Pozůstalostní důchod neboli vdovský a vdovecký důchod je dávka poskytovaná ovdovělým osobám z českého důchodového systému, kam rovněž spadá starobní, invalidní a sirotčí důchod. Jaké jsou podmínky pro jeho získání a jakým způsobem o vdovský či vdovecký důchod zažádat?
- Výše vdovského důchodu 2025
- Vdovský důchod – výpočet
- Podmínky
- Online žádost
- Doklady k žádosti
- Formuláře
Vdovský a vdovecký důchod 2025: Kolik je vdovský důchod
V případě, že jeden z manželů zemře, má pozůstalý manžel či manželka nárok na finanční pomoc od státu ve formě pozůstalostního důchodu. Vdovský a vdovecký důchod se nepřiznává automaticky, žádost musíte podat sami.
Od 1. ledna 2025 došlo automaticky k pravidelné valorizaci všech druhů důchodů. U starobních, invalidních, sirotčích a vdovských/vdoveckých se navýšila základní výměra o 260 Kč a procentní výměra o 0,6 % s výjimkou předčasných starobních důchodů přiznaných po 30. září 2023.
Pozůstalostní důchod 2025: Jak se vypočítá vdovský a vdovecký důchod?
Vdovský důchod se počítá ze základní a procentní výměry. Základní výměra je pro všechny stejná. V roce 2025 je 4 660 Kč (v důsledku valorizace loňská základní výměra 4 400 Kč stoupla o 260 Kč.). Stanovení procentní výměry je individuální a odpovídá polovině procentní výměry starobního nebo invalidního důchodu, na který by měl zesnulý nárok.
Kdo má nárok na vdovský a vdovecký důchod?
Nárok na vdovský důchod vzniká, jestliže splníte podmínky stanovené zákonem o důchodovém pojištění (z. č. 155/1995 Sb.). Těmi jsou:
- Zemřelý pobíral starobní důchod nebo invalidní důchod nebo došlo ke splnění dostatečné doby důchodového pojištění zemřelého, tj. 40 let pro starobní důchod (výjimkou je úmrtí následkem pracovního úrazu, kdy se podmínka doby pojištění nesleduje).
- Existence manželství ke dni úmrtí manžela/manželky nebo existence registrovaného partnerství ke dni úmrtí partnera/partnerky.
Kdy zaniká vdovský důchod?
V případě, že dnem úmrtí dojde k uzavření nového manželství nebo registrovaného partnerství, na vdovský důchod neexistuje nárok. Podle zákona o důchodovém pojištění je to stejné také v případě rozvedeného manželství a registrovaného partnerství. Dále nárok na vdovský a vdovecký důchod zaniká rozhodnutím soudu o tom, že pozůstalý/á úmyslně způsobil/a smrt manžela či manželky jako pachatel/ka, spolupachatel/ka nebo účastník trestného činu.
Jak a kdy požádat o vdovecký důchod, lhůta pro žádost o vdovský důchod
Žádosti o vdovský/vdovecký důchod vyřizuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a na vyřízení má 90 dní. Žádost můžete podat kdykoli po úmrtí manžela nebo manželky. Vdovský a vdovecký důchod se přiznává ode dne vzniku nároku a v případě nevyplacené splátky dojde k jednorázovému doplacení. Maximální lhůta pro vyplacení důchodu je pět let zpětně ode dne uplatnění žádosti o důchod.
Požádat o vdovský a vdovecký důchod lze elektronicky přes online formulář na stránkách ČSSZ, nebo osobně na jakékoliv pobočce Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ), a to nejlépe po objednání. K dispozici není žádný tiskopis ke stažení žádosti o vdovský důchod.
Kde podat žádost o vdovský důchod: Objednání ČSSZ, jak se objednat na OSSZ?
Pro podání žádosti o vdovský nebo vdovecký důchod se doporučuje využít objednávkový systém ČSSZ a dopředu se objednat na vybraný termín a čas. Žádost můžete nově sepsat na kterékoliv okresní správě, nemusíte tedy pouze na té, která je pro vás příslušná podle místa vašeho trvalého pobytu. Pro online objednání na pracoviště OSSZ a PSSZ klikněte ZDE.
Žádost o vdovský důchod formulář, online, elektronicky
Požádat o vdovský důchod můžete online na ePortálu ČSSZ, kde naleznete formulář žádosti o důchod – ZDE. Nejprve se musíte přihlásit prostřednictvím Identity občana (přes mobilní klíč eGovernmentu, bankovní identitu, eObčanku) nebo datovou schránku, možnost je i zahraničním identifikačním prostředkem. Po přihlášení se vaše identifikační údaje načtou automaticky do žádosti. „Doby pojištění zemřelé osoby a případně jakékoliv další dokumenty doložíte vložením elektronických originálů nebo scanů dokumentů,“ uvádí portál veřejné správy.
Potřebné doklady a tiskopisy: Co je potřeba doložit k žádosti o vdovský důchod
Když se rozhodnete podat žádost osobně nebo poštou, připravte si originály, popřípadě úředně ověřené kopie, těchto dokladů:
- Občanský průkaz nebo cestovní pas či doklad o povolení k pobytu u cizinců,
- úmrtní list zesnulé osoby (pokud si ČSSZ nemůže ověřit údaje ve svém agendovém systému),
- oddací list (pokud si ČSSZ nemůže ověřit údaje ve svém agendovém systému),
- tiskopis obsahující žádost osoby žijící mimo území České republiky o výplatu důchodu na účet vedený u zahraniční banky nebo u banky v ČR.
Jestliže zesnulá osoba nedostávala důchod, musíte předložit další doklady týkající se doby pojištění zemřelé osoby:
- Doklady o studiu či vyučení (např. vysvědčení ze střední školy, výuční list, index, diplom, potvrzení školy),
- doklady o době vojenské služby,
- doklady prokazující výchovu a péči o děti (např. rodné listy dětí, rozsudek o osvojení či svěření dítěte do péče) – pokud si to ČSSZ nemůže ověřit ve svém agendovém systému,
- doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách pojištění, pokud nejsou v evidenci.
Jak dlouho se vyplácí vdovský důchod
Vdovský a vdovecký důchod se vyplácí po dobu jednoho roku od smrti manžela nebo manželky. Po uplynutí této doby mají pozůstalí nárok na jeho obnovení při splnění určitých podmínek. Důchod se neobnovuje automaticky, musíte o něj znovu zažádat.
Obnova nároku na vdovský důchod 2025: Doživotní vdovský důchod, trvalý vdovský důchod
Od ledna 2025 došlo k prodloužení lhůty pro obnovení výplaty finanční podpory ve formě vdovského a vdoveckého důchodu. Musíte však splnit alespoň jednu ze zákonných podmínek – péče o nezaopatření dítě, péče o závislého rodiče, invalidita ve třetím stupni nebo dosažení důchodového věku.
Lhůta pro obnovení se prodlužuje ze dvou let na pět let po zániku nároku na vdovský a vdovecký důchod. Účelem opětovného vyplácení je naplňování životních potřeb a zachování životní úrovně po ztrátě manžela či manželky. Nárok na vdovský důchod po zániku dřívějšího nároku vznikne opětovně při splnění některé z výše z uvedených podmínek.
Vdovský důchod souběžně se starobním
Portál ČSSZ uvádí: „Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu starobního důchodu nebo invalidního důchodu a na výplatu vdovského důchodu nebo vdoveckého důchodu, anebo sirotčího důchodu, vyplácí se nejvyšší důchod v plné výši, včetně základní výměry a z ostatních důchodů se vyplácí polovina procentní výměry.“