decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Cena kWh elektřiny, plynu a tepla 2019

Chytré mozky vymyslely parní stroj i jaderný reaktor, ale průmysl potřebuje taky energii našeho životního prostředí. Ať už vyrábíme teplo primitivním spalováním, anebo štěpením atomů, vždycky využíváme přírodu – zuhelnatělé organismy, uran apod. Cena kWh (kilowatthodiny) energie záleží hlavně na zdroji elektřiny, plynu nebo tepla. Začněme názvoslovím, pokračujme srovnáním pro 2018 a skončeme předpovědí pro rok 2019.

Co vlastně znamená kilowatthodina (kWh)?

Nudnými nebo kostrbatými frázemi můžeme uškodit i tak úžasnému oboru, jakým je fyzika. Cena kWh energie vlastně znamená tržní hodnotu práce, která byla efektivně odváděna výkonem 1 kW (kilowatt) po dobu 1 hodiny. Cože? Jedna terawatthodina (TWh) energie obsahuje tisíc gigawatthodin (GWh), neboli milion megawatthodin (MWh), jinými slovy miliardu kilowatthodin (kWh). Co prosím? Raději uveďme konkrétní příklady z lidského života.

  • Kilowatthodina (kWh) energie vystačí přibližně na půlhodinový provoz elektrického přímotopu, nebo hodinové vaření na jedné plotýnce sporáku, anebo dvoudenní svícení LED zářivkou apod.
  • Megawatthodina (MWh) uspokojí celoroční spotřebu elektřiny v běžné garsonce.
  • Gigawatthodina (GWh) pokryje denní spotřebu elektrické energie v okresním městě.
  • Terawatthodina (TWh) dostatečně nakrmí všechny elektrické spotřebiče v tuzemsku po dobu 5 dnů – a zároveň odpovídá produkci elektřiny, kterou Česká republika zvládá za 4 dny

Cena kWh elektřiny zůstane v roce 2019 dražší, ale…

Praktické příklady se záměrně týkaly pouze jedné energetické formy. Kilowatthodina elektřiny totiž stojí více peněz, než stejné množství tepla, ale má mnohem širší využití. Umí rozsvítit zářivku, rozjede počítač a samozřejmě dokáže také ohřát prostor. Cena kWh elektřiny sice v roce 2018 vychází poměrně draze, ale reálně je takříkajíc k nezaplacení.

 Levná cenaPrůměrDrahá cena
Teplo z pelet0.951.101.25
Teplo ze zemního plynu1.191.612.10
Teplo z teplárny1.112.082.46
Elektřina2.363.985.52

Pozn: V tabulce uvádíme hodnoty v Kč/kWh, za rok 2018, včetně DPH. Cena elektřiny, plynu a teplárenského tepla byla spočítána ZDE, ZDE a ZDE. Hodnotu energie z pelet vyčíslilo oborové sdružení Klastr Česká peleta.

Rovnou odhadněme i další vývoj, počínaje Novým rokem 2019. Elektřina může nadále zdražovat v nízké spotřebě a zlevňovat při větším odběru, aby na centrální infrastrukturu přispívali i zateplení majitelé domácích elektráren, přestože se svými příznivci dokázali zablokovat reformu tarifní struktury.

Lipská energetická burza ukazuje, že průměrné velkoobchodní ceny spíše stoupají. A jelikož hodnota zemního plynu závisí taky na mezinárodní politické situaci, může jít nahoru kvůli obchodní válce mezi Spojenými státy a jejich spojenci (tedy námi). Naopak ekologická a přitom nepříliš dotovaná řešení, jako například pelety, jsou stále konkurenceschopnější, díky svým dostupným zdrojům a progresivním technologiím.

Teplárny pravděpodobně (zatím) udrží svoje přijatelné ceny, jinak by riskovaly odliv zákazníků, kteří mohou přejít lehce na přímotopy, eventuálně pracněji na plynové kotle.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
28. Čvn 2018   /   

Tags: elektřina, energie

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

8 Komentáře zapnuto "Cena kWh elektřiny, plynu a tepla 2019"

Upozornit na
avatar
rudolf elischer
rudolf elischer

Je nas pet milionov obyvatelov. Prevazna vecsina domacnosti ide na plyn a elektriku. Preco sa informacie o spotrebe a cene neuvadzaju zrozumitelne pre obycajnych ludi? Plyn sa uvadza v kWh, elektrika v MWh. JE TO ZAMER, ZMIAST LUDI? Zrazu sa prestane brat dvanasta mesacna splatka.

mostecky
mostecky

Dosud jsem nedohledal přehlednou tabulku cen tepla, kde bych našel i město Most. Kolik platím a budu platit v roce 2017 za 1 GJ tepla z Komořan? Řekne mi (nám) to někdo?

wpDiscuz
loading
×