 300 Kč (pokud pracuje pod odborným dozorem), respektive 14 700 Kč (pokud pracuje bez odborného dozoru) při standardní pracovní době 40 hodin týdně. Invalidé mají sazby zaručených mezd (zatím) stanoveny o něco níže, protože berou navíc ještě invalidní důchod kvůli svojí snížené pracovní schopnosti, zapříčiněné zdravotními komplikacemi. Vždy ovšem jde o 4., respektive 5. „skupinu prací“, vizte tabulku na této stránce. V roce 2017 částky výrazně stoupnou, vizte podrobnosti ZDE.

 • Mirka napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to se mzdou zdravotníků v příspěvkové organizaci? Měly by platit tabulky jako ve státním sektoru, nebo tabulky, kde je zaručená mzda? Jsme příspěvková organizace, zřizovatelem je město, léčbu nám platí pojišťovny, zaměstnavatel tvrdí, že nejsme státní, ale my si to nemyslíme. Zaměstnanci u nás mají dle své pozice minimální mzdu (uklízečky), zaručenou mzdu (zdravotní sestry). Ještě jeden dotaz – v roce 2017 se bude zvyšovat zaručená mzda, bude to i u sester? Tzn. nyní 14 700 Kč, v roce 2017 potom 16 400 Kč? Velmi děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Mirko, v příspěvkové organizaci byste měli dostávat plat podle platové tabulky pro veřejné služby. Kdyby Vám zaměstnavatel chtěl vyplácet pouze minimální a zaručené mzdy, musel by změnit právní formu organizace například na akciovou společnost, což dělají některé kraje se svými nemocnicemi.

   Pokud jste ovšem příspěvková organizace zřizovaná obcí a dostáváte pouze zaručené mzdy, podle mého názoru by Vám měl zaměstnavatel doplatit tabulkové platy i zpětně. Koleduje si o pořádný průšvih. (Jinak ale máte pravdu, že zaručená mzda v 5. skupině prací od Nového roku 2017 stoupne tak, jak píšete.)

   Aktualizace 14.10.:

   Zřejmě může existovat výjimka, když má příspěvková organizace zákazníky, kteří jí platí za poskytnuté služby (například za pronájem sportovního areálu) peníze přímo ze svojí peněženky, aniž by tyto prostředky dostali proplaceny od zdravotní pojišťovny apod.

   Platové tabulky totiž určuje vláda svým pravidelně aktualizovaným nařízením č. 564/2006 Sb., kde hned v § 1 stojí: „Toto nařízení stanoví pro zaměstnance, kterým zaměstnavatel poskytuje podle § 109 odst. 3 zákoníku práce za práci plat (…) stupnice platových tarifů (…).“ V odkazované pasáži zákoníku práce potom stojí, že plat poskytuje zaměstnanci například stát, územní samosprávný celek, státní fond, školská právnická osoba zřízená Ministerstvem školství, regionální rada soudržnosti nebo: „příspěvková organizace, jejíž náklady na platy a odměny za pracovní pohotovost jsou plně zabezpečovány z příspěvku na provoz poskytovaného z rozpočtu zřizovatele nebo z úhrad podle zvláštních právních předpisů (…).“

   Pokud zaměstnanec nedostává plat, tak dostává mzdu nebo odměnu z dohody – a tím pádem není chráněný platovými tabulkami, nýbrž jenom zaručenými mzdami (v případě mzdy) nebo jenom minimální mzdou (v případě odměny z dohody).

 • Otakar napsal:

  Dobrý den, řidiči převozových sanitek, spadající pod český Červený kříž, se mají držet jakých tabulek? Děkuji.

  • Petr Woff napsal:

   Otakare, Červený kříž má právní formu spolku a není financován (pouze) z veřejného rozpočtu, má řadu soukromých sponzorů. Takže v této organizaci nelze vynucovat dodržování platových tabulek, které existují ve veřejných službách. Stát zaměstnancům Červeného kříže garantuje „jenom“ zaručené mzdy, které najdete na této stránce výše a zákonné příplatky například za ztížené pracovní prostředí. Jakékoli vyšší ohodnocení si musíte domluvit sám, eventuálně společně s kolegy formou kolektivní smlouvy.

 • Elena napsal:

  Dobrý den, pracuji v soukromé firmě a zajímalo by mě, jak se týká minimální mzda jejích zaměstnanců. Přesněji: Pracuji jako zdravotnický záchranář bez odborného dohledu u soukromé firmy a zajímalo by mě, na co mám a nemám nárok, co se týká zvyšování minimální mzdy od roku 2017? Děkuji za odpověď.

  • Petr Woff napsal:

   Eleno, pokud jste zaměstnaná v soukromé firmě na pracovní smlouvu (nikoli třeba jenom „na dohodu“), musí Vám zaměstnavatel vyplácet alespoň příslušnou sazbu takzvané zaručené mzdy, podle náročnosti úkolů, které vykonáváte. Minimální mzda představuje základní sazbu pro nejjednodušší činnosti, velká většina zaměstnanců má právo na mnohem víc.

   Kdo vykonává povolání zdravotnického záchranáře bez odborného dozoru, patří do takzvané 5. skupiny prací. Letos tedy má nárok minimálně na hrubou mzdu 87,20 Kč/hod. nebo 14 700 Kč/měsíc. Započítáváme i osobní ohodnocení a prémie, nezapočítáváme zákonem stanovené příplatky za přesčasy, za ztížené pracovní prostředí apod. Plná měsíční částka platí při standardní pracovní době 40 hodin/týden (respektive 38,75 hod./týden při dvousměnném režimu a 37,5 hod./týden při třísměnném nebo nepřetržitém režimu), jinak klesá podle absencí.

   Invalidé mají ještě letos zaručené mzdy nižší, vizte tabulku na této stránce výše. Od Nového roku 2017 dojde ke sloučení zdravých a invalidních zaměstnanců, a ke zvýšení všech sazeb, vizte případně speciální článek a tabulku pod TÍMTO odkazem. Přeji Vám vše dobré!

Napište komentář. Chcete odpověď? V tom případě lajkněte náš Facebook ZDE :-).

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *