decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Parlament schválil bilionové investice (v Kč). Pozor, nepůjde o dotace!

Investice, hlavně ty “dobré”, jsou podmínkou ekonomického růstu. V době doznívající krize, v roce 2014, Unie přišla s docela dobrým projektem podpory investice pomocí “finančních nástrojů” (nikoliv dotací), pro nějž se vžilo jméno Juncker Fund, později EFSI. Šlo o velký balík peněz použitelný na záruky (a podobné formy podpory), který měl usnadnit provádění investic. Parlament dnes schválil pokračování tohoto projektu po roce 2021, pod jménem Invest EU.

Invest EU 2021 - 2027

Osobně považuji takovéto nástroje, poskytující jen “mírnou” podporu, a tedy mající vysoké požadavky na kvalitu projektu, za dobrou cestu. Umožní se tím “rozjezd investic, nad kterými banky či investoři váhají” a jisté posílení kreditu sehraje hlavní roli.

Základní data najdete v infografice, ale za hlavní považuji to, že u nás se tomuto projektu “moc nedaří”. Data ukazují, že jsme sice vyčerpali 700 milionů eur, ale projekty, které na stránkách Evropské komise najdeme, hovoří o podpoře bankovních úvěrů garancí, což nějakou “extra novou hodnotu” nepředstavuje.

Omezujme korupci, respektujme trh a dobře investujme

Jistě, chápu, že v situaci, kdy z rozhodnutí naší vlády směřují často i k velkým firmám miliardy dotačních peněz (tedy těch, co se nevrací, na rozdíl od úvěrů), nejsou “garance” či podpora “kapitálových vstupů” lákavé. Ale dotace s sebou nesou nejen riziko korupce, ale i hrozbu podpory nesmyslných projektů a pokřivení konkurenční situace na trhu.

Naše firmy by si měly urychleně zvykat na to, že dotace jsou věc výjimečná (a třeba dotace velkým firmám, s výjimkou oblasti “veřejného zájmu”, bych začal rychle omezovat již teď), a proto by měly v případě, že jistou podporu pro svůj rozvoj potřebují, projektům, jako je “Invest EU”, věnovat pozornost…

Priority dosavadního programu EFSI a nového Invest EU

EFSI 2014 - 2020 a Invest EU 2021 - 2027
Redakční poznámka: Luděk Niedermayer svoje komentáře publikuje na svém facebookovém profilu, jejich přebírání nám laskavě povolil.

Další články od Luďka Niedermayera:

Luděk Niedermayer
Ekonom
Europoslanec (za TOP 09)
Dříve ve vrcholných funkcích České národní banky
16. Led 2019   /   

Tags: dotace, Evropská unie, investice, politika

loading
×