decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Fond pracovní doby 2019 pro různé režimy

Čas jsou peníze. Základní ekonomickou poučku znají všichni obchodníci, mezi které patří samozřejmě také zaměstnavatelé a zaměstnanci. Jedni kupují cizí práci, druzí svůj tvůrčí potenciál prodávají. Základní směnnou jednotkou přitom není finanční odměna za výkon, nýbrž za uplynulý čas: Kč za měsíc, případně Kč za hodinu. Ale například leden trvá déle než únor a ještě komplikovanější situace nastává, když firma funguje ve vícesměnném nebo nepravidelném režimu. Proto musí zaměstnavatel respektovat takzvaný fond pracovní doby 2019.

Většina zaměstnanců dělá každý týden 40 hodin

Bůh podle Bible stvořil svět za týden, přičemž poslední den odpočíval. My lidé máme skromnější cíle, takže většinou relaxujeme nejenom v neděli, ale také v sobotu. Základem je tedy týdenní fond pracovní doby, začínající normálně pondělím a končící pátkem. Pokud individuální smlouva, dohoda, kolektivní smlouva nebo vnitropodnikový předpis nepovoluje nižší úvazek za stejné peníze, podle zákona č. 262/2006 Sb. máme na svoji plnou výplatu právo, jakmile během každého týdne v měsíci odkroutíme:

  • 40 hodin ve většině případů
  • 37,5 hodiny v dolech, v báňském geologickém průzkumu apod.
  • 37,5 hodiny ve třísměnném nebo nepřetržitém režimu (například někteří zdravotníci)
  • 38,75 hodin ve dvousměnném režimu

Samozřejmě odečítáme dny pracovního klidu (svátky) a řádnou dovolenou. Úměrně krátíme týdny, které leží na pomezí dvou kalendářních měsíců. Takže pokud máme například v lednu dohromady 22 pracovních dnů, plný počet odpracovaných hodin obvykle činí 176 (22 dnů x denní pracovní doba 8 hodin).

Fond pracovní doby 2019 při nepravidelném režimu

Kvůli sezónním výkyvům nebo nepřetržitému provozu mají některé podniky vlastní plánovací kalendář. Zaměstnavatel totiž může svému personálu předepsat různě dlouhé pracovní týdny: například 12hodinové směny v úterý, čtvrtek, sobotu, potom v pondělí, středu, pátek, neděli atd. Ale v průměru musí dodržovat zákon, přičemž rozhoduje dlouhodobý fond pracovní doby:

  • normálně v úseku maximálně 26 po sobě jdoucích týdnů
  • v kolektivní smlouvě lze dohodnout úsek až 52 po sobě jdoucích týdnů

Takže ve většině případů, když sečtete směny během posledních 26 týdnů, průměrná týdenní pracovní doba by měla vyjít 40 hodin (eventuálně 38,75 hodiny, nebo 37,5 hodiny, vizte předchozí kapitolku).

Povinné i dobrovolné přesčasy jsou zákonem omezeny

Jenomže co když má firma hodně velké problémy, hrozí krach a propouštění? Z vážných provozních důvodů může zaměstnavatel nařídit přesčasy, ovšem maximálně 8 hodin v daném týdnu a 150 hodin v kalendářním roce! Potom samozřejmě musí ke smluvené mzdě nebo platu přihodit ještě příplatek: normálně 25 % průměrné hodinové sazby za každou hodinu navíc, ve veřejném sektoru během víkendů a svátků 50 % odpovídajícího platu. Anebo aspoň poskytne stejně dlouhé náhradní volno, ideálně do následujících 3 kalendářních měsíců.

Větší fond pracovní doby mají zdravotníci: Takzvaná další dohodnutá práce přesčas tady může dosáhnout ještě průměrně 8 hodin týdně navíc (na záchranné službě dokonce 12 hodin týdně navíc!) v úseku maximálně 26 po sobě jdoucích týdnů, anebo díky kolektivní smlouvě v úseku až 52 týdnů. Zaměstnanec ovšem má právo nadměrný zápřah beztrestně odmítnout.

Petr Woff
Novinář (ekonomika, právo).
Podnikatel (média, marketing).
Sociolog (vzděláním).
25. Led 2019   /   

Tags: mzda, plat, povolání, pracovní podmínky

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

11 Komentáře zapnuto "Fond pracovní doby 2019 pro různé režimy"

Upozornit na
avatar
Alena
Alena

Dobrý den, jaký je hodinový fond pracovní doby na prosinec 2017? Dělám v obchodě, kde máme například 17. listopadu otevřeno. Potom chápu, že se tento svátek počítá do hodinového fondu. Počítá se ale taky 25. a 26. prosinec, kdy je zavřeno? Jinými slovy: Vztahují, nebo nevztahují se svátky na zaměstnance, kteří pracují na směny taky o víkendu? Napadá mě možný argument zaměstnavatele: Pracovníci přece mají možnost nahradit si svátky jindy, například v sobotu, neděli nebo někdy večer.

Alice
Alice

Dobrý den, měsíc není nafukovací. Je-li pracovních dní 19, jako například v letošním prosinci a zaměstnavatel Vás nutí odpracovat 21 dní, nezbývá prostor pro náhradní volno. Navíc, odpracujete-li hodiny připadající na svátek v jiný den, nedostanete příplatek za svátek. Být Vámi, oslovím Inspektorát práce podle kraje Vašeho bydliště.

Jirka
Jirka

Škoda, že (zatím) neexistuje plánovací kalendář pro nepřetržité 12 hodinové směny, přestože už existuje perfektní 8 a 7,5 hodinový rozpis :-).

Dana
Dana

My máme 11 hodinové směny, pouze v denním (nikoli nepřetržitém) provozu – ale přesto se při počítání fondu pracovní doby pořádně zapotíme :-/.

R. J.
R. J.

V půlce prosince roku 2017 mě zaměstnavatel přeřadil z třísměnného do nepřetržitého provozu. Krátce poté byla nařízená dovolená, kterou jsem pochopitelně čerpala. Ale zaměstnavatel mi znenadání sdělil, že na 25. a 26. prosince mi v novém provozu vychází volno, takže tyto svátky nedostanu proplacené! Formálně jsem tedy za celý měsíc odpracovala jenom 19 dní, takže mi výplata vyšla zhruba o 2 000 Kč hrubého horší, než za listopad! Zvažuji, že se budu bránit.

Irena
Irena
Dobrý den, pracuji v nepřetržitém provozu (12 hodinové směny, 7 dní v týdnu). Celé roky byl fond pracovní doby 37,5 hodiny týdně. Co bylo v daný měsíc navíc, šlo do takzvané “banky”, kam se ukládaly i hodiny za přesčas, které jsme si mohli vybrat. Od 1.1. 2018 nám zaměstnavatel změnil fond pracovní doby na 38,5 hodiny týdně, bez jakékoli smlouvy. Pouze nám byly rozdány kalendáře s celoročním rozpisem a byly upravené směny na krátký – dlouhý týden. Zajímá mě, zda postupuje adekvátně. Letos odpracujeme cca 55 hodin navíc, oproti loňskému roku. Tyto hodiny zaměstnavatel platí jako běžné, bez nároku na… Číst vice »
Iva Tomanová
Iva Tomanová

Pracuji za pokladnou v hypermarketu, na 6 hodinový úvazek. Mzdová účetní mi sdělila, že v roce 2018 máme naplánovaný fond 1 560 hodin. Ale když studuji kalendář, vychází mi 1 500 hodin. Podle účetní máme víc, protože pracujeme v nepravidelném provozu. Něco tady nehraje, cítím nespravedlnost.

Karel Tůma
Karel Tůma
Dobrý den, manželka pracuje jako zdravotní sestra na 12 hodinové směny, krátký/dlouhý týden. Podle rozpisu – fondu pracovní doby na příští měsíc (květen) má odpracovat 172,5 hod. (157,5 + 15 hod. za svátek) – toto mají, jako vždy, vyznačeno v horním rohu na rozpisu. Celkem má odpracovat 16 směn x 11 započítaných hod., což celkově vychází na 176 hod./měsíc. Chtěla o jednu směnu méně, náhrada by se našla, ale vrchní sestra namítla, že by potom manželka měla méně hodin v měsíci (- 7,5 hod.), než je naplánováno ve fondu pracovní doby. Přitom minulý měsíc měla zase o pár hodin více.… Číst vice »
wpDiscuz
loading
×