decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Existenční a životní minimum 2018: skandál?

Jistě budete souhlasit, když napíšu, že bychom měli pomáhat chudákům. Ideu milosrdenství, neboli solidarity, uznávají socialisté, křesťané i liberálové. Základní sociální dávka pro nejchudší občany, takzvaný příspěvek na živobytí, však zůstává dlouhodobě stejná – kvůli průběžnému zdražování potravin a nájmů vlastně reálně klesá. Nuzní samotáři na okraji společnosti můžou leda pozorovat stoupající platy, mzdy a firemní zisky. Staronové částky živobytí, čili existenční a životní minimum 2018, však pomůžou k vyššímu příjmu aspoň chudým rodičům s dětmi.

Kdo nepracuje a nevychovává, ať moc nejí

Ve vládě sedí socialisté (ČSSD), křesťané (KDU-ČSL) a populisté (ANO). Dávky pomoci v hmotné nouzi představují všehovšudy 0,8 % státních výdajů a nestouply od roku 2012. Tuzemská ekonomika roste. Česká republika nepřímá válečné uprchlíky, údajně aby měla dost peněz pro svoje lidi. Ale oficiální hranici bídy mezitím necháváme fixovanou poměrně nízko, skoro podle hesla “bez práce nejsou koláče”. Proč kromě zaměstnanců veřejného sektoru a pěstounů nepřidáme taky nejubožejším chudákům, kteří skončili na dně?

Pokud jde o existenční a životní minimum 2018, vládní kabinet se dohodl, že půjde spíše cestou postupného navyšování minimální mzdy, aby se lidem vyplatilo pracovat a nezůstávali raději doma na sociálních dávkách,” vysvětluje Petr Habáň, tiskový mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Česká republika přitom vykazuje nejnižší nezaměstnanost v celé Evropské unii, zaměstnavatelé hořekují, že marně hledají nový personál a těžce nemocným lidem pomáhá invalidní důchod.

Shrňme sociální dávky, počítané podle životního a existenčního minima:

Existenční a životní minimum 2018 – kalkulačka

Přídavek na dítě, které má aspoň jednoho pracujícího rodiče, stoupne o 300 Kč: podle věku ratolesti na 800 Kč (do 6 let), 910 Kč (do 15 let) a 1 000 Kč (do 26 let). Podporu dostane domácnost, jejíž čistý příjem nepřevyšuje 2,7 násobek životního minima. Přitom počítáme celou společně hospodařící domácnost dohromady, bez ohledu na trvalá bydliště. Například pokud partner nebo partnerka přispívá na vaše provozní výdaje, tvoříte jednu ekonomickou jednotku, přestože má třeba v občanském průkazu uvedenou jinou adresu pobytu.

  2007 - 20112012 - 2019
Existenční minimum na osobu20202200
Životní minimum pro samostatně žijící osobu31263410
Životní minimum pro větší domácnost1. dospělá osoba28803140
2. a každá další dospělá osoba26002 830
nezaopatřené dítě od 15 do 26 let22502450
dítě od 6 do 15 let19602140
dítě do 6 let16001740

Životní minimum pro rok 2018 spočítá následující kalkulačka, stačí vyplnit počet osob v domácnosti. Ale pozor! Pokud Úřad práce dojde k závěru, že někdo málo snaživě hledá vlastní lepší obživu, započítá danému jedinci pouze existenční minimum.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
27. Čvc 2017   /   

Tags: rodina, sociální dávky, společnost, státní správa

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

2 Komentáře zapnuto "Existenční a životní minimum 2018: skandál?"

Upozornit na
avatar
Marek
Marek

Hrůza, skoro jako za vlády TOP 09! Proto taky ČSSD dostala ve volbách na zadek. Akorát rodiny, co mají spoustu děcek, jsou státem dále podporované! Přitom pracuje skoro každý, kdo může.

Standa Škaloud
Standa Škaloud

Hanba! Máme jedno z nejnižších životních minim v Evropské unii!

wpDiscuz
loading
×