decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Ekonom Tomáš Prouza hájí euro šíleným argumentem

Tedy upřímně, tohle je další věc zcela nad moje chápání. Jak může ekonom, expert světové banky Tomáš Prouza něco takového napsat? Znamená to, že kdyby ČNB neintervenovala, tak že by “Česko”, ať už je to cokoli, mohlo darovat každé rodině novou Octavii a ještě by jí tak miliónek aut zbyl na skladě?

Ne, fakt to tak není. Ani omylem. Za prvé, “prodejem korun” jsme zase získali eura, měna za měnu, hodnota za hodnotu. Nejsou to dva bilióny, které zahučely někde v komíně – tohle prezentovat, navíc takhle sugestivně, formou “na každého z nás připadá…” je na úrovni Aeronetu. Tam bych to čekal.

Za druhé, to důležitější: Tomáš Prouza musí vědět, jak fungují centrální banky – že jsou zcela nezávislé na hospodaření státu, na jeho rozpočtu, na dluhu či schodku státu. Tohle už vědí i gympláci. Tím že ČNB “utratila” dva bilióny korun, nemusela vzít ani korunu z českého státu, z “Česka”, jak píše autor. Nikdo nezbohatl, nikdo nezchudl. Může se stát divné, že bilióny lítají a nikdo ani nebohatne ani nechudne, ale je to tak – přesně takový je smysl a fungování centrálních bank.

Potřebujeme seriózní analýzu, nikoli podobné úlety

Chápu, že to měl být argument “kdybychom měli euro, tak se to nestalo”. Ale přece nelze argumentovat takto zcestně a šíleně, i když je to v dobrém úmyslu.

Od ekonoma a experta Světové banky, když už se do toho pustil, bych čekal jinou úvahu: konečně validní, podrobné, dobře vyargumentované vyhodnocení efektů měnové intervence ČNB, s časovým odstupem. Měla svoje plusy a mínusy (zprostředkovaný dopad na ekonomiku – nikoli přímý na státní rozpočet), někomu pomohla, někomu ublížila; tak tyto operace, ke kterým je centrální banka oprávněna, fungují vždy. Kdyby neměly žádný dopad, tak by tu centrální banka nemusela být.

Tohle je totální úlet, jakého se osoba s jakousi reputací a postavením vůbec neměla dopustit.

Redakční poznámka: Jiří Hlavenka svoje komentáře publikuje na svém facebookovém profilu, jejich přebírání nám laskavě povolil.

Další články od Jiřího Hlavenky:

Jiří Hlavenka
Investor a podnikatel
Regionální politik
27. Bře 2019   /   

Tags: Evropská unie

loading
×