Jakmile lékař potvrdí, že jste dočasně práce neschopní a máte nárok na dávku nemocenského pojištění, dodržujte předepsaný léčebný režim. Choďte pouze na povolené vycházky, jinak buďte doma. Vaši morálku může kontrolovat Okresní správa sociálního zabezpečení, případně i zaměstnavatel. Popíšeme příklady, kdy probíhá kontrola nemocenské po 22. hodině nebo o víkendu.

Jaké povinnosti vám plynou ze zákona

Zaměstnanci, kteří mají se svým zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu nebo hodně brigádničí, musejí platit nemocenské pojištění. Jakmile onemocní a lékař jim vystaví neschopenku, získávají nárok na náhradu svojí mzdy. Pokud jejich dočasná pracovní neschopnost trvá déle než 14 dní, pobírají nemocenskou. Pojištění živnostníci (OSVČ) nedostávají mzdu ani její náhradu, ale teprve od 15. dne čerpají pojistnou dávku od státu.

Všichni nemocní pojištěnci musejí dodržovat léčebný režim, který jim předepsal jejich lékař. Pokud nejsou těžce nemocní nebo vážně zranění, ve vymezených časových intervalech mohou chodit na povolené vycházky. Jinak mají zůstávat na místě, které nahlásili svému ošetřujícímu lékaři, případně docházet na předepsané prohlídky do jeho ordinace. A musejí se ukázat kontrolorovi, když zaklepe na dveře jejich domácnosti.

Jestli jste na neschopence, postupujte následovně:

  1. Zařiďte, aby návštěvník při příchodu jasně viděl orientační číslo vašeho domu a vaše jméno (například na dveřích, na zvonku, na schránce, na brance apod.).
  2. Nemáte-li funkční zvonek, vedle svého jména připište výzvu, aby vaši případní návštěvníci klepali nebo vám zatelefonovali. Ve druhém případě přidejte své telefonní číslo.
  3. Kontrolorům otevřete a požádejte, aby patřičnou legitimací prokázali, že zastupují Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) nebo vašeho zaměstnavatele.
  4. Jestli vám kontroloři vyhoví, prokažte svou totožnost (například občanským průkazem) a předložte svoji neschopenku (rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti).
  5. Kontrolory nemusíte pouštět do svého domu ani bytu.
  6. Ven choďte pouze v době, kdy vám lékař povolil vycházku, nebo když míříte na domluvenou lékařskou prohlídku.
  7. Dostavte se ke svému lékaři v době, na kterou vás pozval.

Pravidla jsou popsána v zákoně o nemocenském pojištění, č. 187/2006 Sb., zejména v § 58, § 64 a § 65.

Kdy může přijít kontrola nemocenské

Za normálních okolností máte právo na svůj klid, ale nyní buďte ve střehu. Nezesilujte příliš televizi ani rádio, abyste nepřeslechli návštěvníky, kdyby klepali, zvonili nebo vám telefonovali.

Zaměstnavatel může kontrolovat své nemocné zaměstnance v době, kdy mají právo na mzdu, plat nebo jejich náhradu, většinou pouze v prvních 14 dnech jejich dočasné pracovní neschopnosti. Například Armáda ovšem kontroluje své zraněné vojáky až 12 měsíců. Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ, v Praze PSSZ, v Brně MSSZ) smí navštěvovat své nemocné pojištěnce kdykoli.

KontrolořiPrvních 14 dníOd 15. dne
OSSZ/PSSZ/MSSZAnoAno
ZaměstnavatelAnoVětšinou ne
JiníNeNe

„Spal jsem, unavil mě alkohol, byl jsem v lázních…”

Zákonodárci nezakazují zaměstnavatelům a úředníkům, aby nemocné pojištěnce navštěvovali večer, v noci nebo o víkendu. Pokud zjistíte, že vás kontrola nezastihla doma, okamžitě se omluvte. Kontaktujte instituci, která vás prověřovala (ČSSZ nebo zaměstnavatele) a vysvětlete, proč jste jejímu zástupci neotevřeli. Jinak vám hrozí, že přijdete o dávku nemocenského pojištění a od šéfa dostanete výpověď.

Každý rozumný člověk pochopí, že jste byli na toaletě, v koupelně, v posteli apod. Nemusíte upřesňovat, zda vás uspal alkohol, nudný film nebo zákeřný virus. Ale jestli jste v inkriminovaný čas měli povolenou vycházku, léčebnou kúru v lázních nebo v jiném ústavu, jako důkaz potřebujete potvrzení od svého lékaře.

Kontrola nemocenské po 22. hodině nebo o víkendu

Úředníci jsou normální lidé, takže netouží po nočních směnách a svátečních přesčasech. Přesto občas kontrolují nemocné pojištěnce také po 22. hodině a o víkendech. Ale potřebují pádný důvod, aby svoji iniciativu obhájili před eventuálními kritiky a nebyli podezíráni, že svévolně šikanují spící marody. Dostatečným impulzem bývá například obava, že pojištěnec strádá nebo podvádí.

Kdy probíhá kontrola nemocenské po 22. hodině či o víkendu?

  • Když pojištěnec nechodí na domluvené lékařské prohlídky a nereaguje na telefonáty, telefonické textové zprávy (SMS) ani e-maily.
  • Existuje-li důvodné podezření, že dotyčný jedinec nezvládá samoléčbu, kupříkladu trpí-li těžkým alkoholismem.
  • Když sousedé nahlásili, že pojištěnec nedodržuje noční klid.
  • Pokud se už dříve prokázalo, že dotyčný jedinec zneužíval nemocenské pojištění.
  • Když na pojištěnce přišlo důvěryhodné udání, že tráví noci venku, přestože nemá povolené noční vycházky.
  • Obecně pokud úředníci podezírají svého klienta, že nedodržuje předepsaný léčebný režim.
  • Když zaměstnavatel šetří, a proto ověřuje, jestli jeho nemocní zaměstnanci mají právo na náhradu mzdy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno