Všechny mlékárny v Evropské unii vyrábějí své produkty podle stejných jakostních pravidel, ale mezi některými státy panují výrazné cenové rozdíly. Čechy zajímá, kolik stojí máslo v Polsku. Cena čtvrtkilové kostky na polském maloobchodní trhu začíná na 29 Kč, zatímco v tuzemském supermarketu nejde pod 49 Kč. Důvody těchto odlišností nalezneme v geografii, politice a historii.

Jihočeská kostka od Madety stojí až přes 74 Kč

České mlékárny jsou natolik produktivní, že uspokojují tuzemskou poptávku po mléku, jogurtech a syrovátce, a ještě vyvážejí svoje přebytky do zahraničí. Export v těchto produktech převažuje nad importem, bilance zahraničního obchodu vychází asi na +14 miliard Kč/rok. Ale pokud jde o máslo, sýry a tvarohy, jsme závislí na dovozu. Zde bilance zahraničního obchodu činí asi −6 miliard Kč/rok.

Mezi nejvýznamnější tuzemské mlékárny patří východočeské Hlinsko (Tatra), severomoravský Kunín, jihočeská Madeta, jihlavská Moravia, hanácká Olma nebo pražský Pragolaktos. Češi mají domácí značky rádi, ale žehrají na ceny. Čtvrtkilová kostka českého másla v tuzemských supermarketech stojí od 49,90 po 74,90 Kč. Domácí drahota vynikne, jakmile nakoukneme za severní státní hranici.

Kolik stojí máslo v Polsku? Cena klesá na 29 Kč

Podíl mléčného tuku v typickém evropském másle představuje 82 %, tady jsme zajedno. Česká kostka obvykle váží 250 g, zatímco polské balení často čítá pouhých 200 gramů, ale přesto vychází cenově lépe. Takže mnozí Severočeši a Severomoravané přejíždějí Krkonoše a Jeseníky, aby nakoupili levněji. Přitom přepočítávají české koruny na zloté, mimochodem podle aktuálního kurzu České národní banky 1 zł = 5,833 Kč.

Kolik stojí máslo v Polsku? Nejoblíbenější polský supermarket se jmenuje Biedronka. Nabízí množstevní slevy a nyní prodává 3 x 200 gramů másla za 11,97 zlotých, což znamená 69,82 Kč/600 g a 29,09 Kč/250 g. Ovšem na polské straně se vyplatí také Topaz nebo Stokrotka, jak ukazuje následující srovnávací tabulka. V supermarketech seženete speciální slevy, pokud používáte jejich mobilní aplikace nebo věrnostní karty.

ObchodyVáha v gramechCena v Kč/250 g
Biedronka v akci přes mobilní aplikaci60029,09
Topaz v akci přes zákaznickou kartu40036,38
Stokrotka60041,27
Intermarché60043,67
Auchan20054,54
Carrefour20054,61
Biedronka mimo akci20056,07
Topaz bez zákaznické karty20061,90
Chata Polska v akci20072,11
Chata Polska mimo akci20076,49
Průměr34052,61

Proč jsou polské potraviny levnější než české

Mnozí Češi věří, že tuzemskou drahotu způsobují němečtí, nizozemští a britští obchodníci, kteří tady provozují největší supermarkety. Ale taky Poláci nakupují především od zahraničních překupníků, kupříkladu Biedronka patří portugalským investorům. Příčiny cenových rozdílů proto hledejme jinde.

Polsko je zhruba 4x větší a 3x lidnatější než Česká republika, přičemž většinu jeho území zaujímá mírná Středoevropská nížina. Naši severní sousedé mají zároveň největší zásoby černého uhlí v Evropské unii. Pro potraviny uplatňují 5% daň z přidané hodnoty, zatímco v České republice k základním produktům připočítáváme DPH ve výši 12 %. Diametrální rozdíly objevíme na samotném zemědělském trhu.

Soukromý sedlák do každé sousedské komunity

Na 1 domácí agrární podnik připadá v Polsku 26 obyvatel a v České republice 411 obyvatel. Ano, čtete správně. Polsko má asi 36,6 milionu obyvatel a 1,4 milionu farem. Česká republika zahrnuje asi 10,9 milionu obyvatel a pouhých 26 530 zemědělských podniků.

Proč kolem Varšavy panuje větší konkurence než kolem Prahy? Poláci dotují hlavně malé farmáře, zatímco Češi štědře subvencují velkovýrobce. Naši severní bratranci též odolali fanatickému komunismu a většinu agrárních podniků ponechali soukromníkům, když českoslovenští soudruzi násilně kolektivizovali každé políčko. Nyní mají soutěživější a pružnější zemědělský trh, a ve svých městech kupují levnější potraviny.

Externí zdroje:

9 KOMENTÁŘE

  1. A tak my Slezané jezdíme k přátelům nakupovat čím dál tím víc potravin, které jsou kvalitnější a také levnější. Hezký český necháme rádi Čechům či Moravakům. Inu, tak je to správné, tak to má být.

  2. Takhle levně bylo v Polsku loni. Já jsem tam denně a cena se pohybuje od 60 po 80 Kč. Záleží, kde nakupujete a co to je za supermarket.

  3. Taky jsem byla minulý týden a 200g kostka stála kolem 50 Kč. Tak jsem vzala 300g balení a to mě vyšlo cca na 60 Kč.

    • Přesně tak, také jsem byla v Polsku na na nákupech, ale na wellness. Jsou to nesmysly, co se tu píše, nebo říká v televizi. A náš národ jako ovce hurá do Polska, protože v televizi říkali. V Biedronce přes 8 zl za 20 dkg, na tržnici 1/2 kg za 120 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno