decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Asistent pedagoga: práce a plat

“Během rodičovské dovolené jsem si doplnila vzdělání podle zákona o pedagogických pracovnících (563/2004 Sb.), takže nyní můžu být asistent pedagoga. Nastupuji do veřejné mateřské školy a zajímá mě, kolik budu brát,” napsala Petra. Podle následujícího článku najde svůj základní hrubý plat. Asistent pedagoga zaměstnaný v soukromé škole (obyčejně s.r.o. nebo a.s.) musí dostávat aspoň takzvanou zaručenou mzdu, případné vyšší ohodnocení záleží na vyjednané pracovní smlouvě.

Asistent pedagoga má platovou třídu podle svojí nejobtížnější práce

V oficiálním Katalogu pracíASISTENT PEDAGOGA číslo 2.16.05. Pokud pracuje přímo pro veřejnou instituci, dostává základní hrubý plat podle tabulky, která přísluší jeho zaměstnavateli. Jinou stupnici má škola zřizovaná krajem, jinou škola zřizovaná Ministerstvem vnitra. Všechny aktuální tabulky najdete ZDE. Abychom určili správný plat asistenta pedagoga, potřebujeme ještě znát platový stupeň (počet započitatelných let praxe – více ZDE) a platovou třídu, která odráží nejtěžší vykonávanou práci.

4. platová třída

  1. Přímá pedagogická činnost spočívající v pomocných výchovných pracích zaměřených na zkvalitnění společenského chování dětí a žáků nebo studentů.
  2. Přímá pedagogická činnost spočívající v pomocných výchovných pracích zaměřených na vytváření základních pracovních, hygienických a jiných návyků.

5. platová třída

  1. Provádění rutinních prací při výchově dětí a žáků nebo studentů, upevňování jejich společenského chování, pracovních, hygienických a jiných návyků, péče a pomoc při pohybové aktivizaci dětí a žáků nebo studentů.

6. platová třída

  1. Výchovné práce zaměřené na zkvalitnění společenského chování dětí a žáků nebo studentů.
  2. Výchovné práce zaměřené na vytváření základních pracovních, hygienických a jiných návyků.

7. platová třída

  1. Výklad textu, popřípadě učební látky a individuální práce s dětmi a žáky nebo studenty podle stanovených vzdělávacích programů a pokynů.

8. platová třída

  1. Vzdělávací a výchovná činnost podle přesně stanovených postupů a pokynů učitele nebo vychovatele zaměřená na speciální vzdělávaní, individuální vzdělávání nebo specifické výchovné potřeby dítěte, žáka nebo studenta nebo skupiny dětí, žáků nebo studentů.

9. platová třída

  1. Samostatná vzdělávací a výchovná činnost při vyučování zaměřená na speciální vzdělávací potřeby dítěte, žáka nebo studenta podle rámcových pokynů učitele nebo speciálního pedagoga.
  2. Samostatná vzdělávací, výchovná nebo speciálněpedagogická činnost vykonávaná v souladu se stanoveným individuálním vzdělávacím plánem dítěte, žáka nebo studenta podle rámcových pokynů speciálního pedagoga školského poradenského zařízení a v souladu s pokyny učitele.
Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
01. Led 2018   /   

Tags: pedagogika, plat, povolání

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

33 Komentáře zapnuto "Asistent pedagoga: práce a plat"

Upozornit na
avatar
pavla pátá
pavla pátá

Dobrý den, mám dotaz. Mám výuční list, obor technicko-administrativní práce, nyní pracuji ve školce jako provozní, ale chtěla bych dodělat asistent pedagoga. Je potřeba mít k tomuto kurzu maturitu, nebo můžu kurz absolvovat i bez maturity a může mě ve školce či škole ředitel zaměstnat? Děkuji moc. Pátá

Tereza Hubáčková
Tereza Hubáčková

Od 1.9.2016 nastupuji jako asistent pedagoga do 3. ročníku ZŠ k dívce s lehkým mentálním postižením. Ve třídě jsou i další 2 děti se specifickými poruchami učení. Zajímalo by mě, jaký plat mi přísluší v případě, že pedagogické vzdělání pro asistenta pedagoga budu teprve absolvovat na podzim.
Děkuji za odpověď.

Dagmar
Dagmar

Nyní 3 rokem pracuji jako asistentka pedagoga u dítěte s aspergerovým syndromem. Mé vzdělání SPgŠ, praxe ve školství 28 let. Zajímalo by mne, podle čeho jsou placeni asistenti (platová tabulka pedagogických pracovníků a jaký stupeň?). Bylo mi řečeno, že od státu je na celý školní rok pouze 130 000 Kč a to je maximální částka, která na asistenta je. Dále by mne zajímalo, pokud má třídní učitel plný úvazek 22 hodin týdně a asistent pedagoga 25 hodin týdně a ještě nemá plný úvazek – je to správně, nebo má asistent přesčas?

Klára
Klára
Dobrý den, nyní pracuji jako asistentka pedagoga (mám vzdělání SPgŠ) ve státní MŠ, kde mám na starost chlapce s Aspergerovým syndromem (spolu se známkami ADHD). Je to můj první rok praxe ve školství. Spadám tedy do 1. platového stupně a byla mi přidělena 6. platová třída (úvazek 0,95). Měla bych s tímto chlapcem pokračovat dále na ZŠ. Mohu se zeptat, na jakou platovou třídu bych měla nárok na ZŠ, kde je již práce s dítětem naprosto rozdílná? Případně, pokud by mi ředitel nabídl nižší třídu, než na kterou mám nárok, mám nějaká práva se dožadovat té vyšší, která by mi… Číst vice »
Jana
Jana
Dobrý den, prosila bych něco upřesnit. Pokud si najdu místo asistentky pedagoga a budu podle náplně práce zařazena do 8. platové třídy, který stupeň podle praxe mi přísluší, když 2. stupeň je “do 6 let praxe”? Nemám totiž vůbec žádnou praxi ve školství, mám přes 8 let mateřské/rodičovské dovolené, z nichž se mi tedy započítá maximálně 6. A teď tedy, pokud mám rovných 6 let praxe, patřím do 2. platového stupně, nebo do 3.? Jakmile nastoupím, budu mít více než 6 let (byť o jeden den). Nebo by se do praxe pro tento účel dala započítat i 20hodinová praxe vykonaná… Číst vice »
Petra
Petra
Dobrý den, pracuji jako asistent pedagoga ve státní mateřské škole, u zrakově postiženého chlapce (PO 4.stupeň). Od ledna 2017 mám zvýšený pracovní úvazek z 20 na 30 hodin týdně (vyšetření proběhlo u SPC po 1.9.2016). Podle mých informací škole náleží navýšení finančních prostředků ze státního rozpočtu a škola dostává platový tarif na 8. platovou třídu. V případě, že je tato informace správná – záleží pouze na škole, zda mi tyto peníze vyplatí? V doporučení SPC se uvádí, že “je žádoucí navýšení úvazku asistenta pedagoga, aby mohl pomoci s předškolní přípravou a provádět nácvik specifických dovedností potřebných pro těžce zrakově postižené… Číst vice »
Lucie
Lucie

Dobrý den, pracuji od ledna jako asistentka pedagoga v základní škole. Absolvovala jsem kvalifikační kurz AP a ještě dálkově studuji předškolní pedagogiku. Chlapec, kterého mám na starosti, žil s rodiči od mala v Anglii a je velmi opožděný. Nezná vůbec českou gramatiku, takže ačkoli je v páté třídě, jedeme spolu třídu druhou. I v ostatních předmětech je velmi slabý. Vlastně ho vše učím. Ředitelkou jsem byla zařazena do 8. platové třídy, ale nemám být v tomto případě spíš v 9. platové třídě? Děkuji za odpověď.

Petra
Petra

Dobrý den, ve které platové třídě by měl být zařazený asistent pedagoga pro sociálně znevýhodněné děti?

MATYSOVÁ
MATYSOVÁ
Dobrý den, od září 2016 pracuji v mateřské škole jako asistent pedagoga, během listopadu se upravila moje smlouva: Mám 0,4 úvazku jako asistent pedagoga a 0,5 úvazku jako školní asistent. Mám 5. platovou třídu, stupeň 3, skupinu 7, při nástupu odpracováno 11 let (nikoli ve školství) a 46 let věku. Mám maturitu, sice bez pedagogické specializace, ale absolvovala jsem kurz asistent pedagoga a počínaje letošním zářím budu studovat střední pedagogickou. Bylo mi řečeno, že mi paní ředitelka prodlouží a upraví smlouvu na další rok, abych potom dělala pouze asistenta pedagoga, zřejmě na 0,85 úvazku. Do které platové třídy mě může… Číst vice »
Jitka Janečková
Jitka Janečková

Dobrý den. Mému synovi (zatím) škola nedokázala sehnat asistenta pedagoga. Mohla bych tuto práci dělat já, případně za jakých podmínek? Podotýkám, že nemám maturitu. Děkuji. Jitka

Fridrichová Lucie
Fridrichová Lucie

Dobrý den, v září mám nastoupit jako asistentka pedagoga k dítěti (4. stupeň) na plný úvazek (40 hod./týden). Mám maturitu + akreditovaný kurz asistent pedagoga, teď jsem byla na mateřské dovolené. Mohu dělat po dohodě s ředitelkou i chůvu? A na jakou platovou třídu mám nárok? Mockrát děkuji za odpověď.

Petra
Petra
Dobrý den, do jaké platové třídy patřím? Mám vystudované magisterské studium Sociální pedagogika se zaměřením na etopedii (státní závěrečná zkouška ze Speciální pedagogiky, Psychopedie, Výchovného poradenství). Navíc Specializační studium pro školní metodiky prevence a doplňkové pedagogické studium. Odborná praxe 2 516 dnů jako učitelka a vychovatelka, na základní škole se specifickými poruchami učení a chování. 2 krát mateřská 4,8 roku. Po mateřské jsem nastoupila jako Asistent pedagoga do 6. třídy ZŠ, k žákovi, který má zprávu ze Školského poradenského zařízení (ŠPZ), kde stojí napsáno: “Atypický autismus a Hyperkinetická porucha pozornosti a aktivity, specifická porucha ve psaní (dysgrafie). Metody výuky –… Číst vice »
Klára
Klára

Dobrý den,
můžu se zeptat, zda má asistent pedagoga nárok na smlouvu na neurčito? Děkuju.

Dana
Dana

Dobrý den, pracuji jako asistentka pedagoga. Mám úvazek 30 hodin týdně: 27 hodin přímá a 3 hodiny nepřímá pedagogická činnost. Pracovní dobu mám od 8 hodin, ale na pracovišti musím být půl hodiny před začátkem, tedy v 7:30. Započítává se tato půlhodina do pracovní doby? A od kdy do kdy tedy musím být v práci? Děkuji za odpověď.

Mgr Dagmar Coubalová
Mgr Dagmar Coubalová

Dobrý večer, ve spolupráci s pracovním úřadem chci zaměstnat paní, která má základní vzdělání, jako chůvu. Momentálně je účastnicí kurzu a koncem měsíce 10/2018 by měla skládat zkoušku. Jenomže pro tuhle profesi v podstatě neexistuje “tabulka” (nebo jsem ji nedokázala dohledat). Podle mne náročností nejblíže odpovídá popisu asistenta (2.16.05 – třída 4/2) – měla by dětičky učit základní sebeobsluze atd. (Plánuji, že bude pracovat s dvouletými – tříletými dětmi, pro starší mám paní učitelku se standardním SŠPg vzděláním.) Můžete mi, prosím, poradit?

wpDiscuz
loading
×