decoration decoration decoration
decoration
leaf leaf leaf leaf leaf
decoration decoration

Jaroš: U Václava Klause mladšího mě dnes zaujal ten moment, kdy mluvil o lachtanovi z A…

U Václava Klause mladšího mě dnes zaujal ten moment, kdy mluvil o lachtanovi z Antarktidy. Jako že nás nezajímá, protože nás zajímá pan Novák z Pelhřimova. Doslova řekl: "Řešme české problémy, ne problémy a přání někoho jiného."

Tohle je pro mě přesná definice toho našeho Hobitína. Kašleme na problémy venku, za kopečky. Ať si ten hloupý a neznámý svět dělá, co chce, my se starejme o ten svůj hezký Kraj.

Tenhle přístup je podle mě blbost. Za prvé, ony tyhle světové problémy mají takový nepěkný zvyk, že si nevšimnou hranice v Dolním Dvořišti a klidně si pokračujou až k nám. A vy, protože jste zatím řešili akorát ten Pejhřimov a nijak jste se nepřipravili, tak na ty problémy budete tak akorát čumět jak bacil do lékárny.

Klaus tím lachtanem nejspíš myslí globální změnu klimatu, popř. vymírání druhů. Když to říkal, tak jsem si vzpomněl na fotku, kterou jsem udělal dneska odpoledne. Tady v Zálivu se nám tenhle týden udělalo už docela teplo. V sobotu v Kuvajtu naměřili 52.2 stupně ve stínu, já jsem v autě vyblejsk 48 stupňů, v poledne to líže padesátku. A to jsme teprve na začátku léta – za měsíc bude ještě tepleji a k tomu i vlhko. Můžu vás ubezpečit, že takovéhle horko už mění život. Lidi mají několik hodin denně zakázáno pracovat venku. Sport? Na slunci zapomeňte. Můj bývalý šéf z Česka si tady šel zaběhat a zemřel – bylo mu 51 let. Já jezdím na kole v noci – když jsem vyrážel včera, byly 3 hodiny po západu slunce a furt bylo 41 stupňů. Nesmíte sáhnout na nic kovového – kliku od domu otvíráme večer kapesníkem, protože je vystavená slunci.

Protože jsou tady podmínky už dnes tvrdé, lidi tu chápou, že klimatická změna nebude legrace. Moji kolegové mi říkají, že tu vždycky bylo teplo – ale ne _takové_ teplo. Jako malí kluci jezdili v létě běžně na kole a blbli celé odpoledne venku. To je dnes nemyslitelné. Mají tu spočítáno, že na konci století tu budou běžně 70stupňové teploty – a to je prostě na lidský organismus příliš. To už nepomůže ani klimatizace. Ti lidi si budou muset hledat jiný domov. Tak nějak jsem zaslech, že Katar potichu kupuje obrovská množství půdy ve vyšších zeměpisných šířkách, např. v argentinské Patagonii. Ti lidi tu cítí urgenci, a proto se připravují na budoucnost.

Já vím, že Klaus asi řekne, že v Česku klimatická změna není problém, že tu ta urgence není. Že holt na Moravě porostou olivy a na Pelhřimovsku se začne pěstovat víno a bude to ještě krásný. Hele, já nejsem odborník na klima a nechci se tady pouštět do nějakých diskusí, co za změnu může a z kolika procent to dělá člověk a tak. Ale vím, že to není jen o olivách na Moravě. Až na Moravě porostou olivy, tak jižněji ve světě bude zatraceně hnusně (třeba tady v Kataru), a ti lidi z horkých zemí budou přemýšlet, kam by se přestěhovali. A napadne je třeba Pelhřimov. Už proto, být Klausem, bych i ty lachtany řešil – právě v zájmu pana Nováka. Já bych je tedy řešil i v zájmu těch lachtanů, ale extra kvůli VKml zmiňuji i pana Nováka. Ono totiž v dnešním světě všechno souvisí se vším a zavřít oči před tím, co se děje za kopečky, nepomůže. O tom se přesvědčili i ti hobiti.

A ještě jednu věc řeknu. Jak to pan Klaus řekl, tak mi to nepřipadá jako definice konzervatismu. Mně to přijde spíš jako definice zápecnictví. Myslel jsem, že jsou to dvě různé věci. Myslel jsem, že třeba chránit krajinu před vysycháním a chránit zvířata před vyhynutím je vrcholně konzervativní hodnota. Chcete přece udržet zemi tak krásnou, jakou jsme ji našli. Jakou ji viděli dědové a pradědové. Myslel jsem, že tohle by podepsali právě konzervativci jako první. No nic, držme si palce!

Další komentáře od Martina Jaroše:

Martin Jaroš
Marketingový odborník
Momentálně žijící v Kataru
10. Čvn 2019   /   

KOMENTUJTE! Chcete-li odpověď, lajkněte náš FB.

Buďte první kdo bude komentovat!

Upozornit na
avatar
wpDiscuz
loading
×