decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Cena kWh elektřiny, plynu a tepla 2017

Chytré mozky vymyslely parní stroj i jaderný reaktor, ale průmysl potřebuje taky energii našeho životního prostředí. Ať už vyrábíme teplo primitivním spalováním, anebo štěpením atomů, vždycky využíváme přírodu – zuhelnatělé organismy, uran apod. Cena kWh (kilowatthodiny) energie záleží hlavně na zdroji elektřiny, plynu nebo obecně tepla. Začněme názvoslovím, pokračujme srovnáním pro 2016 a skončíme předpovědí pro rok 2017.

Co vlastně znamená kilowatthodina (kWh)?

Nudný jazyk dokáže znemožnit i tak úžasný obor, jakým je fyzika. Cena kWh energie vlastně znamená tržní hodnotu práce, která byla efektivně odváděna výkonem 1 kW (kilowatt) po dobu 1 hodiny. Cože? Jedna terawatthodina (TWh) energie obsahuje tisíc gigawatthodin (GWh), neboli milion megawatthodin (MWh), jinými slovy miliardu kilowatthodin (kWh). Co prosím? Raději uveďme konkrétní příklady z lidského života.

  • Kilowatthodina (kWh) energie vystačí přibližně na půlhodinový provoz elektrického přímotopu, nebo hodinové vaření na jedné plotýnce sporáku, anebo dvoudenní svícení LED zářivky apod.
  • Megawatthodina (MWh) uspokojí celoroční spotřebu elektřiny v běžné garsonce.
  • Gigawatthodina (GWh) pokryje denní spotřebu elektrické energie v okresním městě.
  • Terawatthodina (TWh) dostatečně nakrmí všechny elektrické spotřebiče v tuzemsku po dobu 5 dnů – a zároveň odpovídá produkci elektřiny, kterou Česká republika zvládá za 4 dny

Cena kWh elektřiny zůstane v roce 2017 dražší, ale…

Praktické příklady se záměrně týkaly pouze jedné energetické formy. Kilowatthodina elektřiny totiž stojí více peněz, než stejné množství tepla, ale má mnohem širší využití. Umí rozsvítit zářivku, rozjede počítač a samozřejmě dokáže také ohřát prostor. Cena kWh elektřiny sice v roce 2016 vychází poměrně draze, ale reálně je takříkajíc k nezaplacení.

 Levná cenaPrůměrDrahá cena
Teplo z pelet0.951.101.25
Teplo ze zemního plynu1.291.822.34
Teplo z teplárny1.962.122.27
Elektřina2.253.765.26

Pozn: V tabulce uvádíme hodnoty v Kč/kWh, za rok 2016. Cena elektřiny a plynu byla spočítána ZDE a ZDE. Hodnotu energie z ostatních zdrojů vyčíslilo oborové sdružení Klastr Česká peleta a Teplárenské sdružení České republiky.

Rovnou odhadněme i další vývoj, počínaje Novým rokem 2017. Elektřinu nezdraží reforma tarifní struktury, kterou původně plánoval a pod tlakem veřejného mínění nakonec zrušil Energetický regulační úřad. Pražská i lipská energetická burza ukazují, že dochází ke stabilizaci samotné elektřiny a výraznému zlevňování zemního plynu (o desítky procent!). Teplárny pravděpodobně udrží svoje přijatelné ceny, jinak by riskovaly odliv zákazníků, kteří mohou přejít lehce na přímotopy, eventuálně pracněji na plynové kotle.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
08. Zář 2016   /   

Tags: elektřina, energie

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

8 Komentáře zapnuto "Cena kWh elektřiny, plynu a tepla 2017"

Upozornit na
avatar
rudolf elischer
rudolf elischer

Je nas pet milionov obyvatelov. Prevazna vecsina domacnosti ide na plyn a elektriku. Preco sa informacie o spotrebe a cene neuvadzaju zrozumitelne pre obycajnych ludi? Plyn sa uvadza v kWh, elektrika v MWh. JE TO ZAMER, ZMIAST LUDI? Zrazu sa prestane brat dvanasta mesacna splatka.

mostecky
mostecky

Dosud jsem nedohledal přehlednou tabulku cen tepla, kde bych našel i město Most. Kolik platím a budu platit v roce 2017 za 1 GJ tepla z Komořan? Řekne mi (nám) to někdo?

wpDiscuz
loading
×