Nejkratší brigádnické úvazky stvrdíte dokumentem, ve kterém identifikujete zaměstnavatele a zaměstnance. Dále popíšete pracovní úkoly a délku plánované spolupráce. Právníci doporučují, abyste písemné definovali taky pracoviště, odměnu a formu, jakou bude svazek ukončen. Ukažme tedy prakticky, jak vypadá dohoda o provedení práce. Vzor upravte a používejte podle svých potřeb.

Základní informace najdeme v zákoníku práce (č. 262/2006 Sb.). Zákonodárci chtějí, aby zaměstnavatelé se svými zaměstnanci uzavírali především pracovní smlouvy. Takové smluvní strany potom musejí platit povinné sociální a zdravotní pojištění, ze kterého žijí důchodci, nezaměstnaní a veřejné nemocnice.

Výjimky jsou povolené, ale limitované. Zaměstnanci a zaměstnavatelé mohou uzavírat i dohody o pracovní činnosti (DPČ), nebo dohody o provedení práce (DPP). Ale potom jde o zkrácené brigádnické úvazky. Pokud nechcete platit sociální a zdravotní pojištění, na DPP a DPČ máte omezený taky výdělek.

FormaSmlouvaDPČDPP
VýplataMzda/platOdměnaOdměna
Minimální výplataMinimální mzdaMinimální mzdaMinimální mzda
Maximální odpracovaná doba40 hodin/týden + přesčasy1 040 hodin za 52 týdnů300 hodin v kalendářním roce
Daň z příjmuPovinnáPovinnáPovinná
Daňové slevyMožnéMožnéMožné
Sociální a zdravotní pojištěníVždycky musíte zaplatitNeplatíte do 4 499 Kč/měsícNeplatíte do 11 499 Kč/měsíc

Co musí obsahovat dostatečná DPP

Odpověď nalezneme v zákoníku, přesněji v § 75. Tam zákonodárci nejdříve upřesňují časový limit, kterému zjevně přikládají velkou důležitost.

Na dohodu o provedení práce můžete odpracovat maximálně 300 hodin v kalendářním roce. Tomuto limitu se nevyhnete, když uzavřete se stejným zaměstnavatelem více DPP. V takovém případě sčítáme všechny hodiny, které na základě zmíněných dohod odpracujete. Ale nezapočítáváme dovolenou, prolenošené svátky nebo náhradní volno.

Potom přichází klíčová pasáž: „V dohodě o provedení práce musí být uvedeny sjednané práce a doba, na kterou se tato dohoda uzavírá.” Někteří právníci nicméně doporučují, abyste v DPP definovali taky pracoviště, odměnu a způsob, jak bude svazek mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem zrušen. Níže uvedeme konkrétní příklad.

Dohoda o provedení práce (vzor)

DOHODA O PROVEDENÍ PRÁCE

uzavřená podle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

Smluvní strany

Smluvními stranami jsou zaměstnavatel a zaměstnanec.

Zaměstnavatel

Název:
Sídlo:
IČO:
DIČ:
Číslo bankovního účtu:

Zaměstnavatel se zavazuje, že zajistí zaměstnanci bezpečné pracovní podmínky a ochranu. Za vykonanou práci vyplatí dohodnutou odměnu.

Zaměstnanec

Jméno a příjmení:
Rodné číslo:
Bydliště:
Číslo bankovního účtu:

Zaměstnanec se zavazuje, že bude dohodnutou práci vykonávat osobně, svědomitě a podle pokynů, které dostane od zaměstnavatele. Má právo na přiměřené pracovní podmínky, bezpečnost a ochranu svého zdraví.

Předmět dohody

Zaměstnanec bude pro zaměstnavatele vykonávat tyto práce: __________.

Místo výkonu práce

Adresa: __________

Doba trvání dohody

Dohoda se uzavírá na dobu neurčitou / určitou od __________ do __________.

Odměna za práci

Zaměstnanci náleží odměna ve výši __________ Kč za každou hodinu, kdy vykonává pro zaměstnavatele dohodnutou práci. Vyplacena bude nejpozději do 25. dne následujícího kalendářního měsíce, a to na bankovní účet __________.

Závěrečná ustanovení

Tato dohoda nabývá účinnosti v den, kdy byla podepsána zaměstnavatelem a zaměstnancem. Je vyhotovena ve dvou stejnopisech. Oba stejnopisy platí jako originál. Každá smluvní strana obdrží jeden stejnopis.

Dohoda může být změněna pouze písemně, a to po souhlasu obou smluvních stran. Zároveň může být zrušena pouze písemnou výpovědí. Výpovědní doba začíná dnem, kdy byla výpověď doručena druhé smluvní straně, a trvá 15 dnů.

V __________, dne __________

Podpis zaměstnavatele: __________

Podpis zaměstnance: __________