Nemocný nebo zraněný člověk potřebuje především klid, aby se mohl uzdravit, a potom pokračovat v normálním životě. Zaměstnanci v současné České republice však musejí řešit řadu formalit, právě když (dočasně) nejsou schopní pracovat. Pokud chcete náhradu mzdy a posléze nemocenskou pojistnou dávku, musíte samozřejmě zajít za svým lékařem, aby potvrdil vaše zdravotní potíže. Jenomže další zastávkou není vaše postel, nýbrž pracoviště, respektive zaměstnavatel! Tady vysvětlíme, jaké části má neschopenka 2019 a co máte odevzdat, nebo uschovat.

Nejprve za doktorem, potom za zaměstnavatelem

Ať už vás napadl bacil, anebo trpíte jiným zdravotním neduhem, nejdříve musíte za lékařem, kde dostanete několik písemností: Takzvaný Průkaz práce vám zatím zůstane jako vaše „nemocenská legitimace“. Hlášení zaměstnavateli odevzdáte svému šéfovi, abyste od 4. do maximálně 14. dne dostávali náhradu mzdy. Teprve poté, co navštívíte nebo jinak zastihnete svého nadřízeného, můžete nerušeně doma odpočívat. Jakmile se zotavíte, zajděte opět za lékařem, kterému přenecháte Průkaz práce a dostanete Rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti, které zanesete svému zaměstnavateli.

Ovšem pokud ještě ve 14. den nejste v pořádku, stejně musíte na opětovnou lékařskou prohlídku. Dostanete Potvrzením o trvání dočasné pracovní neschopnosti, které doručíte svému zaměstnavateli. Následně získáváte právo na takzvaní nemocenské, neboli na pojistné plnění, které máte předplacené prostřednictvím odvodů, strhávaných z hrubé (respektive super-hrubé) mzdy. Mezitím však musejí řešit formality taky lékař a zaměstnavatel, stejně jako Česká správa sociálního zabezpečení. Už jenom samotný úvodní dokument má totiž dohromady 5 dílů!

  Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti

  1. Hlášení o vzniku dočasné pracovní neschopnosti posílá lékař okresní správě sociálního zabezpečení.
  2. Průkaz práce dostane marod, slouží jako legitimace při dalších prohlídkách a jiných formalitách. Nakonec, při ukončení pracovní neschopnosti, vrátíte tuto písemnost zpátky svému lékaři, aby oklikou putovala na správu sociálního zabezpečení.
  3. Hlášení zaměstnavateli odevzdá zaměstnanec svému šéfovi, aby následně – od 4. do maximálně 14. dne pracovní neschopnosti – dostával náhradu mzdy.
  4. Žádost o nemocenské (+ Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti) odevzdává zaměstnanec svému zaměstnavateli, pokud ve 14. den lékař konstatuje, že léčba musí pokračovat.
  5. Rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti odevzdá zaměstnanec svému zaměstnavateli, který doplní několik údajů, a výsledek doručí správě sociálního zabezpečení.

Jak vypadá neschopenka 2019, aneb vzorový tiskopis

Jednotlivé díly jsou označeny různobarevnými pruhy, aby byly snáze rozeznatelné. Dosavadní systém však patří spíše do 20. století, než do současnosti, kdy jinak běžně používáme počítače a internet. Díky informačním technologiím by úplně stačilo, kdyby lékař vyšetřil maroda – a veškeré formality by mohly vyřídit státní úřady. Elektronická eNeschopenka však stále ještě není realitou, zatím byla odložena na rok 2021. Takže nadále potřebujeme formulář, který okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ) vydávají pouze v tištěné podobě lékařům; následující vzor zveřejnilo Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR.

neschopenka

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno