decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Dešťovka (Modrá úsporám): podmínky dotace

Litr pitné kohoutkové vody stojí průměrně 8 haléřů, takže zůstává poměrně levný, tedy aspoň oproti baleným alternativám v supermarketech. Jenomže! Několikrát denně spláchneme toaletu, potom vypereme prádlo nebo umyjeme nádobí, večer očistíme svoje vlastní tělo – a rázem korunky povážlivě nabíhají. Přitom zhruba polovinu svojí spotřeby můžeme uspokojit díky dešťové vodě, abychom pomohli svému rozpočtu a zároveň šetřili životní prostředí. Proto český stát rozdá 100 milionů Kč v programu Modrá úsporám, respektive Dešťovka.

Dotační program se původně jmenoval Modrá úsporám

České země leží v rozvodí trojice velkých evropských řek: Pramení tady Labe, Odra a Morava tekoucí do Dunaje. Máme lesy plné studánek, jenomže zdejší klima se mění. Deště jsou stále vzácnější, ale tím silnější, takže místo aby průběžně doplňovaly podzemní vodní zásoby, způsobují povodně. Výsledek? V Evropské unii disponují menšími vodními zásobami jenom Kypr a Malta, pokud přepočteme množství na jednoho obyvatele. Český stát proto navazuje na dotační program Nová zelená úsporám, ovšem tentokráte cílí právě na srážky.

Stát nakonec rozdá domácnostem peníze v akci Dešťovka

Původně zamýšlený název Modrá úsporám mezitím zaregistrovala jistá soukromá společnost, takže sympatický projekt dostal jméno Dešťovka. “Chceme motivovat občany, aby využívali dešťovou vodu – na zalévání, splachování, zadržování a vsakování srážek apod.,” vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec. Dotace pokryje “až 50 %” nákladů.

Přednost zřejmě dostanou sofistikovanější projekty, protože “nejjednodušší systémy budou podporovány jenom v oblastech výrazně postižených suchem”. Na rozdíl od kotlíkových dotací, Dešťovka nezahrnuje žádný závazný seznam podporovaných systémů, amatérští kutilové však zvýhodnění nebudou. Dotace totiž poplyne pouze na výrobky, které splňují účel a také “obecné podmínky pro uvedení na trh”. K dostání jsou například podzemní nádrže a čerpadla, která rozvedou vodu po domě, na toaletu nebo do pračky.

Pravidlo 3 x 3: peníze můžeme dostat na účet do 9 týdnů

Pro zkušební program vyhradilo ministerstvo 100 milionů Kč. Ze státní kasy půjdou peníze přes Ministerstvo životního prostředí, ke Státnímu fondu životního prostředí, který bude počínaje dubnem 2017 přijímat elektronické žádosti. Pro vyplnění a odeslání základního formuláře pravděpodobně poslouží speciální internetová stránka, jejíž adresu však zatím ještě neznáme. Ministerstvo nám ovšem prozradilo, že uplatní takzvané “pravidlo 3 x 3”:

  • Jakmile podáte elektronickou žádost, do 3 týdnů dostanete zprávu, jestli nemusíte něco doplnit.
  • Po odsouhlasení odevzdaných podkladů, nebo případném doplnění informací potom v dotačním programu Dešťovka potrvá další 3 týdny, než úředníci prostudují váš záměr.
  • Po eventuálním schválení žádosti stačí, abyste projekt uskutečnili a poslali státnímu fondu zbylé požadované dokumenty (zřejmě účtenky apod.) a – během 3 týdnů dostanete peníze na účet!

PŘÍKLAD: Pro rodinný dům koupíme za 120 000 Kč systém, který zachycováním a využitím srážek sníží naši spotřebu kohoutkové vody na polovinu, při zachování životního standardu. Dotační program Dešťovka pokryje polovinu nákladů. Kvalitní technika vydrží přes 20 let a provoz stojí kolem 400 Kč ročně. Takže vlastní investované peníze (60 000 Kč) můžeme získat zpátky a potom ještě vydělat přes 30 000 Kč, díky úspoře na vodném.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
13. Úno 2017   /   

Tags: dotace, energie, rodina, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

7 Komentáře zapnuto "Dešťovka (Modrá úsporám): podmínky dotace"

Upozornit na
avatar
JOSEF
JOSEF

Ve vašem povídání se zobrazuje následující upoutávka:
“Registr dlužníků exekuce
Ověření exekucí u osob i firem. Okamžité výsledky bez registrace. Jdi na exekuceinfo.cz”

Pokud někdo odkaz otevře a využije nabízenou službu v domnění, že je zadarmo, následně dostane upomínku k zaplacení určité částky. Pokud nezaplatíte, jste v registru dlužníků a už vám rostou za každý den procenta. Udělejte něco, ať tady takový odkaz není, protože jde o podvod. Poskytovatelé “služby” nejsou ochotni normálně jednat a chodí kolem toho upozorňující e-maily.

Nad programem “Dešťovka” přemýšlím, ale dokud tady bude chyták v podobě “registru dlužníků”, tak budu váhat sem cokoliv napsat. Tož tak.

Richter Bohumil
Richter Bohumil
Jde o lobbing pro výrobce nádrží? Nevím, proč byste neměli poskytnout dotaci domácím kutilům! Myslím, že jde o diskriminaci zahrádkářů, kteří mají zájem kopat na pozemku a ukrývat dešťovku do půdy. Já osobně používám na zalévání vodu, ohřátou sluncem – je výhodnější, než chladná ze země. Mám jednu nádrž o objemu 1 000 litrů, odkud tekutinu posílám hadicemi do menších sudů (200 l). Pokud je voda odstátá a vlažná, rostliny netrpí šokem. Ale co vy na ministerstvu víte? Jde o pravdu o vodu? Udělali jste kozla zahradníkem! Akce měla začít v únoru, abychom od března zachytávali vodu. Koupil bych tři… Číst vice »
Jiří
Jiří

Dobrý den, v roce 2000, při stavbě domu jsem o zachytávání a využití dešťové vody uvažoval. Leč náklady vycházely příliš vysoké, zvláště po dokončení budovy. Vy nahoře, máte vůbec ponětí, jak proniknout do baráku bez poškození a bourání vnitřních zdí, obkladů atd.? Navíc na otázku: “Budou potom vůbec těsnit pákové baterie?” všichni oslovení instalatéři sborově odpověděli, že ne!

Josef Kašpar
Josef Kašpar

Dobrý den, na svém pozemku jsme vybudovali rybník o rozměrech 8 x 30 metrů. Do nádrže máme svedené všechny okapy, včetně sousedových. Rybník slouží na zalévání, mytí všeho potřebného na dvoře apod. Nemám žádné doklady o nákladech, šlo hlavně o práci celé rodiny. Měl bych nárok na dotaci “DEŠŤOVKA”? Moc děkuji za odpověď. Kašpar

wpDiscuz
loading
×