V posledních letech stále více majitelů nemovitostí investuje do domácích fotovoltaických elektráren. Ti, kteří o této možnosti uvažují, si kladou zásadní otázku: Mohu díky FVE ušetřit, nebo dokonce vydělat? Odpověď však není tak jednoduchá a univerzální, jak by se mohlo zdát, protože záleží na řadě individuálních faktorů. Obecně se ale dá říci, že investice do fotovoltaických panelů může přinést úspory, pokud dokážete většinu vyrobené elektřiny efektivně spotřebovat nebo jinak smysluplně využít.

Návratnost FVE: Klíčové je využití vyrobené elektřiny 

Vzhledem k tomu, že je fotovoltaika prakticky bezúdržbová a během své životnosti téměř bez dalších nákladů, dá se poměrně snadno spočítat, kolik elektřiny dokážou domácí solární panely vyrobit a porovnat ušetřené peníze s pořizovací cenou. Neznáme sice budoucí ceny energií, můžeme ale počítat přinejmenším s inflací, takže pokud se nám fotovoltaika vyplatí při současných cenách, v budoucnu zřejmě ušetříme ještě více. V téhle jednoduché rovnici, kde cenu ještě snižují dotace od státu, ušetříme díky domácí fotovoltaické elektrárně v podstatě vždy. Klíčové ale nakonec bude to, jak vyrobenou elektřinu dokážeme využít.

Problém to může být hlavně u nejjednodušší sestavy bez bateriového úložiště a se zjednodušeným připojením do sítě. U té se musí vyrobená elektřina spotřebovat okamžitě a jedinou formou akumulace je ohřívání vody v bojleru, případně v bazénu. I bez bateriového úložiště můžeme však pomoci zvýšit efektivitu využití vyrobené elektřiny například tím, že pračky, myčku a ostatní spotřebiče zapínáme přes den, kdy solární panely vyrábějí nejvíce elektřinyEfektivita takové elektrárny se naopak snižuje, pokud trávíte hodně času mimo domov, a zpravidla se nevyplatí u rekreačních objektů, které se využívají jen několik týdnů v roce. 

Efektivněji nakládají s vyrobenou elektřinou fotovoltaické systémy s bateriovým úložištěm. Přebytky vyrobené elektřiny se ukládají do vysokokapacitních baterií a spotřebovat je můžete v noci nebo v zimním či deštivém období, kdy solární panely nevyrobí tolik elektřiny. Sestavy s bateriovým úložištěm jsou sice o něco dražší, díky efektivnějšímu nakládání s vyrobenou energií se vám ale investice do nich může vrátit výrazně rychleji.

Ideální řešení: Prodávejte nevyužitou elektřinu do sítě

A pak je tu ještě další možnost, co s nespotřebovanou energií: prodávejte přetoky do sítě. Tady už teoreticky nemluvíme jen o šetření, ale i o vydělávání. Na cestě k tomuto řešení ale části domácností stojí v cestě jedna překážka. Nestačí jen, aby vaše domácí elektrárna splňovala všechny podmínky stanovené distributorem. Existují místa, kde distributor nemá pro připojení vaší FVE dostatečnou kapacitu sítě a povolí jen zjednodušené připojení bez přetoků. Distributoři snaží tyto kapacity postupně navyšovat, na druhou stranu se ale také stoupá počet zájemců, kteří chtějí své přebytky do sítě dodávat.

Dobrá zpráva je, že pokud je to ze strany distributora technicky možné, nemusíte se trápit s podáváním žádosti a další administrativou. Tu za vás zpravidla vyřídí dodavatel fotovoltaiky, stejně jako v případě žádosti o dotace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno