decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Frexit, Auxit, Swexit, Czexit… Kdo opustí EU?

Ve Velké Británii proběhlo referendum o setrvání, nebo vystoupení ostrovního království z Evropské unie. 52 % voličů vzkázalo, že chtějí takzvaný Brexit, tedy konec svého členství v EU. Britští politici reagují na výsledek rozpačitě, ostatně plebiscit nemusejí vůbec respektovat. Za to britská libra prudce padá, na ostrovech přibývají xenofobní útoky a přinejmenším Skotsko hrozí, že v Evropské unii zůstane jako samostatný stát.

Krajní pravice využívá nastalého chaosu a po Brexitu požaduje Auxit, Belgexit, Czexit, Danexit, Frexit, Germanexit, Italexit, Nexit, Slovexit nebo Swexit. Co přesně znamenají a nakolik závažné jsou zkratky, které příjemně vzrušují Vladimira Putina, Donalda Trumpa a Václava Klause?

Auxit, Slovexit a Germanexit okolních států

Pokud Evropská unie bude pokračovat v centralizaci, do roka může uspořádat svoje referendum o vystoupení Rakousko. Alespoň podle tamního pravičáka Norberta Hofera, který získal v nedávných prezidentských volbách 49,7 % hlasů. Když spojíme slova Austria (anglicky Rakousko) a exit (vystoupení), dostáváme zkratku Auxit.

Slovexit, tedy odchod Slovenska požaduje tamní fašista Marián Kotleba, toho času hejtman Banskobystrického kraje. Germanexit – naprostou samostatnost Německa nevylučuje poměrně malá politická strana AfD (Alternativa pro Německo), podporovaná bývalým českým prezidentem Václavem Klausem.

Frexit a Italexit šedesátimilionových zemí

Bývalý český premiér fandí také Marii Le Penové, která se může stát příští prezidentkou Francie. Ikona tamního nacionalismu chce omezit imigraci a práva homosexuálů. Oslavuje britský exit a plánuje obdobné referendum, ve kterém by rovněž Francouzi mohli odmítnout Evropskou unii a zvolit Frexit.

Itálie má skoro 60 milionů obyvatel a podle průzkumu veřejného mínění více než polovina voličů podporuje referendum o stejné otázce. Výsledkem může být Italexit, tedy odchod Itálie z Evropské unie.

Swexit a Danexit ve Skandinávii

Švédové pozorně sledovali britské referendum. Dřívější výzkumy veřejného mínění ukazují, že kvůli Brexitu mohou získat většinu zastánci Swexitu, čili odpůrci vlastního členství v Evropské unii. Naproti tomu v Dánsku mají největší zastoupení opatrní voliči. Zatím jednoznačně nepreferují ani členství v Evropské unii, ani Danexit. Chtějí počkat, aby teprve s odstupem času zhodnotili důsledky britského rozhodnutí.

Nexit a Belgexit v Beneluxu

V Nizozemsku vede euroskeptiky Geert Wilders, zároveň předseda středně velké parlamentní strany PVV (Strany pro svobodu). Po výsledcích britského referenda žádá podobný plebiscit ve svojí domovině, aby občané mohli případně vybrat Nexit. V srdci Evropské unie skloňují Belgexit, tedy odchod celé Belgie, jako velmi nepravděpodobnou alternativu.

Czexit, tedy exit České republiky z Evropské unie

Češi mají pověst euroskeptiků, ale nakonec můžou překvapit. Hospodářský soumrak nad Velkou Británií dokazuje, jak negativní důsledky má národovecký separatismus. Program krajní pravice, a především xenofobní útoky připomínají, že starý kontinent neunikl temným přízrakům minulosti. Co myslíte, pomohl by nám Czexit?

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
28. Čvn 2016   /   

Tags: společnost

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

5 Komentáře zapnuto "Frexit, Auxit, Swexit, Czexit… Kdo opustí EU?"

Upozornit na
avatar
Petr Kaplan
Petr Kaplan

Myslím, že odchod z EU by nás uchránil budoucích nesmyslných zákazů a příkazů, které Evropská komise pod vedením Junckera určitě vymyslí, podle toho, co už bruselští byrokrati stačili napáchat, soudím, že nás v tomto profláknutém spolku nic dobrého nečeká. Je lepší odejít, než bude ještě hůř.

Míša
Míša

S panem Kaplanem SOUHLASÍM!!! A jsem zcela pro odchod České republiky z Evropské unie! Nesmyslných zákazů, příkazů, atd. už bylo dost. A hodně dotací “spolkne” pan Babiš! Soukromí zemědělci mají “trochu smůlu”. :-( Nevím, bohužel, o ničem dobrém, co nám členství v EU přináší.

Dittrich
Dittrich

Co je to frexit? Lze to přeložit do češtiny?

wpDiscuz
loading
×