decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Jaroš: Lidi se mě ptají (teda zatím to byla jedna hodná paní, ale hodné paní jsou taky …

Lidi se mě ptají (teda zatím to byla jedna hodná paní, ale hodné paní jsou taky lidi), koho bych volil do té Evropy. Tak se na to podívejme.

Kampaně jsem ani neřešil, ty jsou letos prachbídné. Prakticky jen ten Babiš dělá zase profi marketing a dokonce se pokusil uchopit i nějakou myšlenku – dvojí kvalitu šmakulád, kteréžto téma samozřejmě ukradl lidovcům, ale na to se historie neptá, historie si pamatuje jen to, kdo to tlačil s největší vervou a nejvíc u toho křičel, a to byl pan Babiš. Možná i kvůli tomu se ostatní velké strany na nějaké myšlenky rovnou vykašlaly a jedou jen svůj brand, tedy v podstatě "volte do EU lidi našeho typu". Viz štěpné slogany "Evropa potřebuje Piráty" nebo mimořádně objevné "Jsme srdce Evropy. Chceme být slyšet" (ODS).

Přečetl jsem i všechny volební programy a řeknu vám, jsou to tak úmorné cancy, že vedle toho jsou i moje statusy krátké. Program umí napsat jen ANO a pak kouzelné hnutí "ANO, vytrollíme EU", celkem úderný program má i ODS. Všichni ostatní sepsali rozvleklé elaboráty, o kterých vědí, že je nikdo nebude číst – a mají pravdu.

1. HLAS. Pavel Telička. Nezlobte se na mě. Člověk, který v roce 1988 (!) vstoupí do KSČ. Brzo toho lituje. Pak se stane tváří hnutí ANO – brzo toho lituje. V mezičase sedí v dozorčí radě Bakalových RPG Bytů. Sorry, takhle se chová chlapík, který se vždycky nějakým omylem přidá k největším hajzlům, když z toho kouká profit. Jestli je Babiš Sauron, tak z typů jako Telička se stávají Ústa Sauronova, takoví ti elegantní pobočníci, co dělají pěknou fasádu. Absolutně nemůžu.

2. Svobodní. Banda dost chytrých lidí s velmi jasnou a konzistentní ideologií. Ale i z vlastního korporátního života vám můžu říct, že když vezmete 20 inteligentních chlapů a zavřete je do jedné zasedačky, tak to není žádná garance, že z toho nevyjde totální p*čovina. A p*čovinou Svobodných je czexit. Neznám efektivnější způsob, jak zdevastovat ekonomiku, politiku i prestiž Česka jako czexitem. Vemte si všechnu trapnost posledních dvou let v Británii, vynásobte to tak třiceti a dostanete czexit. Mimo EU se nestaneme žádným Švýcarskem, mimo EU nás sežere zahraničněpoliticky Rusko a vnitřněpoliticky naši vlastní oligarchové typu Babiše. To je prostě realita a kdo si odmítá připustit, tak si lže do kapsy. Jo a slogan "Odejdeme bez placení" je dost chytrej, ale jinak reprezentuje všechno, z čeho se mi dělá šoufl. Sorry, chlapi!

3. ESO. Pár skvělých jmen (Petr Fischer) a velkých podporovatelů (Michal Horáček). Pan Štětina dělal fajn věci a léta jsem ho respektoval, v poslední době mě ale dost mate. Asi chtěj víc Evropy než já. Přesto si u nich dělám pozitivní puntík.

4. ČSSD. I když se pokládám za středopravičáka a věřím na pravici s lidskou tváří , silnou a moderní levici si přeju. Ale ČSSD je prostě partaj, která šilhá jak blázen. Na jedné straně zjevy jako Onderka nebo Foldyna, kteří zírají pevně do nejsmradlavějších hlubin 20. století, na druhé straně hvězda Tomáš Petříček, kterého bych klidně udělal ministrem zahraničí v jakékoli vládě. Do EP kandidují myslím spíš jejich solidnější lidi. Program je zcela bez překvapení. Já v těchto vodách nelovím, ale jestli vám tyto věci konvenují, proč ne.

5. ANO. Budete se divit – práce v Evropě je možná to nejlepší, co hnutí ANO dělá (ještě s marketingem tedy). Však se taky mistr Babiš od svých europoslanců často okázale distancuje, což je samozřejmě součást jeho habaďůry. V Evropě seká dobrotu, doma hraje tvrdého muže. Dita Charanzová odvedla kus výborné práce. Program je chytlavý, požadují zásadní reformu institucí, stejně jako Piráti, což chválím (ANO ovšem chce posílit národní státy, kdežto Piráti naopak Parlament.) Vše v programu se dobře čte a zdánlivě sedí, až na jednu věc – ANO samozřejmě neomezí dotace pro velké megazemědělce. A z toho plyne devastace venkova a tisíc dalších věcí. A hlavně, pořád je to Babišovo hnutí – radši bych si urazil ruku, než abych volil prolhaného estébáka, který potichu přebírá náš stát a prožírá naši budoucnost.

6. ODS. Nebudu vám lhát. Pár věcí se mi v tom programu líbí. ODS (spolu s ANO, ale na rozdíl od Pirátů) odmítá pokusy o společnou daňovou a sociální politiku EU. Super, já tohle sjednocování taky nechci. ODS taky jako jediná zmiňuje podporu Izraele. Já bych šel ještě dál – ať EU přestane posílat naše peníze do Palestiny, dokud se tam z nich odměňují teroristi! To radši podpořme Kurdy. V ekologii, např. v odchodu od uhelných elektráren jsem agresivnější než ODS a přál bych si spíš někoho, kdo furt nekouká, jestli náhodou nepostupuje moc rychle dopředu. Můj hlavní problém s ODS je ovšem lidský. Je to taková strana, že kdyby všichni odešli z místnosti a nechali po sobě jen Powerpoint s programem, tak bych se o nich po pár editech dalo i uvažovat. Ale v praxi tam ten lidský faktor je a ten mě vždy spolehlivě vykostí. Jakmile otevře pusu vilný stařec Kubera a velmi často i Jan Zahradil, tak jen sprásknu ruce a řeknu si, ne, tahle partaj prostě fakt nenabízí cestu do budoucnosti a je pro mě pořád nevolitelná. A to ani nemluvím o jejich kmotrovské minulosti, kterou jsem ještě furt nepřekous. Líbí se jen dvojka pan Tošenovský.

7. KDU-ČSL. Tichá partaj, pro kterou jsem měl vždy určitou slabost, dokonce jsem je volil. Často mi byli lidsky sympatičtí a měl v sobě jistou neuřvanou slušnost, která mě oslovovala. I teď naprosto chápu lidi, kteří je zvolí. Ale ať nežeru, strašně mi tam nesedí pan Zdechovský – z něj cítím něco divného, toho bych asi nemoh.

8. TOP09 a Stan a jak se to všechno jmenuje. Tyhle strany mě v domácí politice strašně žerou. Člověk by si tak přál, aby jim to šlo, dobrých lidí mají fůru, ale ony jsou obě jak dvě zdechliny. Dvě malý zdechliny bez energie. Topka pro mě kdysi padla kvůli sociopatovi Drábkovi a jeho asociálním atakům na handicapované a nemocné. Teď naopak jedou "s podporou Zelených", kteří jsou strašně do ruda – pro mě je to hodně ode zdi ke zdi.

V EP volbách se jim ale asi bude dařit. Na rovinu, jsou to větší eurohujeři než já. Přijde mi, že všechno z EU berou jako svatý písmo. EU je pro ně tak důležitá jako garance vnitřního vývoje Česka (cpž chápu), že mi přijde, že se bojej na ni šáhnout a trošku ji taky zjezdit (což je blbě). Přitom EU potřebuje reformy jak prase drbání. Dobré: Topka (spolu s ANO) zmiňuje Erasmus+. Já bych tenhle program osolil ještě víc – ať co nejvíc lidí dostane šanci strávit nějaký čas v jiné evropské zemi. Učitelé, starší lidé, státní zaměstnanci… je to nejlepší investice, věřte mi, ty lidi to změní.

Jirka Pospíšil – je to konsensuální lídr. Ale když někdo kandiduje do EP, tak to přece znamená, že nechce a nemůže být šéfem strany. Pan Niedermayer – přijde mi super. Ekologický tón (bez marxismu) reprezentovaný paní Bursíkovou Jacques – pro mě důležitý. Nejsem magor, abych furt vytahoval biomasu. Kdo nikdy neudělal chybu, první hoďte kamenem, já nehodím, chyboval jsem stokrát víc.

9. Piráti. Tahle partaj mě nepřestává udivovat. Vždycky si měsíc říkám, jo, dobrý, jsou chytrý, pracovitý a čistý, beru je. A pak oni vždycky řeknou nebo udělaj něco tak šílenýho, že si zase vždycky uvědomím, že prostě jedou hodně jiným autobusem než já. Lídr Marcel Kolaja – před kampaní jsem o něm nic nevěděl (moje chyba) a po kampani o něm nic nevím tuplem. O Markétě Gregorové ale zase všichni říkají, že je super. Čistě na základě programu bych je nevolil. Kapitola životního prostředí se mi líbí. Dále spousta wtf nápadů jako "Žadatelé s větším počtem příznivců musí mít právo být vyslyšeni [v EP] osobně." Jak příznivců? Jako lajků na Facebooku? Nebo zase nějaká referenda? V zahraniční politice bych si s nimi nesedl. Myslím, že v domácí politice je potřebujeme a krásně si je dovedu představit v příští vládě, ale do EP bych tentokrát dal příležitost jiným.

Takže koho tedy? Kdyby to šlo, volil bych kandidátku, kde by byl Luděk Niedermayer, Hayato Okamura, Jiří Pospíšil, Petr Fischer, Tomáš Pajonk (jo, pro oživení!), Markéta Gregorová, Evžen Tošenovský a pár dalších. Jak už myslím napsal Petr Kamberský, ze všech těch lidí na plachtách by se dala sestavit jedna slušná kandidátka, bohužel jsou ale rozfrcaní po desítce stran. Když už musím volit, tak někoho ze čtyřky Stan+Top09, Piráti, popř. lidovci., s velkým skřípěním zubů ODS. Asi ty první. Zkuste taky někoho zvolit. Nikoho vám netlačím, ale třeba vám tahle úvaha nějak pomohla. Jak to vidíte?

Další komentáře od Martina Jaroše:

Martin Jaroš
Marketingový odborník
Momentálně žijící v Kataru
23. Kvě 2019   /   

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

Buďte první kdo bude komentovat!

Upozornit na
avatar
wpDiscuz
loading
×