V letošním roce došlo ve finančním světě k několika změnám. Jak se zvýšila minimální mzda, podpora v nezaměstnanosti nebo kolik si připlatíte za dálniční známku, se dozvíte v tomto článku.
Změny ve financích v roce 2025
Ptáte se, jaký bude rok 2025 v oblasti financí? Stejně jako v minulých letech připravila vláda pro české občany řadu změn, které se týkají všech věkových kategorií a pracovních statusů. Podívejte se níže, jaké vás v roce 2025 čekají.
Zvýšení minimální mzdy
Začněme změnami, které se týkají zaměstnanců. Především ti na méně kvalifikovaných pozicích by si měli „přilepšit“ díky zvýšení minimální mzdy o 1 900 korun (z původních 18 900 na 20 800 korun). Tu pobírají přibližně čtyři procenta zaměstnanců (tedy cca 150 000 lidí). Podle marketingové manažerky personální agentury Advantage Consulting, Marcely Vyskokové se jedná především o uklízečky, ostrahu objektů a méně častá povolání – například šičky.
Zvýšení průměrné mzdy
Od 1. ledna vzrostla také průměrná mzda. Ta se z původních 43 967 korun zvýšila na 46 557 korun. Přibližně dvě třetiny pracovníků na ni však nedosáhne. Nejvyšší mzdy si naopak letos vydělají podle analýz IT specialisté (konkrétně odborníci na kybernetickou bezpečnost či datovou analýzu), ale také specialisté a manažeři ve strojírenství, elektrotechnice a energetice.
Zvýšení podpory v nezaměstnanosti
Od roku 2025 se zvyšuje také maximální výše podpory v nezaměstnanosti. Ta činí od ledna 26 163 korun (při absolvování rekvalifikačního kurzu je ještě vyšší). Nadále ji můžete čerpat hned od prvního měsíce evidence na úřadu práce, a to i v případě, kdy obdržíte odstupné.
Zvýšení minimální výše záloh a paušální daně OSVČ
V letošním roce došlo k opětovnému výraznému zvýšení minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění. Pokud máte živnost na hlavní činnost, od ledna musíte začít platit 4 759 korun za sociální a 3 143 korun za zdravotní pojištění, celkem tedy 7 902 korun. Oproti loňsku se celkové odvody zvýšily o 1 082 korun.
Jako OSVČ však můžete využívat také odvodů v podobě paušální daně. Ta je pro většinu živnostníků výhodnější a znamená méně byrokracie. Zda se vám vyplatí, se dozvíte v tomto článku. Od ledna však došlo k jejímu navýšení pro živnostníky, kteří patří do tzv. prvního pásma. Ti si připlatí 1 218 korun (z původních 7 498 korun nově odvedou 8 716 korun).
Nárůst důchodů
Od ledna se zvýší všechny důchody. Pobíráte-li tedy starobní, předčasný starobní, invalidní, vdovský a vdovecký nebo sirotčí důchod, můžete očekávat navíc 260 korun v základní složce důchodu a o 0,6 % více v procentní složce důchodu. Minimální starobní důchod činí nově 5 435 korun (původně 5 170 korun), průměrný starobní důchod vzrostl na 21 080 korun (z původních 20 722 korun). Novou výši důchodu si můžete vypočítat zde.
V rámci starobního důchodu se zvýšilo také výchovné. Z původních 500 korun nově obdržíte o tři koruny více. Na výchovné máte nárok, pokud jste vychovávali dítě nebo děti, a to bez ohledu na to, zda jste muž nebo žena.
Zvýšení nemocenských dávek
Co se stane v roce 2025 dále v oblasti financí? Díky zvýšení redukčních hranic pro výpočet nemocenských dávek jako je mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), otcovská (otcovská poporodní péče), nemocenské, ošetřovné a dlouhodobé ošetřovné vzrostou také dávky nemocenské osobám, které vydělávají měsíčně v hrubém více než 44 800 korun.
Kromě toho mohou nově od ledna žádat o ošetřovné také OSVČ a pracující na dohodu o provedení práce a o pracovní činnosti. Musí si však platit nemocenské pojištění alespoň tři měsíce před zahájením ošetřování nemocného člena domácnosti, zdravého dítěte do 10 let věku, které nemůže docházet do školy nebo školky z důvodu jejího uzavření kvůli havárii, epidemii či jiné nepředvídané události nebo dítěte, kterému byla nařízena karanténa či onemocnění osoby, která se běžně o dítě stará.
Zvýšení limitů pro placení pojistného u dohod
Další změnou je v roce 2025 zvýšení limitů pro placení pojistného u dohody o provedení práce a o pracovní činnosti. U první jmenované se nově jedná o limit ve výši 25 % průměrné mzdy platné v daný rok – letos tedy jde o částku ve výši 11 500 korun (místo dřívějších fixních 10 000 korun). U dohody o pracovní činnosti se limit zvýšil z původních 4 000 korun na 4 500 korun.
Zvýšení příspěvku na bydlení
Od 1. ledna se zvyšují normativní náklady na bydlení o 3,4 %. Tím dochází ke zvýšení příspěvku o přibližnou částku ve výši 300 až 780 korun měsíčně podle typu bydlení a velikosti bydliště žadatele. Normativní náklady zahrnují nájemné, resp. srovnatelné náklady (náklady, které odrážejí nutnou průběžnou údržbu bytů) a ceny služeb a energií.
Zvýšení příspěvku na auto
Od nového roku se zvyšuje také příspěvek na auto, o který mohou žádat osoby s těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí nebo osoby s těžkou nebo hlubokou mentální retardací. Maximální nová výše příspěvku činí 285 000 korun. Více se o podmínkách jeho získání dočtete tady.
Růst cen dálničních známek
Mezi změny v roce 2025 patří také růst cen dálničních známek. Za roční nově zaplatíte pro osobní automobil se spalovacím motorem 2 440 korun, za jednodenní 210 korun, za desetidenní 290 korun a za měsíční 460 korun.
Tip: Přečtěte si, jaké jsou ceny dálničních známek pro osobní vozy s jiným typem pohonu.
Zdroj:
- kurzy.cz,
- businessinfo.cz.