decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Darovací smlouva: Přímí příbuzní ušetří! VZOR

Cennosti kolují mezi lidmi obvykle za úplatu, výměnou za peníze. Ale možná chcete nezištně nadělit hodnotnou věc svému potomkovi, rodiči nebo partnerovi. Prostě proto, že se máte navzájem rádi. I v takové situaci ovšem přijde vhod darovací smlouva. Přímí příbuzní podle řady právníků nemusejí platit státu daň z příjmu, ačkoli formalitám neutečou. Stáhněte si vzor smlouvy, který zveřejnila renomovaná advokátní kancelář!

Od daně jsou osvobození také stálí životní partneři

Když otevřeme zákon č. 586/1992 Sb. (o dani z příjmů), dar najdeme pod pojmem “bezúplatný příjem”. Za jakých podmínek je daňově osvobozena darovací smlouva? Přímí příbuzní ve skutečnosti patří do podstatně širší skupiny zvýhodněných osob, například vedle dlouhodobých druhů a družek. Daň z příjmu nemusíte platit, pokud bezúplatný příjem dostanete od:

  • blízkého příbuzného v přímé linii (rodiče, prarodiče, dítěte, vnuka atd.)
  • příbuzného ve vedlejší linii (sourozence, strýce, tety, synovce, neteře)
  • manžela rodiče, manžela, jeho dítěte nebo rodiče, zetě, snachy
  • osoby, se kterou jste předtím nejméně 1 rok žili ve společné hospodařící domácnosti

Předpokládejme, že mezi rodičem a dítětem byla uzavřena darovací smlouva. Přímí příbuzní sice kvůli bezúplatnému příjmu nic platit nemusejí, ale přesto mají jistou povinnost vůči Finančnímu úřadu. “Daňové přiznání podejte do 1. 4. následujícího kalendářního roku v rámci daňového přiznání k dani z příjmu,” poznamenává JUDr. Ing. Miroslav Nosek. “Je nutné upozornit, že dar od bratrance nebo sestřenice není osvobozen od daně z příjmů,” píše poradenská skupina Kreston A&CE Group, s.r.o. Sazba daně činí 15 % pro fyzické osoby a 19 % pro právnické osoby.

Jak vypadá darovací smlouva? Přímí příbuzní mají výhodu

Nakonec nám pomůže advokátní kancelář Králík & Pavlík, která zveřejnila vzor pro darovací smlouvu, určenou k převodu nemovitého majetku. “Označte nemovitost správně, jinak vlastnické právo nebude vloženo do katastru nemovitostí a kvůli opravě znovu zaplatíte správní poplatek 1 000,- Kč,” varuje advokátní kancelář. ZDE je ke stažení nevyplněná – a ZDE vzorově vyplněná darovací smlouva. Přímí příbuzní mezi sebou jistě najdou člověka, který doplní požadované údaje správně.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
08. Čvn 2016   /   

Tags: rodina, vzory

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

11 Komentáře zapnuto "Darovací smlouva: Přímí příbuzní ušetří! VZOR"

Upozornit na
avatar
Jaroslava Hanzalová
Jaroslava Hanzalová

Dobrý den, je mi 74 let a chtěla bych darovat dceři rodinný dům s tím, že v něm dožiji, jako by byl můj. Chtěla bych vědět, jestli se musí z takového daru platit nějaká daň.

Gabriela
Gabriela

Dobrý den, rodiče zvažují, že by darovací smlouvou převedli byt na svoje děti. Jsme tři sourozenci, přičemž sestra má exekuce. Jak by dopadlo darování bytu, kdyby ve smlouvě figurovalo její jméno? Je lepší, aby mezi novými majiteli vůbec nebyla zmíněna? Děkuji.

Jana Čechová
Jana Čechová

Dobrý den, pokud partner daruje dům dětem (1 dítě vlastní, druhé nevlastní z mého předchozího vztahu, ale s trvalým bydlištěm na stejné adrese), bude tento dar posuzován i u druhého dítěte jako linie přímá? Děkuji za odpověď.

Monika
Monika

Dobrý den, moje babička chce mně a mojí sestře darovat diamanty a já nevím, jak máme sepsat formality nebo kde naleznu vhodný formulář. Prosím o radu. Děkuji.

Monika
Monika

Dobrý den, s manželem vlastníme byt (každý 1/2) a chtěli bychom ho darovat mojí dceři (jde o dceru z prvního manželství) a jejímu manželovi. Bude tento dar v přímé linii, a tudíž osvobozený od daně? Děkuji za odpověď. Monika

wpDiscuz
loading
×