Vláda v novém roce zruší cenové stropy a do faktur vrátí povinný příspěvek na obnovitelné zdroje. Někteří dodavatelé svým odběratelům naúčtují 27 Kč/kWh, jiným postačí 8 Kč/kWh. Rozdíly přepočítává následující kalkulačka. Vyberte distribuční sazbu, vyčíslete spotřebu – a vyjde pravděpodobná cena elektřiny 2024.
Jaká bude cena elektřiny v roce 2024?
Dlouhodobé kontrakty na evropských burzách ukazují, že elektrická energie meziročně zlevní o více než polovinu. Česká vláda však zastaví dotace, kterými doposud tlumila inflaci. Zruší cenové stropy a do ceníků vrátí povinný příspěvek na obnovitelné zdroje. Konečná maloobchodní cena elektřiny pro typické české domácnosti bude v roce 2024 sahat od 8 po 27 Kč/kWh, podle zvoleného dodavatele a tarifu.
Jsme produktivní, ale přesto přišla krize
Českou republiku rozsvěcují tradiční elektrárny. Většinu naší elektřiny vyrábějí fosilní spalovny, významné jsou taky jaderné reaktory a na obnovitelné zdroje připadá 15 % celkové produkce. Máme přebytkovou bilanci. Pokud odečteme spotřebu samotných elektráren a ztráty přenosových sítí, v tuzemsku bylo vloni vyrobeno 79 a spotřebováno 60 terawatthodin (TWh) elektřiny. Nabídka o 32 % převýšila poptávku.
V celé Evropské unii přibývají nové technologie. Když rozdělíme elektrárny podle jejich produktivity, přes 39 % připadá na obnovitelné zdroje, necelých 39 % zaujímají fosilní spalovny a 22 % zbývá na jádro. I Evropská unie vykazuje příznivou bilanci. Předloni vyrobila 2 785 a spotřebovala 2 433 TWh elektřiny, takže nabídka o 14 % přesahovala poptávku. Přesto propukla energetická krize, která ještě není zažehnaná.
Fosilní spalovna potřebuje emisní povolenky
Organizace spojených národů (OSN) dlouhodobě varuje, že směřujeme ke klimatické katastrofě. Vědci apelují, abychom utlumili fosilní průmysl, který otepluje naši planetu a nepřímo způsobuje migraci. Čína, Spojené státy americké (USA) nebo Evropská unie plánují, že v příští dekádě zakážou prodej nových benzínových a naftových automobilů. Automobilky přecházejí na elektrický pohon, takže stoupá poptávka po elektřině.
Naši politici mezitím omezují tradiční fosilní spalovny. Uhelná elektrárna, která vypouští oxid uhličitý (CO2) v Evropské unii, potřebuje takzvané emisní povolenky. Vloni zaplatila průměrně 1 986 Kč, aby mohla legálně emitovat 1 tunu CO2 a přitom vyrobit 1 megawatthodinu (MWh) elektřiny. Uhelné spalovny jsou stále dražší, takže hledáme náhradu.
Velkoobchodní burzy zdražily kvůli zemnímu plynu
Evropská unie investuje do větrných a vodních turbín, fotovoltaiky a bioplynových stanic. Obnovitelné zdroje však závisejí na nevyzpytatelném počasí. Stabilnější jsou jaderné technologie, ale staré reaktory nestačí a nové rostou pomalu. Itálie, Nizozemsko, Německo a další evropské země vsadily na plynové elektrárny, které mají nižší emise CO2 než jejich uhelné konkurentky.
Spoléhali jsme na ruské plynovody, jenomže Rusko porušilo dohody. V roce 2021 snížilo a v roce 2022 zastavilo dodávky svého plynu do Německa, Polska, Nizozemska, České republiky a dalších zemí. Našim plynovým elektrárnám hrozilo, že přijdou o palivo, a proto elektřina prudce zdražila. K evropským břehům nyní tankery přivážejí americký nebo katarský plyn, jehož přeprava však není laciná, a proto energie zlevňuje pomalu.
Elektřina nejdříve zdražila o 531 % a nyní zlevní o 52 %
Energie a emisní povolenky jsou obchodovány na Evropské energetické burze (EEX), pod kterou patří také Pražská energetická burza (PXE). Kilowatthodina (kWh) elektřiny stále ještě v roce 2021 průměrně 1,16 Kč, ale letos zdražila na 7,32 Kč a kontrakty pro rok 2024 se pohybují kolem 3,50 Kč. Cenu zaplatí nejdříve koncoví dodavatelé, kteří obratem přičtou svoje náklady a obchodní marže – a celkový účet pošlou spotřebitelům.
Jaké ceníky a tarify nabízejí koncoví dodavatelé
Na současném trhu máte široký výběr, jak uvidíme na modelovém příkladu. Typická rodinka patří do nejčastější distribuční sazby D02d a v roce 2024 spotřebuje 2 000 kilowatthodin (kWh) elektřiny. Za samotnou energii svému dodavateli zaplatí 7 446 až 37 386 Kč = 3,72 až 18,69 Kč/kWh. Různé tržní nabídky vám srovná kalkulačka, která zahrnuje také daň z přidané hodnoty. DPH = 21 %.
Podrobněji rozebíráme, kolik stojí energie od společností ČEZ, E.ON a PRE.
Celková cena elektřiny 2024 záleží na úřednících
Energii kupujete na maloobchodním trhu od libovolného dodavatele. V pravidelných zálohách a shrnujících fakturách jsou započtené ještě další poplatky, které stanovuje Energetický regulační úřad (ERÚ):
- distribuční poplatky pro distributora – na provoz regionálního elektrického vedení
- příspěvek na obnovitelné zdroje – tento poplatek byl od 1. 10. 2022 do 31. 12. 2023 hrazen státem, od 1. 1. 2024 se patrně vrátí do záloh a faktur, naposledy šlo o 0,495 Kč/kWh
- poplatky pro státní akciové společnosti ČEPS a OTE – na elektrické vedení nejvyššího napětí a organizaci rychloobrátkového velkoobchodního trhu, který vyrovnává odchylky v distribučních soustavách
Zákonodárci přihazují ještě daň z elektřiny a DPH. V našem modelovém příkladu, kdy domácnost spotřebuje 2 000 kWh/rok v distribuční sazbě D02d, vychází dohromady 16 881 až 53 108 Kč/rok = 8,44 až 26,55 Kč/kWh. Jak vidíte, můžete ušetřit i prodělat. Letos vás chránily cenové stropy a dotace, které však vláda a Parlament zruší od Nového roku. Cena elektřiny 2024 bude znovu tržní.
Autor úvodní fotografie: Matheus Bertelli
Zajímavé by bylo srovnání fotovoltaických systémů a baterií, dostupných pro běžnou českou domácnost.