decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

EET pro malé živnostníky: pokladny zadarmo!

Ministerstvo financí slibuje, že elektronická evidence tržeb (EET) všem poctivým občanům jenom ulehčí život. Například společnost Agrofert, která pobírá miliardové dotace z veřejných rozpočtů, změnu skoro nepocítí. Ale prověřme podrobněji, jaké důsledky bude mít EET pro malé živnostníky! Pokladny, připojené k internetu, přece musí něco stát.

Kde budou nutné elektronické pokladny

EET pro malé živnostníky nebude povinná, pokud přijímají peníze prostým převodem mezi bankovními účty, nebo inkasem. Stejně tak zůstává všechno při starém, pokud máte příjmy z nájmu, z občasného prodeje přebytečné zahrádkářské sklizně apod. Evidovaná je taková tržba, která splňuje obě následující podmínky:

  1. Platba je uskutečněna například v hotovosti, platební kartou, šekem, směnkou, dárkovou kartou, poukázkou na zboží a služby (stravenkou), žetonem, bitcoinem, započtením kauce nebo podobné jistoty apod.
  2. Platba je předmětem daně z příjmů, není ojedinělá a nepodléhá srážkové dani (§ 36 zákona č. 586/1992 Sb.).

Od kdy povinně platí EET pro malé živnostníky

  • Od 1. prosince 2016 pro ubytovací a stravovací služby,
  • od 1. března 2017 pro maloobchod a velkoobchod,
  • od 1. března 2018 pro skoro všechny ostatní činnosti (např. doprava, zemědělství, svobodná povolání jako lékaři, právníci a veterináři, dále také pekaři, cukráři nebo řezníci),
  • od 1. června 2018 platí povinně EET pro malé živnostníky, kteří provozují vybraná řemesla a výrobní činnosti (např. vyrábějí textilie, oděvy, usně, papírové produkty, mýdla, čisticí a lešticí prostředky, toaletní přípravky, pryžové a plastové výrobky, nábytek, hračky, sportovní potřeby a hudební nástroje, zpracovávají dřevo, opravují a instalují stroje, dále sem patří kadeřnice, maséři, kartářky apod.).

Pokud tápete, najdeme vaše zařazení podle Klasifikace ekonomických činností – využijte diskusní fórum.

Co potřebujeme pro elektronickou evidenci služeb

Hospodští, restauratéři a hoteliéři si tedy musejí do konce letošního roku pořídit speciální pokladny, které prostřednictvím internetového připojení oznámí každou novou tržbu Finanční správě. Potřebné vybavení nabízí řada firem – například ZDE, ZDE a ZDE. Ministr financí a majitel Agrofertu tvrdí, že postačí chytrý telefon, tablet, nebo bezplatný software, který zadarmo stáhnete z internetu a nainstalujete do běžné pokladny.

EET pro malé živnostníky může nakonec kompletně zaplatit stát, který chce pomocí centrálního elektronického systému zabránit podvodům s DPH. “Malým podnikatelům dáme mimořádnou slevu na dani ve výši 5 000 korun a k tomu si ještě uplatní vynaložené náklady v základu daně. Kromě nákladů na připojení k internetu ve výši cca 200 – 300 korun tak podnikatelům nevzniknou žádné další měsíční náklady,” slibuje Babiš.

Po právní stránce popisuje podrobnosti zákon o evidenci tržeb.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
04. Čvc 2016   /   

Tags: podnikání, živnosti

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

10 Komentáře zapnuto "EET pro malé živnostníky: pokladny zadarmo!"

Upozornit na
avatar
Hana Fuksová
Hana Fuksová

Mám otevřeno 3 večery za týden. Jsem důchodkyně (63 let) a mám to tedy pouze jako vedlejší poměr. Měsíčně utržím od stále stejných hostů tak 15 – 20 tisíc Kč. Po všech odečteních mi na ty daně ani nezbývá. Provozuji tuto vesnickou hospůdku pouze pro pár hostů a také abych doma nezakrněla. Pokud pod elektronickou evidenci tržeb (EET) spadám i já, a musím mít speciální novou pokladu, tak to odmítám provozovat.

Robert
Robert

Hano, já propaguji TOTO řešení, které doporučuji taky pro Vaše účely.

Adam
Adam

Věřím, že pro některé podnikatele to není vůbec potěšení, já už svou pokladnu koupil a jsem zvědav, jak to vše bude klapat.

Božena
Božena

Jsem v částečném invalidním důchodu a provozuji bazárek pro děti – komisní prodej. Vydělám ročně cca 30 000 Kč, tak se ptám, jestli i já budu muset mít EET. Jestli ano, tak už i invalidní důchodci přijdou o malý výdělek k důchodu; budu toho muset nechat.

Janda
Janda

Existují bezplatná a jednoduchá řešení. Já propaguji internetovou aplikaci Fiket: 1. Vytvoříte si účet. 2. Vystavíte účtenku. 3. Zákazník dostane adresu účtenky. Tato pokladna Elektronické evidence tržeb je zdarma, bez jakýchkoli paušálů. Pokud získáme dost uživatelů, přidáme prémiové funkce za příplatek.

Jitka Burešová
Jitka Burešová

Zdravím, pane Jando. Váš fiket vypadal jednoduše, akorát se nejde zaregistrovat, stále to píše The company[name] field is required. Jméno mé firmy je Jitka Burešová. Nikde taky nemáte uvedený mail, kontakt nebo podporu. Co navrhujete?

Vladislav
Vladislav

Vždyť jsem jenom malý živnostník – přivydělávám si vedle zaměstnání, nejsem ani plátce DPH! Proč musím pořizovat elektronickou kasu? Jenom protože kasíruji zákazníky v hotovosti? Opravdu, jak kdosi řekl, jdou s kanónem na mírumilovného vrabce.

Fojtíková
Fojtíková
Dobrý den, jsem prodejce na farmářských trzích. Moje EET pokladna má 10 W. Tahle malá spotřeba (0,60 Kč za dobu skoro 10 hodin prodeje) mě sváděla k domněnce, že organizátor trhu za 8 hodin nebude chtít žádnou částku. I když? Jsem ochotna zaplatit od 10 – 50 Kč. Ó, jak jsem byla naivní! Organizátor Holešovických jarních farmářských trhů, který chce 2 500 Kč za 3 denní místo, mi napsal, že chce částku 200 Kč za elektřinu na 3 dny! Tzn., že za EET pokladnu, kde spotřeba je 2 Kč za 3 dny, chce 200 Kč! Nevím, zda celý systém elektronické… Číst vice »
wpDiscuz
loading
×