Platíte přijatelnou činži, ve srovnání se sousedy? Mapa nájemného byla dříve provozovaná Ministerstvem pro místní rozvoj. Užitečná internetová aplikace pomáhala obyvatelům činžovních domů v době, když končila státní regulace. Existuje ještě dneska důvěryhodná cenová mapa obvyklého nájemného? Praha, i celá Česká republika může nadále využívat orientační vládní tabulku a podrobný plánek, ovšem nyní zaštítěný soukromými subjekty.

  • V současnosti nejpodrobnější mapu nájemného najdete ZDE. Provozuje ji Asociace realitních kanceláří ČR.
  • Některé obce zveřejňují cenové mapy, respektive tržní hodnoty pozemků na svých územích – VÍCE.
  • Český statistický úřad sleduje průměrné ceny nemovitostí podle regionu a velikosti aglomerace – VÍCE.

Kdo zná obvyklou cenu bydlení tady a teď, pravděpodobněji vyjedná dobrou nájemní smlouvu. „Kolik chcete? V této lokalitě, v bytech podobné velikosti jsou přece činže poloviční,“ můžeme namítnout příliš náročnému majiteli nemovitosti. Samozřejmě za předpokladu, že svoje tvrzení opřeme o věrohodný dokument – ideální argument představuje mapa nájemného. Zamiřme tedy rovnou za odpovědnou institucí!

Orientační mapa nájemného v nařízení vlády

Vyjádření přišlo rychle. „Mapa nájemného již není Ministerstvem pro místní rozvoj zpracovávána ani aktualizována. Byla vytvořena v souvislosti s deregulací nájemného. Protože koncem roku 2012 byl proces uvolňování trhu ukončen, přestala se provozovat Mapa nájemného,“ vysvětluje Petra Manová, tisková mluvčí ministerstva.

Nevadí, informace vyhledáme jinde. Premiérův kabinet každoročně aktualizuje tabulku, která vlastně mapu nájemného nahrazuje. Nařízení vlády č. 327/2014 Sb. sice sleduje poněkud jiný účel – takzvané uznatelné náklady na bydlení slouží pro výpočet související sociální dávky. Ale koho zajímá standardní činže pro jeho rodinu a domovskou obec, tomu třeba základní srovnání pomůže.

Osob v rodiněObyvatel v obcido 69 999od 70 000Praha/Brno(Z toho pevná paliva)
jedna13 73714 19716 729(1 843)
dvě13 73714 19716 729(1 843)
tři15 29915 90019 212(2 411)
více18 47719 20223 195(2 979)

Podrobná cenová mapa obvyklého nájemného podle realitek

„Podle nařízení vlády č.  453/2013 Sb. je možné zjistit srovnatelné nájemné obvyklé v daném místě například posudkem soudního znalce, nebo může být odvozeno z minimálně tří srovnatelných bytů,“ pokračuje Manová. Dále upozorňuje, že vznikla jiná, poměrně detailní cenová mapa obvyklého nájemného. Aplikaci Asociace realitních kanceláří ČR využívá také Státní fond rozvoje bydlení.

6 KOMENTÁŘE

  1. dívala jsem se do cenové mapy na nájem v Praze 2. Ale ta výše se snad také od něčeho odvíjí? Jsou domy a byty krásně zrekonstruované. Tak pro ty platí i horní hranice rozpětí. Nebo třeba i vyšší? Ale co domy nezrekonstruované? neudržované, Žádné investice ve starých bytech? Stejně se počítá jen lokalita a to znamená rozpětí 200-250 kč/m2?
    Jediné, co udělal majitel elektrifikoval dům. Řadě bytů pořídil přímotopy. U několika bytu vyměnil plynový kotel za elektrický s bojlerem na teplou vodu. U etážového topení zůstaly staré radiátory vhodné pro systém plynového vytápění. Vzhledem k tomu, že dům je energeticky nehospodárný, v sytému obíhá velké množství vody, která se pomalu vyhřívá a spolu s vypínacími časy el energie, které jsou ráno při vstávání a večer při příchodu z práce…. tak je to neskutečně nekomfortní. Je toto vše relevatní argument pro ovlivnění výše nájmu?
    V současné době jsou veškeré ceny kolem nemovitostí vysoké a tedy i nájmy. Jak by to vypadalo s nájmy, když ceny v nemovitostech poklesnou?
    Jaké by mělo být pravidlo na navyšování nájemného? Každý rok? děkuji.

  2. Jak stanovit nájem v rodinném domě se dvorem a zahradou v obci Štítary, okres Znojmo? Topení je plynové, voda z obecního vodovodu. V domě bydlí 2 osoby. Děkuji.

    • Pane Musile, mohl bych použít ekonomickou frázi a napsat, že nájemné najdete jako průsečík mezi nabídkou a poptávkou – to znamená nejvyšší cenu, kterou jsou budoucí obyvatelé Vašeho domu ochotni platit.

      Ale pokud nechcete zdlouhavě vyjednávat, vyjděme třeba z tabulky standardních nákladů na bydlení, kterou používají Úřady práce při výpočtu sociálních dávek. Tam vidím pro vesnický příbytek, obydlený 2 osobami, částku 7 119 Kč měsíčně včetně energií, vody a poplatku za svoz odpadu. (Připadá mi férové účtovat aspoň nájemné a teplo dohromady, protože potom vyděláte, pokud máte nemovitost zateplenou – respektive nájemníci neprodělají, pokud je stavení energetické nehospodárné.)

      A když koukám po realitních portálech, kolik požadují pronajimatelé venkovských domů na Znojemsku, shodou okolností potkávám sumy mezi 7 000 Kč a 8 000 Kč měsíčně. Nejextrémnější inzeráty jdou až ke 4 000 Kč směrem dolů a k 27 000 Kč směrem nahoru, ale to považuji za anomálie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno