Také v roce 2025 mohou požádat pěstouni nebo osoby s těžkou zdravotní vadou o příspěvek na auto. Podmínky a výše dávky se však pro obě skupiny liší. Přečtěte si, zda na ni máte nárok.

Co to je a kdo má nárok na příspěvek na auto?

Příspěvek na auto je dávka, kterou poskytuje Úřad práce ČR osobám splňujícím určité požadavky (viz níže).

Příspěvek na auto pro pěstouny: 2025

Někteří pěstouni (viz podmínky níže) mají nárok na příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla nebo úhradu části jeho opravy. Nesmějí však toto vozidlo používat k výdělečné činnosti.

Tuto dávku mohou získat:

  • pěstouni nebo osobně pečující poručníci, kteří se starají nejméně o 3 děti,
  • lidé, kteří mají nárok na odměnu pěstouna z důvodu péče o 3 děti včetně zletilých nezaopatřených dětí.

Jaká je výše příspěvku na auto pro pěstouny v roce 2025?

Od státu mohou pěstouni splňující určité požadavky (viz výše) získat finanční prostředky na nákup nebo opravu osobního automobilu. Částka činí 70 % jeho pořizovací ceny nebo prokázaných výdajů na opravy.

Stát však přispívá maximálně do výše 100 000 Kč. Příspěvek mohou získat i opakovaně. Podmínkou však je, že za posledních 10 let před podáním žádosti nesmějí poskytnuté příspěvky přesáhnout v součtu 200 000 Kč.

Pěstouni musí příspěvek vrátit, pokud:

  • osobní automobil nezakoupí do 6 měsíců od poskytnutí příspěvku,
  • osobní automobil do 5 let od poskytnutí dávky prodají, darují, přestanou pěstounskou péči vykonávat (kromě vážných zdravotních důvodů) nebo ho začnou používat k samostatně výdělečné činnosti – v takových případech musí vrátit poměrnou část příspěvku.

Příspěvek na auto pro handicapované (ZTP/P): 2025

Na konkrétní zvláštní pomůcku (automobil, schodolez, vodicí pes, diktafon, kamerová zvětšovací lupa, telefonní zesilovač,…) mají nárok také některé handicapované osoby (konkrétně ty s těžkou vadou – např. pohybového ústrojí, zraku, sluchu,…). Kompletní seznam postižení najdete tady.

Příspěvek se poskytuje pro účely přepravy těchto osob do práce, k přípravě na budoucí povolání, ke vzdělávání nebo z důvodu styku s okolím. K jejímu získání musí splnit vždy několik podmínek.

Konkrétně mohou žádat:

  • dospělé osoby nebo děti starší 3 let, které trpí těžkou vadou nosného nebo pohybového ústrojí,
  • děti starší 3 let nebo dospělí, kteří trpí těžkou nebo hlubokou mentální retardací a podle lékařů má tento stav dlouhodobý charakter, který trvá nebo má trvat déle než 1 rok.

Tyto osoby nemusí vlastnit průkaz ZTP nebo ZTP/P.

Jaká je výše příspěvku na auto pro ZTP/P v roce 2025?

Příspěvek na auto pro invalidy se od ledna 2025 zvýšil o 85 000 Kč. Z původních 200 000 Kč tak můžete nově získat 285 000 Kč. O dávku můžete požádat jednou za 7 let.

Žádost o příspěvek na auto nebo jeho úpravu

Žádost o příspěvek na auto (formulář) nebo jeho úpravu jak pro pěstouny, tak pro osoby nebo děti s těžkou vadou najdete na oficiální webové stránce MPSV.

V případě žádosti o úhradu nákladů na osobní automobil vyplňte oddíly formuláře: A, D, F, G, H, J, K. Do oddílu G – požadovaná zvláštní pomůcka V případě, kdy žádáte o jeho úpravu, tuto informaci vepište do oddílu G.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno