decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Dávky pěstounské péče 2019 – kompletní tabulky

Výchova mladé generace patří mezi nejkrásnější povolání, ale profesionální učitelé ve školách potřebují vysoké vzdělání. Někteří lidé nemají prostor nebo čas, aby studovali pedagogiku, a navíc nemohou ani reprodukovat svoje geny, aby počali a přivedli na svět biologické syny a dcery. Řešením bývá převzetí cizích, lépe řečeno opuštěných ratolestí do vlastní péče. Dobrodinec potom dostává od státu dávky pěstounské péče, definované zákonem č. 359/1999 Sb. a rozdělené podle konkrétního účelu. Pokud neuvedeme jinak, příspěvky jsou vypláceny měsíčně.

Dávky pěstounské péče na úhradu potřeb dítěte

Každý, i mladý člověk musí pořádně jíst, nosit slušné šaty, někdy taky používat dopravní prostředky atd. Všechny provozní náklady teoreticky pokrývá příspěvek na úhradu potřeb nezaopatřeného dítěte, počítaný podle věku a zdravotního stavu. Postižené chlapce a děvčata rozdělujeme do I., II., III., nebo IV. stupně, který vyjadřuje míru závislosti na pomoci jiné osoby. Dávky pěstounské péče 2019 zahrnují také jednorázovou rozjezdovou částku 25 000 Kč pro slečny a mladíky, kteří dosáhli zletilosti a jsou již zaopatření, tedy nejčastěji zaměstnaní a výdělečně činní.

Nezaopatřené dítě ve věkuZdravéZávislost I.Závislost II.Závislost III.Závislost IV.
do 6 let4 9505 1156 1056 4907 040
od 6 do 12 let6 1056 2157 4807 9758 635
od 12 do 18 let6 9857 0958 5809 1309 570
od 18 do 26 let7 2607 4258 9109 4609 900

Odměna pěstouna při dočasném a trvalém převzetí dítěte

Náhradní mateřství nebo rodičovství samozřejmě znamená spoustu práce, zvláště pokud vychováváte početnější skupinku. Dobrodinci mají nárok na odměnu, ovšem rozlišujeme 2 odlišné situace: Dítěti pomáháte buďto jenom dočasně a jste osoba v evidenci, anebo trvale a jste osoba pečující. V prvním případě dostáváte dávky pěstounské péče, i když máte zrovna takříkajíc volno. Proč? Osoba v evidenci možná zažívá větší emocionální vypětí, když poskytuje domov dalším a dalším dětem, a potom pokaždé prochází loučením.

Odměna osoby v evidenci

  • 20 000 Kč hrubého – i když nepečujete o žádné dítě
  • + 6 000 Kč hrubého – za dítě, svěřené na stálo

Odměna osoby pečující podle počtu dětí v pěstounské péči

  • 12 000 Kč hrubého – 1 dítě
  • 18 000 Kč hrubého – 2 děti
  • 30 000 Kč hrubého – alespoň 3 děti, nebo 1 dítě závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II., III., IV.
  • + 6 000 Kč hrubého – za každé další dítě svěřené do péče

Osoba pečující navíc ještě dostane jednorázový příspěvek při převzetí dítěte, podle jeho věku:

  • 8 000 Kč – do 6 let
  • 9 000 Kč – od 6 let do 12 let
  • 10 000 Kč – od 12 let do 18 let

Osoba pečující může dostat ještě příspěvek na nákup motorového vozidla

Dávky pěstounské péče mohou stoupnout díky novému dopravnímu prostředku. Ovšem tento příspěvek dostane pouze osoba pečující, která má nárok na odměnu “z důvodu péče o 3 děti” a zakoupený vůz nepoužívá k výdělečné činnosti. Příspěvek činí 70 % pořizovací ceny automobilu nebo prokázaných výdajů na opravy, nejvýše však 100 000 Kč jednorázově, respektive nejvýše celkem 200 000 Kč v předešlých 10 kalendářních letech.

Dávky pěstounské péče 2019 mají omezení pro příbuzné

Zákonodárci věří, že pokrevní příbuzní mají být vzájemně solidární přirozeně, bez úplaty. Uvnitř svojí rodiny však přesto můžete dostávat dávky pěstounské péče, například pokud vychováváte 3 vnoučata, eventuálně 3 pravnoučata, případně 2 sourozence, nebo aspoň 1 dítě ve II., III. či IV. stupni závislosti. O osvojení nebo svěření ratolesti rozhoduje Okresní soud. Dávky pěstounské péče potom žádejte na pobočce Úřadu práce.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
09. Led 2019   /   

Tags: rodina, sociální dávky

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

33 Komentáře zapnuto "Dávky pěstounské péče 2019 – kompletní tabulky"

Upozornit na
avatar
Šárka Pantůčková
Šárka Pantůčková

Dobrý den, potřebovala bych vědět, dcera je u nás v pěstounství. Nyní v květnu 2016 je jí 19 let. Nyní již potřetí začíná první ročník studia. Mohla by ještě jednou, tzn. po čtvrté nastoupit do prvního ročníku?
Děkuji. S pozdravem Šárka Pantůčková

Anna Rychtrová
Anna Rychtrová

Dobrý den, máme v pěstounské péči synovce. 26.3. mu bude 21 let. Studuje a chce pokračovat ve studiu. V lednu jsem nastoupila po rodičovské dovolené do práce a ihned se mi zmenšila o skoro 3 000 Kč odměna pěstouna. Brali jsme cca 8250 Kč a nyní nám chodí 5500 Kč. Chtěla bych se zeptat, z jakého důvodu. Na pracovním úřadě jsem to popravdě moc nepochopila. Děkuji za odpověď. Rychtrová

Marie
Marie

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Chci si vzít sestru do péče – na co má nárok? Je jí 15 let. Děkuji.

Milena Jiříková
Milena Jiříková

Dobrý den, máme v péči vnuka, který chodí do učiliště – je mu osmnáct a od 1.4.2016 přeruší školu na tři měsíce (od 1.4.2016 do 30.6.2016) ze zdravotních důvodů. Chtěla bych se zeptat, když bude 1.9.2016 opět pokračovat, zdali má nárok po dobu těch třech měsíců na dávky pěstounské péče na potřeby. Díky předem za odpověď, Jiříková.

Jana
Jana

Dobrý den, mám v péči 17-leté děvče. Pracuji ještě na plný pracovní úvazek, kde odvádím samozřejmě sociální i zdravotní pojištění. Na naše děvče pobírám dávku pěstouna ve výši 8 000 Kč hrubého. Po zdanění a odvodu pojistného mi zasílají 5 500 Kč čistého. Přijde mi to jako nehorázné zdanění, lépe řečeno je to zlodějina. Odpoví mi někdo, proč takové daně? Jana

Petra
Petra

Mám mimosoudní dohodu na vnuka, jsou mu 4 roky. Mám nárok na nějaké dávky? Děkuji.

Marci
Marci

Dobrý podvečer, chtěla jsem se vás zeptat, zda mám nárok na odměnu pěstouna i po dosažení 18 let věku dítěte v případě, že dítě bude studovat?

Marcel
Marcel

Dobrý den, mamka ve věku 65 let vychovává 2 vnučky: 13 a 9 let. Od roku 2017 je tady další vnučka: 5 let. Ve středu 1. 2. 2017 byla na Úřadě práce. Prý pokud je přímá příbuzná a taky kvůli věku nemá nárok na pěstounské dávky. Přitom má holky v péči již 5 let! Moc Vám děkuji za radu, jak postupovat. Hezký den. Marcel

Jiříková Milena
Jiříková Milena

Dobrý den. Mám v pěstounské péči tři děti, z toho jeden chlapec je v učilišti a jeden chlapec závisí na cizí pomoci, ve 3. stupni. Dostala jsem jednorázový příspěvek na automobil. Zajímá mě následující: Až vnuk, kterému je již 19 let, přestane studovat a pokud neuplyne pětileté lhůta od obdržení příspěvku – zdali budu muset peníze vracet. Ptám se, protože jsem do automobilu investovala taky svoje vlastní peníze. Díky předem za odpověď. Jiříková

Jarka
Jarka

Dobrý den, odměna pěstouna (tedy dávka) je brána jako plat. Je odvedena daň, zdravotní a sociální pojištění. Proč tedy tyto pěstounské dávky nestouply podobně jako minimální mzda?
Děkuji za odpověď.
Jarka

Kristýna
Kristýna

Dobrý den, mám své nezaopatřené děti ve věku 2 a 6 let, a mám v pěstounce neteř, které je 12 let. Pokud tedy pečuji o 3 děti, mohu dostat příspěvek na automobil? Dvě své vlastní děti mám také soudně svěřené, jelikož nejsem s jejich otcem. Mockrát děkuji za informaci a přeji hezký zbytek večera.

Simona
Simona

Kristýno, příspěvek na automobil dostat nemůžete, musí jít o 3 děti v pěstounské péči.

Kristýna
Kristýna

Děkuji moc, přeji hezký zbytek dne. :-)

Klara
Klara

Dobrý den, mám dotaz ohledně paragrafu, vystaveného doktorem pro dítě v pěstounské péči. Má ho pěstoun hlásit na Úřadu práce? Jaké budou případně důsledky pro výši pěstounské dávky, prosím? Děkuji za odpověď. Klara

Eleonora Matysová
Eleonora Matysová

Jsem zaměstnaná – mám plat.
Podnikám, pronajímám nemovitost – mám zisk.
Pobírám pěstounský příspěvek na 2 děti.
Jak zapíši a spočítám do přiznání daně z příjmu tento příspěvek?

wpDiscuz
loading
×