Lidský organismus potřebuje tolik tepla, že slunce ani hřejivé oblečení většinou nestačí. Bohatí lidé přestavují svoje domy do takzvaného pasivního standardu, aby měli doma stále příjemnou teplotu a čistý vzduch, přestože skoro vůbec nebudou dopit. Ale ani nejubožejší chudák nemůže spalovat kdekoli cokoli, musí dodržovat zákonná pravidla, protože pravidelně probíhá kontrola kotlů na pevná paliva. Za jistých podmínek je povinná také revize komínů – vyhláška Ministerstva vnitra nám prozradí více.

Kontrola kotlů na pevná paliva – zákon č. 201/2012 Sb.

Směs smrdutého kouře a neprůhledné mlhy, tedy smog trápí velká města, ale také řadu malých obcí. Proto Evropská unie rozdává kotlíkové dotace, abychom snáze přešli na moderní vytápěcí systémy. Pomoc a prevence však bohužel nestačí, takže máme taky zákon o ochraně ovzduší (č. 201/2012 Sb.), který zapříčiňuje jistou míru represe. Nová povinnost vznikla především provozovateli „spalovacího stacionárního zdroje o jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně, který slouží jako zdroj tepla pro teplovodní soustavu ústředního vytápění“ (§ 17 odst. 1 písm. h).

Technickou specifikaci svého přístroje najdete na výrobním štítku, anebo možná na webu prodejce. Pokud vaše spalovací zařízení odpovídá uvedenému popisu, pravděpodobně vás nemine kontrola kotlů na pevná paliva. První musela proběhnout do 31. prosince 2016, další stihněte vždycky nejpozději jednou za dva kalendářní roky (například v letech 2016, 2018, 2020 – anebo 2017, 2019, 2021 atd.). Kontrolu provádí pouze odborník, pověřený výrobcem kotle. Doklad o proběhlé prohlídce předložíte obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností, teprve jakmile budete vyzváni, předtím nemusíte nikam nic nosit.

Revize komínů – vyhláška č. 34/2016 Sb.

Naší dávní předkové spaliny neřešili, takže dým stoupal volně do jeskynního prostoru, anebo prostou dírou ve stropu chatrče. My žijeme chytřeji a pohodlněji, ale tím spíše dbáme na bezpečnostní rizika. Povinný harmonogram platí také pro čistění, kontroly a revize komínů. Vyhláška č. 34/2016 Sb. (navazující na zákon o požární ochraně, č. 133/1985 Sb.) stanovuje podrobnosti v Příloze č. 2.

Výkon spotřebiče Činnost Druh paliva a časová frekvence provozu
Pevné Kapalné Plynné
Celoročně Sezónně Celoročně Sezónně Libovolně
do 50 kW Čistění 3 x ročně 2 x ročně 2 x ročně 1 x ročně 1 x ročně
Kontrola 1 x ročně 1 x ročně 1 x ročně 1 x ročně 1 x ročně
nad 50 kW Čištění i kontrola 2 x ročně 2 x ročně 1 x ročně 1 x ročně 1 x ročně

Čistění a kontrolu provádí profesionální kominík, revizi komínu provádí revizní technik spalinových cest. Avšak klíčovou roli hraje právě názvosloví jednotlivých činností. Zatímco kontrola kotlů má jenom jednu variantu, po čištění spalinové cesty (odstranění usazenin, nečistot apod.) následuje kontrola (ověření funkčnosti a bezpečnosti) a konečně revize komínů je nutná pouze ve výjimečných případech:

  • před zprovozněním, nebo po stavební úpravě komínu
  • než začneme opět používat dlouhodobě nepoužívaný komín
  • po požáru komínu
  • když existuje důvodné podezření, že v komíně vznikly trhliny
  • když měníme druh paliva, který spalujeme v připojených kamnech nebo kotli
  • než vyměníme kamna nebo kotel za jiný druh, typ, provedení, výkon
  • pokud se nové zařízení prakticky neliší od starého, je nutné aspoň čištění a kontrola!

1 komentář

  1. Dobrý den,
    Je pravda, že v roce 2018 nebude možné provedení revize, pokud nebude vyvložkovaný komín. Topím uhlím ořech 1
    Díky za odpověď

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno