Milovníci logických hádanek a matematických příkladů mají před sebou prvotřídní oříšek, který dostal nudné jméno: důchodová reforma. Už nyní někteří senioři, přestože hodně pracovali, pobírají starobní penzi kolem 3 500 Kč měsíčně, takže musejí žádat ještě o sociální dávky. Ani průměrný důchod nevychází slavně: kolem 12 000 Kč, což znamená průšvih, pokud jste sám nebo sama a nemáte vlastní bydlení. Porodnost v České republice navíc během posledních dekád klesla o čtvrtinu (z 2,1 na 1,6 dětí průměrné ženy) a stejně mohou spadnout i důchody. Existují v zásadě 3 možná řešení, přičemž jedno dostalo zábavné jméno: valorizace důchodů podle Babiše.

A/ Podpora porodnosti nebo vzdělávacího systému

Veřejný penzijní systém funguje díky mezigenerační solidaritě: Pracující člověk platí důchod seniorovi, nejčastěji prostřednictvím sociálních odvodů ze mzdy. Můžeme tedy postupovat jako komunisti v 70. letech minulého století: Stavět státní byty, zvýšit peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek a přídavky na děti, aby založení rodiny nebylo ekonomickým břemenem, takže teoreticky přibude více dětí – budoucích pracantů a přispěvatelů. Anebo můžeme zvýhodnit svědomité otce a matky motivačním výpočtem důchodu: Například pokud manželé vychovali „jenom“ jednoho potomka, dostanou poloviční penzi – zatímco rodičům 4 dětí vynásobíme penzi dvěma.

Ovšem na kvantitě vlastně příliš nezáleží, rozhoduje především kvalita, v tomto případě šikovnost a úsilí konkrétního občana. Zalidnění České republiky může klidně klesnout na polovinu, ale životní úroveň přesto všem stoupne, pokud mezi námi budou geniální a podnikaví jedinci, kteří tady vybudují  úspěšné světové firmy. A každé dítě má talent – často však nemá dobré podmínky, aby svůj potenciál plně rozvinulo. Takže důchodová reforma v ideálním případě znamená lepší vzdělávací systém – pro všechny holky a kluky, bez ohledu na původ a zdravotní stav! Politické strany a hnutí však v současnosti navrhují „pouze“: vyšší platy učitelům, což nemusí stačit.

B/ Utlumení veřejných investic, ve prospěch seniorů

Anebo naopak můžeme šetřit na platech, sociálních službách a dopravní infrastruktuře, abychom uspořené peníze dali penzistům. Tohle vlastně navrhují levicové politické strany (ČSSD a KSČM), které žádnou důchodovou reformu neplánují. Chybějící sociální odvody chtějí nadále dorovnávat daněmi: z příjmů, z přidané hodnoty, z nemovitostí, z firemních automobilů, z alkoholu a tabáku apod. Důchody jsou totiž pouhou kapitolou státního rozpočtu – na rozdíl od nemocenského pojištění, které putuje do nemocnic přes zdravotní pojišťovny.

C/ Komerční důchodová reforma, neboli každý půjde vlastní cestou

Pravicové strany směřují ke zrušení veřejného penzijního systému. Vůdce politického hnutí ANO a vítěz posledních voleb Andrej Babiš ve svojí knize O čem sním, když náhodou spím, předpokládá, že státní důchody začnou kolabovat kolem roku 2035. A jeho první nástupce na Ministerstvu financí (taktéž z hnutí ANO), Ivan Pilný upřesnil, co znamená dlouhodobá valorizace důchodů podle Babiše: Penze stoupnou lidem, kteří mají značné soukromé úspory (například v komerční bance, v penzijním nebo investičním fondu, ve vlastní firmě apod.).

Ostatní budou pracovat až do smrti, třeba jako zahradníci ve veřejném parku; a pokud přitom dostanou infarkt nebo mozkovou mrtvici, snad budou mít štěstí a získají suchou postel třeba ve starobinci.

Krátkodobá valorizace důchodů podle Babiše – kouzelníka

Rok 2035 však leží daleko a nového českého premiéra podporují hlavně současní senioři, které nemůže zklamat, takže v nejbližších letech není kolaps systému pravděpodobný. Krátkodobá valorizace důchodů podle Babiše začne účinkovat zřejmě od ledna 2019, přičemž stoupne základní (solidární, paušální) složka penzí, z 9 % na 10 % průměrné mzdy. Tudíž pokud neporoste taky zásluhová složka (podle příspěvků, které penzista odvedl do systému během svojí pracovní kariéry), všichni příjemci dostanou přidáno stejně, zhruba 450 Kč měsíčně. Letos vychází průměrná valorizace podobně, jenomže chudším přibylo méně a bohatším více.

Ovšem pozor! Nový český premiér chce zároveň „zřídit samostatný účet“, jinými slovy oddělit penze od státního rozpočtu (po vzoru nemocenského pojištění), což vypadá jako důchodová reforma. Potom už nebude možné dorovnávat sociální pojištění daněmi, což znamená každoroční propad o několik miliard Kč (řádově o jednotky procent). A Babiš taky přislíbil, že sníží sociální pojištění, které povinně platí zaměstnavatel za zaměstnance, což zapříčiní další výpadek.

Suma sumárum, nový český premiér chce snížit výdaje na důchody a zvýšit důchody. Pokud uspěje (doufejme!), vedle „bývalého komunisty“ a „úspěšného kapitalisty“ možná získá nový titul: kouzelník.

3 KOMENTÁŘE

  1. Tady máte, pane premiére Babiši, vzkaz od nás středověkých :-): V tuzemsku děti plodit ani vychovávat nechci, nebudou vyrůstat v tomto prostředí, ani v ničem horším. Když děti, tak raději v Německu. Což zní jako plán, tak auf wiedersehen v příštím životě :-).

  2. Sleduji – a obzvlášť v současné době, kdy se mluví o přezkoumání důchodů – jaké změny či úpravy v důchodech budou provedeny. A zaráží mě, že se ještě nikdo nezastal žen, které jsou v situaci jako já. A to: Ovdověla jsem v 33 letech, zůstala jsem na výchovu dětí a veškeré starosti kolem jejich výchovy, školy a dospívání sama. Dokud děti chodily do školy, pobírala jsem vdovský důchod, ale když děti skončily se vzděláním, mně vdovský důchod zanikl. Chodila jsem do zaměstnání a doufala, že až půjdu do důchodu, bude mi vdovský důchod přiznán opět, jsem přece pořád vdova. OMYL, NIKOLIV! A toto mně připadá silně diskriminující.

    Žena, která ovdověla ve vyšším věku, pobírá vdovský důchod, ačkoli byli na výchovu dětí a všechny související problémy dva, spolu s manželem. Zatímco žena, která zůstala sama, nemá ve stáří nárok na vdovský důchod, který by byl jakousi odměnou, že vychovala děti sama, poté co osudově přišla o partnera. Napadne někoho, že by si tyto ženy také zasloužily vdovský důchod? Nebo pravidla zůstanou při starém, podle hesla „takový je zákon“? Nebylo by rozumnější tento zákon novelizovat?!

  3. Odcituji zajímavý text, který jsem našel na Internetu:

    „Už při výpočtu samotného důchodu jsou výrazně redukovány vysoké výdělky, aby rozdíly mezi seniory nebyly propastné. I Český Ústavní soud přitom konstatoval, že takový systém znevýhodňuje občany, kteří platili vysoké sociální pojištění. Kdyby byly důchody následně valorizovány všem stejně (o stejný počet korun), mohli bychom mluvit o vyložené diskriminaci výkonnějších (nebo šikovnějších, pracovitějších, ekonomicky záslužnějších) lidí, kteří do společné kasy odvedli podstatně více peněz. Solidarita má jistě smysl, ale nesmí být destruktivní, nespravedlivá, bezmezná. Seniorům valorizaci přeji, ale procentuální, nikoli totálně rovnostářskou, aby současní tahouni ekonomiky neztratili motivaci, nesnížili svoje sociální odvody na zákonem povolené minimum a systém nezkolaboval.“

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno