decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Den matek 2018: datum, přání, citáty, písně

Organizace spojených národů (OSN), církve a státy připisují mnoha dnům různou symboliku. Takže kdo chce, může 1. ledna oslavovat mír, na 20. březen připadá mezinárodní den štěstí, 17. listopad patří studentům… V kalendáři samozřejmě najdeme také svátek žen, které porodily nebo vychovaly dítě. Den matek 2018 připadá tradičně na druhou květnovou neděli, tedy na 13. 5. Popřemýšlejme, jak můžeme svým maminkám udělat radost!

Den matek 2018 Svátek matek Přání ke dni matek Kdy je den matek Matka s dcerou Matka se synem Krkavčí matka Maminka Báseň ke dni matek

“Za všechno, čím jsem, vděčím Tobě, mami.”

9 měsíců nás trpělivě a láskyplně nosily pod srdcem, jako bychom nebyli těžké břímě, ale požehnání. Potom nás krmily svým vlastním tělem, i když jsme se odvděčovali křikem a nepořádkem. Rodinné vztahy občas nejsou ideální, ale maminka obvykle zůstává spolehlivou duší, ke které se můžeme kdykoli vrátit. Na den matek 2018 můžeme své rodičce přinést květiny, nebo aspoň poslat písničku a přání, třeba formou citátu.

  • “Dala jsi mi všechno, co potřebuji, abych úspěšně prošla tou šílenou věcí, zvanou život.” Carrie Underwood
  • “Nejstrašnější monstrum na světě je matka, která se bojí o svoje dítě.” Stephen King
  • “Za všechno, čím jsem, vděčím svojí mamince.” Abraham Lincoln
  • “Říká se, že každý je nahraditelný. Ale Ty jsi pro mě nepostradatelná, mami!” Pravda Pravdoucí
  • Ze všech mých domovů byl nejkomfortnější ten hned první. U Tebe mi nic nescházelo, děkuji!
  • Mám skvělou intuici: Hned po narození jsem Tě začal/a milovat – a Ty jsi mě nikdy nezklamala! :-)
  • Když vidím, jak nádherná je naše barevná planeta, plná překrásných rostlin a živočichů, tak musím popřát všechno nejlepší třem matkám, díky kterým existuji: Matce Zemi, matce přírodě a svojí vlastní mamince.
  • Obyčejný člověk není ani nadpřirozená bytost, ani zvíře, nýbrž něco mezi tím. Ale Ty nejsi obyčejná. Ty jsi andělská lvice naší rodiny :-).
  • Dětství jsem prožil/a ve větším přepychu, než leckterý princ nebo princezna: Pořád jsem měl/a vedle sebe svoji skvělou maminku.
  • Vědci objevili nejdůležitější vesmírnou konstantu: Mládí pomine, sousedé a kolegové se mění, ale máma zůstává věrná a nenahraditelná!

Den matek 2018 oslavíme v neděli 13. května

První prezident československé republiky, Tomáš Masaryk měl obdivuhodnou dceru Alici. Jako první žena získala doktorát z historie na pražské (dnes Karlově) univerzitě. Za první světové války musela do vězení právě kvůli svému svobodomyslnému otci, který dráždil zkostnatělou rakouskou monarchii. Ovšem Alice Masaryková nepodlehla depresím, po vyhlášení republiky založila československou pobočku Červeného kříže a taky začala slavit Den matek. Podle amerického vzoru zvolila druhou květnovou neděli, která letos připadá na 13. 5. 2018.

Mezinárodní den žen připadá vždycky na 8. března

V socialistickém hnutí vznikla podobná, ale přece jenom jiná tradice. Podobně jako 1. května začali soudruzi slavit den práce (na památku dělnické demonstrace v americkém Chicagu), 8. březen ustanovili dnem žen (na památku demonstrace švadlen v New Yorku). Přáli všem slečnám a dámám, i když třeba nemohly nebo nechtěly vychovávat děti. Levicoví idealisté byli solidární, ostatně vybojovali nám právo na odpočinek a volební právo. Den žen ovšem v tuzemsku zprofanovala komunistická strana, takže v roce 2018 leckdo upřednostní den matek.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
01. Led 2018   /   

Tags: přání, rodina, společnost, svátky

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

4 Komentáře zapnuto "Den matek 2018: datum, přání, citáty, písně"

Upozornit na
avatar
Josef
Josef
Slavme oba svátky. Mezinárodní den žen patří zhruba polovině lidské populace, které někdy mylně říkáme “slabší pohlaví”. Ve skutečnosti sice slečny, paní a dámy většinou nezvednou tak těžký kufr jako muži, ale mívají lepší dispozice pro jiné činnosti, například často vynikají sociální inteligencí, ve zdravotnictví a pedagogice, převažují na vysokých školách apod. Žena nemusí nutně vychovávat děti, aby byla výjimečnou bytostí. I bezdětná vědkyně, svědomitá politička, podnikatelka nebo jeptiška může společnosti prospívat, už samotnou svojí existencí. Proto respektuji a mám rád každou dobrou ženu. Mateřství je krásným, velmi odpovědným a privilegovaným povoláním. Někdy začíná těhotenstvím a pokračuje porodem, jindy má… Číst vice »
JMNO
JMNO

Moc hezké, víc takových mužů jako Vy, pane Josefe!

MICHAELA PETROVIČOVÁ
MICHAELA PETROVIČOVÁ

KRÁSNÉ, MOC!

Monika
Monika

Josefe, jste opravdu muž? :-) Nějak nechci věřit, že Váš komentář napsal chlap :-). Přitom znám fajn mužů hodně.

wpDiscuz
loading
×