decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Existenční a životní minimum: kalkulačka + rady

Listina základních práv a svobod vychází z předpokladu, že všichni máme stejný nárok na důstojnost. Samozřejmě smíme volně myslet a mluvit, ale potřebujeme také jíst a bydlet. Český stát finančně podporuje jedince a domácnosti, které jsou materiálně chudé. Při výpočtu konkrétních dávek hraje důležitou roli existenční minimum, nebo životní minimum.

Existenční a životní minimum

  • Existenční minimum představuje finanční příjem, který pokryje pouze naše základní fyziologické potřeby, tak abychom přežili: 2 200 Kč měsíčně. Náleží například jedincům, kteří neplatí výživné na svoje dítě, nebo ztratili zaměstnání kvůli hrubému přestupku apod.
  • Životní minimum znamená finanční příjem, který teoreticky postačuje nejenom na potravu, ale také na některé civilizační výdobytky, třeba na hygienické potřeby. Náleží kupříkladu domácnostem, jejichž živitelé dlouhodobě nedokážou najít zaměstnání, ačkoli se snaží. Přesnou měsíční částku vám spočítá následující kalkulačka, jakmile tam doplníte, s kolika lidmi žijete a hospodaříte společně.

Pokud vám na základní potřeby (potraviny, hygienu, léky) zbývá méně, než životní minimum nebo existenční minimum, požádejte o pomoc na nejbližší pobočce Úřadu práce. Úředníci obvykle podle příslušných zákonů posoudí, na které sociální dávky máte právo a potom vám případně začnou pravidelně vyplácet povolenou peněžitou částku. Například těžcí alkoholici nebo gambleři mohou dostat pomoc věcnou formou, aby peníze rychle nevyplýtvali.

České sociální dávky můžeme rozdělit do několika skupin

O různých situacích diskutujeme ve fóru pod článkem. Kdybyste vážně pochybovali, zda odpovědný zástupce Úřadu práce spočítal dávku správně, podejte do 15 dnů odvolání. Zaměstnanci státní správy jsou taky jenom omylní lidé. A někdy bohužel vznikne konflikt, který nelze řešit úplně smírně. V krajním případě napište ombudsmanovi – veřejnému ochránci práv.

Existenční minimum neboli 2 200 korun měsíčně

Kolik peněz potřebujete na přežití, když nepočítáme náklady na bydlení? Český stát odpovídá, že jednoměsíční lidská existence stojí minimálně 2 200 korun, za které lze koupit například pár metráků brambor. Ovšem takhle chudě musí přežívat málokdo – například lidé, kteří během posledního půlroku ztratili zaměstnání kvůli hrubému přestupku, nebo hodně dluží na výživném pro nezletilé dítě, eventuálně jsou v produktivním věku a nejsou invalidní ve III. stupni, ale přesto se dlouhodobě zotavují ve zdravotnickém zařízení apod. Jinak mají úspěšní žadatelé nárok na životní minimum, kterým svoje základní potřeby uspokojí lépe.

Samoživitelka má menší životní minimum než sólista

Pokud v jednom bytě nebo rodinném domě žije více lidí, obvykle spolu sdílejí některé náklady – například dostávají společné vyúčtování za energie. Stát podobnou solidaritu předpokládá, a proto počítá životní minimum pro celou domácnost, což poměrně zvýhodňuje solitéry. Konkrétní částky spočítá kalkulačka výše. Například samostatně žijící „single” má právo na měsíční životní minimum 3 410 Kč. Naproti tomu samoživitelka s novorozencem dostane 4 880 Kč, což rozpočítáno znamená 2 440 Kč na osobu – skoro pouhé existenční minimum.

  2007 - 20112012 - 2020
Existenční minimum na osobu20202200
Životní minimum pro samostatně žijící osobu31263410
Životní minimum pro větší domácnostNejstarší osoba28803140
Dítě do 6 let věku16001740
Starší dítě do 15 let19602140
Nejstarší nezaopatřené dítě do 26 let22502450
Každá další osoba26002830

Existenční minimum bylo zavedeno v roce 2007, kdy se zároveň změnilo životní minimum – nově se začalo počítat pro celou domácnost, která žije a hospodaří společně. Minulá koaliční vláda původně zvažovala navýšení, nakonec ale ponechala částky stejné. Současná ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) sice dlouhodobě tvrdí, že chce prosadit valorizaci životního minima, avšak údajně naráží na odpor dominantního hnutí ANO.

Zdroje v právních předpisech

  • Zákon č. 110/2006 Sb. (o životním a existenčním minimu)
  • Zákon č. 111/2006 (o pomoci v hmotné nouzi) stanovuje podmínky pro pomoc v hmotné nouzi
  • Zákon č. 117/1995 Sb. (o státní sociální podpoře) stanovuje podmínky pro další sociální dávky
Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
05. Lis 2019   /   

Tags: plat, sociální dávky, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

97 Komentáře zapnuto "Existenční a životní minimum: kalkulačka + rady"

Upozornit na
avatar
Růža
Růža

Dobrý den p. Petře, moc Vám děkuji za odpověď, v které jste mi potvrdil to, co mi bylo řečeno na ÚP, kde mi bylo odmítnuto i mimořádné přiznání hmotné nouze s tím, že se mám obrátit o pomoc na syna (příp. vymáhat vyživovací povinnost). Jaká by prosím Vás nastala situace, když bych byla spolumajitelkou? Věcného břemena se zatím vzdát nemohu – to bych se taky mohla ocitnout na ulici :-(. Tam, kde je lidská lhostejnost úřadu i syna, nehodlám použít soudní příkazy. Asi jsem jako matka někde udělala chybu ve výchově!? Díky Vám za Vaši ochotu.

Zuzana Svobodová
Zuzana Svobodová
V uplynulém roce jsem ve svém životě udělala nepěkný kotrmelec. Vlivem drog jsem se přestala starat o své dvě dcerušky, jsou v péči prarodičů otců. Teď se z toho zmotávám a zjišťuji: nemám práci, rodiče se mne zřekli, asi měsíc mám asyl u babičky v jednopokojovém bytě. Hledám práci, zaevidovala jsem se na úřadu práce. Dlužím na výživném, za soudní poplatky, dlužím za zdravotním pojištění, za poplatek na pohotovosti a babička je nešťastná. Vím, že nejsem spolehlivá, celá rodina se mne zříká kudy chodí. Babička říká, že drogy nebyly ten největší problém, bezradná je z mé povahy. Tam vidí to… Číst vice »
Lucie Svačinová
Lucie Svačinová

Dobrý den, paní Zuzano Svobodová, nevěšte hlavu, vše se dá napravit. Sama jsem již kotrmelců udělala nespočet, pravda, bez dětí, ale jedno je jisté – vše se vlastní snahou dá zlepšit. Registrace na ÚP je dobrý krok, ale z vlastní zkušenosti vím, že s prací má tato instituce společný především název. Sledujte pracovní portály a reagujte na nabídky (třeba ZDE, ZDE nebo ZDE). S trochou trpělivosti všechno půjde. Držím palce.

Marek
Marek
Dobrý den. Pane Petře, už dva měsíce pobírám příspěvek na živobytí, jsem bez domova s úřední adresou v občanském průkazu. 19.5.2015 do 24.5.2015 jsem si zaplatil ubytovnu, pak znova od 28.5.2015 do 3.6.2015. První faktura za 1 150 Kč a druhá faktura za 1 380 Kč, vše placeno z příspěvku na živobytí. Žádal jsem na každou fakturu o jednorázovou okamžitou pomoc, první mně byla přiznána a u té druhé mně přiznali ze smlouvy o ubytování za měsíc červen 2015, nezohlednili ty tři dny v červnu, že tam bylo placeno víc a už vůbec ne od 28.5.2015 do konce měsíce května.… Číst vice »
Veronika
Veronika

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Chci se odstěhovat od matky a teď jsem dokončila studium a mám brigádu s dohodou. Když si zajdu na ÚP, myslíte si, že když s sebou vezmu nájemní smlouvu a tam napsáno, že bydlím sama a nemám moc peněz, že dostanu příspěvky na bydlení a také i životní a existenční minimum??? A kolik cca by to asi tak bylo? Děkuji moc.

Kristina
Kristina

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak to je se životním minimem. Jsem samoživitelka, jsem vedená na ÚP. Pobírám příspěvek na bydlení a živobytí. Dohromady to vychází 5830,- Kč. Nájem platím 6700,- Kč. Chtěla jsem se zeptat, jak to je ze životním minimem. Kdo vyplácí životní minimum? Vím, že bych měla mít 4880,- Kč. Děkuji za odpověď.

Marek
Marek

Dobrý den.
Mám kamaráda, který má taky problémy s Úřadem práce. Je na ubytovně, kterou mu platí sociálka. Bylo s ním zahájeno správní řízení, protože nemohl a nestihl nahlásit nekolidující zaměstnání – už tam na úřadu nebyli, tak tam se smlouvou šel druhý den. Chtěl jsem se zeptat, když se odvolá proti vyřazení, může dostat v měsíci červenci doplatek, aby nebyl bez přístřeší, nebo bezdomovec? Marek

Blanka
Blanka

Dobrý den, potřebovala bych poradit, zda mám nárok na příspěvek na bydlení. Mám starobní důchod 7.500,- Kč. Bydlím s ex manželem v jednom domě, který má dvě bytové jednotky, ale jen jeden hlavní vodoměr, plynoměr a elektroměr, tudíž sipo chodí na jeho jméno. Já mám svoje podružná měřidla, takže mu posílám přes účet svoje spotřeby v částce 3000,- Kč. Neznám žádné řešení, mám i svůj plynový kotel, ale nevím, zda to bude uznané, když oba máme stejné trvalé bydliště. Platím si svůj i poplatek za Tv jako samostatná domácnost, ale ostatní platby si vždy rozpočítáváme. Děkuji za odpověď. Alena

Ivana
Ivana

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Požádala jsem o rozvod, manžel mi nedává žádné peníze a co mohl, tak si vzal. Já jsem se odstěhovala z místa trvalého bydliště, je to chalupa v mém vlastnictví. Manžel tam také nebydlí, ale oba tam máme trvalý pobyt, ještě vlastním asi 4000 m2 půdy. Mám nárok na nějakou podporu v nouzi nebo jiné dávky? Jsem vedená na ÚP už bez peněžní podpory. Děkuji, Ivana

Mrázková Dáša
Mrázková Dáša

Dobrý den, prosím o radu pro pána, který je po CMP, pobírá existenční minimum, je tato částka brána jako jeho příjem? Vyplňuji mu formulář pro přihlášení TV a Rozhlasu. Dále prosím o informaci, zda-li proto, aby dostával nějaké peníze od úřadu práce, pokud má pronájem garsonky, musí zde mít trvalé bydliště. Hlášený na ÚP je, ale vzhledem ke zdravotnímu stavu po CMP práci nesežene. Má zažádáno o sociální byt. A jak je to prosím s poplatky za odpad? V bytě bydlí od 1.7.2015. Moc děkuji, Dáša

Miriam
Miriam

Tato částka (existenční minimum) se neuvádí jako příjem. Při pronájmu nevzniká nárok na příspěvek na bydlení, podmínkou je trvalý pobyt. V případě doplatku na bydlení toto neplatí a trvalý pobyt není vyžadován. Poplatky za odpad se hradí v místě trvalého pobytu.

jana
jana

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: 2 roky nepracuji, nejsem nikde vedena, nepobírám ani korunu. Chtěla bych se postavit na vlastní nohy. Navíc bojuji 2 roky s rakovinou, ale nemám nemocenskou. Už nevím, co dělat. Bydlím u kamarádky, která se o mě stará, ale nejde to do nekonečna, ani to nechci. Mám nárok na nějaké peníze?

Miriam
Miriam

Existují dávky v hmotné nouzi – slouží k zajištění základních životních potřeb osob, které nemají dostatečné příjmy, tj. nacházejí se v hmotné nouzi. Jejich poskytování upravuje zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů.
Jsou to dávky opakovací:
příspěvek na živobytí,
doplatek na bydlení,
a jednorázová dávka:
mimořádná okamžitá pomoc.
Dále pak dávky na bydlení, dávky pro osoby se zdravotním pojištěním, informujte se na místním úřadě práce.

Milena Janošková
Milena Janošková

Od 9.4.2015 jsem na ÚP, beru podporu 4800 Kč měsíčně. Platím nájem 2700 Kč měsíčně. Žiju sama ve městě, které má 30 000 obyvatel. Byt mám v osobním vlastnictví. Mám nárok na příspěvek na bydlení?

Pavlína
Pavlína

Dobrý den.
Chtěla jsem se zeptat, zdali mám nárok ještě na nějaký příspěvek. Pracuji a můj plat je 12000 Kč měsíčně. Mám 13letého syna a 19letého syna, který ještě studuje a na ně dostávám dohromady přídavky na děti 1310 Kč. Pak dostávám příspěvek na bydlení ve výši cca 3500 Kč. Nevím, zdali mám ještě na něco nárok, nebo ne. Alimenty bohužel ex neplatí.
Děkuji za odpověď.

Pavlína
Pavlína

Jo, byt platím 10230 Kč.

El
El

Dobrý den, chci se zeptat. Jsem v podnájmu, platím 8004 Kč, mám zvýšené výživné 5000 Kč, příspěvek na bydlení 1555 Kč, přídavek na dítě 1000 Kč, životní minimum. To mně stáhli teď z 3200 na 1000 Kč. To zaplatím nájem a nic mně nezbude. Kolik mě hmotná nouze vyplatí na byt nebo jídlo? Říkají, že kolikrát ani to životní minimum lidi nemají. Že celý nájem neplatí to si mam brát z životního minima? Bydlím sama z 5letým synem.

j
j

Dobrý den, od srpna jsem na úřadu práce a pobírám 6 000 Kč. Platím hypotéku na byt 3 000 Kč a inkaso 2 500 Kč. Mám nárok na příspěvek na bydlení?

Lenka
Lenka

Dobrý den, od února jsem vedena na úřadu práce, z kterého jsem nedostala nic (nesplnila jsem podmínky, předtím jsem nikde nepracovala). Teď jsem těhotná a evidence je ukončena – pak jen doložím rodný list dítěte. Chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok ještě před porodem zažádat o nějaké životní minimum nebo něco podobného. Od státu nic nepobírám, u rodičů nebydlím. Děkuji za Vaši odpověď.

mirka
mirka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Mám plat 10 000 Kč hrubého a přišla mi exekuce na plat za mého bývalého manžela. Jsem sama, děti dospělé. Kolik je životní minimum? Děkuji za odpověď.

Lucie
Lucie

Dobrý den, mám otázku na vyživované osoby při exekuci. Náš pracovník má dceru, je rozvedený, platí na ni výživné a nebydlí spolu ve stejné domácnosti. Dcera studuje, ale ve 2. ročníku otěhotněla a teď je s dítětem doma. Školu přerušila. Pracovník má exekuci. Můžu dceru počítat do vyživovaných osob?? Moc děkuji za odpověď.

Vendula Čapuchová
Vendula Čapuchová
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na životní nebo existenční minimum. Byla jsem v dětském domově, pak si nás do péče vzala ředitelka dětského domova, ale vše mi zakazovala – o prázdninách jsem nemohla mít kamarády a musela jsem ležet jen v knížkách, a proto jsem od pěstounů odešla. Bylo to horší, píšu to ve zkratce. Jenže ze dne na den mi řekla, že se mám sbalit a jít – do začátku mi nedala žádné peníze, nic. Teď pobírám jen příspěvek na dítě 700 Kč a jiný příjem nemám, mám nárok ještě na jiné příspěvky? Jezdím do… Číst vice »
Lucie
Lucie

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Máma je alkoholička, teď žije na ubytovně, kterou jí zaplatila babička do 18.1.2016. Nepobírá žádné sociální dávky, říká, že na nic nemá nárok, protože ji vyškrtli z registru Úřadu práce, kam se jednou nedostavila. Na Úřad práce prý může až v březnu. Do té doby opravdu nemá nárok na žádnou finanční podporu nebo zaplacení ubytovny? V žádném pracovním vztahu není, v žádně práci nevydrží déle jak týden.
Děkuji za odpověď.

majka
majka

Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila o radu. Vystudovala jsem vysokou školu minulý rok v červnu a po té se v srpnu nahlásila na úřad práce jako nezaměstnaná. Od té doby si hledám práci bohužel neúspěšně. Bohužel se mi do toho připletly zdravotní obtíže, které mi dosti znesnadňují hledání práce. Na úřadu práce mi řekli, že nemám nárok na jakoukoliv podporu, jelikož jsem prozatím nikdy nepracovala a neustále mají povinnost živit mě rodiče. Bohužel rodiče na tom taky nejsou finančně dobře, mají na krku exekuce a osobní bankrot. Opravdu nemám nárok ani na existenční minimum nebo něco podobného? Děkuji za odpověď.

Jarmila
Jarmila
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Otec syna neplatí výživné, nepracuje, tento dostává sociální podporu a je gambler. Já jsem důchodkyně a syn studuje na vysoké škole, my dva žijeme spolu ze životního minima. Úřednice mi sdělila, že když otec synovi nezaplatí výživné tři měsíce, tak se nám sociální příspěvek už o tuto částku nezvýší, jako předtím v případě, že výživné nebylo uhrazeno. Tímo bychom se synem neměli ani životní minimum. To, že syn musí neplacení výživného nahlásit na policii, to víme. Prosím, mohli byste mi napsat, jak to tedy je správně? Já myslím, že když syn donese na sociální… Číst vice »
Dušan
Dušan
Dobrý den. Jsem matka samoživitelka se čtyřmi dětmi (2, 10, 15 a 17 let). Bydlím v nájmu a mám zde trvalý pobyt. Jsem na mateřské dovolené a beru přídavky na děti, dohromady 6 800 Kč. Občas je tu se mnou můj přítel, který zde nemá trvalý pobyt. Mohu žádat příspěvek na bydlení, aniž bych uvedla jeho příjem? Pokud by mi sebrali i přídavky na děti, nikdy si nikoho nenajdu. Je to tak, že pokud spolu chtějí dva lidé být a žena je na dávkách, vše jí seberou a tím pádem si nikoho nikdy nenajde? Jak být spolu, abych měla alespoň… Číst vice »
Jana
Jana

Dobrý den,
syn nastoupil od 1.9. na úřad práce, jelikož nemá nárok na podporu, jelikož dosud studoval, má nárok na nějaké existenční minimum, kde by žádal sám za sebe? Žije s rodiči. Děkuji za odpověď.

Podhorský
Podhorský

Dostane ten, kdo dosáhne důchodového věku a nemá odpracováno ani 25 let, jako starobní důchod existenční minimum, nebo nemůže požádat o starobní důchod, ale zažádá o existenční či životní minimum?

Lenka
Lenka
Dobrý den, chci se zeptat. Moje dcera je na mateřské dovolené, pobírala rodičovský příspěvek cca kolem 7 000 Kč a životní minimum jí bylo stanoveno na cca 300 Kč, protože pobírala i příspěvek na bydlení. Nyní jí byl rodičovský příspěvek snížen na cca 3 000 Kč (nevím to přesně na korunu, ale zde se o to nejedná) a z životního minima jí přišlo opět jen 300 Kč. Když se na to byla zeptat, tak jí bylo sděleno, že se to bohužel vyplácí zpětně, tudíž se jí to životní minimum zvedne až příští měsíc. Takže tento měsíc jí po zaplacení nájemného… Číst vice »
wpDiscuz
loading
×