V případě, že zaměstnanec nemá možnost navštívit lékaře mimo svou pracovní dobu, pak má nárok na placené pracovní volno po dobu nezbytně nutnou. Nemusí si tak brát neplacené volno, nebo dovolenou.
Zákoník práce – propustka k lékaři, potvrzení o návštěvě lékaře
Návštěva lékaře v pracovní době jako významné překážky v práci je upravena Zákoníkem práce, tj. zákonem č. 262/2006 Sb. a Nařízením vlády č. 590/2006 Sb.
Stejně jako je tomu u ostatních překážek na straně zaměstnance, jste povinni zaměstnavatele včas informovat o plánované návštěvě lékaře. Měli byste být schopni sdělit mu i důvod, proč se nedostanete k lékaři mimo pracovní dobu. Na vás samozřejmě je prokázání, že jste u lékaře skutečně byli. K tomu vám poslouží propustka, kterou je lékař ze zákona povinen potvrdit.
Na co se vztahuje propustka?
- Plánované lékařské vyšetření či akutní ošetření
- Pracovnělékařské prohlídky, očkování nebo jakékoliv vyšetření související s výkonem práce
- Doprovod rodinného příslušníka
- Při darování krve či plazmy (nárok na placené volno na cestu na odběr a zpět a na zotavení po odběru v délce 24 hodin)
Propustka k lékaři (2024): Jak dlouho platí propustka?
Doba návštěvy lékaře by se měla odvíjet od času, který pracovník věnuje cestě k lékaři a zpět a zároveň také době, kterou ve zdravotnickém zařízení stráví. Vždy se jedná o dobu nezbytně nutnou, která není stanovena zákonem a může se tak jednat o pár hodin, nebo o celý den. Není proto možné, aby zaměstnavatel určoval například maximální dobu, která připadá na vyšetření nebo ošetření zaměstnance v jednom dni.
Nutnou podmínkou však je, že dané zdravotnické zařízení, do kterého zaměstnanec směřuje, je ve smluvním vztahu se zdravotní pojišťovnou, u které je pracovník registrován.
Dále se uvádí, že zdravotnické zařízení by mělo být co nejblíže zaměstnancovu bydlišti nebo pracovišti. Pokud tomu tak není, náhrada mzdy vznikne jen za tu dobu, kterou by trvala návštěva lékaře v nejbližším zdravotnickém zařízení.
Náhrada mzdy nebo platu se odvíjí o výše průměrného výdělku.
Nárok na lékaře 4 hodiny
Dle zákona vždy jde o nezbytně nutnou dobu u lékaře, která není obecně ustanovená. Každá návštěva lékaře a konkrétní vyšetření či ošetření vyžaduje individuální posouzení. Na základě několika zdrojů se do nezbytně nutné doby u lékaře, a to včetně po splnění podmínek výše, započítává délka samotného vyšetření či ošetření, čas strávený v čekárně a cesta ze zaměstnání do zdravotnického zařízení a zpět.
Nárok na lékaře v pracovní době: Propustka k lékaři mimo okres
Často se stává, že zdravotnické zařízení sídlí v jiném městě. V tomto případě má zaměstnavatel právo omezit náhradu mzdy jen na dobu strávenou u lékaře, tedy nezapočítává se cesta. Výjimku mohou představovat akutní zdravotní potíže a vyšetření, která lze vykonávat pouze v určitou dobu během dne a na kterou zaměstnanec nemá žádný vliv.
Propustka k lékaři – doprovod: Propustka k lékaři s dítětem, celodenní propustka k lékaři
Nárok na placené volno máte i v případě, pokud jste doprovodem rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k náhlému i plánovanému vyšetření či ošetření – dítěte, partnera, manžela rodičů a prarodičů (manželových i manželčiných). Nejvýše však na 1 den. U ostatních příbuzných máte nárok na neplacené volno.
Co se týká doprovodu zdravotně postiženého dítěte do zařízení sociálních služeb nebo do školy, poskytuje se placené pracovní volno pouze jednomu z rodinných příslušníků, nejvýše na 6 pracovních dnů v kalendářním roce. Zaměstnanec doprovázející dítě do školského poradenského zařízení ke zjištění speciálních vzdělávacích potřeb dítěte má nárok na pracovní volno bez náhrady platu nebo mzdy.
100% náhrada mzdy vám ale nepřísluší v případě, že už čerpáte ošetřovné. Dostanete nižší dávku, tj. 60 % z nemocenského pojištění.
Propustka k lékaři – vzor, formulář, tiskopis
Někteří zaměstnavatelé poskytují svým zaměstnancům vlastní formuláře, které jsou k dispozici ke stažení na intranetu společnosti nebo na personálním oddělení. Vyplněnou propustku zaměstnancem následně lékař potvrdí svým razítkem a podpisem.
Součástí propustky by vždy mělo být:
- Označení „Propustka k lékaři“
- Jméno a příjmení zaměstnance
- Datum a čas odchodu k lékaři, čas návratu do zaměstnání
- Důvod návštěvy lékaře (soukromě nebo služebně)
- Podpis nadřízeného
- Podpis a razítko lékaře, jeho identifikace (název, kontaktní údaje)
Propustka k lékaři ke stažení zdarma – pdf
Propustku si můžete stáhnout zdarma ve formátu pdf ZDE nebo ZDE a poté vytisknout.
Propustka k lékaři – kde koupit?
Univerzální tiskopisy propustky k lékaři, pro služební i soukromé odchody z pracoviště (100 listů) lze koupit v internetových obchodech za cenu okolo 30 Kč. K dostání jsou v papírnictví, kancelářských potřebách a v prodejnách knih.