Tradiční průzkumy veřejného mínění v divákovi vzbuzují rozpaky. Sociologické agentury si vzájemně odporují a průměrný občan marně čeká, až bude konečně taky osloven nějakým výzkumníkem. Většina Evropanů ovšem používá Internet, kde prozrazujeme svoje preference. Statistika vyhledávače Google pomohla předpovědět britské referendum o Brexitu a zajímavá data vyčteme taky o České republice, například které osobnosti pravděpodobně uspějí jako kandidáti na prezidenta 2018.

Co všechno může nejvyšší představitel českého státu

V pátek 12. a sobotu 13. ledna zvolíme člověka, který nás bude dalších 5 let zastupovat v zahraničí. Podle Ústavy vyjedná nové mezinárodní smlouvy, převezme velení nad ozbrojenými silami, jmenuje a případně odvolá členy vlády. Kandidáti na prezidenta 2018 chtějí získat právo, aby mohli například rozpustit nefunkční Poslaneckou sněmovnu, vracet většinu zákonů a odpouštět tresty uložené soudem. Vítěz voleb přitom „není z výkonu své funkce odpovědný“!

Televizní dokument Spřízněni přímou volbou připomíná, jak probíhal prezidentský plebiscit v roce 2013. Ale sestavme žebříček hlavních kandidátů pro rok 2018! Klíčem bude hledanost všech adeptů, kteří oficiálně požádali občany o důvěru, v internetových vyhledávačích Google.com a Seznam.cz. Srovnáme data za posledních 12 kalendářních měsíců. Přitom v zájmu objektivity vyhodíme sousloví, která vyjadřují posměch, nebo evidentně označují jiného jmenovce apod. (např. miloš zeman opilý, michal horáček vekslák atd.).

Imponují vám kandidáti na prezidenta 2018?

  1. Miloš Zeman (43 %) chce funkci obhájit. Sice objíždí regiony a oslovuje občany, ale přitom říká, že nejde o volební kampaň. Fyzicky připomíná spíše nemocného starce, než čiperného seniora, avšak jakožto řečník nadále drží výkonnostní laťku vysoko.
  2. Michal Horáček (24 %) otextoval mnoho populárních písní (například Levandulová, S cizí ženou v cizím pokoji, Štěstí je krásná věc). Vybudoval a prodal sázkovou kancelář Fortuna. Vzděláním antropolog vlastní majetek v hodnotě zhruba 460 milionů Kč.
  3. Jiří Drahoš (18 %) je fyzikální chemik, skoro celý profesní život strávil v Akademii věd, které v posledních 8 letech předsedal. Kandidáti na prezidenta 2018 však mají taky humorného soupeře, podobně jako v anketě Největší Čech bodoval Jára Cimrman:
  4. Antonín Blaník (6 %) je satirická seriálová postava, která však kandidaturu oznámila rovněž. Cynického lobistu ztělesňuje herec Marek Daniel, který ztvárnil například i našeho prvního porevolučního prezidenta Václava Havla v seriálu České století.
  5. Marek Hilšer (3 %) je lékař a univerzitní pedagog. Vystudoval taky mezinárodní vztahy. Veřejně demonstroval proti privatizaci fakultních nemocnic, proti omezování akademických svobod, za Evropskou unii, NATO a samostatnou Ukrajinu.
  6. Jiří Hynek (2 %) řídí Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky, působí taky v politické straně Realisté. Tento vystudovaný matematik patří mezi lidi, kteří považují svoji inteligenci za extrémně vysokou (Mensa).
  7. Vratislav Kulhánek (1 %) řídil společnosti Škoda Auto nebo Robert Bosch (českou pobočku), byl prezidentem Sdružení automobilového průmyslu, předsedal Českému svazu ledního hokeje. Na vysokých školách vystudoval ekonomiku a management.
  8. Petr Hannig (1 %) pomohl ke kariéře mnoha umělcům (například Lucii Bílé, Jakubu Smolíkovi, Zdeňku Izerovi). Mnohokrát kandidoval do českého i evropského parlamentu, zatím ale ani jednou neuspěl. Nyní má podporu některých nacionalistů.
  9. Pavel Fischer (1 %) byl spolupracovníkem Václava Havla, velvyslancem České republiky ve Francii a Monaku, ředitelem neziskové organizace STEM (sleduje i preference politických stran). Na univerzitě vystudoval češtinu a francouzštinu.
  10. Mirek Topolánek (1 %) byl předsedou Občanské demokratické strany (ODS) a premiérem České republiky. Na vysoké škole vystudoval strojařinu, podnikal v energetice, předsedá Teplárenskému sdružení ČR.

3 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, díky za komentáře. Dnes jsem článek aktualizoval, ale sem do diskusního fóra ještě pro úplnost kopíruji původní žebříček ze srpna roku 2016. Výsledek hlavního favorita vycházel tehdy i teď víceméně stejně:

    Miloš Zeman (42 %) říká, že ještě není rozhodnut, jestli bude svoji funkci obhajovat. Ale podobně mlžil, když v roce 2002 opouštěl premiérský úřad a prorokoval, že spokojeně dožije na Vysočině. Svými projevy a bonmoty navíc přitahuje zájem, kterému průměrně domýšlivý muž těžko odolá.

    Václav Klaus (17 %) boduje svým Institutem, ve kterém podporuje další renesanci národních států. Novinovými komentáři ovšem získává na popularitě také jeho starší syn a jmenovec, Václav Klaus mladší. Změří oba síly jako kandidáti na prezidenta 2018?

    Tomio Okamura (15 %) vypadl z předchozí prezidentské volby, protože byl nominován peticí, pod kterou vězelo příliš mnoho neplatných hlasů. Mezitím uspěl v poslaneckých i senátorských volbách, ztratil starou a založil novou stranu. Fanoušky získává svým blogem a postojem k imigrantům.

    Michal Horáček (10 %) k lidem úspěšně promlouvá písňovými texty. Má fascinující životopis a v neposlední řadě taky peníze, takže může vyskočit nahoru.

    Tomáš Halík (8 %) bývá řazený mezi pokračovatele Václava Havla. Navíc spolupracuje s médii Andreje Babiše, takže má za zády ohromnou sílu.

    Jiří Dienstbier (6 %) spadl dolů, protože podporuje sociální menšiny, ovšem totéž zažil i Masaryk.

    Šimon Pánek (3 %) v české veřejnosti kupodivu vyvolává otazníky spíše svými rodinnými vztahy, než humanitární pomocí v rámci organizace Člověk v tísni.

    Ostatní kandidáti na prezidenta 2018 mohou teprve překvapit. Například voják Petr Pavel sice vypadá zdrženlivě, ale také charismaticky a jako nejvyšší důstojník NATO končí právě v roce, kdy proběhne střídání na pražském Hradě.

  2. Jsem pro stávajícího prezidenta Zemana. Ten jediný umí nazvat věci pravým jménem a jde mu o naši zemi, aby prosperovala. Ne aby podporovala povaleče, kterým se nechce dělat a jen natahují ruce pro peníze. Vidí reálně nebezpečí valících se utečenců do naší země, Jeho pořad Týden s prezidentem je srozumitelný všem. Plně souhlasím s jeho otevřeností k rozumným a reálným cílům. Věřím mu.

  3. Jsem pro Zemana, stávajícího prezidenta ČR.
    A mám nový název pro „rodící se“ koalici STAN (Starostů a nezávislých) a Lidovců: STALIN (starostové, lidovci, nezávislí). Dejte to do éteru, určitě se to ujme!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno